Galerie luků - uživatelé

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Po pol roku som konečne dokončil ďalšie dva luky. Mal som ich rozrobené už od minulej jesene...

Prvý je slabší lučík zo Slovenského tisu, 50lb 32". Je to z malého kmienka, takže má v sebe dosť hrčiek, ale inak to drevo je pomerne slušne tvrdé a husté. Pripomína mi luky z Nydamu, akurát je dlhší a trocha hrubší. Inak Nydamské luky boli tiež z takýchto malých sukatých kmienkov. V strede v madle bol mierny deflex, ktorý som vyrovnal, ale vrátil sa späť. Rozmery: 2032mm ntn, 29.5x27.9mm v strede, váha 642g
Foto:
https://photos.google.com/share/AF1QipO ... ltYmsxdlVB
P5276238.JPG
P5276238.JPG (289.58 KiB) Zobrazeno 5618 x
Druhý je warbow z Talianskeho tisu, 106lb 30". Tiež je z menšieho kmienku, no drevo je hodne husté a tvrdé ako kameň. Asi 40-50 rpi. Rozmerovo vyšiel 1955mm ntn a 34.5x32.2mm v strede (vedľa hrboľa), váha 906g. Tyč mala mierny deflex. Po dotilerovaní a zastrieľaní mal 108lb. Teraz som ho dobrúsil a nalakoval. Na pocit mi prišiel silnejší, tak som ho ešte premeral a mal 106lb 30" pri 15st.
Povedal by som, že je to veľmi pekný "priemerný luk z MR". Je trochu štíhlejší ako priemer MR (cca 1mm), no z hodne tvrdého dreva. Libráž tiež odpovedá.
Foto:
https://photos.google.com/share/AF1QipO ... ltYmsxdlVB
P5276252.JPG
P5276252.JPG (284.79 KiB) Zobrazeno 5618 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
modrejblue
Příspěvky: 7
Registrován: 01 Kvě 2021, 14:05

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od modrejblue »

Slabý lučík, hmmm.... Je volný? Kolik může mít na 28 palcích?
zergut
Příspěvky: 5
Registrován: 11 Kvě 2021, 12:12
Místo/Bydliště: Prosek / Zatec
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od zergut »

Mam zajem o ten slabsi. Vezmu jej hned. Diky M.
Nepropadej panice.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Ďakujem za záujem, ale oba luky sú robené na objednávku.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Nový luk pre mňa :love10: . Mám 105lb a 135lb luky a potrebujem niečo medzi. Imho je max. rozumný nárast sily 15-20lb.
Mal som ho rozrobený už od zimy a konečne som si spravil čas. :roll:

Je z malého kmienku drieňa, cca 4.5cm hrubého v strede ale inak bol pekne rovný. Mierny reflex v strede a na oboch koncoch menšie deflexné vlny. Z časti som ho vyrovnal, no vlna na hornom rameni ostala patrná. Teraz mierny deflex - asi 1" trvalý. Dlhý bol trochu menej ako by som rád - dole u špice som preto musel nechať väčšiu hrču, ktorá by ale nemala robiť problém. Drieň to znáša hladko. Chcel som ideálne 120-125lb 30" a vyšiel tak presne bez dodatočných úprav :D. Nameral som 123lb pri 33st v tieni. Trochu sa bojím, koľko bude mať keď bude 10st :D . Ale počítam, že trocha sadne a bude okolo 120lb.
Rozmery čo si pamätám sú 193.5cm ntn a 35x33mm v strede. Váha 1130g alebo tak nejak. Zabudol som presne odmerať...
Luk je pomerne ťažký, tak som zvedavý ako bude strieľať. Nedokážem si ale predstaviť, ako by som ho mohol odľahčiť, proste ťažké drevo. To mi ale nevadí, drieň aj tak považujem za veľmi hodnotný materiál.

EDIT: Už som strieľal. S 54g šípmi z brezy (6" dlhé parabol letky) som strelil 220m v bezvetrí. To je asi 240yds, teda to čo by mal dobrý strelec streliť. Takže spokojnosť 8) .

Foto:
https://photos.google.com/share/AF1QipO ... ltYmsxdlVB
P6236293.JPG
P6236293.JPG (152.01 KiB) Zobrazeno 5426 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Zase ja pridám nový výrobok...
Tento krát luk, ktorý som musel stihnúť do septembra. Stihol som ho dokončiť LTT, tento rok mám času fakt málo :( .

Luk je zo svíbu, 86lb 32". Veľmi dobrý materiál, husté a tuhé drevo. Tyč mala na začiatku mierny reflex, takže luk má prirodzenú tendenciu sa narovnať. Inak som tú tyč musel dosť zrovnať, pretože do boku bola ako had... Myslím, že sa luk inak podaril a bude strieľať velice dobre (skúšal som len na 20m). Svíb je vo všeobecnosti veľmi dobrý materiál ak sa spracuje správne.
Luk má rozmery 204-205cm ntn, 30-31mm x 28-29mm v strede. Váha 833g.
Pozn. už skôr som si všimol, že svíbu sú dve "variety". Buď má biele/béžové drevo alebo ružové. To nezávisí na hrúbke kmeňa ani veku stromu (mám všetky verzie z oboch). Tá "ružová verzia" mi príde lepšia ako bledá. Hustejšie, tvrdšie a tuhšie drevo. Tá farba tam asi z nejakého dôvodu je... Tento luk je z ružového svíbu ako pekne vidieť na fotkách detailoch.

Foto:
https://photos.google.com/share/AF1QipO ... ltYmsxdlVB
P8276343.resized.JPG
P8276343.resized.JPG (289.25 KiB) Zobrazeno 5077 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Zdar Dave, zase super luk. :thumbup:
Můžeš mi říct jak tvaruješ svídu?
Mě se to nikdy nevedlo, vždy se to vrátilo nebo popraskalo .... :evil:
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Vďaka :) .
Svíb rovnám štandardne ako každé drevo - suchým teplom a ostrejšie ohyby v pare. Mne svíb drží dobre, iba ho musíš prihnúť trochu viac a dobre prehriať. Nižší stupeň na horkovzduške a dlhší čas nahrievania. Teplota by mala byť čo najvyššia, ale aby sa drevo nepálilo.
Praská ti pravdepodobne kvôli vysokej vlhkosti dreva alebo príliš vysokej teplote nahrievacieho zariadenia (asi používaš horkovzdušku...).
Zato absolútne najhoršie sa rovná tis, stále sa vracia. Aj keď napr. mesiac drží rovný, za ďalšie dva mesiace sa znova ohne ako bol. To je na porazenie... Ten rovnám 3-4 krát alebo aj viac kým sa dá použiť :doubt: .
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

No mě se naopak tis ohýbá dobře, ale to je také asi tím že tis srovnávám nejčastěji (i "složité" tyče chci zachránit).

A ne že by mi svída praskala tam kde to ohýbám, ale spíš v okolí vznikají podélné praskliny které asi kompenzují snahu ohýbat to místo .... no každopádně zkusím jak mi píšeš. Díky! :thumbup:
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od legolas380 »

ja ked to ohybam teplovzdusnou pistolou tak to miesto natriem olejom(mozete povedat vas nazor). zatial mi to nikdy neprasklo. a ako pise David, poriadne nahriat a ohnut to tochu viac...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
29 Srp 2021, 14:23
...v okolí vznikají podélné praskliny...
To som myslel aj ja. Tie podľa mňa vznikajú "presušením" dreva pri nahrievaní a to keď máš drevo ešte vlhké alebo keď je nahrievacia teplota príliš vysoká. Eventuálne ak miesto nerovnomerne nahrievaš alebo dlho. Už sa to stalo aj mne. Menšie pozdĺžne praskliny nevadia, stačí ich zalepiť.
legolas380 napsal:
29 Srp 2021, 18:43
...tak to miesto natriem olejom....
Už som to videl u niektorých ľudí, ale ja som to neskúšal. Príde mi to zbytočné a nechcem mať luk hneď upatlaný. Výhoda môže byť v tom, že ten olej udrží vlhkosť vnútri ale inak neviem...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Pridávam jeden netradičný luk. Robil som ho pre Laskyho.
Ide o lepený luk Fenno-Ugrianského typu so siahami z dvoch druhoch dreva ("two-wood bow") spevnený backingom so šliach. Jadro je jaseň, brucho tis, siahy sú z hrabu. Naviac má overlaye a žliabky na tetivu z rohoviny. Chrbát je obalený brezovou kôrou, rúčka je brezová kôra ozdobená kôrou z čerešne. Proti oteru šípom som použil kožu z raje.
Luk som mal vytilerovaný už minulú jeseň, avšak nemal som čas ho poriadne dokončiť. S tou brezovou kôrou je hrozne veľa práce...
Stireľal som z neho ešte pred dokončením a strieľal výborne. Páči sa mi ako je pri náťahu ten luk tuhý. Človek by povedal, že má viac ako 82lb.

Foto tu:
https://photos.google.com/share/AF1QipN ... lSN0xURnhB
IMG_20211015_143954.resized.jpg
IMG_20211015_143954.resized.jpg (453.06 KiB) Zobrazeno 4674 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Viděl jsem ho naživo, hezký luk! :thumbup:
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Viem, Lasky mi posielal fotky, že ste na Solmuse boli spolu :) .
A vďaka :) . Aj si ho skúšal?

Ak by mal niekto záujem sa dozvedieť o týchto lukoch niečo viac, tak odporúčam článok:
https://www.tandfonline.com/doi/abs/10. ... ode=sabo20

...je platený, ale ja ho mám stiahnutý, takže môžem poskytnúť. Príp. použite sci-hub...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Po dlhšej dobe niečo prihodím, aby nestála reč.
Český tis 102lb 30" / 112lb 32". Ľahké, čisté a tuhé drevo, cca 20rpi. Rozmery 2015mm ntn, 37.9x34.6mm v strede (cca 38x33mm vedľa tej vlny). Váha: 854g.
Luk mi príde veľmi rýchly, čo asi nie je prekvapením, vzhľadom na dĺžku a váhu luku. Otázna je ale životnosť, luk je na 32" imho krátky a pri opracovaní mi prišlo to drevo slabé :doubt:. Tyč som dostal, neskracoval som ju. Mala hodne beľového dreva, asi 2cm a v strede bola ešte slušne vyštiepená od suku. O vrtuli nehovorím... Majiteľ chcel 110-115lb 32", čo sa nakoniec podarilo, ale viac bych z toho ani nedostal pri rozumných rozmeroch, profile a spracovaní. Odporúčal som náťah 30", max. 31".
Fotku tu v albume (a ďalej doprava):

https://photos.google.com/share/AF1QipO ... ltYmsxdlVB
P5046476.JPG
P5046476.JPG (270.79 KiB) Zobrazeno 3329 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů