Kandidáti do pranýře

odstrašující případy, nevídané události...
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Divous »

Panebože.... vystoupení nedělám už 9 let a dobře jsem udělal. Dnes považuju "scéniku" za slepou vývojovou větev reenactmentu
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Mahy
Příspěvky: 549
Registrován: 22 Zář 2008, 21:43
Místo/Bydliště: Třebíč

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Mahy »

Divous napsal:Panebože.... vystoupení nedělám už 9 let a dobře jsem udělal. Dnes považuju "scéniku" za slepou vývojovou větev reenactmentu

Scénika je bohužel smutnej jev tohoto koníčku. Dost lidí to dělá na výdělek(byť je nevalný), některé to baví(do té doby než zjistí, že jsou trapní sami sobě), dost nás to dělalo z mladického nadšení(než jsme vystřízlivěli). Těch kteří by to dělali pro poučení lidí, pro věrnější přiblížení jim dané doby- těch je--- nenapadá mne nikdo.

Jenom mne mrzí, že v dnešní době, kde na tebe informace o daném tématu prší ze všech stran(zmíním třeba namátkou strejdu Googla, Fakebůk...) se najdou lidé, kterým je to tak nějak šuma fuck a pak to vypadá jak to vypadá.

Ovšem když si sami nepřijdou před sebou jako blbci, tak je nějaké naše nářky k posunu nepohnou. Protože pokud by chtěli, tak těch informací mají spoustu. :crazy:
Quod licet Jovi, non licet bovi
Rychlokvaška ve všech směrech
http://polnimyslivci.webnode.cz/
Avatar uživatele
Zpěváček94
Příspěvky: 73
Registrován: 15 Srp 2011, 23:45
SHŠ: Shš Metropollis, Rattenschwanz

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Zpěváček94 »

No vida, my scéniku děláme a pořád si stojím za tím, že to děláme proto, abychom lidem připomněli doby dávno minulé a přiblížili jim bojové umění zábavnou formou z nějakého období. A ani náhodou na tom zrovna nerejžujeme... https://www.facebook.com/ServusBellum?fref=ts
A nejen pro prachy to dělá spousta i kvalitních scéniků, napadá mě Adorea, M.C.E... to jsou skupiny co to sice asi nedělají zadarmo, ale lidem rovněž předvádí kvalitní šerm, hodně inspirovaný technikami starých mistrů...
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Random »

Já bych se scéniků taky zastal. Pro mě je to otázka prezentace - když ze sebe nedělají, co nejsou, tak mi to nevadí. Rozdíl jako mezi operou v národním a flašinetářem na mostě: oba dělají muziku a každá má své místo na slunci. Jen se to jaksi nesmí srovnávat :badgrin:
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Zpěváček94
Příspěvky: 73
Registrován: 15 Srp 2011, 23:45
SHŠ: Shš Metropollis, Rattenschwanz

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Zpěváček94 »

Random zabil s tím přirovnáním!!! :clap: :clap: :clap:
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Divous »

Jojo, také jsem kdysi scéniku stavěl ma piedestal, považoval jsem jí dokonce za vrchol našeho počínání a čistě bitevní skupiny jsem bral jako béčkové... Dokonce jsem kdysi do časopisu Pevnost napsal, že scénikou se odděluje zrno od plev! :D no jo, byl jsem ještě mladý :)
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Mojshe »

také jsem dělával scéniku. ovšem to neznamená, že jsem kašlal na vzhled. naše scénika mezi lety 1998-2006 fungovala na bázi reenactmentu, určitě někde nad úrovní KM, spoustu toho vybavení používám dodnes a nikdo se mi neposmívá.

Souhlasím s tím, že scénika je "krok stranou", protože při snaze o maximální korektnost při zobrazování historie je divné, když člověk po probodení mečem nezemře, ba ani nekrvácí, ale myslím, že celý pranýř je o tom, když to někdo dělá bez sebemenší snahy o pravdivost a finální dojem.
Přílohy
DLR1999.jpg
jo, to už je drahně let, foceno tak kolem r.1999-2000
DLR1999.jpg (74.38 KiB) Zobrazeno 5984 x
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Bum »

Hodně se to tu soustředí jen na otázku kostýmu, ale mně u scéniky v podstatě úplně stejně vadí - respektive vadí mi ještě mnohem mnohem víc - pokud vystupující kašlou na úplně všechny ostatní složky scénického vystoupení.
Když má vystoupení špatnou dramaturgii, kde se napřed někdo šest minut vykecává, aniž by dokázal svou řeč pointovat a aniž by uměl smyslupně upoutat pozornost, tak to zabije dřív, než vystoupení začne.
Když pak následuje milionkrát obehraná "verbířská scénka", která nemá věrohodnou zápletku, tak se úvodní dojem nezlepší. Když navíc v úvodním slově moderátor asi tak padesátkrát zdůrazní, že půjde o "historii" nebo o "téměř historii", tak už mi to připadá jako vyslovená lež, protože předváděná scénka s historií vůbec nic společného nemá a není tam ani žádná vtipná nadsázka.
Když účinkující neumí kostým na sobě odpovídajícím způsobem upravit - takže například "verbíři" zvesela nastoupí rozepnutí od hlavy až k patě, dokonce i s rozepnutou přilbou - tak je úplně naprd, že kostýmy jsou celkem ucházející. Stejně se tomu nedá věřit, protože takového verbíře by vypráskal první důstojník.
A když všechno korunuje mdlý a kymácivý pokus o šerm, tak je v podstatě jedno, jestli drží v ruce "kolejnice" nebo kvalitně vyrobené repliky, protože výsledný dojem je tentýž.
Jen takové malé zamyšlení před nadcházející sezónou.
https://www.youtube.com/watch?v=j-3eAR7bIhc
Avatar uživatele
Waffle
Příspěvky: 652
Registrován: 09 Dub 2009, 15:06
SHŠ: SHŠ Inferno, SKSKB Praha

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Waffle »

Ty vole Bume, ty vtipná nadsázko, ty si prostě do těch lidí co se snažej o dobovost prostě musíš zarejt, že jo? Za každou cenu. Ačkoli tohle období neovládám, tak si nemyslím že by to byl nějakej průser a do pranýře to fakt nepatří. Zatímco ty tragédi co posílal Vechio ano, protože je to trapárna jako svině, včetně vybavení a včetně tý tvý vtipný nadsázky. Jsi schopnej to ve svý zaujatosti pochopit? Nebo ten rozdíl vážně nevidíš?
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Bum »

A když se snažej o dobovost, co přesně je na té scénce dobového?
Avatar uživatele
Waffle
Příspěvky: 652
Registrován: 09 Dub 2009, 15:06
SHŠ: SHŠ Inferno, SKSKB Praha

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Waffle »

Vybavení, použité materiály, střihy, atd. Oproti výše uvedené "skupině" nebe a dudy. Navíc uvěřitelnější pohyb, pár vyloženě povedených akcí (třeba probodnutí mi přišlo velmi pěkné), zapojení okolního prostředí do vystoupení. Do pranýře to skutečně nepatří. A teď konečně odpověz ty a bez vykrucování: vidíš ten rozdíl nebo ne?
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Bum »

Rozdíl v tom, že jeden to má za čtyři a druhý za pět? Jo, vidím.
Probodení možná hezké, ovšem zařazené (dramaturgicky chybně) hned na úvod souboje, čímž znevěrohodňuje - totálně - celý jeho další průběh.
Jde mi ale spíš o to, že se z kostýmů stalo strašně laciné alibi a mně to prostě nestačí. Máš slušný kostým? Fajn, víc nepotřebuješ. Ani pořádný scénář, ani kvalitní šerm, ani zvládnutý scénický pohyb, ani dobrého dramaturga a jsi pod ochranou (zvlášť teda, pokud lovíš keckaře). Dokonce můžeš ostatní poučovat o správném přístupu, byť takový přístup jednoduše správný není. Ta skupina napostovaná Vechiem je ubohá, ale taky celkem neviditelná a bezvýznamná. Lidé z druhé skupiny se snaží působit významněji a snaží se ovlivňovat další. A mě zkrátka trvale nepřijde šťastná cesta, kdy se z kostýmu stal fetiš, ale přitom ostatní složky vystoupení jsou stejně jalové jako u prostěradlářů.
Naposledy upravil(a) Bum dne 05 Dub 2014, 11:13, celkem upraveno 2 x.
Jahoda
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Led 2012, 12:11

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Jahoda »

bum to co si tu opisal chyba 80% tych co tu boli vystupenia su robene narychlo serm sa netrenuje a obhajuju si zle kostymy tym ze robia divadlo to akoze ty to o ktorych bola povodne rec keby sa nepozeralo na kostymy su ako OK ? https://www.youtube.com/watch?v=23Z--xIbeLY ...
Avatar uživatele
Waffle
Příspěvky: 652
Registrován: 09 Dub 2009, 15:06
SHŠ: SHŠ Inferno, SKSKB Praha

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Waffle »

Bum: OK, takhle tomu rozumím a chápu co tě štve. V tom máš celkem pravdu, i když na pranýř by fakt měly patřit jen havárie typu Morgana. Ta problematika co zmiňuješ určitě existuje, ale to je na jinou debatu.
Avatar uživatele
Kalf
Příspěvky: 53
Registrován: 06 Črv 2010, 19:42
Místo/Bydliště: Prostějov/Šternberk
Kontaktovat uživatele:

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Kalf »

Letošní pozvánka na hrady a zámky Olomouckého kraje.
http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region ... -kraj.html

Uvodní obrazek je lákadlo :)
Obrázek
Kdo po tobě chlebem, ty po něm atomovým šumavanem
Odpovědět

Vrátit se na “SSB pranýř”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti