Žena táborová

Předlohy, podle kterých se můžete oblékat.
Avatar uživatele
Krea
Příspěvky: 308
Registrován: 30 Zář 2007, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Krea »

Czernozub napsal:
Krea napsal: 1430, Velké hodinky z Rohanu,
OT: on Theoden byl křesťan? :badgrin:
Theoden asi ne, ale rod de Rohan evidentně ANO. Rohanové vlastnili statky i u nás.
Pro rychlou představu - http://cs.wikipedia.org/wiki/Rohanov%C3%A9
545px-Blason_fam_fr_Rohan_svg.png
545px-Blason_fam_fr_Rohan_svg.png (20.71 KiB) Zobrazeno 9031 x
"Bát se? Tebe? Před hodinou jsem zabila a stáhla medvěda dvakrát tak velkého - a to ani neměl tak hloupé poznámky!" :) hra Proroctví, Altar
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Diskuse o historii slamáků přesunuta sem viewtopic.php?f=168&t=2030&p=41128#p41128
benesovaall
Příspěvky: 4
Registrován: 04 Črv 2012, 13:49
SHŠ: kocovna nevestka
Místo/Bydliště: Havlickuv Brod

Re: Žena táborová

Příspěvek od benesovaall »

Chtela jsem se zeptat, pocita se u vas jen s temi "pocestnymi zenami" nebo najde mezi vami- na okraji tabora samozrejme, aby pocestne mestky a feldfra nijak neohrozovali na cti- misto i nepocestna kocovna nevestka? Dle mych zprav jsou kocovne nevestky ruzne obleceny, ale musi mit znameni nevestky a to zlute pasky na sukni- resp stuhy...
Avatar uživatele
Komtur Mišel
Příspěvky: 97
Registrován: 15 Srp 2011, 19:56
SHŠ: O-Hradní kadeti
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Komtur Mišel »

Podíval jsem se do svých výpisků a mám ke gotice k tomuto tématu následující:
Měli se viditelně označovat žlutým šlojířem nebo šlojířem se žlutým okrajem. Nosí také cípaté rukávy i sukně, vypasované kabátce s výraznými kožešinovými lemy a těsné živůtky s hlubokými výstřihy. Od 15.st. jsou označovány červenou stužkou nebo odznakem na rameni.
Tak to je moje troška do mlýna. :D Msl
Sic parvis magna MSL
benesovaall
Příspěvky: 4
Registrován: 04 Črv 2012, 13:49
SHŠ: kocovna nevestka
Místo/Bydliště: Havlickuv Brod

Re: Žena táborová

Příspěvek od benesovaall »

Komtur Mišel napsal:Podíval jsem se do svých výpisků a mám ke gotice k tomuto tématu následující:
Měli se viditelně označovat žlutým šlojířem nebo šlojířem se žlutým okrajem. Nosí také cípaté rukávy i sukně, vypasované kabátce s výraznými kožešinovými lemy a těsné živůtky s hlubokými výstřihy. Od 15.st. jsou označovány červenou stužkou nebo odznakem na rameni.
Tak to je moje troška do mlýna. :D Msl
Diky moc, to zni taky moc dobre:) ale nepsijde mi, ze na ty kozesinove lemy vsechny nevestky meli, prece jen nevestince byly dost vydridusske a kocovne nevestky si vydelavali jen od trhu k trhu, takze na kozesinu asi moc nebylo...
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Žena táborová

Příspěvek od Spakona »

a tohle je zase citace z čeho?
co vím já tak označování barvami mohlo být rozdílné město od města, žlutá se navíc dost často přisuzovala židům (později), takže záleží na době a oblasti...
mluví se i o modré, jinde je přisuzována lazebnicím, což ovšem nutně nemusely být prostitutky...
A od trhu k trhu - to je taky docela diskutabilní, vzhledem k tomu, že existovalo nevolnictví, takže taková holka se nemohla jen tak courat, že.
Na vesnici by přivandrovalou ukamenovali, ve městě by se sice už schovala snáz, ale tam zase na to měly svoje.
a jen na okraj - živůtek a vypasovaný kabátec není gotický oděv a to ani pro vrcholný středověk - natož pro raný že...

Pokud to byla ženská co táhla s vojskem - tak označení nepotřebovala, protože byla na okraji a priory.
Tam je to potom na tom, jak se domluvíš se svou skupinou - ale upozorňuju, že taková holka rozhodně nebyla mazlíček a nikdo by s ní ani slova nepromluvil veřejně - takže pokud jsi samotář, který se hodlá celý den popelit stranou od lidí, tak prosím
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
benesovaall
Příspěvky: 4
Registrován: 04 Črv 2012, 13:49
SHŠ: kocovna nevestka
Místo/Bydliště: Havlickuv Brod

Re: Žena táborová

Příspěvek od benesovaall »

Spakona napsal:a tohle je zase citace z čeho?
co vím já tak označování barvami mohlo být rozdílné město od města, žlutá se navíc dost často přisuzovala židům (později), takže záleží na době a oblasti...
mluví se i o modré, jinde je přisuzována lazebnicím, což ovšem nutně nemusely být prostitutky...
A od trhu k trhu - to je taky docela diskutabilní, vzhledem k tomu, že existovalo nevolnictví, takže taková holka se nemohla jen tak courat, že.
Na vesnici by přivandrovalou ukamenovali, ve městě by se sice už schovala snáz, ale tam zase na to měly svoje.
a jen na okraj - živůtek a vypasovaný kabátec není gotický oděv a to ani pro vrcholný středověk - natož pro raný že...

Pokud to byla ženská co táhla s vojskem - tak označení nepotřebovala, protože byla na okraji a priory.
Tam je to potom na tom, jak se domluvíš se svou skupinou - ale upozorňuju, že taková holka rozhodně nebyla mazlíček a nikdo by s ní ani slova nepromluvil veřejně - takže pokud jsi samotář, který se hodlá celý den popelit stranou od lidí, tak prosím
Dobu myslim zhruba prvni polovinu 15.stol. trhem myslim i poute a podobne akce. Je jasne, ze v te i dnesni dobe byli nevestince v kazdem a nejen vetsim meste, prakticky kazdy hostinec mel aspúon nejakou horizontalni pracovnici. Urcite by nekocovala sama, to zase vzhledem k bandam lapku nebylo moc moudre. Ty, co tahly s vojskem si zase nijak moc nevydelali, protoze byly "jejich" a asi tezko by ji pujcovali na "obchody" nekomu jinemu, ale zase, kdyz se na to clovek podiva z tivocisneho hlediska, tak treba takova banda deseti, patnacti zoldaku by si sice vystacila s jednou dvema nevestkama, ale jak dlouho by je to bavilo...

a tak trochu samotar, co se chce popelit stranou od lidi jsem, chtela bych si "bitvu" uzit spise tak, ze bych vyradila veskerou elektrooniku, plasty atd... proste vypadnout z tohoto sveta a VYPNOUT. Je to sice tvrdej restart, delat si placky na kameni, varit si v kotliku a spat na kozesinach, ale jiny vyliti myslenek uz ani neznam a znat nechci:)

jo a jeste k tem zavojum, nema to byt znak ctnostne panny? pozdeji cepec vdane zeny? A prave odhalena hlava znakem necudnosti a prostopasnosti?
Avatar uživatele
Maršálek
Příspěvky: 1064
Registrován: 24 Lis 2008, 12:07
Místo/Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

Re: Žena táborová

Příspěvek od Maršálek »

Viditelné rozlišení povětrných žen nějakou barvou, nebo nošeným symbolem je případně otázkou konkrétního příkazu a vymáhání toho kterého velitele vojska, případně ve městech městkou radou. Osobně tomu ale jako zažité středověké praxi nevěřím. Zabýval jsem se odíváním a těmito špeky poměrně intenzivně cca 8 let a bez úspěchu. Snazší je dohledat reálně vyplněné příkazy k odhánění takového "doprovodu vojska". Toť moje troška do mlýna ;)

P.S. aby to nevyznělo jako pouhé kverulantsví, něco málo jsem o středověkém odívání napsal a poměrně dost jsem toho načetl, abych s rozčarováním zjistil, že většina takových zaručených informací jsou jenom mýty, tradované v literatuře od romantismu...
http://www.hradeckydvur.net/publikace-k-projektu/
Avatar uživatele
Morwyn
Příspěvky: 6
Registrován: 05 Črv 2012, 12:03
Místo/Bydliště: Praha

Re: Žena táborová

Příspěvek od Morwyn »

Hezký den přeji a omlouvám se, jestli jsem dotaz umístila špatně.

Vybírám si své první šaty pro ženu táborovou, měl by to být cca rok 1470, a zaujal mě jeden střih, u kterého mám ale nějaké nejasnosti. Jde mi o ten široký pásek, nebo šerpu, nebo co to má vlastně být? U honosných šatů jsem ho viděla běžně a má ho i žena na prvním přiloženém obrázku. Jenže žena na druhém obrázku ho nemá. Může to nějak souviset se sociálním zařazením? Nebo je to tím, že druhá žena má šaty podkasané? Nebo je to jen volba nositelky? Podotýkám, že se mi víc líbí verze s páskem, ale nevím, jestli je tedy přípustná.

V této souvislosti také tápu, jestli se k tomuto ozdobnému pásu normálně nosí i ten "praktický" s věcmi. Předem děkuji za případné rady a tipy :)

Obrázek Obrázek

První obrázek by měl být z Heures à l'usage de Rouen, 1460-1470, druhý ze Spiezer Schilling, asi 80. léta 15. století.
Mně se práce líbí; okouzluje mě. Celé hodiny vydržím sedět a dívat se na ni. - JKJ
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Žena táborová

Příspěvek od Spakona »

ten první obrázek je moda burgundská, ten druhej je evidentně landsknechtka

ani jedno není blbě ale spíš řekni co chceš dělat - kam patřit - podle toho hledej obrázky k inspiraci
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Žena táborová

Příspěvek od Spakona »

benesovaall napsal:
jo a jeste k tem zavojum, nema to byt znak ctnostne panny? pozdeji cepec vdane zeny? A prave odhalena hlava znakem necudnosti a prostopasnosti?

ne nutně - sice by ctné ženy měly mít zavití, ale Maršálek by ti nejlépe pověděl jak to s nimi bylo - existovala moda i tehdy, modní výstřelky také a běžně najdeš v ikonografii ctné ženy prostovlasé. Ale normální běžná ženská měla na hlavě lněnou loktuši. A víš proč? protože to bylo praktické.
Zkus víkend strávit u ohně s odkrytou hlavou a příště s lněným zavitím.
Sama poznáš ten rozdíl.
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
benesovaall
Příspěvky: 4
Registrován: 04 Črv 2012, 13:49
SHŠ: kocovna nevestka
Místo/Bydliště: Havlickuv Brod

Re: Žena táborová

Příspěvek od benesovaall »

Spakona napsal:
benesovaall napsal:
jo a jeste k tem zavojum, nema to byt znak ctnostne panny? pozdeji cepec vdane zeny? A prave odhalena hlava znakem necudnosti a prostopasnosti?

ne nutně - sice by ctné ženy měly mít zavití, ale Maršálek by ti nejlépe pověděl jak to s nimi bylo - existovala moda i tehdy, modní výstřelky také a běžně najdeš v ikonografii ctné ženy prostovlasé. Ale normální běžná ženská měla na hlavě lněnou loktuši. A víš proč? protože to bylo praktické.
Zkus víkend strávit u ohně s odkrytou hlavou a příště s lněným zavitím.
Sama poznáš ten rozdíl.
No, to je taky fakt:)
Avatar uživatele
Galion
Příspěvky: 259
Registrován: 05 Srp 2010, 15:46
SHŠ: HSŽ Poustevník
Místo/Bydliště: Vítkův Kámen

Re: Žena táborová

Příspěvek od Galion »

Spakona napsal:ten první obrázek je moda burgundská, ten druhej je evidentně landsknechtka

ani jedno není blbě ale spíš řekni co chceš dělat - kam patřit - podle toho hledej obrázky k inspiraci
Jen pro upřesnění - švýcarka. Poznáte podle krav. Neplést s landsknechty. Ty poznáte podle veselé povahy. :D
Longius aut proprius mors sua quemque manet et mors ultima rerum.
richardrg
Příspěvky: 105
Registrován: 04 Črv 2008, 12:51

Re: Žena táborová

Příspěvek od richardrg »

[quote="Spakona"]
vzhledem k tomu, že existovalo nevolnictví, takže taková holka se nemohla jen tak courat, že.
Na vesnici by přivandrovalou ukamenovali, ve městě by se sice už schovala snáz, ale tam zase na to měly svoje.

Spakono, kdyby si poslouchala moje přednášky tak víš, že v našich zemích ve 14. a 15. století nic co by se dalo chápat jako nevolnictví neexistovalo, ale tady je to trochu mimo téma.
Avatar uživatele
Spakona
Příspěvky: 406
Registrován: 15 Ún 2009, 16:24

Re: Žena táborová

Příspěvek od Spakona »

Galion napsal:
Jen pro upřesnění - švýcarka. Poznáte podle krav. Neplést s landsknechty. Ty poznáte podle veselé povahy. :D
Vážně? :D tak jo - já to brala podle střihu a podle těch péér - přece jenom sem tenhle střih ženského oděvu viděla zatím jen u lancošek - ale tak taky sem ještě neviděla všechno že :)
bezprizorní a všudypřítomná, rustikálně upřímná
Kdybychom byly muži, hovořily bychom teď o tom, jak za svou zem položíme své životy. Jako ženy můžeme mluvit jen o tom, že se položíme.
Odpovědět

Vrátit se na “Katalog historických postav”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti