Bitevní řád

Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: Bitevní řád

Příspěvek od hejtman ilburský »

Souhlasím s vámi, spíše než v luku to bude v lučištnících. I z dobrého luku mizerný lukostřelec nepřestřelí bojiště ;) Lukostřelec musí stejně jako kdokoliv jiný trénovat a ne že si prostě na Libušíně vezme luk protože ho do bitvy bez přilby a rukavic nepustí. Nemám nic proti něžnému pohlaví, ale 50% žen u lučištníků mi přijde už moc velká emancipace :badgrin:
-----
s tím korouhevníkem jako bys mi z duše mluvil :D jak může korouhev nést ženská (neřknu-li sirotče) když ztráta korouhve byla vždy to největší potupa, neřknu-li tragédie pro celou jednotku!!!! Většinou jí protivník získal s useklou rukou korouhevníka ale až poté co vybil celou jednotku.
-----
Přátelé Libušín se blíží, jdu si připravit nějaký ten luk, když už nic tak večer na bojišti nějaký ten tréning nezaškodí ;)
Avatar uživatele
wothan
Příspěvky: 100
Registrován: 09 Ún 2009, 17:46
Místo/Bydliště: Reichenberg
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitevní řád

Příspěvek od wothan »

Hejtman Ilburský: jen pro upřesnění tvých představ, protože takhle jak jsi to napsal to vyznělo, že by se ty šípy u nás mohly z palisády házet skoro rukou - 35lbs luk u nás při použití eurošípu stačí nejen na střelbu z palisád dolů, to je samozřejmost, ale i opačně - do kopce a přes palisády. Fouká u nás prakticky pořád a různými směry, aniž by to mělo podstatný vliv na lukostřelbu. Dokonce po dočasném úbytku střelců v bitvě vlivem zavedení eurošípu, jak psal Melkel, jsme střelce několik let nasazovali výhradně k útočníkům, takže stříleli pouze z pod kopce na palisády. Neměli s tím pokud vím žádný zásadní problém. Dnes už máme střelců zase dost, takže střílejí na obou stranách (koneckonců je Wothanburg asi nejoblíbenější lučištnická bitva s ohledem na to jak se střílí). Dostřel eurošípu z 35lbs luku na rovině se podle mne bude pohybovat někde kolem 100m. Takže nasadit v polní bitvě střelce s touhle municí a takhle slabými luky na vzdálenost kolem 80-ti metrů by neměl být absolutně žádný problém. Pokud je, tak určitě není v šípech ani v síle luků - možná v konstrukci luků a docela určitě v rukou lučištníků. Ostatně to co jsem viděl letos na Libušíně taky nestálo za moc - opět staré nešvary odkládání žen a dětí mezi střelce apod.
Avatar uživatele
Romikov
Bééé !!!
Bééé !!!
Příspěvky: 381
Registrován: 11 Bře 2008, 21:25
Místo/Bydliště: Horní Řasnice ev.č.8

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Romikov »

Tj Wothane máš recht zas to byl zvěřinec :evil: holt lučištnice xeny v kápích.
zapiš si za uši - dobro!.. Je zákeřné,... ale zlo ! Je vzrušující! Omamné! Je ... povznášející.... a teď táhni!
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: Bitevní řád

Příspěvek od hejtman ilburský »

Zdravím, je po Libušínu a musím uznat že lukostřelci opět nezklamali, byl jsem jako ostraha dělostřelců v polovině bojiště a samozřejmě nám nemálo lukostřelců nastřílela do zad :? nevím jestli to bylo úmyslem (že by je protivník přeplatil??) nebo jestli nedostřelili, nebo jestli byl fakt silnej vítr :)
O tom že 35lb. lukem střelíte eurošíp na 100 metrů mě holt budete muset přesvědčit v terénu :salute:
pro Wothana: asi budu muset svůj několikaletej jasanovej luk vyměnit, když jsem střílel u vás turnaj tak jsem měl co dělat trefit se ostrým šípem do kopce do terče. Taky to může být tím že stárnu :cry:
Avatar uživatele
wothan
Příspěvky: 100
Registrován: 09 Ún 2009, 17:46
Místo/Bydliště: Reichenberg
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitevní řád

Příspěvek od wothan »

Asi - nikdo jiný si nestěžoval :-) Ale stárneme všichni, to tě může utěšit 8) Ohledně střelců na Libušíně - to asi nebude nutně v lucích, protože někteří stříleli výrazně dál a někteří to očividně plivali před sebe (pravda je že my jsme je ze své pozice moc neviděli, tak reaguju na to co viděli naši nebojující kolegové a fakt kde všude se válely šípy). Pokud byl kontrolovaný maximální nátah všech luků na 35lbs, pak si to neumím vysvětlit jinak než že když to stačí jedněm, mělo by to stačit všem a problém bude někde jinde než v holé síle luku.
Josh
Příspěvky: 107
Registrován: 05 Pro 2006, 13:54

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Josh »

Dostřel ovlivňuje více faktorů - samozřejmě rychlost protivětru :lol:, nátak luku, konstrukce šípu a mezikus (tj. lukostřelec). Luků kolem 35 lb bylo letos i loni na Libušíně pomálu, většina luků byla slabších než 30 lb, střed odhaduju někde kolem 25 lb. Výsledkem byl velmi často "friendly fire".
Vlastní zkušenost - s vymazlenou bitevní 25liberkou z kurzu od Jardy a eurošípem s týblem 8 mm dostřelím na Curii bez problémů z palisády k obléhacím strojům, což je bratru nějakých 55 m. S týblem 10 mm je dostřel o 10-15 m kratší. Pro porovnání - s ne zcela konstrukčně optimálním jasanovým lukem 53 lb mi 10 mm eurošípy létají cca 80 m.
Pro příští ročník kromě přitažení šroubů v oblasti vzhledu lukostřelců připravujeme i "výkonnostní kvalifikaci", která by měla eliminovat příliš slabé luky a střelce.
Žádný terč není tak velký, aby se nedal minout ...
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Random »

Když to tak čtu, i na ČŠ, tak si říkám, že by se vám střelcům hodilo si udělat aspoň týden před Bušínem víkendovku (nebo i dřív, ať je čas na opakování). Příklady témat:
- jak vyrobit správný šíp
- k čmu je dobrá v bitvě přílba
- prostěradlo prošívku opravdu nenahradí
- kdo to pole nepřestřelí, ať v bitvě změní roli, atd.
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Maršálek »

já stále vidím cestu v koordinaci lučištníků s houfy, což logicky povede k tomu, že si každý houf vybere své lučištníky, nebo si je zajistí jako podporu. tak si zároveň ohlídá, aby to nebyly ty děti, nebo dívenky. a budou-li, pak si je ochrání a metodicky povede (nejenom v odění a výzbroji). Takhle totiž dostává hejtman lučištníků vždy pár dobrých střelců a mnoho pohozených, nikým nechtěných odloženců… a s tím se opravdu moc udělat nedá.
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: Bitevní řád

Příspěvek od hejtman ilburský »

Maršálek: přesně o to jsem se pokoušel před lety, myslím že takový malý nástin organizace lukostřelecké jednotky otiskly v posledních Šermířských Listech - samozřejmě to nebylo ideální. Odezva na to byla minimální :( Ale ptám se když si třeba Švýcaři hlídají přesně kdo jak vypadá a jak je vybaven, proč to neudělají lukostřelci (?!) Myslím že je (ne teda všichni abych někomu nekřivdil) stále ještě berou jako podřadné účastníky bitvy :?
-- Tucet elitních lukostřelců s náležitým doprovodem má z vojenského hlediska několikánásobně větší hodnotu než stovka "účastníků s lukem" ---
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Maršálek »

čili jsi zván k hradeckému šiku, pokud tě to osloví ;)
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: Bitevní řád

Příspěvek od hejtman ilburský »

Maršálek: rád se připojím :salute:
Avatar uživatele
wothan
Příspěvky: 100
Registrován: 09 Ún 2009, 17:46
Místo/Bydliště: Reichenberg
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitevní řád

Příspěvek od wothan »

Nevím, u nás to tak není a fakt že jinde to tak je je podle mne do značné míry daný vysloveně nezdravou benevolencí pořadatelů. Dokud budou tolerovat střelce jako odkladiště nechtěných nebo to budou ještě absurdně podporovat (aby si udělali oko) budou střelci vypadat jak vypadají a to zase demotivuje ty solidně vybavené s lepším přístupem.

Podle mne samotná motivace příkladem, dodáním informací a koordinace s houfy nestačí - to je jen polovina a to ta pozitivní. Bez té druhé - negativní - represe - (tj. nastavení jasných přísných pravidel a jejich nekompromisního vyžadování) ze stran pořadatele akce to nebude fungovat. Spojit tohle dohromady, tak střelců nejdřív rapidně ubude, ale pak se to postupně zase vrátí zpátky, na daleko lepší úrovni a nikdo si z toho odkladiště už dělat netroufne. Děti a dívenky které na to nebudou mít (vybavení, fyzičku, um...) budou definitivně odeslány do nebojových rolí - třeba ke korouhvi! :badgrin: :badgrin:
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: Bitevní řád

Příspěvek od hejtman ilburský »

souhlas s Wothanem ..... pořadatelé jsou rádi že někdo přijel a ještě ho peskovat za výstroj a výzbroj se jim moc nechce .... a neplatí to jen u lučištníků, viděl jsem tam (Libušín) dost pěšáků kteří vypadali dost uboze, hlavně že měl přilbu a rukavice o tom co měl na sobě už každýmu bylo jedno :-( Prostě pořadatel si musí nejdřív ujasnit jestli se chce k té historické bitvě nějak přiblížit nebo jestli to pojme spíše jako středověké divadlo. A na Lib. si klidně vybírat mohou, myslím že i kdyby jich 25% vyházeli zbyde jim pořád dost bojového "materiálu", aspoň se tam pak všichni vejdou .-)
Na Wot. jsem byl před dvěma lety a už v té době tam nebylo jakémukoliv účastníku téměř co vytknout, je vidět že si to tam Wothan hlídá :thumbup:
Jinak ženský a siroty mohou v táboře tak maximálně vařit menáž či léčit vracivšíce se bojovníky, .... "šílená žena co se v boji objeví a ještě šílenější muž který jí to dovolí" (mimo Husitů samozřejmě :) )
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Lazar »

Jestliže chceme zachovat jeden unikát Libušínské bitvy, pak to nemůžem redukovat na 25%, protože malých bitev je v čechách hromada, ale jen jedna těchto počtů. Místo toho je zvolena metoda postupného utahování šroubů. Třeba já mám pochopení pro lidi co nedokáží vyměnit celé vybavení za jeden rok, ale je dobré že někam postupují, pomalu ale jistě.
Jelikož Libušín je legenda (pohádka, fantasy), naše historické nároky jsou limitované již jen z této definice. Ani si nemůžeme dovolit mít nároky na dobovost jako má Wothan, nakonec se to celé odehrává v kašírovaných kulisách (což mi nedokážeme (zatím) ovlivnit). Každopádně se postupuje podle klíče "nejprve vyřešit bezpečnost, potom vzheld vybavení". Na každý pád je velice pravděpodobné že šrouby zejména u lučištnictva se utáhnou na příští rok.
Aby se jen nebrečelo, náš (Pražanský) postup proti lučištnictvu byl poměrně dobrý zážitek, hodně šípů trefilo ty pavézy, pár vlétlo i do šiku, sám jsem koupil dva, jeden do krempy přilby a jeden do boku a krásně jsem se poválel. Takže není tak hrozně jak by se mohlo zdát a děkuji těm lučištníkům kteří tam byli a byli efektivní.
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
Avatar uživatele
wothan
Příspěvky: 100
Registrován: 09 Ún 2009, 17:46
Místo/Bydliště: Reichenberg
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitevní řád

Příspěvek od wothan »

No ale hejtman jich chtěl 25% vyhodit, ne že jich tam 25% nechá (to bych udělal já :lol: ). Ale vážně - těch 20-25% podle mne tak asi odpovídá počtu nezařazených volných elementů (jednotlivců i skupin), které nepatřily k žádnému většímu šiku. Jejich výstroj a výzbroj byla dost různorodá - od velmi solidní až po naprostý děs. Jejich bojová hodnota byla pofiderní, protože takto narychlo sebraný houfec nebyl samozřejmě nijak secvičený, neměl "jednotnou" výstroj a výzbroj (dřevcovky/velké štíty aj.), část z těch lidí měla tendence bojovat společně, část se opět pokoušela o nějaké duely mezi šiky (ty je následně k jejich zjevnému rozčarování často semlely) a obecně byli společně s těmi odloženým lučištníky často spíš na obtíž.

Co se týče kvality vybavení - já si nemyslím, že to že je to "volné" znamená, že si tam každý exot může přijít v čem chce a bude mu to tolerováno. Já to vidím tak, že ta "volnost" se tu týká výhradně datace akce - kdy to pojaté jako festival umožní setkání lidí, kteří v rámci středověku dělají různé období. Jako vysloveně dobrou myšlenku ale kvituji, že se letos potkávaly v podstatě více méně kompatibilní jednotky (RS x VS/řády, PS zvlášť aj.). I tohle pojetí z toho pořád dělá největší akci u nás.

Ono to utahování šroubů je kromě těch střelců spíš otázka co s těmi nezařazenými - u houfů není vesměs potřeba řešit vybavení, disciplínu, velení, secvičení aj. Myslím že kdyby se sehnali na jednu hromadu a vyházeli ti nepoužitelní, bylo by jich nakonec tak 10% a to by podle mne ta bitva snesla. Otázka je jestli se ten použitelný zbytek snažit přičlenit k nějakému houfu (podle datace a vybavení) když s nimi nejsou secvičeni a nebo rovnou trvat na tom aby se tihle lidé hlásili dopředu velitelům šiků, kteří by s nimi probrali vybavení, zařazení aj. Pak by nebylo potřeba ten zbytek nezařazených vůbec řešit - poslat rovnou mezi diváky. Libušín je sice mnohem větší než naše komornější akce, ale člověk by tak stejně jednal jen v rámci šiku/vojska (přihláška, podmínky aj.) a to už je z pohledu velitele šiku (nebo nějakého teamu pro to které období) řešitelné stejně jako jakákoli menší akce ne?
Odpovědět

Vrátit se na “Starší Libušíny”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti