Žena táborová

Předlohy, podle kterých se můžete oblékat.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Ignac »

Ideální chvíle poprosit někoho, aby ti ho za 300 až 400 Kč přivezl z Polska :)
Přílohy
Slamak.JPG
Slamak.JPG (66.24 KiB) Zobrazeno 6578 x
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Bilajz
Příspěvky: 340
Registrován: 04 Črv 2008, 13:51
SHŠ: Burgunďané, Doba Karlova
Místo/Bydliště: Brno

Re: Žena táborová

Příspěvek od Bilajz »

Bude je někdo v PL brát? Určitě bych taky jeden až dva vzal. Loni tuším byly pěkně drahé.
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Ignac »

Bilajz napsal:Bude je někdo v PL brát? Určitě bych taky jeden až dva vzal. Loni tuším byly pěkně drahé.
Ani ne tak drahé, jako spíš horké zboží. Objevily se na stánku a během půl dne byly kompletně pryč... Já posledeně usmlouval klobouk za 330 za kus...
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Mumínek
Příspěvky: 24
Registrován: 13 Říj 2010, 08:46

Re: Žena táborová

Příspěvek od Mumínek »

Díky za info. Nebudete mít prosím vás někdo možnost přivézt nějaký z Polska? Možná že by byl i větší zájem, poptala bych se v okolí.
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Krea »

A teď vám zkazím radost - ten, jehož jméno nesmím u Švýcarů vyslovit, na Libušíně říkal, že tyto POLSKÉ SLAMÁKY jsou pletené z kukuřičného šustí ... prostě z KUKUŘICE. Kukuřice se dostala do Evropy ze střední Ameriky v průběhu 16. a 17. století, takže pokud chcete být ultra ...
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Krea »

Našla jsem v Plzni u jednoho vetešníka takové:
DSCN7767b.jpg
DSCN7767b.jpg (119.98 KiB) Zobrazeno 6474 x
Jsou prý z trávy a vozí je odněkud z Prahy. Mají jedinou kosmetickou nevýhodu - na každé straně jsou dvě kovové dirky na protažení šňůrky, které maskuji tak, že je obšiju lněnou nití. Tak se v Praze podívejte - máte šanci najít původní zdroj.
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Žena táborová

Příspěvek od Siegfried »

Krea napsal:A teď vám zkazím radost - ten, jehož jméno nesmím u Švýcarů vyslovit, na Libušíně říkal, že tyto POLSKÉ SLAMÁKY jsou pletené z kukuřičného šustí ... prostě z KUKUŘICE. Kukuřice se dostala do Evropy ze střední Ameriky v průběhu 16. a 17. století, takže pokud chcete být ultra ...
Vidíš já myslel, že to je z čínské vodní trávy, která je také dobově mimo :)

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Ignac
Příspěvky: 733
Registrován: 20 Dub 2008, 16:10
SHŠ: kanton Bern
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Ignac »

Pokud to ale dobře chápu, tak koukatelné minimum přesto tyto polské slamáky splňují, ne? :albino:
Kritizovat- to znamená usvědčit autora, že to nedělá tak, jak
bych to dělal já, kdybych to uměl.

Čapek K.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Žena táborová

Příspěvek od Siegfried »

Ignac napsal:Pokud to ale dobře chápu, tak koukatelné minimum přesto tyto polské slamáky splňují, ne? :albino:
Vzhledově, tedy tvarem asi ano, materiál je problém, vzhledem k tomu, že nikdo nevyrábí tvarově správné slamáky, tak se zatím používají tyto.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Krea »

Siegfried napsal:Vidíš já myslel, že to je z čínské vodní trávy, která je také dobově mimo :)
To ti nevim, z jaké trávy jsou, protože to nepoznám, jelikož nejsu botanik. To se optej u kolegy, jelikož ten to nějak víc řešil. Jirka ostatně ten kukuřičný odmítá nosit, jelikož mu nesedí a ten z té trávy je prý vzdušnější. (P.S. - ty dva příspěvky je dobré nespojovat, Sigi.)
Ignac napsal:Pokud to ale dobře chápu, tak koukatelné minimum přesto tyto polské slamáky splňují, ne? :albino:
Měli by.

Pár obrázků:
1430, Velké hodinky z Rohanu, Paříž, Bibliotheque nationale de France, M.S. Latin 9471
1430%20%20le%20travail%20de%20la%20vigne,%20Grandes%20Heures%20de%20Rohan,%20Anjou,%20Paris%20bnf.jpg
1430%20%20le%20travail%20de%20la%20vigne,%20Grandes%20Heures%20de%20Rohan,%20Anjou,%20Paris%20bnf.jpg (10.8 KiB) Zobrazeno 6430 x
1445 - 1460, Kniha hodinek Ludvíka Savojského, Paříž, Bibliotheque nationale de France, M.S. Latin 9473
1445-1460%20Livre%20d-Heures%20de%20Louis%20de%20Savoie,%20Savoie,%20Paris%20BNF.jpg
1445-1460%20Livre%20d-Heures%20de%20Louis%20de%20Savoie,%20Savoie,%20Paris%20BNF.jpg (55.18 KiB) Zobrazeno 6430 x
1460 - 75, Musée Chantilly
1460-1475%20Les%20travaux%20de%20l-annee,%20Livre%20des%20prouffitz%20champestres%20et%20ruraulx%20de%20Pietro%20de%20Crescenzi,%20Chantilly.jpg
1460-1475%20Les%20travaux%20de%20l-annee,%20Livre%20des%20prouffitz%20champestres%20et%20ruraulx%20de%20Pietro%20de%20Crescenzi,%20Chantilly.jpg (31.84 KiB) Zobrazeno 6430 x
1480 - 1500, Kniha "římských" hodinek, Namur, Bibliothèque du Séminaire, ms. 83
1480-1500%20Scene%20de%20Fanage%20hommes%20et%20femmes,%20Livre%20d-Heures%20a%20l-usage%20de%20Rome,%20Flandre,%20Paris%20BNF.jpg
1480-1500%20Scene%20de%20Fanage%20hommes%20et%20femmes,%20Livre%20d-Heures%20a%20l-usage%20de%20Rome,%20Flandre,%20Paris%20BNF.jpg (41.84 KiB) Zobrazeno 6430 x
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Žena táborová

Příspěvek od Siegfried »

Krea napsal:
Siegfried napsal:Vidíš já myslel, že to je z čínské vodní trávy, která je také dobově mimo :)
To ti nevim, z jaké trávy jsou, protože to nepoznám, jelikož nejsu botanik. To se optej u kolegy, jelikož ten to nějak víc řešil. Jirka ostatně ten kukuřičný odmítá nosit, jelikož mu nesedí a ten z té trávy je prý vzdušnější. (P.S. - ty dva příspěvky je dobré nespojovat, Sigi.)
Jenže Kreo já reflektoval opravdu ten polský slamák, někdo mi tam říkal, že ten polský je z trávy, o těch tvých jsem vůbec nemluvil...

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Krea »

Siegfried napsal: Jenže Kreo já reflektoval opravdu ten polský slamák, někdo mi tam říkal, že ten polský je z trávy, o těch tvých jsem vůbec nemluvil...
Jo, tak - zase chyba v Matrixu :) - tak to by mě zajímalo, z čeho teda nakonec jsou - jestli z té slámy a nebo z té trávy.
:thumbup:
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Čapin »

Ahoj, šiju pro jednu kamarádku ("táborová žena", 15. stol.) lehčí letní šaty a řeším konstrukci šněrování vepředu. Materiálem je modrý len 220g/m2 od Zuzky (sartor.cz). Moje představa je vyobrazená na přiloženém obrázku. Aby se dírky netrhaly, tak chci ten okraj začistit proužkem stejné látky. Mám ale dvě nejasnosti:
1) Je to opravdu dobové řešení? Jde mi hlavně o to, že pak bude z lícové strany viditený steh "1". To jsem přitom na žádném dobovém vyobrazení neviděl, ikdyž si autoři vyhráli s mnohými jinými detaily.
2) Ten začišťovaný okraj (vepředu) není přímá čára - nebude to dělat při podšívání proužkem látky nějakou neplechu?

Mohly byste se, prosím, podělit o své zkušenosti a také o to, jak to máte řešené vy? Díky
Přílohy
šněrování šatů.jpg
šněrování šatů.jpg (70.71 KiB) Zobrazeno 6899 x
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Krea »

Mám to na šatech úplně stejně jen jsem ten druhý šev nedělala natvrdo zadním stehem, ale jednoduše skrytým stehem, aby to bylo vidět co nejméně. To, že na vyobrazení není v těch místech tlustá čára, nic nedokazuje.
Na otázku č. 2 - to záleží podle toho, jak dobře záložku přichytíš. Důležité je, po našití začišťovacího dílu, to celé důkladně rozžehlit. Hlavně to nestříhej jako jednoduchý proužek, ale polož si ten díl na nějaký dlouhý odstřižek a obkresli si přesně ten tvar, jak hrudník vyšel po vyzkoušení.

http://krea.wz.cz/15_stol/1480_swiss_kratke.htm
http://krea.wz.cz/fotogalerie/galery_14 ... ovanka.htm

/Doufám, že to není moc složitě popsané. :-)/
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Čapin
Příspěvky: 194
Registrován: 24 Lis 2008, 00:24
Místo/Bydliště: Pardubice / Ondřejov
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Čapin »

Díky za odpověď, Kreo. Napsala jsi to jasně, jenom tím skrytým stehem myslíš toto?
http://www.5min.com/Video/How-to-Sew--- ... -140618098
(řekněme od 1:00min)
Odpovědět

Vrátit se na “Katalog historických postav”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host