Bitevní řád

Odpovědět
cert
Příspěvky: 62
Registrován: 16 Zář 2008, 14:50

Bitevní řád

Příspěvek od cert »

BITEVNÍ ŘÁD - VŠEOBECNÉ
-každý účastník bitvy je povinen zůčastnit se nácviku
-je povinen poslouchat rozkazy a nařízení velitelů a jejich seržantů.
-nikdo nepůjde do bitvy pod vlivem alkoholu a jiných omamných látek.Pořadatel má právo provést případně i dechovou zkoužku
-každý bude brát ohled na bezpečnost diváků a šermířů.Předvádíme boj,ale nechceme si ublížit.Vyvarujte se útoků na obličej,nekontrolovaných pohybů se zbraní a nemístné tvrdosti.Nikdy nevíte,jak kvalitní je zbroj vašeho protivníka.
-každý bude dodržovat Bitevní řád a řídit se jím

SCÉNÁŘ
příběh se jmenuje Dračí řád a již název naznačuje,že hlavní postavou je drak.Jiné kulisy nebudou,pouze pohyblivý drak,takže celou louku budete mít k disposici.Víc o scénáři snad není potřeba uvádět

BITVA
bitva má celkem tři fáze,ve kterých se spolu utkají všichni hned od začátku.Tzn. že to budou vlastně tři bitvy v jedné,oddělené od sebe jen dvěma mezihrami.

NÁCVIK
proti minulým ročníkům bude pouze informativní.Ne šlapaný.Odpadne tedy ta zřejmě nejméně populární část každé bitvy.Tzn.,že v sobotu dopoledne přijdete všichni na stráň nad loukou,kde vám já a velitelé řekneme co od vás chceme a co vás čeká.Po těchto informacích budete rozděleni do oddílů a k jednotlivým korouhvím.Už z tohoto je zřejmé,že účast na takto bezbolestném nácviku je velmi důležitá

VÝSTROJ A VÝZBROJ
OBECNĚ
-vzhledem k "tradici" a protože jde o smyšlenou pověst,je povolena evropská zbroj 11.-15. století.Polonazí rekové a jiné nesmysly nebudou tolerovány.Kanady,sportovní obuv,tepláky ap.,to vše raději nechte doma!Vše bude namátkově kontrolováno před nástupem do bitvy,s možným vyloučením.Nejste-li si jisti svým vybavením,obracejte se na velitele,aby jste mohli vše včas napravit

POVINNÉ KRYTÍ HLAVY
jakákoli přilba,nebo alespoň drátěná kukla podložená silným batwatem.Prostovlasí bojovníci nejsou povoleni!Vše budou kontrolovat velitelé a jejich seržanti před nástupem do bitvy.

ZBRANĚ CHLADNÉ
povoleny jsou všechny zbraně daných období.Nejsou povoleny žádné zbraně s ostrými hroty.Zřejmě se bude jednat především o bojová kladiva a tyčové zbraně,ale i jiné fantasy hrůzy.K tomuto opatření nás vede zvýšená brutalita boje a pocit anonymity ve velkém počtu šermířů.Loňká proražená přilba z 2mm plechu byla dostatečným varováním

ZBRANĚ STŘELNÉ
-střelivo pro luky - eurošíp (vzhledem k bezpečnosti účastníků nebude jiná konstrukce povolena a střelci s jiným typem šípu nebudou vpuštěni na bojiště)
-střelivo pro kuše - konstrukce obdobná eurošípu (např. místo špuntu gumová zarážka dveří), nebezpečné střelivo bude rovněž eliminováno včetně osoby střelce
-nejsou povoleny šípy a šipky bez letek
-nátah luku do 18kg, u kuše 35kg (bude kontrolováno mincířem)

Pokud střelci nepůjdou přímo do ohně a budou jen střílet, není nutná ochrana hlavy. Hodnocení oděvu a výstroje u střelců bude méně přísné, nicméně obarvené prostěradlo, přepásané provazem tolerováno nebude. I zde žena-lučištník musí vypadat jako chlap, tzn. přinejmenším pokrývka hlavy kryjící dlouhé vlasy. Střelci se pohybují pouze ve vymezeném prostoru a pod přímým velením určeného velitele. S opuštěným střelcem toulajícím se po bojišti budiž naloženo jako s opuštěnou ženou.

Při porušení těchto podmínek,bude dotyčný provinilec vykázán z bojiště,budou mu (proti potvrzení)odebrány zbraně a vráceny až po skončení bitvy!

OZNAČENÍ
velitelé a seržanti budou označeni barevnými stuhami.Jsou to všechno zkušení a respektovaní šermíři,vybavení od pořadatele rozsáhlými pravomocemi a proti jejich rozhodnutí není odvolání!!!
Při případných sporech se pořadatel postaví vždy na jejich stranu.
Mezi první a druhou fází bitvy dostanou své stuhy i ostatní.Při tomto stužkování proběhne ze strany velitelů a seržantů další průběžná kontrola zbraní a vybavení.Je to obrana proti průsaku již jednou odmítnutých,nebo divokých šermířů z řad diváků,jak je tomu v Libušíně zvykem.

ŽENY NA BOJIŠTI
-pokud chtějí bojovat,platí pro ně stejné podmínky jako pro kohokoliv jiného(upozorňuji,že slavná bojovnice xena se v 11.-15.století nevyskytovala
-všechna ostatní(tedy ženy,co vypadají jako ženy),by měli přijít jako doprovod jednoho vojenského oddílu a po celou dobu bitvy budou soustředěny v "lazaretu"
-v mezihrách budou odvádět z pole zraněné,ošetřovat je v lazaretu a poskytovat další servis (voda,úprava zbroje ap.)
-lazaret má vlastního velitele(ku)
-opuštěná žena na bojišti bude lapena,znásilněna,okradena a vyhozena

Už z toho je vydět,že šlechtičny se zde asi těžko uplatní.Ideální jsou zemité holky,které mají už nějakou tu šarvátku za sebou a neomdlévají při zaslechnutí sprosté poznámky.

SANKCE
-aby tato pravidla nebyla jen prázdným prohlášením,vymiňuje si pořadatel,při porušení Bitevního řádu,uplatnění některé z těchto sankcí
-vykázání účastníka z prostoru bitvy
-zákaz účasti hříšníka a celé jeho skupiny v příštím ročníku,nebo ročnících.Znamená to,že by si vedoucí skupin i ve vlastním zájmu,měli ohlídat své ovečky
-zveřejnějí jejich jména na ostatních šermířských serverech,jako varování ostatním pořadatelům podobných akcí
-zabavení zbraní po dobu konání bitvy.Po jejím skončení budou zbraně vráceny proti kontrolnímu lístku a uvedení jména

Tak toto jsou základní pravidla.Pokud s nimim má někdo problém a nelíbí se mu,nebo je dokonce odmítá akceptovat,ať raději nejezdí.
Na vaše názory a připomínky jsem připraven odpovídat.
Avatar uživatele
Mathias
Příspěvky: 640
Registrován: 07 Srp 2008, 13:12
SHŠ: Civitas Pragensis

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Mathias »

Že jdu rejpat. :) S velkou oblibou užíváš slovo seržant - kdes ho vlastně vyhrabal? Jaká evropská středověká armáda jej znala a užívala?
Pán Búh pomoc nasse!
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Bilajz »

mysim ze cert to pojmul jen jako pracovni oznaceni, vsichni vime o koho jde. ja bych se rad zeptal na takove ty shit zbroje - pexesa, krouzkovky z perovek, kozenej fantasy nesmysl. je to hnus, bohuzel to u nas ve skupine mame a sef tim vybavuje novacky, kteri nemaj vlastni zbroj. mame je rovnou nechat doma (ja vim, nejradsi jo, ale na to su u nas moc malej pan)? vetsinou tu hruzu maj prikrytou varkocem.
Jitka z Řepice
Příspěvky: 47
Registrován: 12 Pro 2008, 18:47

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Jitka z Řepice »

Já myslím, že letos bude Libušín zet prázdnotou. Organizátoři nasadili opravdu vysokou laťku. Pravidla spl'ňuje tak osmina celého osazení. Aspoň bube z čeho vybírat místo pro stan a zboží nebude hned přebrané :badgrin:
Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Lazar »

Mathias napsal:Že jdu rejpat. :) S velkou oblibou užíváš slovo seržant - kdes ho vlastně vyhrabal? Jaká evropská středověká armáda jej znala a užívala?
Že tak blbě rejpu, sousede, ale ve které středověké armádě se naposledy vyskytl drak který byl potomkem panovníka? Já jen aby tě nenapadlo se ptát na historické označení seržant, když bitva zjevně nemá historickou tématiku.
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.
Avatar uživatele
bagtru
Příspěvky: 5
Registrován: 06 Ún 2009, 14:14
SHŠ: kmenový svaz Styrke
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitevní řád

Příspěvek od bagtru »

Zdravim. Mám jen menší upřesňující dotaz a to ohledně řádu. Na českém šermu se teď znovu objevila pravidla a mám v tom menší guláš pač v původním řádu se píše že období má být 11-15. století a v tom nejnovějším se píše že se počíta i s vikingama kteří mi do toho časového rozdělení až tak moc nepasují takže sem se chtěl zeptat jestli by vadilo když si vemu s sebou danax a brejlovku ? kdyby to nešlo tak moc nevadí vymyslel bych nějakou jinou a pozdější kombinaci jde mi jen o to abych tam pak nebyl za vola s tím co si tam vemu a tak sem se radši ptám.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Siegfried »

Mno byla snaha to nějak omezit aby tam nebyli římané, řekové či filištínští. A strach z Mamutíka a Uglůka je už podvědomý. A Vikingové se připsali až pak a asi se to neopravilo, tak se omlouváme.
Vikingové jsou v pohodě, měli by bejt na černý straně, nepletu-li se.)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
bagtru
Příspěvky: 5
Registrován: 06 Ún 2009, 14:14
SHŠ: kmenový svaz Styrke
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitevní řád

Příspěvek od bagtru »

Siegfried napsal:Mno byla snaha to nějak omezit aby tam nebyli římané, řekové či filištínští. A strach z Mamutíka a Uglůka je už podvědomý. A Vikingové se připsali až pak a asi se to neopravilo, tak se omlouváme.
Vikingové jsou v pohodě, měli by bejt na černý straně, nepletu-li se.)
Oki tak díky doufám teda, že ta brejlovka vadit nebude. Mě vážně šlo jen o to upřesnění. A je to tak, maj být na černé straně.
Avatar uživatele
Indy
Příspěvky: 713
Registrován: 05 Pro 2006, 08:17
Místo/Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Indy »

Sakryš asi na Libušín nejedu. Moje halaprtna zase neprojde. Teda kdo tohle psal, ten mě nemá rád......Čerte?
"Ty vole! Tolik Indyjánů jsem v životě neviděl!" gen. Custer.
Hrdý majitel několika halaparten a hákovnic a neutuchající prudič, který má zvláště spadeno na blbce. A že jich je!
http://sedmiletka.brodec.org/
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Random »

Mathias napsal:Že jdu rejpat. :) S velkou oblibou užíváš slovo seržant - kdes ho vlastně vyhrabal? Jaká evropská středověká armáda jej znala a užívala?
Například francouzská. Ustálení hodnosti je datované do roku 1501, aby se vnesl pořádek do adt. ... ,takže jde termín používaný v různém kontextu minimálně po celý pozdní středověk. Někde jsem četl také "celý středověk", ale to doložené nemám.

Mimo armádu šlo především o strážené, gardisty, dokonce i četníci měli hodnost seržanta (sergent de la court). V armádě šlo o profesionální vojáky, kteří sloužili v okamžiku nabírání nováčků jako poddůstojníci. Prý existovala ještě hodnost "serfiles", což je logické, protože takto je vymezeno postavení obou - jeden rovná ve čtverci řady, druhý zástupy (serrer - tisknout, gents (a varinaty) - lidé, files - zástupy).

Německý ekvivalent Feldwebel byl rovněž používán již od středověku.

Dá se to vygůglovat, nebo se můžeš zeptat třeba v Badatelském kroužku, když tě to opravdu zajímá a nemusíš rejpat OT tady.

V našich podmínkách považuji za seržanta maníka, který v rámci složené jednotky velí jedné zbrani (tedy např. velitel halapartníků, tarasníků ...).
"Ad ultimum!"
Avatar uživatele
Kuno
Bůh rytířů
Bůh rytířů
Příspěvky: 267
Registrován: 04 Pro 2006, 18:53
SHŠ: SHŠ Revertar
Místo/Bydliště: Zlí­n

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Kuno »

Indy napsal:Sakryš asi na Libušín nejedu. Moje halaprtna zase neprojde. Teda kdo tohle psal, ten mě nemá rád......Čerte?

Škoda škoda,já myslel,že zase zapaříme. :)
Wir wissen was wir sollen machen und niemand wird uns kommandieren!!!
cert
Příspěvky: 62
Registrován: 16 Zář 2008, 14:50

Re: Bitevní řád

Příspěvek od cert »

Indy napsal:Sakryš asi na Libušín nejedu. Moje halaprtna zase neprojde. Teda kdo tohle psal, ten mě nemá rád......Čerte?
Budeš se divit, ale letos jsem v tom nevinně, bylo to už v původní versi od hejtmana. Sorry. Ovšem myslím, že Ty si najdeš uplatnění vždycky. Zvlášť pokud bys chtěl podpořit moje hrdiné "ďáblovy ovečky" :diabloanifire:

Co se týká seržantů, tak díky osvětovému důstojníku již není co dodat. Díky, Randome. Mimochodem, mohu s Tebou počítat v PANICE nebo jsi překabátil a dal jsi se k hodným skautíkům a převádíš babičky na přechodu?
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Random »

Zdravím, Čerte - ty rád provokuješ, že jo? :badgrin:

Vždyť víš, že jsem překabátil, jaks to nazval (je to ale slovo, fuj!) a dostal k pod stromeček praporec pikenýrů. Piplám si ho a s pýchou a radostí pozoruji, jak mi roste a prospívá.

Takže se obávám, že se potkáme až ve fázi "radostné vybíjení černých". A samozřejmě při doprovodných akcích okolo, bude-li zájmu ...

Totentanz - Rattenschwanz!!!
"Ad ultimum!"
cert
Příspěvky: 62
Registrován: 16 Zář 2008, 14:50

Re: Bitevní řád

Příspěvek od cert »

Tak fajn, budu u jezera :badgrin:
Artuš
Příspěvky: 15
Registrován: 06 Ún 2009, 12:45
SHŠ: SHŠ Bellators

Re: Bitevní řád

Příspěvek od Artuš »

Hoj,ahoj-když neprojde Indy,tak nejspiš i ja s kusou,ale rad bych,jake jsou požadavky na zakulaceny hrot?Napr.-jako desetikoruna?Je přece hloupost odbourat dřevcovky...
Odpovědět

Vrátit se na “Starší Libušíny”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti