nátěr luku

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Odpovědět
ouki
Příspěvky: 3
Registrován: 13 Kvě 2012, 10:46
Místo/Bydliště: Praha

nátěr luku

Příspěvek od ouki »

Mám dotaz na zde přítomné.Dočetl jsem se momentálně v Sienkiewiczových Křižácích o tom,že mazali luky medvědím sádlem.Je to doložená praxe? Nebo si to Henrik vymyslel? A pokud se jednalo o zavedenou praxi,mísilo se sádlo i s včelím voskem jako je tomu u nátěru na longbow?
Určitě existuje snadnější způsob jak si vydělat na živobytí :-/
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: nátěr luku

Příspěvek od hawkwind »

Bud´v tomhle velice opatrnej, Sienkiewitz je takový typický spisovatel romantismu 19. století. Co si nevymyslel, to si dobájil a co se mu nehodilo do krámu přepsal aby to sedělo s politickým programem "polského národního obrození". Samozřejmně je možné že se luky mazali kde čím. Mimochodem nemáme ani přesně doložené složení toho čím byly namazané luky na Mary Rose, jediné co víme, že několik je jich komplet černých, zbytek měl průhledný nátěr. Přepokládáme, že se v duchu zaběhnuté praxe vařily "varnishe" na dřevo kde jejich základní složky byly hlavně surový lněný olej a včelí vosk a případně nějaká plnidla - jako mletý mastek, nebo právě mleté saze - na zamazání "pórů", ale je to samozřejmně guesswork, protože přesné recepty nejsou. Ascham píše, že by se měl dobře rozehřát včelí vosk a natřít a rozleštit - ale ten popisuje údržbu. Jestli byl primární nátěr stejný to nevíme. Některé nativní luky z compression wood u kultury Sammi se také natírali rybím olejem aby byly vláčné a nepraskly - ale musí to strašně smrdět. Já si myslím, že především v hromadné výrobě by ses vyhnul složkám které mohou žluknout. Můj nynější favorit jsou některé dehtové nátěry, které fungují báječně, jsou hydroskopické atd. - a ve slabé vrstvě takřka průzračné. Jinak samozřejmně byly i komplikovanější možnosti - například právě při destilaci dehtu vznikal jako vedlekší produkt terpentýn, který se čistil, takže byly rozpouštědla která rozpustí kde co a dají se z nich přidáním vhodné báze a plniv vyrábět laky. Jestli tě tohle zajímá, podívej se po té Cenniniho knížce, kde jsou různé recepty pro malíře a umělecké řemeslníky - na lepidla, laky a tmely.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: nátěr luku

Příspěvek od cornus »

Indiáni východného pobrežia údajne mazali na drevo horúci medvedí tuk. Tak na tom asi niečo bude.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: nátěr luku

Příspěvek od hawkwind »

A Sienkiewitzovi Mazuři se to naučili od zbloudivšího Inčučuny.

Co tu děláme - výzkum nebo co? Přece nemůžeme brát za bernou minci romantickou literaturu 19. století - to je jako dělat husity podle Jiráska.
Namazat se to dá čímkoli, ale pokud to nemáme doložené, tak nemá cenu shánět medvědí sádlo. Určitě to chce jiný zdroje.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
ouki
Příspěvky: 3
Registrován: 13 Kvě 2012, 10:46
Místo/Bydliště: Praha

Re: nátěr luku

Příspěvek od ouki »

Pánové....velmi děkuji za odpověď na mou otázku.Především ta Hawkova byla vskutku vyčerpávající :lol: Nicméně,až budu dělat luk v indiánském stylu,pokusím se sehnat i medvědí sádlo :) ale moc nevěřím že se mi povede takto úzkoprofilové zboží opatřit.
Určitě existuje snadnější způsob jak si vydělat na živobytí :-/
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: nátěr luku

Příspěvek od Pája1111 »

Osobně bych na luk nedával žádné živočišné tuky. A vlastně ani rostlinné. Žlukne to, nemá to nikdo pořádně vyzkoušené.
Vzpomínáš Cornusi, jak jsi na luk napatlal nějaký krém na boty, nebo co to bylo??? :D

Už jen to, že budu mít všechno zapatlané od sádla, luk bude klouzat v rukách při nasazování tětivy, v létě mi na něj půjdou mouchy......
Zkoušel jsem na kousek dřeva napatlat obyčejný stolní olej, výsledek? Hrůza, jako zamoření ropou. Žádný hezký povrch.

Vzhledem k tomu, že není žádný přesný návod na složení "mazadla" na luky, chce to buď velmi movitého experimentátora, nebo nadšeného šílence.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: nátěr luku

Příspěvek od lasky »

http://www.agro-el.cz/eshop/ asi jediny vyrobca. lisovanych olejov.na cz aj sk. presuvam odkaz z vlakna kam sa to nehodilo, hadam ak nejaky experimentator do toho pojde vezme do uvahy aj pajove slova vyssie.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: nátěr luku

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Osobně používám lněný olej na zvýraznění kresby topor a včelí vosk s rozpouštědly na uzavření pórů ke vší spokojenosti. Samozřejmě pokud bych k tomu chtěl změnit odstín dřeva, vmíchám do oleje třeba železitý pigment.
Sádlo bych opravdu vynechal, mimo chleba je to nepoužitelnej kentus.
Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: nátěr luku

Příspěvek od Deadguy »

Myslíš, že to nebude s tím Polettiho sádlem pravda? Ještě jsem to teda na luk nedal a asi to bude jak říkáš, humus. K těm olejům, když teď pominu praktičnost této úpravy, nelíbí se mi, jak jádrové dřevo po této úpravě časem ztmavne a zdramatizuje se jeho kresba. Mluvím konkrétně o tisu zdejších kvalit. U jiných dřev je to supr. Dokonce by mi to nevadilo ani například na těch násadách, nábytku nebo jiných věcech ze stejného dřeva, ale na luku se mi to prostě nelíbí. Vím ale, že spousta lidí to má přesně naopak. Nevím, jestli jsi se ale chtěl bavit hlavně o vzhledu...
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: nátěr luku

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Následující odpověď ber jako pouhou spekulaci, kterou nemám ničím podloženou: Sádlo mohlo sloužit jako nouzovka proti dešti. Ostatně tak mohlo sloužit cokoliv, co bylo mazlavé a vodoodpudivé. To, že se v některých případech používalo místo oleje a vosku, mohlo být třeba z toho důvodu, že lněný olej a včelí vosk bylo těžké v dané lokalitě sehnat, nebo se zužitkovávaly na důležitější věci.
Osobní preference líbí/nelíbí snad není potřeba zmiňovat. To už bychom se pak třeba dostali k Balakrylu :-D
Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: nátěr luku

Příspěvek od Deadguy »

Tady je ta hláška o používání husího sádla Polettim, pátý příspěvek shora. http://livinghistory.co.uk/forums/viewt ... 10&t=28145
Co by za takový Balakryl ve 13. století dali :)
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů