Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Moderátor: Johan

Avatar uživatele
Johan
Příspěvky: 126
Registrován: 14 Zář 2014, 22:14
SHŠ: Kestřanské manství
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Johan »

Už se v tom moderování (možná) začínám orientovat. Zde Kafkine můžeš přesunout své výzkumy.
Avatar uživatele
Kafkin
Sponzor Brodce
Příspěvky: 1564
Registrován: 27 Dub 2010, 10:07
SHŠ: Slánská rota
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Kafkin »

"Výzkumy" je krapet silné slovo, ale dané příspěvky přesouvám:
Kafkin napsal:V rámci úvah nad zařízením písařské pracovny (například té v Kestřanech) jsem se pustil do takové skrovné analýzy dosud nashromážděných původních vyobrazení z 15. století. Obrázků bylo 26, takže to není zrovna reprezentativní vzorek. K tomu přidám rozdílnost způsobu a detailnosti kresby a obecnou polemiku o tom, jak moc důvěřovat původním vyobrazením a je zřejmé, že se nejedná zrovna o vědeckou práci. Nicméně pro mou vlastní představu by to stačit mohlo. A pro zajímavost to postnu i sem, ať z toho taky máte nějaké to povyražení.

Takže na 26 vyobrazeních jsem napočítal 43 druhů zájmových položek. Ty rozdělil do šesti skupin: Stoly a pracovní prostor; Nábytek k sezení; Nábytek; Doplňky; Stavební úpravy a spíše pro zajímavost Figury.

Stoly a pracovní prostor
Zde je poměr jednotlivých zástupců poměrně vyrovnaný. Převažují stoly „bednového“ typu tedy bez nohou, což má kvůli lepší stabilitě docela logiku. Lehce převažují stoly rovné oproti zešikmeným. Rovné stoly jsou někdy doplněny přenosným zešikmeným psacím stolkem (něco jako mám já), ale rozhodně to není pravidlo. Poměrně často je pracovna vybavena i opěrkou na předlohu různého typu. Někdy samostatně stojící, jindy připevněné k psacímu stolu.

Nábytek k sezení
Na obrázcích jasně převažují různé podoby křesel. Velmi často mohutné deskové konstrukce a s bohatým zdobením. Lavice jsou též běžné jak pro sezení samotného písaře tak jako dalšího nábytku v pracovně. V několika případech sedí písař i na stoličce. Zřejmě ti chudší.

Nábytek
Z ostatního nábytku je velmi často vidět truhla. Taktéž jsou obvykle v pracovně police jak nástěnné, tak i vsazené do niky. U obojích není neobvyklé, že jsou kryty závěsem. Pro užívání dílny jako obytného prostoru nasvědčuje i přítomnost postelí či skříní. Dalším praktickým doplňkem shledávám dřevěnou podnožku. Je sice vyobrazena pouze jednou, ale moc se mi líbí.

Doplňky
Dle dalších doplňků můžeme soudit, že písaři byli opilí, zbožní a líní :D , jelikož se v jejich dílnách nejčastěji vyskytují karafy a lahve na víno, růžence (výhradně bez kříže) a sedací polštáře. Dále se objevují přesýpací hodiny, svícny, lampy i estetické doplňky jako obrazy a sošky.

Stavební úpravy
Dominantním stavebním prvkem písařských dílen je samozřejmě okno. Dveře se mnoze nevyskytují, což lze přikládat způsobu vyobrazení, jelikož se jejich přítomnost tak nějak předpokládá prakticky všude. Pěkným prvkem je velký závěs oddělující obytnou a pracovní část. Dále byl k vidění krb a hezká malá ohnišťová nika ve stěně se zavěšeným kotlíkem.

Figury
Nepočítal jsem písaře ani případné další lidské osoby. Mimo jednoho anděla se kupodivu na obrázcích vyskytuje zvěř a ne zrovna v tomto prostoru očekávatelná. Vysvětlením bude nejspíše symbolika, která mě v tomto případě nikterak zvlášť nezajímá. Hned dvakrát byl v dílně přítomen lev, jednou pes, holub a dokonce tele.

Grafické znázornění poměru jednotlivých položek:
vybaveni_graf.JPG
vybaveni_graf.JPG (67.3 KiB) Zobrazeno 9641 x
Závěr:
Písařskou dílnu bych si tedy představoval asi takto:
Dobře osvětlená místnost oknem i umělým zdrojem světla, v pracovní části je jeden šikmý bednový stolek pro psaní se samostatně stojící opěrkou pro předlohu a jeden rovný stůl na kozách pro další práci, ale i pro jídlo. K tomuto bude přiléhat truhlová lavice s otočnou opěrkou a vycpaným polštářem a u pracovního stolku bude lavice jednoduchá. Dále je v místnosti truhla a po jedné stěně řada nástěnných polic krytých závěsem. Postel je v rohu místnosti, pod ní nočník a vedle stojí malá stolička. Nad postelí je od stěny či stropu zavěšené bydlo, přes něž je přehozený oděv. Prostor pro spánek je od zbytku místnosti oddělen závěsem. Na policích je nahoře v karafě vína i další jídelní nádobí či lampa se svíčkou, dole pak knihy, listiny a další drobnosti, které k dílně náleží. Na stole je krom jiného jednoduchý svícen, přesýpací hodiny a po ruce růženec. Na stěně je dřevěná malovaná soška svatého a pod oknem se líně rozvaluje lev :lol: .


Zkusím svou představu hodit do nějaké vizuální podoby a pak to sem přihodím.
Naposledy upravil(a) Kafkin dne 15 Led 2015, 15:03, celkem upraveno 3 x.
… polní písař Slánské roty a menší písař městské kanceláře…
Avatar uživatele
Kafkin
Sponzor Brodce
Příspěvky: 1564
Registrován: 27 Dub 2010, 10:07
SHŠ: Slánská rota
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Kafkin »

Kafkin napsal:Tak, tady je má představa realizována skrze C4D.
1.jpg
1.jpg (91.9 KiB) Zobrazeno 9637 x
2.jpg
2.jpg (97.51 KiB) Zobrazeno 9637 x
3.jpg
3.jpg (71.95 KiB) Zobrazeno 9637 x
4.jpg
4.jpg (85.37 KiB) Zobrazeno 9637 x
Video téhož: https://www.youtube.com/watch?v=JjKuoqm ... e=youtu.be Omluvte zhoršenou kvalitu vysílání, už tak jsem to renderoval přes noc.
Dnes už vím, že je lecos nepřesné, například jiná klenba, rozměry a taky se mi moc nelíbí ten závěs kolem postele, ale o tom už můžeme diskutovat.
… polní písař Slánské roty a menší písař městské kanceláře…
mutti
Příspěvky: 11
Registrován: 15 Led 2015, 15:14
SHŠ: Kestřanské manství

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od mutti »

ahoj, pěkný. akorát je tam jeden zádrhel a to umístění nástěnných polic s krytým závěsem. jsou totiž nad vstupem do sklepa. Ale to je naštěstí detail.
Avatar uživatele
Kafkin
Sponzor Brodce
Příspěvky: 1564
Registrován: 27 Dub 2010, 10:07
SHŠ: Slánská rota
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Kafkin »

mutti napsal:...jsou totiž nad vstupem do sklepa...
Vím, vím. Na to už mě upozornil Johan. V další verzi sjednám nápravu. Asi bude stačit je prohodit s bidlem.
… polní písař Slánské roty a menší písař městské kanceláře…
mutti
Příspěvky: 11
Registrován: 15 Led 2015, 15:14
SHŠ: Kestřanské manství

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od mutti »

Ještě bych měl jeden dotaz, jak to bylo s používáním závěsů (či jak to definovat) na zdech, např. když se sedělo zády ke zdi (aby nebyla zima). někde na nějakých iluminacích jsem to viděl. v realu to má udělaný např. Malešov.
Akce_TVRZ_Malesov_040.jpg
Akce_TVRZ_Malesov_040.jpg (110.38 KiB) Zobrazeno 9528 x
ConsulterElementNum.jpg
ConsulterElementNum.jpg (89.07 KiB) Zobrazeno 9528 x
Avatar uživatele
Kafkin
Sponzor Brodce
Příspěvky: 1564
Registrován: 27 Dub 2010, 10:07
SHŠ: Slánská rota
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Kafkin »

Zateplení stěny mi přijde jako celkem logické vysvětlení, současně možná i estetický účel. Ale nikterak jsem po tom nepátral, tak to je jen můj názor.
… polní písař Slánské roty a menší písař městské kanceláře…
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Václav »

Pokud vím, tak u tvrzí není nic takového doloženo ani písemně, ani fyzicky. Nicméně závěsy a koberce na stěnách jsou doložené ve Francii ve vyšším feudálním prostředí. Písemné prameny z našich končin uvádějí nástěnné koberce i v běžném feudálním prostředí a dokonce také v prostředí městských domů. Proto je tedy nelze vyloučit ani u tvrzí. Pokud se nepletu, tak jsou vždy uváděny jako výbava obytných komor, což by prostor "písárny" (nebo spíše kanceláře) v kestřanské horní tvrzi splňoval (minimálně po přestavbě z počátku 16. století).
Něco k tomuto tématu by myslím mělo být v knize V. Bůžka a kol. Věk urozených. ;-)
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od bruuk »

Několikrát jsem se setkal s použitím dřevěného obložení stěn. Nejvíce je to u starých měšťanských domů, ale to je asi záležitost renesance.
Používalo se to k zateplení obytné místnosti. Podle mne je to ale schůdné i pro gotiku.
Avatar uživatele
Václav
Příspěvky: 261
Registrován: 25 Bře 2007, 23:51
Místo/Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Václav »

Ano, dřevěné táflování (deštění) se používalo již ve 14. století. Například na Karlštejně se takto zateplená místnost částečně dochovala. Jednalo se ovšem o poměrně luxusní způsob zateplení především světnic. V obytné komoře písaře na kestřanské tvrzi by to bylo asi jen stěží představitelné. Možná tak ještě v rámci bytu pána...
Avatar uživatele
Puchejř
Příspěvky: 300
Registrován: 03 Lis 2009, 10:24
SHŠ: Slánská rota
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Puchejř »

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1016 ... 002/video/

Zde se o tom dřevěném obložení ( zateplení ) hovoří - cca 22 min. Tedy díl Můj dům, můj hrad.
Na Papui-Nové Guinei je prý jistý kmen, kde když se lovec příliš chvástá svým úlovkem zbytku kmene, zabijí ho a zaženou zlého ducha bubnem vyrobeným z jeho kůže.
Nesmyslná pověra to ano, ale dá se to někdy pochopit.

Dr.Sheldon Lee Cooper, B.S., M.S., M.A., Ph.D., Sc.D
Avatar uživatele
Johan
Příspěvky: 126
Registrován: 14 Zář 2014, 22:14
SHŠ: Kestřanské manství
Místo/Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Johan »

Zrestauroval jsem v písárně odborně omítky. Žádné obkládání se konat nebude :)
Ale jsou tam dvě kamenné obytné věže, tak to obložení nastudujeme.
Avatar uživatele
Kafkin
Sponzor Brodce
Příspěvky: 1564
Registrován: 27 Dub 2010, 10:07
SHŠ: Slánská rota
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Kafkin »

Souhlas. To by byla věčná škoda zakrýt omítky. Navíc by to potlačilo ten hezký efekt klenutého prostoru.
… polní písař Slánské roty a menší písař městské kanceláře…
Avatar uživatele
Kafkin
Sponzor Brodce
Příspěvky: 1564
Registrován: 27 Dub 2010, 10:07
SHŠ: Slánská rota
Kontaktovat uživatele:

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Kafkin »

Verze 2. Prostor se změnou klenby výrazně opticky a částečně i reálně zmenšil, tak jsem musel některý nábytek upravit. Snad se to blíží skutečnosti o něco víc, ačkoli teď, když na to koukám, mám pocit, že v Kestřanech je ta klenba vyšší.
Přílohy
2.jpg
2.jpg (84.29 KiB) Zobrazeno 9240 x
3.jpg
3.jpg (74.38 KiB) Zobrazeno 9240 x
4.jpg
4.jpg (66.66 KiB) Zobrazeno 9240 x
5.jpg
5.jpg (67.93 KiB) Zobrazeno 9240 x
… polní písař Slánské roty a menší písař městské kanceláře…
Pavel z Kestřan
Příspěvky: 23
Registrován: 10 Lis 2013, 19:32
SHŠ: Kestřanské manství

Re: Písárna Horní tvrz v Kestřanech.

Příspěvek od Pavel z Kestřan »

ad přízemí nárožní věže - písárna, kancelář - níže jsem vložil text z posledního průzkumu Doc. Rykla

Úprava v přízemí J věže (kancelář) - fáze IIIa
Podle aktuálních zjištění pozorováním nedávných stavebních i restaurátorských zásahů je zjevné, že k JV bylo prolomeno rozměrné okno v široké nice. Stěny pokryla omítka, rozetřená lžící a nabílená, která byla vystavena pohledu jen krátkou dobu (do fáze IIIb). Nerovný povrch není ani příliš zaprášen, ani jinak opotřebován. Prostor zůstal plochostropý, bez trvalého otopného zařízení. Portál vedl již od východu, paterně jako předchůdce dnešního, ale v nevýrazném provedení. Pokud by byl dostatečně výstavný, nebyl by důvod jej za 20 let ve fázi IIIb měnit.
Neobvykle velké okno a zvláště jeho vylámaná prostorná nika signalizuje pracoviště s potřebou světla. Podle umístění vedle vjezdu se nabízí funkce kanceláře. K jejímu zřízení mohlo dojít krátce po zakoupení mocným majitelem, který byl zástavním držitelem Zvíkova. Kestřany, obzvláště před přestavbou, bezpochyby nebyly jeho hlavním sídlem. Zřízení místnosti pro úřadování správce se tedy jeví jako logický úvodní počin nového pána.

Dále se uvádí

Nově rozpoznaný byt podél JZ úseku hradby se zapojením přízemí starší věže pak podle možností přístupu můžeme považovat za služební byt s kanceláří, nebo dokonce za byt majitele s kanceláří , za pravděpodobného předpokladu, že při svém společenském postavení zde nepobýval denně. Nápadná je průchozí světnice s portálem již raně renesančním. Jde o disposici typu apartmánu, přičemž funkční i reprezentační důraz je kladen na světnici. Síň je naopak zcela potlačena a spaní asi odsunuto do podkroví.
Pozdně gotické a raně renesanční detaily podle "poslední módy", orientace portálů i velkorysost reprezentativních prostorů spolu se společenským postavením majitele opravňují k úvaze o velkém vlivu znalosti Vladislavského sálu a Ludvíkova křídla na Pražském hradě, a to jak v křídle se sálem, tak v obytném křídle na JZ.
Odpovědět

Vrátit se na “Horní tvrz Kestřany”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host