Co je to SG? Vysvětlení...

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Odpovědět
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Co je to SG? Vysvětlení...

Příspěvek od hawkwind »

Malé vysvětlení.

SG jinak "Specific gravity" je česky hustota neboli měrná hmotnost. Nejjednodušší způsob jak jí u jakékoli hmoty zjistit je uříznout dimenzionálně přesný vzorek (např. 10X10X10 cm) a ten potom zvážit na váze. Je úplně jedno s jakou hmotou pracujeme - kámen, kov, nebo dřevo.
Je ale jasné, že přesné váhy a řezání, nota bene vzorku dostatečně velkého abychom na něm něco zjistili je mimo technické možnosti amatérského lukaře (obzvlášt´když ty naše tyče jsou poměrně malé).
Dřevo má samozřejmě nějaký obsah vody a je třeba ho vysušit na podobnou úroven´abychom měli komparativní výsledky které nám řeknou o rozdílu mezi dvěma vzorky. K tomu může sloužit budto vlhkoměr, nebo znalost místního equilibria/dosušení na bod kdy materiál již neztrácí na hmotnosti.
Nicméně - když je většina vody ze dřeva pryč, tak jsou "bunky" stále ještě vyplněny látkami které nás zajímají, jako minerály, silice, latexové látky apod.

Vysvětlení triku s vodou - protože všichni víme, že voda má SG přesně 1 - tedy v jiných jednotkách 1000 kg/m3, tak jí snadno můžeme použít jako pomocné měřítko. Když dáme vzorek o stejné tlouštce na vodu, nějaká část se ho ponoří - a poměrem ponořené a neponořené části zjistíme snadno jak si stojí vůči SG 1 - tedy pokud se ponoří 75 procent vzorku tak má SG 0.75 neboli česky hustotu 750 kg/m3. Vzduch ve dřevu nemá s celou věcí nic společného, to co jsme právě udělali je zjištění OBJEMU na neznámém či nerovnoměrném vzorku dřeva a praktická aplikace archimedova zákona (zjištění hmotnosti na základě vytlačené vody/ponořené části).

Je to samozřejmě aplikace fyziky 5 třídy základní školy. Je jasné, že pokud si chceme dělat komparativní tabulku dřev, musíme dosušit na známý a stejný obsah vlhkosti, pokud možno na takový při kterém budeme stavět luk. To někdy není praktické, protože se např jasan vyplatí usušit až na 8 procent vlhkosti, kdežto tis si medí na 14 procentech.
Ale u některých skupin dřev a dřev které mají velký rozptyl vlastností intra species je SG dobrý ukazatel na EVENTUÁLNÍ mechanické vlastnosti. Vycházíme z předpokladu, že dřevo téhož druhu (např akát) které má vyšší SG bude mít lepší mechanické vlastnosti (např pevnost v tlaku).
To nemusí být vždycky pravda, protože pokud bychom to začali vynášet do grafu, tak nám vyjde dobře dsitribuce vlastností podle bellovi křivky, protože se vždycky najdou deviantní (dobrý slovo) kusy materiálu, které mají extrémě dobré nebo extrémě špatné špatné mechanické vlastnosti vůči SG. (Například kusy dřeva které jsou velice lehké, ale mají extrémní tuhost.) Toho samozřejmě dokáže všímavý lukař využívat.

To jakou vláknitou strukturu má který botanický druh je pro měření hustoty naprosto irrelevantní, tím se tato pomůcka vůbec nezabývá. Pokud chcete teoretizovat o těchto věcech, je nutno vystudovat biologii, botaniku, či něco podobného.


J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti