zapalne hroty

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: zapalne hroty

Příspěvek od lasky »

a mame ho vo farbe,
Přílohy
1493233_767106089985922_875350827_n.jpg
1493233_767106089985922_875350827_n.jpg (41.73 KiB) Zobrazeno 10596 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Sumira
Příspěvky: 140
Registrován: 15 Říj 2008, 20:24

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Sumira »

Na youtube v tomto videu je také ukázka výroby borového dehtu. Použije ho potom na impregnaci lyží.

Ray Mears' Bushcraft S02E04 - Sweden
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Honza F. »

Shrnutí celého testu zápalných hrotů. Přeji příjemné počtení.
http://ulozto.cz/xoS8ws6z/test-zapalnyc ... bs-1-4-pdf
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Kaša »

Super Honzo, vynikající článek!
Měl jsem si to přečíst až teď.
Přeložit taky do angličtiny a pak bychom takové věci měli dávat na facebook a budoucí stránky.
Zkusím něco podobného sesmolit ohledně prostřelování plechů když jsme na jedněch Medlánkách zaznamenávali hloubku průstřelů z jednotlivých luků.

Kaša
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: zapalne hroty

Příspěvek od lasky »

Přílohy
web_hent_bilde (19).jpg
web_hent_bilde (19).jpg (43.78 KiB) Zobrazeno 10297 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Honza F. »

Jsem rád, že se článek líbí. Sumira má na něm také svůj podíl, takže kus chvály patří i jemu. :-)

Ještě jsem zapomněl poděkovat Kovimu za fotky - díky moc!

S překladem do angličtiny moc nepomůžu. Z angličtiny ještě něco málo přeložit dovedu, ale obráceně to není žádná sláva.
Jinak výroba borového dehtu mi zatím moc nejde. Při třetím pokusu jsem vypotil asi 110g dehtu. Za týden podniknu pokus č. 4, takže už snad bude konečně nějaký slušný výsledek.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Rivan
Příspěvky: 35
Registrován: 06 Ún 2009, 13:13
Místo/Bydliště: Brno/Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Rivan »

Pánové, loni jsme vše dělali špatně ... :)

http://www.lucistnice.cz/hroty/zapalny- ... to[ef1]/0/
Always aim for the centre. The centre of the aspirine tablet is exactly the same size as the centre of beach ball.
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Mojshe »

Rivan napsal:Pánové, loni jsme vše dělali špatně ... :)

http://www.lucistnice.cz/hroty/zapalny- ... to[ef1]/0/
dostalo mne tohle v popisu:

Hodí se jako začátek ohňostrojů, ... i pro efektní zapálení například slaměného snopu při šermířském představení.
Střílejte vždy na nehořlavý povrch (například do vodní plochy, do sněhu). ..., použijte ochranné brýle.

to by mne zajímalo, jak tím výstřelem do vodní plochy efektně zapálím snop. asi se to virtuálně zobrazí v těch ochranných brýlích, navíc se ty brýle výborně hodí ke kostýmu na pozdní středověk.
BTW: ať koukám, jak koukám, nějak nevidím ten hrot...
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: zapalne hroty

Příspěvek od lasky »

http://www.lucistnice.cz/hroty/zapalny- ... to[ef1]/0/ hrot je tu, kedysi sme pouzili hlinikovu tycku z srotu omotanu starymi riflami a benzinom , strelene zo slabeho luku asi 35# to pekne horelo a hucalo... ludia robili huuuuu ked to videli..sice to po dopade zhaslo ale snop slamy na vodnej ploche by to iste zapalilo.. kamos co to strielal mal kvoli ochrane prilbu..ak by tu bol nejaky bezpecak..:D
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Honza F. »

První test francouzské zápalné směsi totálně neúspěšný. Složení 30g síry, 30g lněného oleje, 10g jemně drcené smůly a asi 5g dehtu (víc jsem neměl). Směs napatlána na instalatérské konopí. Hoří velice špatně, prakticky skoro vůbec (mám i video, ale to nestojí za nahrání), zato intenzivně smrdí.

Do druhé směsi bych asi nedával žádný lněný olej a mnohem víc dehtu, který bude asi hlavní složkou směsi. Je otázkou, jestli se mi do jarního střílení podaří ještě nějaký vyrobit.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: zapalne hroty

Příspěvek od lasky »

honzo, mozno by si mohol ale aj z tych neuspesnych pokusom spravit kratky clanok... alebo ako sa narobit a nic z toho..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: zapalne hroty

Příspěvek od melkel »

Honzo, tam nemá moc co hořet. Konopí hoří děsně blbě, není v tom žádné okysličovadlo, a smůla s dehtem se také nezapalují nejjednodušeji. Odkud je ten recept?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Honza F. »

Recept je od laskyho a je na třetí straně tohoto vlákna.
Mělo by se dle přibližného překladu jednat o směs oleje, síry, Poix (pravděpodobně borový dehet získaný suchou destilací), Poix Noire: asi borová smůla, možná přepuštěná a konopí (nebo něco podobného).

Že chybí okysličovadlo jsem zjistil už včera při jednoduchém testu jemně mletá smůla + síra. Olej je tam spíš ke škodě než k užitku, do druhého pokusu už nedám žádný.
Ještě dávám malou naději tomu dehtu, ale pomalu se propracovávám k názoru, že autor nejspíš prostě napsal dohromady ty nejhořlavější látky, co znal, bez skutečné znalosti problematiky zápalných směsí.

Každopádně uvítám jakékoliv nápady na zfunkčnění směsi. :-)
---
Ještě jsem o tom včera večer přemýšlel a napadlo mne použít terpentýn místo oleje.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Honza F. »

Test 2: 30g síry, 30g terpentýnového oleje, 10g jemně drcené smůly. Vzhledově to připomíná kremžskou hořčici. Směs odleželá 48 hodin v uzavřené nádobě. Namatláno na smotek konopí.
https://plus.google.com/117785783252895444670/posts
Směs hodně čoudí a intenzivně hoří asi hlavně díky terpentýnu. Dohořet jsem ji nenechal, protože už tak bylo ve svařovně víc čmoudu, než stačilo brát odsávání. :-)

Musel jsem upravit odkaz, protože to nešlo. Je to odkaz na můj profil na G+. Snadno to najdete, je to zatím moje jediné video.
Naposledy upravil(a) Honza F. dne 08 Srp 2014, 08:28, celkem upraveno 3 x.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: zapalne hroty

Příspěvek od melkel »

Poix noire by mohlo být také dřevěné uhlí. Jinak terpentýn není takový problém získat, zajímala by mě ale stálost plamene v proudu vzduchu - proto si myslím, že jakákoliv směs do zápalných šípů potřebuje vlastní okysličovadlo, jinak při výstřelu zhasne.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů