Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Moderátor: Johan

Pavel z Kestřan
Příspěvky: 23
Registrován: 10 Lis 2013, 19:32
SHŠ: Kestřanské manství

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Pavel z Kestřan »

takže podle mě to mohlo vypadat takto:

- v prostorné nice písařův koutek, je zde dostatek světla i prostoru
- tam kde máš postel bych dal stůl, lavici, nějaké stoličky, zkrátka něco pro možnost posedět s písařem a v klidu jednat např. u sklenky vína :-)
- postel bych zde nedával, ona se popravdě asi ani nevejde, neb zavazí klenba a dveře od prevetu jsou dost blízko, takže by byla hodně krátká
- nad vstup do sklepa (mimochodem v době písařově tam nebyl, je podstatně mladší), bych nic nedával, vadilo by to otevírání poklopu
- vpravo ode dveří prevetu se nic nevejde, navíc se musí počítat s otevíráním dveří prevetu
- místnost nebyla vytápěná, což komfortu písařově asi moc nepřidalo

rozhodně ale ty studie vypadají nádherně a už se těším až bude vše hotové a s písařem posedíme u sklenky vína :-)
pokud by to pomohlo najdu

v příloze ještě posílám naskenovaný půdorys, ale musel jsem hodně zredukovat kvalitu, aby to nepřesáhlo 2MB, tak snad to bude k něčemu
Pavel z Kestřan
Příspěvky: 23
Registrován: 10 Lis 2013, 19:32
SHŠ: Kestřanské manství

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Pavel z Kestřan »

příloha ještě jednou, vynadalo mě to, že .bmp to nepodporuje... tak sem to dal do .pdf
Přílohy
100.pdf
(481.51 KiB) Staženo 256 x
Pavel z Kestřan
Příspěvky: 23
Registrován: 10 Lis 2013, 19:32
SHŠ: Kestřanské manství

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Pavel z Kestřan »

tak s tím prostorem pro postel jsem se překoukl, ono je tam 2,5m délky... takže to by mělo stačit i pro velkého písaře, ale stejně to posezení se mě líbí více :-)

zajímaví je, že by se postel vešla i tam co je vstup do sklepa (původně tam nebyl) a tím by se lépe využil prostor...

rozhodně na téma postele vznesu dotaz na doc. Rykla, zda bylo obvyklé mít postel v kanceláři a pokud ano, jak je to s umístěním...
Pavel z Kestřan
Příspěvky: 23
Registrován: 10 Lis 2013, 19:32
SHŠ: Kestřanské manství

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Pavel z Kestřan »

tak ať kombinuji, jak kombinuji, ty to máš zkrátka lepší... a dokonce i ta postel oddělená závěsem je vlastně super nápad... :-)

ještě si zítra na místě ověřím, jak to všechno pasuje s tou klenbou, která je dost nízko...
Avatar uživatele
Kafkin
Sponzor Brodce
Příspěvky: 1564
Registrován: 27 Dub 2010, 10:07
SHŠ: Slánská rota
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Kafkin »

Teda, ten půdorys je paráda. Dokonce je tam i naznačena ta nepravidelnost stropní klenby (čímž se vysvětluje, proč mi to pořád nějak nesedí) a tvary kleneb nad otvory. Upravím vizualizaci dle skutečných rozměrů a zas to bude o velký kus posun. Ale asi to nebude hned, je s tím docela patlání.

Co se týče postele, určitě to není nějaké pravidlo. Ani na vyobrazeních to nepatří mezi typické zařízení místnosti. Mě se na tom ale líbilo, z pohledu lenošného písaře, mít vše na jednom místě :D .
… polní písař Slánské roty a menší písař městské kanceláře…
Avatar uživatele
Johan
Příspěvky: 126
Registrován: 14 Zář 2014, 22:14
SHŠ: Kestřanské manství
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Johan »

Te´d máš tu klenbu nízko, ale podle mne to koresponduje s tou uhlovou kresbou, kterou jsme nalezli pod novější omítkou.
Pro nezasvěcené: Nalezli jsme tam původní uhlovou kresbu, kde si asi stavitel představoval zaoblení a výšku klenby. Pán měl ale evidentně jinou představu o vrcholném středověku.
Takže by se mu Kafkine Tvoje vizualizace taky nelíbila. Jak Pavlovi... Jsou ti páni všici stejní.
Pavel z Kestřan
Příspěvky: 23
Registrován: 10 Lis 2013, 19:32
SHŠ: Kestřanské manství

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Pavel z Kestřan »

Johane mě se ta vizualizace líbí, ale znáš mě, Kestřanský pán vždycky nějakou tu chybu najde... no už se těším jak na jaře budeme pokračovat :-)

Ještě jsem se chtěl Kafkine zeptat, nejsou někde k dispozici dobové vyobrazení interiérů právě z období konce 15. stol.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Ignac »

Omlouvám se, že se vám vetřu do diskuze, ale jen mě napadlo, že když chce mít lenošný písař postel v kanceláři, může. Ale mám dojem, že by nešlo o postel na pohodlné ležení v dnešním smyslu slova, protože tehdy se postele dělaly kratší a spíš se v nich polosedělo, takže by zabíraly mnohem méně místa. V postelích se nijak neorientuju, jen tento detail si pamatuju z hradů a muzeí. Takže by tam místo postele měl písař spíš dnešní "kanape." Co si o tom myslíte?
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Kafkin
Sponzor Brodce
Příspěvky: 1564
Registrován: 27 Dub 2010, 10:07
SHŠ: Slánská rota
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Kafkin »

Nad tím jsem taktéž přemýšlel, ale na řadě vyobrazení i některých dochovaných kusech (ačkoli s metrem jsem je neobcházel) se zdají proporce postelí velmi podobné těm dnešním. Obzvlášť na dobových obrázcích není neobvyklé vidět postavy v posteli celoležící. A nohy jim nekoukají :D .
… polní písař Slánské roty a menší písař městské kanceláře…
Avatar uživatele
Johan
Příspěvky: 126
Registrován: 14 Zář 2014, 22:14
SHŠ: Kestřanské manství
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Johan »

Mám ještě nějaké dobové vyobrazení interiérů postahované. Příležitostně to utřídím.
Sebastianovi jsem zadával tu poptávku po dobovém nábytku, tak snad nějaký výsledek bude?
Avatar uživatele
Kafkin
Sponzor Brodce
Příspěvky: 1564
Registrován: 27 Dub 2010, 10:07
SHŠ: Slánská rota
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Kafkin »

Prohlížel jsem, co jsi mi posílal a máš hodně podobnou sbírku, jako mám já. Ale máš ji bohatší. Jsem zvědav, jak uspějete s nabídkami nábytku. Vůbec netuším, jak bohatý je tento úzkoprofilový trh.
… polní písař Slánské roty a menší písař městské kanceláře…
Avatar uživatele
Kafkin
Sponzor Brodce
Příspěvky: 1564
Registrován: 27 Dub 2010, 10:07
SHŠ: Slánská rota
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Kafkin »

Nakonec to tak dlouho netrvalo. Kupodivu jsem se odhadem lišil od reality většinou jen 10 – 20 cm, takže práce nebylo tolik, kolik jsem čekal. Nyní jsou rozměry +- cm shodné se skutečnou místností. Upravoval jsem i klenby nad otvory podle výkresu. Bohužel tam nejsou jejich výšky. Také stropní klenba se mi pořád nějak nezdá, ale to už bude asi nejlépe si ji, až se mi podaří Vás zas navštívit, pořádně prohlédnout, případně změřit. Každopádně je-li tedy půdorys, jak má být, můžeme začít šachovat s nábytkem.
Přílohy
a1.jpg
a1.jpg (86.51 KiB) Zobrazeno 7585 x
a2.jpg
a2.jpg (93.88 KiB) Zobrazeno 7585 x
a3.jpg
a3.jpg (95.35 KiB) Zobrazeno 7585 x
… polní písař Slánské roty a menší písař městské kanceláře…
Avatar uživatele
Palpatine
Příspěvky: 254
Registrován: 09 Ún 2010, 18:09

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Palpatine »

Nechci se Vám do toho vměšovat, ale jedna věc si na těch vizualizacích prostě nesedí, a to je stínování. Interiéru nerozumim, nejsem historik, ale ty stíny, tmavý zákoutí a najednou skoro až přesvětlená místnost jak kdyby tam byl otevřený oheň, to mi přijde drobátko nelogický.
Jinak klobouk dolů za výzkum.
Nic nedělá věci nevyhnutelnějsí, než přesvědčení o jejich nevyhnutelnosti
Avatar uživatele
Kafkin
Sponzor Brodce
Příspěvky: 1564
Registrován: 27 Dub 2010, 10:07
SHŠ: Slánská rota
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Kafkin »

Souhlas. Světelné zdroje a jejich stíny jsou nereálné, protože jsou jednoduše ošizené ;) . Hezky je odladit je pro mě (amatéra) dost práce. Na druhou stranu nějaká bodová světla a jejich stíny jsem potřeboval, aby vynikl prostor, tak jsem tam plácnul tato. Slibuji, že až se dostaneme k fázi bližší finálnímu stavu, pokusím se napravit i tento nešvar.

Edit: Co tohle? Je to uvěřitelnější?
Přílohy
a3_1.jpg
a3_1.jpg (35.12 KiB) Zobrazeno 7572 x
… polní písař Slánské roty a menší písař městské kanceláře…
Avatar uživatele
Palpatine
Příspěvky: 254
Registrován: 09 Ún 2010, 18:09

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Palpatine »

Ano, souhlasím, že nějak takto (i když asi ne zas tak tmavě) by to v reálu pravděpodobně vypadalo.
Chtěl jsem spíše jen poukázat na to, že ty stíny tam asi nebudou zas tak důležité, jako samotné vybavení místnosti. To by bylo při jasné místnosti bez stínů vidět čistě a jasně, protože by třeba část nějaký věci nebyla zastíněna.
Ale to si vymýšlím už moc velký blbosti, prostě mě jen ty stíny praštili přes oči.
Takže hezky bádejte a já už Vás nebudu rušit nedůležitými věcmi.
Nic nedělá věci nevyhnutelnějsí, než přesvědčení o jejich nevyhnutelnosti
Odpovědět

Vrátit se na “Horní tvrz Kestřany”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti