Žena táborová

Předlohy, podle kterých se můžete oblékat.
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Krea »

Jo, jo - to je přesně ono. :)
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Já bych různé tvary slamáku nijak nezatracoval. Není třeba všechno dělat podle kopíráku (jednoho vyobrazení) jen proto, že nedokážeme vyhledat dostatečné množství primárních zdrojů. O různorodosti tvarů slamáků něco přeci jen nalezneme Obrázek
Obrázek

Osobně si dovolím tvrdit, že i když si na hlavu vezmeme vietnamský slamák, nemusíme být vyloženě mimo.

Jináč jsem se snažil z Wothana vymámit kontakt na českého výrobce slamáků, ale bohužel prý po letošním Libušínu zmizel beze stop. :?
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Čapin: No a nebo se vykašlat na vzhled vnitřku, nepřichytávat v bodě (1) a spoléhat na to, že obšitá dírka udrží jak šněrování, tak proužek na místě. Já osobně bych se toho vůbec nebál. Dodělat se to dá skrytým švem vždycky, pokud by se ti to nelíbilo.
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Žena táborová

Příspěvek od Spakona »

jenže to by předpokládalo, že se ta látka nebude třepit že....
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Toť otázka, Lýdie. Pokud bude ono oblečení prát pravidelně, což je pro dnešní dobu běžné, mohou se vlákna v pračce vytřepit. Třepí se však jen do určité míry. Moje RS tunika je šita tak, že by se třepit měla, ale netřepí, protože ji peru skutečně málokdy... a to podotýkám, že je místy rozervaná a že ji nikterak nešetřím.
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Krea »

Don Chicho napsal:Toť otázka, Lýdie. Pokud bude ono oblečení prát pravidelně, což je pro dnešní dobu běžné, mohou se vlákna v pračce vytřepit. Třepí se však jen do určité míry. Moje RS tunika je šita tak, že by se třepit měla, ale netřepí, protože ji peru skutečně málokdy... a to podotýkám, že je místy rozervaná a že ji nikterak nešetřím.
Ono záleží na tom, jestli chceš štupovat a látat a nebo začít šít. :badgrin:
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Grum
Příspěvky: 155
Registrován: 10 Zář 2008, 17:05

Re: Žena táborová

Příspěvek od Grum »

když je to tu zrovna tak aktivní a o tom šití - jak na záplaty? byly nějaké typické zvyklosti? (zevnitř/zvenčí, tvarově podle díry, nebo nějaké pravoúhlé, přiložit a prošít/všít do díry tak, že vznikne místo okraje šev?)
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Myslíš na RS, nebo PS (Měšťan, nebo spodina)?
Avatar uživatele
Grum
Příspěvky: 155
Registrován: 10 Zář 2008, 17:05

Re: Žena táborová

Příspěvek od Grum »

spíš chudší lid, PS. (ale vlastně i RS, tam mám děr taky dost:))
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Žena táborová

Příspěvek od Galion »

Udělej tech děr víc, úmyslně, a staň se landsknechtem :thumbup:
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Žena táborová

Příspěvek od Kateřina »

Když si vybavím Tacuinum Sanitatis, tak pokud bych vycházela jen z této knihy, pak bych s klidným srdcem tvrdila, že nic jako záplaty nepoužívali :D
Tam jsou skvělí drbani - přitom mají docela pěkné oblečení, ale nohavice zoufale děravé. Na kolenou, patách i špičkách.
Ani záplatovaný oděv se mi nějak vůbec nevybavuje - rozdrbaný ano. Ale zase je fakt, že 15. a 16. století už je pro mne dost vzdálená budoucnost, takže tomu věnuji méně pozornosti :)

Trénovala jsem "ztracený steh" nebo jak se to jmenuje. Vypadá to skvěle, ale nemám ráda toho, kdo to vymyslel :badgrin: Hrozná práce...
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Žena táborová

Příspěvek od Galion »

Abych jenom nežvandal: Podle mě se oděvy opravovaly. Čistě logicky: potrhaný a rozervaný oděv vydrží přecejen výrazně míň, než ten co se opraví. Oděv není nějak levná záležitost a středověk není doba rychlé spotřeby. Alespoň v tomto přesvědčení žiju. Troufám si tvrdit, že většina lidí opravovala oděvy, dokud se nerozpadly na prvočinitele. (Vyjímám šlechtu a jiné zbohatlíky, kteří to mohli mít u většiny kusů na háku, a nejnižší lůzu, která spravovat neměla čím :) ).
Způsob opravy podle mně byl obdobný jako dneska, s přihlédnutím k tomu, že se prováděl ručně. A zálezží na tom, kdo opravu provádí a jaký má bát výsledek. Kupříkladu skobu na nohavici bych se snažil zašít tak, aby byla co nejméně vidět. Pokud je díra tak velká, že se to neobejde bez záplaty, dal bych tam záplatu. A pokud nechci vypadat jak trhan, tak se budu snažit tu záplatu co nejlíp zamaskovat - stejná barva a materiál, nenápadný stehy...
Ale je to jen můj skromný osobní názor. :)
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
Avatar uživatele
Czernozub
Příspěvky: 422
Registrován: 27 Ún 2010, 18:20

Re: Žena táborová

Příspěvek od Czernozub »

Krea napsal: 1430, Velké hodinky z Rohanu,
OT: on Theoden byl křesťan? :badgrin:
Pěchota z přesvědčení.
Kateřina
Příspěvky: 122
Registrován: 14 Črc 2008, 16:24

Re: Žena táborová

Příspěvek od Kateřina »

Souhlasím s Galionem. Kvalitně provedená oprava se určitě vyplatí - ona to dnes také není levná záležitost, pořídit si dobový oděv.
Tu skobu bych i klidně podložila, pak šití lépe drží. A záplata, když se zvolí vhodná látka a šije pečlivě, nemusí být skoro ani vidět.
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Žena táborová

Příspěvek od Spakona »

záplatování máme doložené na dochovaných oděvech - vybavuje se mi jeden konkrétní kus ze španělska - a nebyla to chudina - byl to brokátový dámský oděv :)
takže klidně záplatujte, látejte a jinak opravujte :)
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Odpovědět

Vrátit se na “Katalog historických postav”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů