zapalne hroty

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: zapalne hroty

Příspěvek od melkel »

Pánové, furt mám cca 1,5 kg zápalných směsí, které si obvjednali Pája s Romanem, a zatím jsme se nedostali k předání.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Pája1111 »

melkel napsal:Pánové, furt mám cca 1,5 kg zápalných směsí, které si obvjednali Pája s Romanem, a zatím jsme se nedostali k předání.
Zájem pořád trvá, řekni si, jak to chceš předat. Jezdíš třebas do Prahy??? Nebo poštou???
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: zapalne hroty

Příspěvek od melkel »

Do Prahy občas jezdím, často do OStravy, a na poštu se asi nedokopu .-)
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Kaša »

Já su z Práglu. :D
Prosek, Praha 9.
Kdyžtak můžeš předat mě a já to zase předám do Brna.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: zapalne hroty

Příspěvek od lasky »

http://www.ulozto.sk/xUzoLtT/stity-kral ... levize-mp4 zaujimava seria dokumentov, v tomto dielv v 16minute ukazu cesky zapalny hrot ale moze to byt cokolvek, nevieme nalezove okolnosti..ani odkial to je.. takze mame po com patrat..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Honza F. »

Ten hrot v dokumentu hodně připomíná hladký dlouhý bodkin, jaký měl v testu zápalných hrotů Mark. Tulejka mu pravděpodobně úplně urezla a zůstala pouze ta silnější část. Že by to byl hrot s trnem se mi nezdá. Zajímavé je, že je to prý hrot na šíp do luku a že jej datují do doby Jiřího z Poděbrad, kolem roku 1465.
Zkusil jsem udělat několik screenshotů, ale vůbec se mi to nedařilo, dokonce ani přes PrtScr.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: zapalne hroty

Příspěvek od lasky »

http://www.ebay.com/itm/Rare-ancient-ce ... 27dcfc3f90 tak co je to ohnivy alebo nie.. kovi nasiel na nete
Přílohy
$_12.jpg
$_12.jpg (42.06 KiB) Zobrazeno 10570 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: zapalne hroty

Příspěvek od blue »

Neco hodne podobnyho jsem ti Milosi posilal, nalez od nas.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Honza F. »

Ten dlouhý jehlový rozhodně vypadá jako zápalný hrot, dokonce má i tu spirálku.
Jestli jsou to ale opravdické Keltské hroty si tipnout netroufnu. :-)
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: zapalne hroty

Příspěvek od lasky »

este zopar fotiek z linky na ebay, keltske to nieje, chlap co to predava tomu nerozumie, alebo rozumie a vie za ebay sa najde hlupak co to kupi. nechcem aby sato tu zvrhlo na debatu o keltskych hrotoch, ak to niekto chce ench k tomu zalozi vlakno, ale tie boli malicke ,lovecke casto vahovo 6-8-10 gramov a tulajka 7-9 a vinimocne 10mm
pred casom som robil zopar replik, koval som to 100gramovym kladivkom.

aj ja som si vsimol tu tordaciu, odkial to chlap ma neviem, ale ma tam viac veci a predajca je zo slovenska
Přílohy
Screenshot_7.jpg
Screenshot_7.jpg (29.63 KiB) Zobrazeno 10440 x
Screenshot_6.jpg
Screenshot_6.jpg (28.11 KiB) Zobrazeno 10440 x
Screenshot_5.jpg
Screenshot_5.jpg (15.19 KiB) Zobrazeno 10440 x
Screenshot_4.jpg
Screenshot_4.jpg (13.94 KiB) Zobrazeno 10440 x
Screenshot_3.jpg
Screenshot_3.jpg (24.85 KiB) Zobrazeno 10440 x
Screenshot_2.jpg
Screenshot_2.jpg (13.65 KiB) Zobrazeno 10440 x
Screenshot_1.jpg
Screenshot_1.jpg (21.74 KiB) Zobrazeno 10440 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Pája1111 »

Já si nemůžu pomoct, ale to zakroucení (torzace) mi přijde u těch dlouhých hrotů spíš jako pomocný prostředek k dorovnání osovosti při výrobě hrotu....než že by to bylo nutné pro zápalný šíp....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Honza F. »

Zajímavá myšlenka. To by vysvětlovalo zakroucení krčku u některých křídlatých hrotů.
Tenhle dlouhý bodkin ale asi bude zápalný.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: zapalne hroty

Příspěvek od lasky »

mam skusenosti este malo s tordaciou krckou.. ale myslim si ze ked to vykujem tak sa da dodrzat osovost, okrem toho to ako je to kute tam robi hrany, tie spevnuju hrot, a vytvaraju osovost, ale vzdy ked robim tordacie tak mam potom problem s osovostou, asi to bude mojou neskusenostou.. a strachom z toho ze hodina prace je v prdeli... takze sa tomu vyhybam, ked som to kedysi skusal robit tak som al este malo skusenosti z lukostrelbou, a vtedy mi tie tordovany krcky na loveckych hrotoch rozkyvali cely sip pocas flightu, ludia co to tvorili boli skusenejsi... a iste sikovnejsi,

kedysi mam pocit ze to mark skusal tiez , cosi sa mi mari ze to jaro spominal a mal podobnu skusenost,

nalezy co mam z netu kde su tordovane krcky na loveckych hrotoch su povacsinou z balkanu, a myslim si ze to bude nieco ako su tie zubky z vnutornej strany na loveckom hrote, alebo spatne haciky zvnutra na loveckom hrote, na loveckych sipoch je najslabsie miesto na spojeni krcka s tulajkou. a je v tom dost sikovnosti ak to chce clovek spravit musi byt rychly a presny, aby neposkodil toto miesto. preto si myslim ze to je znakom majstrovstva daneho kovaca, a ozdoba.. mozno moda...ak je vsak zatocenie na dlhych hrotoch bez loveckych kridiel, tak tam ma nenapada nic ine len ze na to nieco uviazali..

kupil som ho cez kamosa.. 30e vratane posty
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: zapalne hroty

Příspěvek od lasky »

citujem,

Yes I think you are correct! :D

The long thin bodkin could be used as a fire arrow, as a thin bag of gunpowder could be pushed over the spike, but the barbed head is a classic 14th Century style hunting head.

Kind Regards,
Mark.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: zapalne hroty

Příspěvek od Honza F. »

Honza F. napsal:
lasky napsal:Sayetes cavées: dutá šípky OEIL: Oil, Souffre: Síra, Poix: Sticky čierna látka získaná destiláciou živicové drevo, Poiz / Poix Noire: čiastočne spálené Estouppes Živica borovice: priadze / Ťažné vrecká
Poix: co třeba dehet?
Poiz/Poix Noire: nemohl by to být balzám. Z jedle se používal pro výrobu lepidel. Také by to mohl být terpentýn, ale ten nebývá černý.
Jenom doplním: trošku jsem pátral a skutečně existuje látka, která by se dala pojmenovat jako borový dehet. Získává se tzv. suchou destilací z hodně smolných větví, stejně jako březový dehet z březové kůry a jako březový dehet má dvě frakce - tuhou a tekutou. A má černou barvu.
Tady je video s výrobou: http://www.youtube.com/watch?v=zv0JMKbFsrQ
V debatě pod videem je uvedeno, že smícháním v poměru 1:1 se lněným olejem vytvoří voděodolnou impregnaci třeba na násady u nářadí.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů