Galerie luků - uživatelé

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od lasky »

Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Zdar,
po dlouhé době jsem něco udělal ....
tis, 65@32", ntn 195cm, střed 33x28mm, set 1", dosti težké 775g. tětiva Xcel barva bronz, omotávka barva tan.
Mám tam novou značku ... chce to ještě vychytat to Káčko. :bom:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
09 Črc 2020, 19:29
po dlouhé době jsem něco udělal ....
Tebe ta corona kriza prospieva! :badgrin:
Vyzerá to dobre, akurát na spodnom rameni pod tým zárastom (smerom ku rúčke) mi to príde na FD obrázku akési oslabené. Tiež by som luk robil dlhší, 195cm ntn je tak na 30", možno 31" keďže je luk slabší, ale to je na tebe... Špičky mi prídu zbytočne tenké, lepšie spraviť štíhly taper. Koľko majú, tak 9mm?

Ja mám tiež niečo nové a špeciálne! ;) Prvé dva luky z Talianskeho tisu:

Prvý je z tyče, ktorej foto som tu dával asi rok dozadu. Tvrdé, ťažké a tmavé drevo, ale trochu menej tuhé ako bych čakal, no nie o moc. Asi z kompresnej strany kmeňa, podobne ako ten 90lb 30" luk, ktorý som sem dal nedávno. Horné rameno malo mierny deflex, spodné rovné (malinký reflex pri konci). Beľ som stiahol na cca 5-6mm. Povrchovka je olej a zmes s voskom. Luk celkom stmavol po natretí.
Sila: 100lb 30".
Rozmery: 1940mm ntn, 38.4x34.0mm v strede.
Váha: 1134g.
IT1.jpg
IT1.jpg (203.78 KiB) Zobrazeno 7678 x
IT2FD.jpg
IT2FD.jpg (191.81 KiB) Zobrazeno 7678 x

Druhý luk je z tyče, ktorú mám priamo z Talianska. Pekné sýto oranžové drevo. Hodne husté a pružné. Luk má čistý chrbát až na pár pinov. V bruchu je zarastených pár hrčiek, no prechádzajú iba so stredu do boku, takže nič vážne. Naviac som ich štandardne ošetril ponechaním dreva okolo nich. Tyč mala pomerne komplikovaný tvar. Jedno rameno v deflexe, (hlavne v okolí nad stredom) a druhé naopak v reflexe a vyhnuté do boku. Rovnal som to, no moc to nešlo... takže luk má na pohľad nevyvážený tiler, no myslím, že je ok. Strieľal som z neho a prišiel mi vyvážený a aj pri naťahovaní na tileri. Beľ som musel kvôli poškodeniu stiahnúť na cca 3mm. Na požiadanie som robil hlboký D profil, vďaka čomu mi luk príde mohutnejší ako robím štandardne i keď je relatívne štíhly. Povrch je spracovaný ako na MR - chrbát hladký (brúsil som prasličkou) a brucho oškrábané dlhými rovnými ťahmi.
Sila: 85lb 32".
Rozmery: 2032mm ntn, 34.9x33.0mm v strede.
Váha: 943g.
IT2.jpg
IT2.jpg (204.64 KiB) Zobrazeno 7678 x
IT1FD.jpg
IT1FD.jpg (179.32 KiB) Zobrazeno 7678 x
Všetky fotky možno nájsť tu v albume (a doprava):
https://photos.google.com/share/AF1QipO ... ltYmsxdlVB
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
09 Črc 2020, 22:49
Kaša napsal:
09 Črc 2020, 19:29
po dlouhé době jsem něco udělal ....
Tebe ta corona kriza prospieva! :badgrin:
Vyzerá to dobre, akurát na spodnom rameni pod tým zárastom (smerom ku rúčke) mi to príde na FD obrázku akési oslabené. Tiež by som luk robil dlhší, 195cm ntn je tak na 30", možno 31" keďže je luk slabší, ale to je na tebe... Špičky mi prídu zbytočne tenké, lepšie spraviť štíhly taper. Koľko majú, tak 9mm?

Sila: 100lb 30".
Rozmery: 1940mm ntn, 38.4x34.0mm v strede.
Váha: 1134g.

Sila: 85lb 32".
Rozmery: 2032mm ntn, 34.9x33.0mm v strede.
Váha: 943g.
Zdar,
k mému luku, s tím slabým místem - je to možné, ale ono to spodní rameno je takové vlnité, takže to může klamat, zatím tam ale nic nepovoluje.
Nátah 31" při ntn 195cm je naprosto vpoho, 32" je už trochu zatěžující, ale majitel střílí stejně 30-31" nátah.
No a myslím že mírné přetáhnutí vydrží lépe slabší jako toto než warbow, protože u wb je dřevo víc namáhané.
Špičky mají 9-10mm, a taky tam není problém. No a štíhlý taper,ten si člověk může dovolit když má krásně rovnou tyč, a tahle to nebyla, docela jsem to rovnal ....
ale taper je tam myslím standartní.

A k tvým lukům - super práce! Rozměry vyšly větší než by čekal, ale hlavně mě překvapila dost vysoká váha, dřevo muselo mít extra SG, ne? Měřil jsi ho?
A chválím leštění přesličkou, rád se pak kouknu na povrch. :thumbup:
Jo a necháváš si nějaké odřezky na určení modulu pružnosti? Speciálně u těchto dřev by se to hodilo.
Každopádně :clap:

Jo a kvůli koroně jsem byl doma s děckama "jen" 2 týdny, takže zas tak mě to nepopohnalo s lukama ..... spíš to pošouplo nějaké šípy! :D

Dík
Kaša
Avatar uživatele
gwynbleidd
Sponzor Brodce
Příspěvky: 138
Registrován: 03 Říj 2015, 15:07

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od gwynbleidd »

Kaso moc pekny luk! Paci sa mi farba. Cim to natieras? Ja mam rad tie tenke spicky, dobre to vyzera a mam rad aj mensie rohovinove spicky. :clap:

David tiez moc pekne luky, z pohladu na ten druhy som myslel ze bude mat tak o 10-15 lbs viac. Ten prvy je moc pekny, mam rad ked ta tyc je hrbolata a charakterna (v ramci normy). 100/30 ideal. :clap:
"A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!"
- The Song of the Bosonian Archers
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Zdar Šimone,
já používám na povrchovku teakový olej, a docela dost ty luky i leštím ....
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Pánové krásné tisáky, toho místa u Kaši jsem si taky všiml, ale bez fotky vypnuté tyče těžko soudit...
Kašo, proč neděláš jednostranné zářezy, když se ti tak vela pačia? ;)
A ještě k tvým končíkům: Máš drážku hodně blízko začátku končíku, a díky tomu menší páku na dřevo těsně pod končíkem, které může tím pádem být tenčí. Pokud by při stejné NTN byl končík pod zářezem delší, a tedy průměr dřeva větší, přidalo by ti to jen nepatrně váhy navíc, ale při případném páčení za špičku končíku by nebylo namáhané tak tenké místo, a tětiva by nemohla dělat na břiše dřeva otlaky. Zkrátka, proč je děláš tak blízko? :)
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Kdybych dělal nové končíky, tak by byly asi jednostranné, ale kámarád chtěl abych použil ty z jeho starého luku.
Proto taky jsou drážky od začátku končíku tak blízko, prostě proto že předtím to bylo vpoho, a po sundání jsem musel trochu zabrušovat, atd ....
každopádně jestli budou dobře držet tak to (logicky) je vše vpořádku.
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Drak »

Pánové krásné luky ! Všechny tři poslední jsem měl možnost několikrát držet v ruce a paráda :)
Drak
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Drak »

earendil napsal:
11 Črc 2020, 16:21
Pánové krásné tisáky, toho místa u Kaši jsem si taky všiml, ale bez fotky vypnuté tyče těžko soudit...
Kašo, proč neděláš jednostranné zářezy, když se ti tak vela pačia? ;)
A ještě k tvým končíkům: Máš drážku hodně blízko začátku končíku, a díky tomu menší páku na dřevo těsně pod končíkem, které může tím pádem být tenčí. Pokud by při stejné NTN byl končík pod zářezem delší, a tedy průměr dřeva větší, přidalo by ti to jen nepatrně váhy navíc, ale při případném páčení za špičku končíku by nebylo namáhané tak tenké místo, a tětiva by nemohla dělat na břiše dřeva otlaky. Zkrátka, proč je děláš tak blízko? :)
Earendile za tím lamentováním nad končíkama je něco osobního ? Ono jinak nechápu moc tvůj příspěvěk. To že máš Kaša rád jednostranné končíky tak je musí dělat všude i když je zákazník nechce ? Jinak gratuluju žes nad končíkama začal trochu víc špekulovat, alespoň do budoucna nebudou praskat tvým zákazníkům ;)
Drak
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Drak napsal:
12 Črc 2020, 23:53
earendil napsal:
11 Črc 2020, 16:21
Pánové krásné tisáky, toho místa u Kaši jsem si taky všiml, ale bez fotky vypnuté tyče těžko soudit...
Kašo, proč neděláš jednostranné zářezy, když se ti tak vela pačia? ;)
A ještě k tvým končíkům: Máš drážku hodně blízko začátku končíku, a díky tomu menší páku na dřevo těsně pod končíkem, které může tím pádem být tenčí. Pokud by při stejné NTN byl končík pod zářezem delší, a tedy průměr dřeva větší, přidalo by ti to jen nepatrně váhy navíc, ale při případném páčení za špičku končíku by nebylo namáhané tak tenké místo, a tětiva by nemohla dělat na břiše dřeva otlaky. Zkrátka, proč je děláš tak blízko? :)
Earendile za tím lamentováním nad končíkama je něco osobního ? Ono jinak nechápu moc tvůj příspěvěk. To že máš Kaša rád jednostranné končíky tak je musí dělat všude i když je zákazník nechce ? Jinak gratuluju žes nad končíkama začal trochu víc špekulovat, alespoň do budoucna nebudou praskat tvým zákazníkům ;)
:) Byl to dotaz jako každý jiný. Jinak Woblerovi jsem dal luk zadarmo právě s tím, že má vady jako třeba prasklý končík ;) . Osobně laděný mi přijde spíš tvůj koment..

Kašo díky za odpověd'.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Jeden nedávný jilmový luk. Je slabší a není z tisu, ale aspon něco vyrábím ;) . Klikatá tyč se dvěma děrami po zarostlých sucích (v deflexních místech). Dělal jsem co jsem mohl a myslím si, že v plném nátahu je to docela v pohodě. Dřevo s hodně širokými letokruhy, ale kvůli počátečnímu deflexu vyšel trochu slabší. Set 1,5".

Nátah 85 liber při 31 palcích
Povrch včelí vosk, tětiva fast flight
Končíky z rohu 15x50mm
Délka: 2040mm celkem, 1975mm mezi zářezy
Tloušt'ka: střed 38x28mm, špičky 11,5mm
Přílohy
IMG_67239.jpg
IMG_67239.jpg (1.15 MiB) Zobrazeno 7571 x
IMG_6742.JPG
IMG_6742.JPG (3.32 MiB) Zobrazeno 7575 x
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Kašo, na štíhly taper nemusíš mať rovnú tyč, ideš podľa vláken. Iba ak by v nej boli hrče, tak je lepšie nechať okolo viac materiálu. 9-10mm mi na tis príde málo, je to pomerne mäkké. Mal by som obavu, že si ich majiteľ niekde urazí, ale pokiaľ nemáš obavy, tak ok.
Aký bol dôvod recyklovať končíky?
Kaša napsal:
10 Črc 2020, 06:43
...dost vysoká váha, dřevo muselo mít extra SG, ne? Měřil jsi ho?
Luky sú trochu ťažšie ako bežne vychádzajú z tisu. Priemerne mi ten Taliansky tis príde ťažší, teda hustejší (vyššie SG) ako tis od nás. Zato tuhosť zatiaľ vychádza zhruba rovnaká. Ale v kľude, mám i tyč tvrdú ako kameň :drunken: . SG som nemeral, neboli dostatočne veľké vzorky. Ale inak odrezky si nechávam na nejaké testy.
gwynbleidd napsal:
10 Črc 2020, 12:22
... z pohladu na ten druhy som myslel ze bude mat tak o 10-15 lbs viac.
Ja ani nie. Robil som ho na libráž a pri výrobe som začínal na 37x33 mm s tým, že ho mierne zúžim ak bude potreba na 35-36mm. A vyšiel 35mm :D . Od Taliana by som čakal viac, ale táto tyč bola tuhá "normálne". Skôr tomu prvému by som tipoval o 10-15lb viac podľa rozmerov.
earendil napsal:
13 Črc 2020, 07:39
...Je slabší a není z tisu...
Nevadí, mne tie tisy stejne nevychádzajú ako "majú"... :D . K luḱu: ešte by si mohol dať foto bez tetivy (do budúcna...). U takýto krivých tyčiek sa to snažím dať, aby bolo vidieť, ako materiál pracuje. Inak to nejde vôbec poznať a na fotkách aj tak dosť ťažko. Z tých fotiek vyzerá, že to reflexné miesto teste pod rukou pracuje dosť veľa oproti okoliu. Pri FD sa úplne vystrie a tvorí hladkú krivku ako by bolo pôvodne rovné. Záleží tiež na hrúbke luku, ak nie je podbrúsený tak je to ok.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

dav1dMldc napsal:
13 Črc 2020, 23:54
Nevadí, mne tie tisy stejne nevychádzajú ako "majú"... :D . K luḱu: ešte by si mohol dať foto bez tetivy (do budúcna...). U takýto krivých tyčiek sa to snažím dať, aby bolo vidieť, ako materiál pracuje. Inak to nejde vôbec poznať a na fotkách aj tak dosť ťažko. Z tých fotiek vyzerá, že to reflexné miesto teste pod rukou pracuje dosť veľa oproti okoliu. Pri FD sa úplne vystrie a tvorí hladkú krivku ako by bolo pôvodne rovné. Záleží tiež na hrúbke luku, ak nie je podbrúsený tak je to ok.
Ok, budu dávat, ted' už z něj někdo střílí... To reflexní místo nesplyne s obloukem úplně, možná klame fotka,a ta vlna je i boční... tady je jiná fotka z dílny.
http://wolf.clanweb.eu/IMG_6506.JPG
Ale souhlasím, že se nemuselo ohýbat tolik, tak nabuduce :)
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Pridávam ďalší luk z Talianskeho tisu. Tento-krát rozmerovú repliku luku 81A3940 z Mary Rose. Ide o jeden z väčších lukov na MR s rozmermi 2006mm celková dĺžka a 37.6x34.5mm v strede. Profil hlboké D. Vybral som jednu z najkvalitnejších tyčiek čo mám. Drevo je dosť husté, tvrdé a tuhé. Tyč mala na počiatku jednu polovicu v reflexe a druhú v deflexe. Podarilo sam mi ju slušne vyrovnať. Luk sa po tileri mierne vrátil do pôvodnej formy, no iba mierne. Na tis drží až prekvapivo dobre. Mám nafotený celý výrobný proces, tak keď sa mi bude chcieť z toho spravím krátke poznámky s fotkami...
Drevo na luku som urezal presne na 2006mm, ako originál. Nasadil som špičky podľa seba, čím mi vyšla dĺžka ntn 1976mm. Pôvodný luk mohol byť asi o 1-2cm kratší ntn, ale ťažko povedať. Zato sa mi ho podarilo spraviť 37.8x34.7mm v strede, teda o dve desatiny hrubší a širší. Už som ho nechal tak... Profil je opäť hlboké D, takže luk je pomerne masívny. Náťahová sila 130lb 30". Váha 1000g.

Foto:
https://photos.google.com/share/AF1QipO ... ltYmsxdlVB
IMG_20200807_194531.resized.jpg
IMG_20200807_194531.resized.jpg (219.9 KiB) Zobrazeno 7066 x
IMG_20200807_195139.resized.jpg
IMG_20200807_195139.resized.jpg (177.07 KiB) Zobrazeno 7066 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů