Kandidáti do pranýře

odstrašující případy, nevídané události...
Avatar uživatele
Veceslav
Příspěvky: 139
Registrován: 05 Črv 2009, 15:44
Místo/Bydliště: Praha

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Veceslav »

Tak zde jsem poněkud rozpolcen. Proč na těch prvních fotkách kde šermují kordy mohou všichni vypadat "normálně" rozuměj tak že tam nic vysloveně nevyčnívá (alespoň já jako laik na toto období nemohu říci "tady je něco špatně"). Na druhou stranu proč souboj s růží přímo bije do očí? Nemluvím o choreografii ale čistě o vzezření rytířů (obzvlášť ten zlý vypadá spíš jako člen motorkářského gangu než jako rytíř, a proto byl dán do pranýře) a dámy v sametu (toto je podle mě překonané a mělo by se zlepšit). Neříkám, že si musí vypěstovat len (stříhat ovce, chovat bource), utkat látku a z ní ručně úšít šaty jako Krteček, ale postavit uvěřitelnějšího "rytíře" v KM kvalitě není zas tak složité v dnešní době. O zvolení vhodnějšího materiálu pro dámské šaty ani nemluvím, bo to je ještě jednodušší.

Ten tjost vypadá zase pěkně. Hnidopich mouchy najde, ale představení to mohlo být pěkné.

A abych se zastal dnešních akcí, tak si myslím, že jde udělat akce kde prim hraje ležení vojska, ale zároveň je programově přitažlivá pro diváka. Pokud by chtěl někdo příklad ať se přijede podívat na Budyni.
Avatar uživatele
Matej Kukučka
Příspěvky: 45
Registrován: 24 Zář 2010, 12:07
SHŠ: Argyll

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Matej Kukučka »

Bum napsal:Osobně mě tento typ vystoupení zajímá podstatně víc než předvádění vojenských ležení, která jsou dnes v kursu jako "správně historická"
Takze ked niekto vystupuje moze mat na sebe hocico, hlavne, ze sa divaci bavia? To je cesta do pekla... a cely ten preslov o taboreni je trochu z cesty... lebo na vacsine akcii, kde sa tabori je aj bitka alebo buhurt, takze si divaci pridu na svoje... alebo chodim asi na nespravne akcie...
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Bum »

Jak říkám, naživo jsem to neviděl, ale žádnou cestu do pekla v tom neshledávám, je tam spousta kvalitní práce (jezdecký turnaj) a výborných vypiplaných nápadů dotažených do konce (třeba ten dřevěný koník pro dětský turnaj) - což je poznat i podle fotek.
Pokud jde o buhurty, no... Teď se staly hodně populární, hlavně ve stylu battle of nations, nic proti nim nemám, ale současně mě vůbec neberou, je to prostě mlátička. Pro účastníky určitě atraktivní, pro diváka po chvíli únavná. Většinou navíc nedosahující úrovně zmíněné battle of nations, a to ani kvalitou boje, ani kvalitou odění, ani kvalitou přípravy. Takže většinou trochu nebezpečná, v lepším případě jen pro účinkující, v horším i pro diváky (viděl jsem na vlastní oči).
Bitvy jsou fajn, jenže bitva vyplní tak čtyřicet minut z celého dne - v případě akcí, jako jsou městské či hradní slavnosti atd., je tedy v mých očích docela žádoucí doplnit ji i dalším programem. Pak se hodí dotažená a secvičená scénická vystoupení s jasnou dějovou linkou a s nazkoušeným scénářem. Několikero vystoupení různého druhu, s různými scénáři a v různých kostýmech navíc zajistí pestrost programu. Proto jsem rád, že existují spolky typu Tostaburu, kteří umí takový program připravit a postavit. Lepší kvalitně napsané, kvalitně nacvičené a kvalitně odvedené představení v dada kostýmech, než ubohá improvizace na poslední chvíli, byť v kostýmech jakžtakž ucházejících.
Avatar uživatele
Tomík
Příspěvky: 423
Registrován: 05 Črv 2009, 11:59
SHŠ: SHŠ Inferno, Civitas Pragensis

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Tomík »

Bum napsal: Osobně mě tento typ vystoupení zajímá podstatně víc než předvádění vojenských ležení, která jsou dnes v kursu jako "správně historická" a v nichž to z hlediska diváků probíhá zhruba takto: "Tak co, chlapi, budete šermovat?" "Nebudeme, my děláme vopravdový středověký vojáky, ty nešermovali." "Aha - a nějaký vystoupení bude?" "Nebude, my fakt děláme středověký vojsko, to nevystupovalo." "Aha - a co třeba koně, nebudou tady nějaký?" "Nebudou, koně historii kurvěj." "Aha - a co teda uvidíme, když jsme zaplatili vstupný?" "No, jsme v ležení. Můžete se dívat, jak jsme v ležení." "Aha..."
A tenhle rozhovor si taky nikdy naživo neviděl, viď? Nebo přesněji řečeno neslyšel. Já taky ne a to se pohybuju v OH leženích poměrně dlouhou dobu. Tohle je ukázka tak třeskutý demagogie...
Napadlo tě někdy, že v projektech, který se zabývají oživováním historie jsou zhusta členy i lidi, kteří se zároveň věnují scénice a mají povědomí o tom, co a jak lze divákům prezentovat, aby to pro ně bylo atraktivní? A viděl si někdy zájem diváků o historickou každodennost i o dobový vojenství? Mnohokrát už mě překvapilo, jak velkej zájem o to ty lidi mají... Ale zklamanýho sem zatím žádnýho nepotkal.
Pak je tu samozřejmě ještě další rovina a to taková, že prezentace OH a klasická vystoupení shš jsou zcela rozdílné věci, což už dost lidí pochopilo, jen někteří se je stále tvrdošíjně snaží směšovat.
Pročež, milý Bume, méně demagogie a více rozumu. Není pravda, že kdo má koukatelné odění tak neumí předvést nic koukatelného, stejně jako není pravda, že kdo má kostým na blití, ten předvádí úžasně zábavná vystoupení.
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Bum »

Tomík napsal: Prezentace OH a klasická vystoupení shš jsou zcela rozdílné věci, což už dost lidí pochopilo, jen někteří se je stále tvrdošíjně snaží směšovat.
S tímhle souhlasím. A pořád nechápu, proč se někteří neustále snaží klasická vystoupení SHŠ (nebo SSŠ, použijeme-li vhodnější pojem scénický šerm) hodnotit podle kritérií vhodných spíš pro prezentaci OH. Ano, obé má trochu jiný účel, obé vyžaduje trochu jiný přístup a obé si může najít svého diváka. Samozřejmě, že ten dialog dovádím trochu ad absurdum, jenže stejně absurdní a neméně demagogické (naopak, daleko demagogičtější) je označit Tostabur za "skupinu, která kvete rzí a hnusem". To je úplně demagogický blábol. Snažím se pokaždé debatovat na té úrovni, jaká je nastavena. Těžko ode mě někdo může chtít, abych na sračky reagoval objektivním rozborem.
Naposledy upravil(a) Bum dne 31 Črc 2014, 12:51, celkem upraveno 2 x.
Avatar uživatele
Waffle
Příspěvky: 652
Registrován: 09 Dub 2009, 15:06
SHŠ: SHŠ Inferno, SKSKB Praha

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Waffle »

Co je neobjektivního na tom, že výše postovaná skupina má blbý vybavení? Podle fotek prostě má. Ta skupina na to evidentně hází bobek. Zbytek může být kvalitní sebevíc, ale zcela upřímě mají víc než dost prostoru pro vylepšení vybavení. To je stejné jako další politicky nekorektní příklad:
https://www.youtube.com/watch?v=oz-YrqnREak
"Gotický Václavák" nechme stranou. Vystoupení, šerm a humory taky. Ale proč, do háje, vystupuje skupina s takhle zvučným jménem v tomhle? V roce 2014? Jako historie to neobstojí ani náhodou. A jako fantasy (kam se to dá jedině zařadit) taky moc ne, protože z toho čiší nefunkčnost a esteticky taky žádná hitparáda. Prostě na to někdo hodil bobana s tím, že "Takhle to přece stačí! Gotika, ne?". Proto s klidem říkám: ty kostýmy jsou špatné a potřebují zlepšit. Což je objektivní a obhajitelný názor a netřeba na jejich obranu rozjíždět oslí můstky o tom, jaký jsou OH nudný svině...
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Bum »

Waffle napsal:Co je neobjektivního na tom, že výše postovaná skupina má blbý vybavení? Podle fotek prostě má. Ta skupina na to evidentně hází bobek. Zbytek může být kvalitní sebevíc, ale zcela upřímě mají víc než dost prostoru pro vylepšení vybavení.
Zůstanu u Tostaburu, další skupinu jsem neřešil. Neznám kontext daného vystoupení. Podle fotek má prostě i kvalitní vybavení, což je vidět ve stejné galerii u jezdeckého turnaje. Takže na to bobek evidentně nehází. Pokud má na sobě v jiném vystoupení kůži ve fantasy střihu, tak to spíš bude souviset s charakterem toho vystoupení - jestli je to pohádka o démonickém rytíři, tak tam prostě chtějí postavu démona. Označovat to za hnus a rez je blbost a demagogie. To bych mohl pohádku Princ a Večernice recenzovat slovy, že je tam sice vidět docela hezký renesanční oděv u postavy prince, ale postavy Slunečníka, Měsíčníka a Větrníka by na sobě měli spolu s postavou Mrakomora zapracovat, protože jejich kostýmy nemají s historií nic společného a určitě nejsou doložené.
Pokud jde o Burdýře, ano, už jsem viděl i lepší vystoupení. To jejich mě neuráží, ale ani neinspiruje a neposouvá dál. Tostabur viděný naživo by inspirující věřím byl.
Naposledy upravil(a) Bum dne 31 Črc 2014, 15:26, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Waffle
Příspěvky: 652
Registrován: 09 Dub 2009, 15:06
SHŠ: SHŠ Inferno, SKSKB Praha

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Waffle »

A když tam chtějí démona, proč tam není? Proč je tam něco jako popelář s nelogickou a nefunkčí jakozbrojí? Z toho bych měl mít strach, ne se posmát. Ani fantasy se nedá ojebávat. Ale to je furt dokola. Škoda si patlat písmena na klávesnici, já myslím, že to co jsem napsal je pochopitelný. Oslí můstek nás tentokrát dostal k televizním pohádkám z minulýho století. To se jeden nestačí divit.
Ti koňáci jsou pravděpodobně Normani, pokud se nepletu.
Avatar uživatele
Matej Kukučka
Příspěvky: 45
Registrován: 24 Zář 2010, 12:07
SHŠ: Argyll

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Matej Kukučka »

Bum napsal: Neznám kontext daného vystoupení. Podle fotek má prostě i kvalitní vybavení, což je vidět ve stejné galerii u jezdeckého turnaje.
Ja som neriesil ine kostymy. Riesil som konkretnu fotku. Uz to tu niekto pisal, ze neskorsie obdobia maju zmaknute ovela lepsie. Ak si pozries tu fotku a ako mu trci koleno z platovych noh, to je nie len zle ale aj nebezpecne.
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Bum »

Waffle napsal:A když tam chtějí démona, proč tam není? Proč je tam něco jako popelář s nelogickou a nefunkčí jakozbrojí? Z toho bych měl mít strach, ne se posmát. Ani fantasy se nedá ojebávat. Ale to je furt dokola. Škoda si patlat písmena na klávesnici, já myslím, že to co jsem napsal je pochopitelný. Oslí můstek nás tentokrát dostal k televizním pohádkám z minulýho století. To se jeden nestačí divit.
Ti koňáci jsou pravděpodobně Normani, pokud se nepletu.
To sotva, mezi koňáky je jaksi i ten démon. Tostabur má svou vlastní jízdu ( http://tostabur.sk/sk/ponuka/programy/detail/24/ ). Ale jistě to samozřejmě nevím. Popelář je tohle ( http://zena-in.cz/media/2010/02/23/popelar_use006.jpg ). Pokud u vás vyváží popelnice někdo podobný tomu z galerie Tostaburu, tak žiješ pravděpodobně v Mordoru.
Jahoda
Příspěvky: 18
Registrován: 14 Led 2012, 12:11

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Jahoda »

to ze niekto robi sceniku a tvrdi ze je to z nejakeho historickeho obdobia a pobehuje tam ujo co vyzera ako motorkar tak sem patri nech spravia najdokonalejsie vystupenie stale sem patri .... nieje ospravedlnenie ze ked niekto robi sceniku ze si moze dat na seba co chce a je to OK uz dost bolo alibizmu ...
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Bum »

A preco by sa mali ti mladi ludia, ktori sa chcu blaznit a robit si veci po svojom a za svoje, stale hybat v hraniciach, ktore im urcuju "starsi a skusenejsi"? Preco by mali byt limitovani nejakymi pravidlami, ktore dokonca nikde nie su ani spisane?
Avatar uživatele
Divous
Příspěvky: 1164
Registrován: 30 Pro 2008, 20:38
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Divous »

Waffle napsal:Co je neobjektivního na tom, že výše postovaná skupina má blbý vybavení? Podle fotek prostě má. Ta skupina na to evidentně hází bobek. Zbytek může být kvalitní sebevíc, ale zcela upřímě mají víc než dost prostoru pro vylepšení vybavení. To je stejné jako další politicky nekorektní příklad:
https://www.youtube.com/watch?v=oz-YrqnREak
"Gotický Václavák" nechme stranou. Vystoupení, šerm a humory taky. Ale proč, do háje, vystupuje skupina s takhle zvučným jménem v tomhle? V roce 2014? Jako historie to neobstojí ani náhodou. A jako fantasy (kam se to dá jedině zařadit) taky moc ne, protože z toho čiší nefunkčnost a esteticky taky žádná hitparáda. Prostě na to někdo hodil bobana s tím, že "Takhle to přece stačí! Gotika, ne?". Proto s klidem říkám: ty kostýmy jsou špatné a potřebují zlepšit. Což je objektivní a obhajitelný názor a netřeba na jejich obranu rozjíždět oslí můstky o tom, jaký jsou OH nudný svině...
Tak to je FAKT strašný! :sick:
Úroveň všeho (výstroj, výzbroj, "boj", choreografie...) někde před rokem 1989. Vydržel jsem se dívat až do konce, ale jen s největším sebezapřením. Bylo mi trapně za ně.
Ještě že už vystoupení dávno nedělám
Naposledy upravil(a) Divous dne 31 Črc 2014, 14:00, celkem upraveno 1 x.
"Rád slyším pleskání kroužkového odění o hrušku sedla a zvonění a cinkání postroje, pak spěchám dál a vidím prošívanice navlékané přes pancíř, pleskání praporců pozvedá mého ducha..." Petr z Bergeraku, 13. století
Avatar uživatele
axík
Příspěvky: 97
Registrován: 12 Led 2010, 17:23
Místo/Bydliště: Praha - Slivenec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od axík »

Nepopírám možnost, že jsem buď slepej a nebo blbej, ale já tam prostě nevidím dobré vybavení na jízdní turnaj.
Takže malá hra:,, Najdi kolik rozdílů dokážeš.,,
jizda.odt
(279.01 KiB) Staženo 346 x
Bum
Příspěvky: 81
Registrován: 28 Črv 2010, 18:08

Re: Kandidáti do pranýře

Příspěvek od Bum »

axík napsal:Nepopírám možnost, že jsem buď slepej a nebo blbej
To jsem rád. :badgrin:
Odpovědět

Vrátit se na “SSB pranýř”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti