Královská města Kolín a Kouřim ve středověku do 27.11.2011

Odpovědět
storm
Příspěvky: 13
Registrován: 09 Led 2009, 22:48

Královská města Kolín a Kouřim ve středověku do 27.11.2011

Příspěvek od storm »

Výstava Královská města Kolín a Kouřim ve středověku
pořádá Regionální muzeum v Kolíně
8. září - 27. listopadu 2011
otevírací doba: úterý–pátek: 9.00–17.00 hodin, sobota–neděle: 10.00–17.00 hodin
http://www.muzeumkolin.cz/pro-navstevniky/vystavy/

Nebudu zde kopírovat text z výše uvedných stránek zmiňující vystavené exponáty, jen upozorním na to, co není psáno. V expozici je k vidění mimo jiné unikátní zbroj z 15. století, která doposud nebyla nikde vystavena, neboť pochází ze soukromé sbírky podobně, jako jednoruční meč z 15. století. Dále je k vidění tesák z 15. století z muzejní sbírky, který kdysi při pátrání v muzeích unikl zrakům Eduarda Wagnera (takže poté tvrdil, že žádný středověký tesák se v českých sbírkách nenachází). Pro milovníky starého textilu bude překvapením taktéž nepublikovaný předmět - barokní kasule s tkaninou z konce 15. století z Itálie - hedvábný modrožlutý damašek z motivem prstenu (oblíbený symbol některých italských rodů).

Některé exponáty výstavy se budou obměňovat.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Královská města Kolín a Kouřim ve středověku do 27.11.20

Příspěvek od Broďan »

Tak jsem dnes výstavu navštívil a mám z ní trochu smíšené pocity. Našel jsem si pár exponátů, kterým jsem se převážně věnoval, ale také mne zajímala rekonstrukce části kouřimského opevnění prezentovaná v podobě filmu s 3D modely Pražské a Kolínské brány. Animace jsou zajímavé, ale zcela bez komentáře, čímž počin poněkud ztrácí smysl. Jako by film zůstal nedokončen, což je škoda.
Dvě vitríny jsou věnovány zbraním a zbroji, bohužel některé uváděné datace jsou diskutabilní. Pozdně gotická půlzbroj snad částečně italského původu datovaná kol. 1475. Dataci bych upravil minimálně na 1475 +/- 20 let, nebo radši do celé 2. pol. 15. stol. Skládaný kyrys by odpovídal spíše závěru 15. stol. Je bohužel znehodnocený částečným přebroušením a přeleštěním hluboké koroze. Šalíř italského, resp. francouzského typu s poškozeným hledím vyspraveným přinýtovaným plechem. Způsob poškození snad odpovídá zakalenému plechu, takže asi půjde o pozdější výrobek, jinak typologicky odpovídající šalířům, které se vyskytují již od 1. pol. 15. stol. Na výstavě se nesmí fotit, ale je to šalíř tohoto typu: http://img201.imageshack.us/img201/5905 ... let8pk.jpg

Pro mne nejzajímavějším exponátem je kroužková košile, jejíž přední část je nahrazena lněnou tkaninou, neboť se s ní počítalo pod kyrys. Jde o prakticky stejný kus, jako je tento:
http://www.brodabohemicalis.wz.cz/Origi ... vlozka.jpg

Torzo tesáku s dlouhou nesouměrnou hlavicí i pěkně dochovaný jednoruční meč si také zaslouží pozornost.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
storm
Příspěvky: 13
Registrován: 09 Led 2009, 22:48

kopie císařské koruny Svaté říše římské

Příspěvek od storm »

28. října 2011 u příležitosti Dne Středočeského kraje bude na výstavě Královská města Kolín a Kouřim ve středověku vystavena kopie císařské koruny Svaté říše římské.
Její stálé místo je na hradě Karlštejn a pouze tři dny 28.- 30. října ji máte možnost vidět v Kolíně.
28. října za pouhou 1,- Kč. V tento den také autor kopie, šperkař Jiří Urban, ve 14.00 hodin pohovoří o zrodu této unikátní památky.
Na přednášku se doporučuje rezervace.
Odpovědět

Vrátit se na “Užitečné odkazy”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti