Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukařině

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: Pája1111, hawkwind, lasky

Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 841
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukařině

Příspěvek od hawkwind » 09 Črv 2010, 22:22

Vystupují :
Patlomilus
a
Toxopyjus

Act one
P : Pravím Ti tedy Toxopyje, že mi to tvé švídlíchání odpornou tlustou tyčí k srdci nepřirostlo. Luky příliš dlouhé, příliš silné aniž se nosit dají, jen z tisu vykrouhané odporné klacky jež hyzdí tvář tohoto nádherného sportu, nepřesné a zastaralé a vůbec ne tak cool jako tamta věcička s fialovými pruhy a kolečky. Navíc jste všichni hnusní nabubřelci a shlížíte spatra na zbytek naší sluníčkové komunity, vpravdě Apolonův sbor sám. Ostatně vím dobře jak to bylo, protože jsem to někde četl na té věci, již zovou internet. Leč zajisté odpovíš na pár otázek, které jsem si připravil, abych vyzkoušel tvou odbornou zdatnost!
(Prohrabuje se papírky...)

T : Ptej se ubohý patlale, jemuž se má tyč zdá přespříliš tvrdá! Rád zodpovím otázky na které mohl snad přijít tvůj přemoudřelý strýček, dědeček truhlář, ten chytrý výrobce jež snadno užije ocelová lanka místo tětiv, ten "kluk od vás ze skupiny", či kterýkoli náhodný idiot jež by si ublížil i při ořezání brku, natož prutu, leč se sebejistotou blbci vlastní neváhá postovat přežvýkanou a pochroumanou informaci, kterou si špatně přeložil z angličtiny.


P : Luky z MR byly relativně slabé, kolem 80# až 100# a proto......!!!
T : Nevypadá to tak. Výzkum a rekreace luků z MR trvá už 25 let a naše vědomosti se neustále prohlubují. Také jsme se je naučili lépe dělat. Závěry Dr. Kooeiho z knihy "The longbow" se staly zastaralé v okamžiku kdy byly před zhruba 6 lety na scénu uvedeny luky z komparativního materiálu jako originální luky z Mary Rose (Italský tis kácený ve vysoké nadmořské výšce) a nátah luků o stejných rozměrech rázem vzrostl o 1/3-1/2. V době přípravy reedice této jinak vynikající knihy byly k dispozici jen hodnoty mechanických vlastností odpovídající pacifickému tisu, či evropskému tisu z nížinné elevace.

P : Jak dlouhý nátah měly tyto luky?
T : Majorita šípů přináležejících k těmto lukům by dovolovala nátah přes 30", malé množství až nátah 33" a malé množství kolem 28". Délky poměrně pěkně odpovídají distribuci hodnot podle Gausovi křivky. Z průměrné výšky pozdně středověkých lukostřelců kolem 5´8" a dobových iluminací usuzujeme, že většina střelců byla nejen schopna nátah mezi 30-32" dosáhnout, ale že to bylo naprosto běžné. Výkon luků se zkráceným nátahem na 28" a méně je nedostatečný. Co je zajímavé na kratších šípech je, že jejich taper ke špičce vypadá přesně jako kdybyste na tuto délku zalomili delší šíp a pak nouzově nasadili nový hrot. Pravděpodobně se jedná o použité, olámané a znovuzprovozněné šípy. Tomu se říká "Reclaimed arrow".

P : Jak dlouhé jsou ty luky? Kamarád mi ted´dělá pěkný luk! Podle Vágnera - 2,4 metru dlouhý, jsme to odměřili přímo z toho obrázku podle člověka!!!
T : Nejdelší luky z MR mají 82"-84", ale je jich velice málo. Většina těchto luků je 74-76" dlouhých. Opět malé množství je krátkých s extrémě krátkým lukem 71" který jeví známky neodborného zkracování (je to jeden ze dvou exemplářů uložených v Toweru). Četnost délek opět odpovídá distribuci podle Gaussovi křivky.

P : To byly určitě "rustikálně" zpracované ne? Vojenské zbraně, jako Kalašnikov!
T : Záda luků a boky až tam kde začíná lukařova tilerovací práce jsou perfektně vyhlazené, až na úroven´ smirku o cca 220-400 grit. Břicha jsou opracovaná po délce škrabákem, nebo spokeshave dlouhými perfektními tahy, tak vzniká jedna malá fazetka vedle druhé. Opět tyto jsou bezvadně hladké, jistota člověka který měl v ruce ten nástroj je naprosto zjevná. V místech suků (přestože tyče jsou povětšinou čisté a s minimem charakteru) existuje možnost že někdo pracoval rašplí a výsledek opět přeškrábal. Celkově jsou to velice elegantní a proporčně dokonalé výrobky, není na nich nic "hrubého" ani "rustikálního".

P : Jak silné byly špičky?
T : mezi 12 mm a 1/2" tam kde se stýká rohovina se dřevem. Končíky byly pravděpodobně nejprve nalepeny a poté opracovány na luku, ale z dobových psaných záznamů máme informace o péči která byla věnována uhlazení přechodu mezi dřevem a rohem. Krátký luk z Toweru má špičky 15 mm tlusté, ale je extrémě masivní a zdá se, že se jedná o neodborně zkrácený silnější luk.

P : Jakou povrchovou úpravu mají tyto luky?
T : Všechny luky z Italského tisu na MR měly průhlednou politůru pravděpodobně ze směsi vosku a surového lněného oleje,která se vařila spolu s některými dalšími přísadami. Známý "Black bow" který je pravděpodobně něčí oblíbená zbran´přinesené z domova (má hodně charakteru, gigantické suky a "psí nohu" na jednom rameni) je natřený černým potahem, který vznikal tradiční přísadou sazí do takovéhoto základu. Karbon v sazích je velice jemný a sloužil k ucpání pór dřeva. Používalo se více plnidel, například mletý mastek.

P : MR luky mají kruhový průhyb!
T : No...vlastně. Ne. Mají eliptický průhyb, i když elipsa je s velkou cirkularitou. Středy luků na tileru povolí a pohnou se až na poslední 2-3" nátahu, spíše pocititelně, než viditelně. Také špičky jsou ohebné. Roger Ascham nám podává dobrý popis preferovaného průhybu : "Make it come all round, and a little more in the tips, but do not overdo it, for weak tips break off and soon follow the string. To je docela dobrý popis eliptického tileru.
Z iluminací známe všechny tři případy - luky tilerované kruhovitě, luky u kterých se ohýbají jen špičky (whipp tilered) i luky které se prohýbají jen skrz střed. Těžko říct nakolik je to jen umělecká stylizace, někdy je obtížné akceptovat fakt, že středověcí lukaři se zřejmě lišili co do schopností a řemeslné zručnosti, stejně jako řemeslníci dnes.

P : Luky z Mary Rose jsou renesanční, středověké anglické luky byly slabší!
T : Dobrá otázka. Kromě luků z Mary Rose se dochoval jen jediný starší subtilnější luk ze Southamptonu, ale to je lovecká zbran´. Z vývoje šípů mezi cca 1400 a 1550´(dobou Mary Rose) usuzujeme, že vývoj luků v tomto období již stagnoval, protože sil které je ještě schopen trénovaný člověk natáhnout bylo již dosaženo. Hroty k šípům které máme k dispozici a také originál staršího šípu ze zvonice z Westminsterského opatství se hodí spíše pro luky 130 lbs a více, než pro luky 80-100 lbs. Na MR byl také nalezen velice dobře zpracovaný luk, který se zdá být staršího data, doplněný na lod´z některé z četných zbrojnic. Tomuto exempláři se přezdívá "Azincourt" - rozměry se od luků z MR neliší, jen lepším zpracováním a skvělými proporcemi.

P : Jak daleko tyto luky střílí?
T : Samozřejmě to záleží na šípu - v tudorovském období se zdá, že se šípy vyvíjely směrem od protipancéřových k šípům s větším doletem. O tom usuzujeme jak z tvaru vyobrazovaného opeření, tak z konstrukce hrotů. Ustavený zákon nás informuje o zákazu střílení příliš lehkých (flightning or prickling) šípů na terče bližší než 12 score paces. To sice neznamená, že by angličané při zákonem nařízeném střílení nestříleli na terče bližší než 240 yardů (pokud uvažujeme o yardu jako o kroku), ale že na tyto bližší terče smělo být stříleno jen vojenským šípem, který tradičně váží kolem 3 oz. Na vzdálenější terče, které mohly být umístěny až na 400 yardů (Odpočteno podle valů na starých střelnicích upravených později pro muškety), smělo být používáno i lehčích šípů (zhruba ve váze jako dnešní BLBS society "Standart arrow" i když zřejmě s jiným opeřením. Nejlepší moderní výkony jsou s lehkým flight šípem kolem 430 yardů, BLBS standart, který odpovídá vojenskému lehčímu šípu 320 yardů a se šípem o váze 75 gramů se nechá střelit 240 yardů. Celá věc dostane ovšem úplně jiný rozměr, když si uvědomíme, že Tudorovci užívali římské míry a tedy "pace" může být docela dobře vzdálenost mezi dvěma dopady chodidla (dvojkrok) a tedy kolem 140 cm. Zajímavé což? :)

P : Jak vysoko byla brace na těchto lucích? Kamarád mi dělá takovej pěknej šněrovací chránič!
T : Nízko. Všechny chrániče z MR drží podobně velkému člověku, jako byli střelci na zápěstí, ale ne na předloktí. Z toho usuzujeme, že tětiva dopadala na zápstí střelce = nízká brace. Opět Roger Ascham zminuje, že pro sportovní střílení je lepší vysoká brace height, ale pro válku se lépe hodí nízká, protože šíp doletí dál. Mary Rose byla vojenská lod´a úkolem lukostřelců byla decimace posádky jiných lodí z co největší vzdálenosti. 6" brace pro tyto luky krom největších funguje docela dobře.

P : Tyto luky snadno ztrácí výkon a ze 100 lbs luku je po pár set výstřelech 70 lbs.
T : Nesmysl. Většina těchto tvrzení pochází od lidí kteří nemají komparativní materiál a chtějí prodávat lepené luky "které neztrácí sílu". Správně vyrobené luky ztrácí zanedbatelné procento nátahu po zastřílení.

P : Průřez anglických luků byl D
T : Průřez těchto luků byl ovál, či ovál s dvěma ploškami na bocích, které vznikají rychlým tilerováním původně ohraněné tyče. D průřez je typický pro viktoránské sportovní luky z tropických dřev a pro silné luky je nevhodný. Samozřejmě, že průřez se může u luků s charakterem (například suky) měnit v místech, kde se výrobce musel vypořádat s problematickým dřevem.

P : Tyto luky sloužily k montáži na kuše, či tilery, proto jsou čtverhrané!
T : Nenašli jsme ani tyto kuše, či "tilery", žádné upínáky, vázání, či zámky. Navíc ani "nejhranatější" z MR profilů není skutečně čtyřhraný, jako lučiště velkých hradebních kuší ze dřeva. Go figure.....

P : Ostatně nikdo by nic takového nenatáhl.
T : Ale ano natáhl - a dokonce i dnes jsou takoví střelci. Ovšemže když člověk přehlédne typický houfec žen, děcek a lidí "kteří ještě nemají na plechy" mezi dnešními lukostřelci na rekonstrukcích historických bitev, je myšlenka, že by tam stál dav chlapů schopných utrhat normálnímu člověku ruce a nohy děsivá.

P : Tyto luky sloužily ke střílení do davu nepřátel a nemířilo se s nimi. Taky se s tím nedá nic trefit.
T : Záplava rytířů zabitých v okamžiku kdy si pootevřeli hledí a byli okamžitě zastřeleni přímo do obličeje by zřejmě nesouhlasila.(Henry ve Shrewsbury, Dacre a Clifford v Towtonu apod.), Black Will "Long", velitel Dean Forresters a jinak známý assasin byl kupříkladu najat aby zastřelil v pohraniční šarvátce šlechtice "aby to vypadalo jako běžné zabití v boji" a podařilo se mu to z poměrně velké dálky přímo do obličeje. Jistě naprostou náhodou!!!

P : Tyto luky neprostřelí zbroje.
T : Jaké zbroje? Jak se zdá, jen nejlepší výrobky platnéřských dílen byly odolné vůči tak velkým a těžkým šípům. 70 let totálních masakrů opancéřovaného protivníka svědčí o faktu , že ve většině případů byla anglická lukostřelba schopna zabít nebo zranit rytíře ve zbroji přímým zásahem. Protivníci angličanů se několikrát pokusili dobít lukostřelecké pozice pomocí obzvláště vybraných a dobře oděných pěších jednotek sesedlé jízdy. Tyto byly obvykle "snadno pobity v okamžiku kdy se konečně skrz déšt´šípů doplahočily k cíli". Stejně tak dokázal anglický luk a šíp spolehlivě masakrovat skvělé francouzské percherony a destriery. (A když to uvážíme, ani jedno se nepodařilo turkům u Nicopole, přestože měli k dispozici odkrytý bok burgundských a francouzských rytířů do kterého vysílali salvu za salvou - koně pouze zranovali a plašili (většina koní se vrátila do tábora), rytíře šípy nedokázali přímo ohrozit.) Moderní pokusy ukazují, že pláty středověkého železa až o tlouštce 2 mm jsou prostřelitelné a pláty houževnaté oceli kolem 1,6 mm také. Oproti tomu, většina obyčejných zbrojí ze zbrojnic, nebo takových které si mohla dovolit nižší šlechta dosahovala tlouštky i tak málo jako 1.2 mm uprostřed a 0.8 mm na krajích kyrysu. Kroužkové pletivo, i podložené prošívanicí není pro tyto šípy velkou překážkou. Udělejte si vlastní obrázek.

P : Byly luky z MR recurve? Měli nakroucené špičky?
T : Ne, byly to přímé luky. Poznáme to ze dvou věcí - jednak jsou to pozůstatky zářezů pro tětivu, které mají úhel odpovídající normálnímu luku a druhak fakt, že luky byly velmi natěsno srovnané v bednách, prakticky bez volného místa. Pokud by měly recurve špičky, tak by se do těchto beden nikdy nedaly srovnat takovým způsobem. Navíc - na tyčích jako takových nejsou žádné známky nakroucení špiček - které by tam pravděpodobně i přes potopení ve vodě zůstaly.

P : Středověcí lukaři neznali opékání dřeva!
T : Znali - Roger Ascham velice explicitně píše o "lstivém lukaři který se vyzná v "heatynge and bendynge" (bendynge znamená tilerování)

P : Když luky na kampani zvlhly, tak stejně nestřílely!
T : U tisového luku není vlhkost velký problém - tis snese nepoměrně větší podíl vlhkosti (až 16-17 procent) než bílá dřeva, aniž by ztrácel dobré parametry. Všechny luky na Mary Rose byly z tisu. Informace tom, že snad na MR byly i luky z jiných dřev se zdá být zastaralá a nebyla nikdy potvrzena MR trustem

P : Tak dlouhým lukem se nedá lovit, protože se plete v podrostu!
T : Ano, samozřejmě. Bezpochyby právě proto se longbow objevil v souvislosti s forestací evropy po posledním glaciálu a kmeny obývající nejhustší pralesy používají nejdelší luky a šípy. Mimochodem - původní kaledonský prales, který krom středověké anglie pokrýval většinu západní evropy byl neprůchodná džungle, rozhodně to není parčík jaký známe z amerických filmů o Robinu Hoodovi.

P : Nemám tě rád, zvrhlý elitisto, snad by sis prdel i mechem utíral, jen abys prokázal svou.
T : Aaano děkuji! Chvěji se a tetelím zvrhlým smíchem.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?

Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 841
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař

Příspěvek od hawkwind » 10 Črv 2010, 10:38

Ty snad nevěříš, že mám tvrdou tyč Pájo? :badgrin:

Jinak - Informace o turcích u Nicopole je z knížky od Davida Nicollea "Nicopolis 1396 - the last crusade", Informace o šlechtě postřílené do ksichtu během válek růží je "Battle of Towton od Andrewa Boardmana a Yale série "English monarchs". Informace o moderních dostřelech šípů jsou přímo z Englishwarbow society. (Mimochodem jejich "meane woods standard" rekord střílíme my běžně.)
Anekdota s "Black Will Longem" je z knížky Hugha Soara "The crooked stick" Informace o délce originálních střelnic je z jiné jeho knihy, a také z Hardyho "The Longbow" i když tam není rozebíráno jak byly předělávány na střelbu puškami či mušketami.
Informace o vlastnostech Italského tisu mám jednak přímo od výrobců, druhak ze článku v "The Glade" z r. 2006.
Informace o ohlazování přechodu rohového končíku na dřevo je přepsaná reference z poslední kapitoly knihy Richarda Wadge "Arrowstorm" (mimochodem vynikající kniha).
Reference z Aschamova "Toxophyla" jsou jasné.


Atd atd... :violent1:

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?

Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1283
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař

Příspěvek od Pája1111 » 10 Črv 2010, 11:59

No, děkuji, ale i tak mi tam chybí čísla stránek v těch knihách, abych to nemusel dohledávat... :badgrin:
Co takhle nějaké foto těch MR luků??? Nebylo by???
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“

Avatar uživatele
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 854
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař

Příspěvek od Honza F. » 10 Črv 2010, 12:14

Skvělý příspěvek.
Já bych měl dotaz na luk, který drží Steve Straton na této fotce (vlevo dole).
Je vůbec možné, aby z něčeho tak mohutného mohl vystřelit obyčejný člověk? Nejde mi o sílu, jde mi o to, jestli je možné takový luk vůbec udržet v normálně velké, lidské levé ruce (obemknout prsty). A nebo je to opravdový extrém pro někoho urostlého?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský

Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1283
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař

Příspěvek od Pája1111 » 10 Črv 2010, 12:33

Jak říká Jardophylus, luk se drží jako flétna a ne jako krompáč! Silný luk si musíš v dlani opřít o kosti, jinak ho zápěstím neudržíš. Tím pádem nemůžeš luk obejmout prsty....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“

Avatar uživatele
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 854
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař

Příspěvek od Honza F. » 10 Črv 2010, 13:19

Asi jsem se nevyjádřil přesně - nemyslel jsem tím držet luk pouze zápěstím, ale prostě mít prsty levé ruky položené až na backu luku. Zatím jsem ještě totiž nikoho nikdy neviděl střílet tak, že by měl luk pouze jakoby vložený do dlaně. Každý si prostě těmi prsty ten luk přidržuje.
Počítám, že tenhle bude mít šířku i tloušťkou přes 4cm a z něčeho takového vystřelí asi málokdo.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský

Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 841
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař

Příspěvek od hawkwind » 10 Črv 2010, 13:39

Honzo, prsty se luk neobjímá, ale drží se právě "jako flétna" čili s prsty rozloženými na backu. Takže i velice tlustý luk se nechá držet v malé ruce. Ostatně ten bezový luk co jsem ted´dodělal je široký kolem 40 mm a držel a natahoval jsem ho snadno.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?

Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1283
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař

Příspěvek od Pája1111 » 11 Črv 2010, 13:23

Asi takto....

Obrázek
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“

Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 531
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař

Příspěvek od dav1dMldc » 12 Črv 2010, 20:06

pekný článok, ale
argument, že luky boli priame-nezmestili by sa do bedien-sa mi zdá nedostatočný a na uhol sa tiež nedá spolahnuť ;) . pozeral som dokument na youtube kde cris nejaký hovorí, že mali. nemuseli mať recurve len reflexné konce.
tis sa tiež opekal, alebo to je tam len zahrnuté?
ths.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 946
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař

Příspěvek od Kaša » 12 Črv 2010, 20:24

...nedostatečný Dave? To chceš aby ti to řekl lukař z té doby? ;)
Pokud myslíš ten dokument jak mu tam dělá Boyton recurvní tisák, tak tam je to zřejmě špatně. Ne že by to Boyton špatně dělal (slyšel jsem že je jeden z nejlepších), ale že ten předpoklad je špatný. Oni usuzují z lehké reflexe špiček luku, ale to je dané rozdílnými vlastnostmi běli a jádrového dřeva. Běl se více smršťuje a proto ty nálezy jsou hodně do reflexu.
A taky protože je poměr běli a jádra u špiček největší, proto se to tam taky nejvíc smršťuje.
A tomuhle se říka recurve, a ne reflex, já jsem byl o tomto názvosloví taky poučen :D ,
ikdyž ty si asi pod těmito dvěma pojmy představuješ něco jiného, ale je to v principu to samé.
Oni ukazují iluminace s recurve longbow, ale to patří jinam než na luky z MR.
A taky recurve špičky ti stíží nátah stejně silného luku jako prase a taky přidají nějaký handshock, ale samozřejmě ti ho také zrychlí.
Ale snad napíše něco Jarda nebo Pája, abych něco nepopletl. :albino:

Kaša

Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 841
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař

Příspěvek od hawkwind » 13 Črv 2010, 11:29

Dave, hochu. Já jsem 7. Towton lad. Tak si tu skupinu vygoogluj. Toho "Crise" znám, je to do určité míry můj starej mentor, Ostatně nejlepší anglický lukař. Nicméně, debatu o zakřivenosti či nezakřivenosti špiček jsem vedl osobně v. r. 2006 pod hradem Berkelley s Hughem Soarem, který nejvíce připomíná saského mistra Yodu (napsal o tom jen asi už 10 knížek), Markem Strettonem, který je nejlepší anglický kovář šipek a držel BLBS rekord 10 let, Steve Stratton z DIY archery atd... Jim se zdá argument, že do bedny o určitých rozměrech vměstnáš takové a takové množství přímých tyčí a jen mnohem menší počet tyčí s nakroucenými konci dostatečný.
Luk s recurve konci, který Chris v tom programu co je na youtube dělá, udělal na požádání toho člověka co tím programem provádí (Mike Loades) a ten luk měl jen asi 70 lbs, protože Loades víc nenatáhne. Takže bych byl opatrný s tím stavět to jako typický příklad anglické středověké lukostřelby...
Podobné luky máme z iluminací z kontinentální vlámské, či italské lukostřelby - ostatně Chris sám to nazývá "italský luk".

Je ještě jeden důvod proč je jasné, že luky na MR byly přímé - měly stranové končíky s jedním zářezem. To sice funguje u přímého luku, kdy tětiva vede trochu diagonálně přes břicho, ale ne u recurve, kde tento systém zavede takovou nerovnováhu, že ty recurve špičky odpáčí a odlomí směrem do strany.

V každém případě je ještě finální důvod proč na MR lucích nebyly takové špičky - protože na nich prostě nejsou ani dneska.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?

Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 531
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař

Příspěvek od dav1dMldc » 13 Črv 2010, 19:31

o.k. aj keď by som vedel podebatovať... :D
a to opekanie? a špičky mali v mieste stretu s rohom len 1/2"? (dosť málo) na mojom 90lbs majú 1,5cm a to sa už dosť ohýbajú.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain

Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 841
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař

Příspěvek od hawkwind » 13 Črv 2010, 19:56

To něco děláš špatně. Právě jsem odevzdal 115# luk, který má možná menší špičky a 135# luk před 14 dnama který měl 11 mm - na místě kde roh potkává dřevo.

[img]o.k.%20aj%20keď%20by%20som%20vedel%20podebatovať...[/img]

Podívej na tom už není nic k debatě, to jsou autority který prostě neuhádáš, ne s tou úrovní poznání a řemesla které máš. - pokud máš nějakej rozumnej argument, tak sem s ním.

Oni samozřejmě uměli opékat dřevo jak o tom Ascham krypticky píše. Ale nemyslím si, že nakrucovali špičky. Ono to zanechává stopy a nic takového nemáme ani na jednom z těch luků. To ti říkám jako člověk kterej je držel...
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?

Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 841
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař

Příspěvek od hawkwind » 13 Črv 2010, 20:15

Vzpomínám, že Rob jeden bejvalej parták udělal luk z jasanu zhruba 105# a špičky byly velikosti tužky :)

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?

Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 531
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Trocha informací o lucích z Mary Rose a středověké lukař

Příspěvek od dav1dMldc » 13 Črv 2010, 21:41

špičky by som samozrejme mohol zúžiť tak ako v ,Kashove luky-10. obrázok, ale nepáči sa mi to a tých 10g čo oškrábež ti nepridajú na dostrele nič. keď urobím niečo nové sa ozvem. inak na pár lukoch sa mi tie kočky už polámali (80+lbs28"); aj ja dokážem urobiť 50-lbs luk s 8mm špičkami. :badgrin:
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain

Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti