Uzavřený projekt Salači městečka Brodec

našli jste na fóru nějaké nedostatky? Pište sem...
English - introduction
Odpovědět
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Informace o vlastn­ící­ch

Příspěvek od Radim Vaňousek »

POTŘEBUJI SEHNAT NĚJAKÉ INFORMACE O TĚCHTO LIDECH 14. / 15. STOLETÍ:

Bohuněk z Klinštejna
Hynek Skalský z Valdštejna
Václav Hrzán z Harasova
Petr Beřkovský ze Šebířova

POKUD BY SE DALO DOHLEDAT JEJICH ERBŮ, BYL BYCH NANEJVÝŠE VDĚČEN. :notworthy:
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Uzavřený projekt Salači městečka Brodec

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Avatar uživatele
Algy
Příspěvky: 29
Registrován: 02 Říj 2007, 08:18
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace o vlastn­ící­ch

Příspěvek od Algy »

MOnasteriuM
tektonika: CZ Česká Republika
NACR Národní archiv (Praha)
fond: ČG-L - České gubernium - guberniální listiny, Praha (0993-1526)
signatura ČG-L, 440
datování 16. červen 1483
Regest Jiřík Košín z Košíně postupuje Havlovi Kalinovi z Kolína, jeho manželce Kateřině a dědicům právo na 40 kop grošů míšeňských ze sumy 50 kop grošů širokých, na kterou má spolu s Janem Žlebem ze Střížkova úpis Jana z Ronova a jeho rukojmích Mikuláše Berky z Dubé, Bohuslava z Kunvaldu, Zikmunda Valkouna z Adlaru a Václava Hrzána z Harasova.
Poznámka plika a pravý dolní roh odstřiženy, slepeno ze 2 kusů
Pečeť pečeti i se závěsy chybí
Klid v duši? ...možná...
Avatar uživatele
Algy
Příspěvky: 29
Registrován: 02 Říj 2007, 08:18
Místo/Bydliště: Nymburk
Kontaktovat uživatele:

Re: Informace o vlastn­ící­ch

Příspěvek od Algy »

Klid v duši? ...možná...
Avatar uživatele
Delish
Příspěvky: 6
Registrován: 24 Zář 2007, 16:02
Místo/Bydliště: Nymburk

Re: Informace o vlastn­ící­ch

Příspěvek od Delish »

Erb pánů z Klinštejna - co jsem nalezl, tak by měl být stejný jako erb pánů z Dubé, Lipé či Lichtenburka, neboť všechny tyto rody se odvíjejí od rodu Ronovců. V erbu jsou dvě černé ostrve ve zlatém poli - nějaká odlišnost od jiných výše zmíněných rodů by mohla být pravděpodobně v klenotu (např. z Dubé - pár složených zlatých orlích křídel, na něž byly položeny zkřížené ostrve, z Lichtenburka - kapr na pětici pavích per,...).

Erb Beřkovských ze Šebířova - V kraji kolem Blaníka žila řada rodů nosících ve znaku heraldickou lilii. Z nich Beřkovští, pocházející se Šebířova nedaleko Mladé Vožice, nosili v červeném štítu stříbrnou lilii. Klenotem byl zpravidla tzv. tatarský klobouk, a to stříbrný, Červeně ohrnutý a ukončený zlatým knoflíkem a peřím; někdy je klobouk udáván opačné, tj. červený se stříbrným lemem. Některé pečeti z 15. století ukazují, že někteří Členové rodu nosili lilii i jako klenot.

Erb pánů z Valdštejna - erb patřící přímo Hynkovi Skalskému jsem nenašel. Vzhledem k tomu, že zemřel v roce 1506 může být sporné i jaký erb používal - jestli "starý" (Původním znakem užívaným Markvartici byl kráčející lev (lvice). Jeho nositelem byl i předek Valdštejnů Jaroslav z Hruštice (pečeť z r. 1237). Valdštejnové později zaměnili kráčejícího lva za vzpřímeného - ve skoku (první známý doklad z r. 1337), který byl modrý ve zlatém štítu.) nebo "novější" (znak ve kterém jsou ve štítě čtvrceném zlato-modře k sobě přivrácení lvi opačných barev - dochován z roku 1525 na kamenné desce hradu Rychmburku).
Good boys go to heaven, bad boys go everywhere!
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Uzavřený projekt Salači městečka Brodec

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Adresa http://www.brodec.org je zbytečně obsazena našimi starými stránkami. Bude mojí úlevou je smazat. Aktualizace mě opravdu nebavila, jelikož jsem na nich psal v množném čísle, přičemž veškeré akce, veškeré dění bylo v čísle jednotném. Jako skupina jsme přestali fungovat už na počátku září 2007. Důvody psát nehodlám.

Zde jsou všechny informace z původních stránek:

O Brodci
Městečko Brodce se nachází v okresu Mladá Boleslav, ve středočeském kraji. Leží na jedenáctém kilometru rychlostní komunikace R10 a silnice 610, směr Mladá Boleslav -> Praha. Spolu s Brodci se v místním údolí, nachází řeka Jizera. Nejbližší okolní vesnice jsou Horky nad Jizerou (západ), Hrušov (severozápad), Písková Lhota (sever), Strašnov (severovýchod), Dobrovice (východ), Luštěnice (jihovýchod), Dražice (jih)

Brodce, původně zvané Brodec, dostaly jméno po zdejším brodu, ležícím v místě nynějšího přechodu přes řeku Jizeru. Brodec jest starobylého původu, svědčí o tom mnohé archeologické vykopávky na místě i v okolí.
Brod byl chráněn tvrzí, jež spočívala na druhém břehu řeky. Tvrzi, kostelu i faře se tenkráte také říkalo Brodec. Avšak díky vyššímu terénu dostala část vesnice, ležíc okolo tvrze, jméno Hůrka. Počátkem 15. století se této části vsi začalo říkat Horky.
Brodec byl střežen několika pevnými hrádky, nebo též jednoduchými strážnicemi. Obyvatelé těchto strážnic měli jako motivaci nárok na kus půdy k svobodnému užívání.

První psaný záznam o Brodci je v Kapitule Vyšehradské a to z roku 1130. Z dalších dochovalých záznamů se můžeme dozvědět, že v roce 1264 patřil Brodec do župního hradiště Kamenecko a prvním doloženým majitelem Brodce byl do roku 1346 pan Franěk z Brodce.V opatrovnictví následuje jeho syn Pešek, Zdeňka (vdova po Albertovi z Měcholup) 1357, Mikuláš z Rokytovce a jeho bratr Milota do roku 1387. Hrzek z Brodce (1387 – 1395).
Synové Hrzka Ješek st. a Ješek ml. 1404 až 1415 se připomínají též jako podací páni kostela brodeckého, držíce popluží také ve Velkých Horkách a Čejkách. Dále Aleš Škopek z Dubé (pán Dražický), Jan z Obříství a nástupce jeho -syn Smil, Jan z Obříství který prodal průhon při Brodci, Milotovi z Hrušova. Bohunek z Klinštejna a po něm vdova Barbora, která tu měla věno na dvou mlýnech. Hynek Skalský z Valdštejna, Václav Hrzán z Harasova, Petr Beřkovský ze Šeborova, Albrecht z Rychnova, Mikuláš Vančura z Řehnic 1505 (který znamenitě rozmnožil své statky a rozdělil je mezi svých sedm synů, z nichž Brodec držel syn Jiřík). Vojtěch Kačín 1539, Vojtěch a Petr Kaplíř ze Sulevic. Poté jeho synové Albrecht a Vojtěch, Albrechta jest důležité připomenout protože ač zemřel předčasně, nadal Brodci erb a povýšil jej na městys. Na bývalé radnici, na jejíchž základech stojí ta dnešní, byla umístěna velká pečeť

PECZIET MIESTECZKA BRODECZ NAD GIZERAV l.p. 1575.
brodce_zamek.jpg
brodce_zamek.jpg (60.13 KiB) Zobrazeno 9949 x
Uvedeno jest mnoho dalších jmen - Václav Kaplíř 1611, cizozemec Matyáš z Klarštejna 1623, Eliška provdaná za Hartmana a Brodec byl v državě až do vymření jeho rodu. Rok 1646 je spojován se vznikem čtyř hospod brodeckých. Zelená, Studená, Nová a Na Baště. Též pivovar tu byl výborný a pivo jako křen. Dle podkladů stál na místě dnešní pošty. Poloha královské silnice přinášela obyvatelstvu nejen mnohý zisk, ale též plno strastí v dobách válečných. Poslední z rodu, František Mikuláš, postavil nynější kostel a dal opravit zámek. 1738 – Brodce spravovány Polyxenou Des Fours de Monte, poté jejím synem Maxmiliánem, který prodal Brodec i Horky hraběti Kristiánu Filipovi Clam Galasovi a odtud přešel majetek v držení hrabat z Nostic. 1753 zachvátil Brodec velký požár, na jehož paměť byl postaven pomník matky boží se sv. Terezii a sv. Dominikem.

V roce 1757 byla zřízena v Brodci vojenská stráž „Salaguarda“ (též SALVA GUARDIA), která měla chránit městys. Roku 1832 držel Brodce nejvyšší maršál království českého, hrabě Kristián Kryštof, rytíř mnoha řádů. Dále je uváděna Karolina z Rienecku, dcera Kristiánova. Roku 1852 zemřel hrabě Nostic a na jeho počest nechala hraběnka postavit pomník, jenž se nachází u křižovatky bývalého cukrovaru. Karel Ervín syn hraběnčin - přenechal Brodec své ženě Marii. Roku 1933 přešlo zbytkové panství do majetku Josefa Hégra, rodáka z Chotětova. Byl to první a zároveň poslední český majitel panství, který po cizácích převzal a spravoval brodecké statky.

Zvláštní poděkování:
Státnímu oblastnímu archivu v Praze
Státnímu okresnímu archivu v Mladé Boleslavi
Obecnímu úřadu v Brodcích

Neděkuji: Komunistům, za zničení a znárodnění historických památek Brodec. Dále některým místním příslušníkům kočovných kmenů za neustálé poškozování životního prostředí a pověsti Brodec jakbysmet.

O naší skupině
Počátky naší skupiny sahají někam k roku 1996. Tehdy se jmenovala "Shš Mordýři" a jejím hnacím motorem byla inspirace z knih J. R. R. Tolkiena a ze stolních her typu Dračí doupě, AD & D apod. Do roku konce1999 se ve skupině vystřídalo značné množství šermujících. Avšak žádní, kromě jejího zakladatele Davida Vaňouska, v ní nevydrželi nadlouho.

Rok 2000 je námi spojován se vznikem "Shš Canis" a zánikem Mordýřů. Na založení Canisu se podíleli tři lidé. Jmény Radim a David Vaňouskovi, Markéta Nerudová. Začátkem roku 2001 se k nám připojil i Jaroslav "Hawkwind" Petřina, který naší lotrovinu nasměroval od fantazy k historii. V roce 2002 odešla Markéta a nastoupila Eva Prášková. Co se Hawkwinda týče -dovoluji si tvrdit, že byl v té době hlavním triggerem zlepšování úrovně pozdně-gotických šermířů v Čechách. Bohužel kvůli delší neaktivitě naší skupiny v roce 2003 odešel a od té doby operuje samostatně. Počátkem roku 2005 se naše nároky na vybavenost skupiny zvětšili, což přimělo našeho dalšího člena, Evu, odejít. Tak se stalo, že v Canisu zůstalo jen tvrdé jádro bratří Vaňousků. Avšak v polovině roku 2005 se nám ukázala nová tvář -fotografka a polní medik Petra Frumarová.

Z jara roku 2006 přejal částečně iniciativu nad skupinou Radim Vaňousek, který skupinu přejmenoval na "Salači městečka Brodec" a doposavad se ji snaží mediálně pozdvihnout. Během onoho roku jsme také začali kooperovat se skupinami Impudici, Shš Bravus a Českobrodští střelci. Současným cílem salačů je rekonstrukce brodecké milice z let 1436 - 1474. A naším největším snem je samozřejmě zorganizování nějaké větší brodecké akce.

Rok 2008 přináší změny, které zásadně ovlivní vývoj sdružení. Členové se rozhodli, že časem založí historickou hudební skupinu, která s největší pravděpodobností ponese název "Demos A-gressores".

Léto roku 2008 -Radim Vaňousek rozpouští sdružení Salači městečka Brodec
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: O městečku Brodec / Brodce

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Poslední návrhy na pojmenování obce.
brodce.zip
(549.95 KiB) Staženo 382 x
Z těchto záznamů není jisté, jak bylo rozhodnuto. Překládat názvy obcí z latinského jazyka je nemožné, avšak je vidno, že naši historici si s ničím hlavu příliš nelámali.
Odpovědět

Vrátit se na “brodec.org”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti