Stránka 1 z 3

Lukostřelecká jednotka

Odeslal: 17 Srp 2010, 00:38
od Josh
Kolegové a kolegyně lukostřelci,

pomalu se začíná připravovat jubilejní 20. ročník Libušína. V této souvislosti se obracím na všechny, kdo by se chtěli podílet na projektu "elitní" lukostřelecké jednotky, která by se stala krystalizačním jádrem pro ostatní "volné" lukostřelce.
Tato jednotka by nemusela být jednorázovou libušínskou záležitostí, existuje zde např. společenská poptávka po lukostřelcích pro období burgundských válek.

Lukostřelci byli doposud v rekonstrukcích bitev tak trochu zanedbáváni a zčásti právem, ať kvůli vzhledu nebo kvůli předváděným výkonům. Šermíři utahovali šrouby postupně, my to budeme muset tak trochu zlomit přes koleno během nepoměrně kratší doby, pokud chceme i nadále existovat.

Cílem je lukostřelecká jednotka, vycvičená nejen ve střelbě, ale i v přesunech po bojišti, taktice a strategii. Schopná střílet na povel i smysluplně během akce bez přímého velení (např. nestřílím vlastním do zad nebo když velitel zrovna kouká vpravo a vlevo hrozí průlom, tak to iniciativně sypu vlevo ...). Schopná střílet rychle a daleko.

Díky tomu, že lukostřelba je individuální záležitost, může každý trénovat během roku sám. Adepti "elitní" jednotky by měli být schopni vystřelit minimálně 6 eurošípů za minutu (optimálně 8-10 a více) na vzdálenost nejméně 50 metrů (a dál).
Základní manévry a reakce na povely se dají zvládnout za den - k zafixování potřebných návyků by měly stačit 2-3 secvičné do roka a víkendové soustředění 1-2 týdny před Libušínem, kdy už budeme znát scénář a úkoly z něho plynoucí.

Výstroj bych teď neřešil a nechal to na pozdější debatu zájemců o projekt, ale vzhledem k těm Burgunďanům doporučuji prolistovat příslušné Ospreye a zaměřit se na období po bitvě u Azincourtu. Zde snad jenom to, že nemám nic proti ženám, ale pokud se chtějí zapojit, tak musí vypadat jako chlapi. Většina dam má v tomto směru bohužel ještě značné rezervy ...

Totožný text je umístěn na Českém šermu a na Brodci, přičemž Brodec pokládám za primární platformu pro další diskuzi. Zájemci, registrujte se proto prosím na Brodci (http://www.brodec.org).
Josh

Re: Lukostřelecká jednotka

Odeslal: 02 Lis 2010, 14:15
od Maršálek
A já tu zalobuji na svou dobu a vkládám nabídku střelcům s vybavením na dataci 1250-1350 ;)
Příležitost pro kvalitní střelce z luků a kuší http://www.arxbona.cz/upload/strelci_libusin.pdf

Joshi promiň, ale válka je nemilosrdná ;)

Re: Lukostřelecká jednotka

Odeslal: 02 Lis 2010, 15:10
od Pike
Děkuji Maršálkovi za propagaci a Joshovi se tímto také omlouvám. ;)

Re: Lukostřelecká jednotka

Odeslal: 02 Lis 2010, 23:30
od Josh
Chlapi, omluv netřeba! Přeju úspěšný nábor!

Re: Lukostřelecká jednotka

Odeslal: 02 Pro 2010, 12:57
od trener
Ahoj!
Jaká je povolená nátahová síla samostřílu na Libušín?

Re: Lukostřelecká jednotka

Odeslal: 02 Pro 2010, 23:15
od Josh
Ahoj, bude stejná jako loni, tzn. max. 40 kg. Takže pokud jste nepřezbrojili, tak projdete s velkou rezervou.

Re: Lukostřelecká jednotka

Odeslal: 03 Pro 2010, 19:05
od trener
No právě že bychom rádi dozbrojili a přezbrojili :-)

Re: Lukostřelecká jednotka

Odeslal: 07 Pro 2010, 21:50
od Pappi
Josh napsal:Ahoj, bude stejná jako loni, tzn. max. 40 kg. Takže pokud jste nepřezbrojili, tak projdete s velkou rezervou.
Chci se zeptat. Co se dá a na jakou vzdálenost takovou holomajznou trefit? Předpokládám, že s bitevní šipkou s bambulí asi nic moc. Já jednou na zbořeném kostelci poslal zpět nalezenou šipku bambulovici a letělo to kam chtělo a dostřel také nic moc a nátah kuše 80 kg. Ovšem na terčovou střelbu na vzdálenost třicet metrů s vhodnou kovanou či soustruženou šipkou ta čtyřicítka ještě v pohodě vyhoví.

Re: Lukostřelecká jednotka

Odeslal: 07 Pro 2010, 22:43
od Josh
Tak já mám pseudohistorickou polosportovní kuši od Káchy s odhadovaným nátahem 110-120 lb. Bitevní šipku posílá cca 80 m, při troše snahy se dá relativně slušně trefit postava na 25-30 m, holt to nejsou více či méně standardní terčové šipky.

Re: Lukostřelecká jednotka

Odeslal: 10 Pro 2010, 09:34
od jiljovský
Při těch 40 kg fungují dobře románské kuše, u kterých tětiva pracuje na vzdálenosti 22-25 cm. K tomu mají štíhlé lehké lučiště a tenkou tětivu. Šipky malého průřezu jsou dlouhé a lehké.
Na kuši z konce 15. století pracuje tětiva na vzdálenosti pouze 12-15 cm. Běžné kompozitní lučiště mělo v té době středový průřez 4x6 cm. Když dobandážujeme sklolaminát do podobného průřezu, je to už samo o sobě značná váha. K tomu ještě váha 8-10 mm tlusté tětivy. Šipky jsou kratší a těžší.
Z toho vychází, že 40 kg replika románské kuše bude výkonem podobná 70 kg replice pozdněgotické kuše.
To by se mělo brát v úvahu.

Re: Lukostřelecká jednotka

Odeslal: 22 Bře 2011, 16:06
od Pike
Libušín se blíží závratným tempem, proto bych rád připomněl projekt střelecké jednotky a požádal všechny zájemce, aby se mi hlásili.

Jsi-li střelec z luku nebo kuše dobře ovládající svoji zbraň, disponuješ vybavením na dobu 1250 - 1350 (Evropa) a lákalo by Tě spolu s námi dokázat, že střelecká jednotka na bitvě může být plnohodnotným a platným bojovým činitelem, ne jen "odkladištěm nepotřebných", je toto příležitost přesně pro Tebe!

Podrobnosti na http://www.arxbona.cz/upload/strelci_libusin.pdf

Re: Lukostřelecká jednotka

Odeslal: 25 Bře 2011, 08:28
od Pája1111
Pike: Můžu mít dotaz?? Kolik lidí se ti přihlásilo do střelecké jednotky?? Podle mých zkušeností je tady spousta lidí, co má luk, ale střílí jich minimum, teda myslím tím ty, co chodí jako lučištníci do bitev.... Také jejich vybavení bývá veskrze "nic moc"
Jen mě prostě zajímá, jestli se vám to povede uskutečnit..... Jinak držím palce, aby to klaplo! :thumbup:

Re: Lukostřelecká jednotka

Odeslal: 27 Bře 2011, 22:36
od Snas
Na žádost Joshe doplňuji za organizátory info pro lučištníky:
Kdo nesplní podmínky, které uvedl Josh, tak nebude vpuštěn do bitvy. Dotazy ohledně tohoto tématu směřujte na Joshe.

Re: Lukostřelecká jednotka

Odeslal: 28 Bře 2011, 10:11
od Pike
Pája1111 napsal:Pike: Můžu mít dotaz?? Kolik lidí se ti přihlásilo do střelecké jednotky?? Podle mých zkušeností je tady spousta lidí, co má luk, ale střílí jich minimum, teda myslím tím ty, co chodí jako lučištníci do bitev.... Také jejich vybavení bývá veskrze "nic moc"
Jen mě prostě zajímá, jestli se vám to povede uskutečnit..... Jinak držím palce, aby to klaplo! :thumbup:
S počty bych zatím raději moc neoperoval, víš jak to chodí - někteří vyjádří "předběžný zájem" a pak se na to vykašlou, jiní se zase hlásí až na poslední chvíli, popřípadě po několika urgencích. Máš pravdu v tom, že zatím nás moc není.
Ovšem naše jednotka nemá fungovat samostatně, ale má sloužit jako střelecká podpora šiku hradeckého dvora. Tudíž tak úplně nevadí, když nebude moc velká. Shodli jsme se s Maršálkem, že bude lépe mít v ní pět dobrých střelců s kvalitním vybavením, než padesát lůzrů v prostěradlech, kteří nedostřelí ani dvacet metrů před sebe. A já doufám, že nás bude více než pět.
A jestli se to takto povede postavit, tak věřím, že to bude dobrý příklad do dalších let a že se třeba podaří nalákat i další ovečky.

Re: Lukostřelecká jednotka

Odeslal: 28 Bře 2011, 10:34
od melkel
Pike, bych byl velmi rád, aby byla domluvena jasná pravidla "střelecké podpory" hradeckých, proti kterým máme jít. Na CV máme pravidla následující:
- nestřílíme se do bojujících šiků
- střílíme na nohy, trup a štíty, nikdy na hlavy (i když to má někdy největší logiku)
- nestřílíme na hlavní postavy :-)
- nestřílíme naslepo

Máš nějaký protinávrh, případně souhlasíš? I eurošíp může oko při přímém zásahu hnusně pocuchat.