Galerie luků - uživatelé

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Krásné oblók. Budu hádat: 110-115 liber? Ani nevím, jak mě zrovna tohle napadlo, ale někde jsem to onehdá četl :D
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od lasky »

Teraz máš pekný slovensky tis 120lbs.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Vďaka za komentáre, odhalím teda pravdu :) . Môj "educated guess" bol 110-115lb keď som luk začal robiť. Odhad 120lb je reálny, ale imho trochu optimistický. Odhad 130-150lb je podľa mňa dosť nereálny súdiac napr. podľa toho, že môj starý svíbový luk bol iba o 1mm tenší (ale menej oblý) ako tento luk a mal 125lb. Samozrejme že svíb je neporovnateľne tvrdšie a tuhšie drevo ako tis... No a aj podľa tisových lukov, ktoré som mal možnosť vidieť a som spravil...
Rád bych poznamenal, že som luk robil ako presnú repliku MR luku bez cielenia ku nejakej konkrétnej libráži. Tiež že luk je vyrobený z kmeňa tisu (priemeru asi 15cm) a nie je to žiaden parkový kmeňokonár ani gumák.
Keď som luk vytileroval na 28" a tiler vyzeral už ok, zmeral som silu a bola slabých 100lb, čo odpovedá así 110lb na 30". Po doladení tileru, nasadení špičiek a zastrieľaní sila klesla na 105lb 30". Keby ho ztenším na priemerné rozmery MR luku, vyšlo by to cca 95lb 30", čo sa v podstate zhoduje s výsledkom, ktorý som dostal pri tom hustom tise. Takže zase sa dostávam na odhad pod 100lb a žiadna 150-tka. Pekné, čisté, husto-rastené drevo... Buď sa všetky tisy proti mne spikli alebo niečo na tom bude... ;)

Luk som trochu testoval cez chrono. Výstrelová rýchlosť so 46g anglickým šípom bola asi 53m/s (174 ftps). Strelil som iba raz, lebo som šíp hneď zlomil... Myslím, že priemer by bol niečo medzi 170-180 ftps. Potom som strieľal so 63.5g livery šípom. Výstrelová rýchlosť bola okolo 47-48m/s (155ftps), tu som už strieľal viacej krát.
Dnes som luk porovnával so svojim starým lepeňákom bambus+ipe 115lb 32" pri streľbe na 25-40m so šípmi 30.5" (ťahám na 30"; t.j. ten lepeňák má zhruba rovnako, 105lb). Pocitovo bol lepeňák tuhší, tis sa horšie doťahoval ku koncu. Lepeňák malinko rýchlejší, tis kľudnejší pri výstrele. Lepeňák sa mi tahá lepšie. Možno aj preto, že stále čakám kedy sa ten tis rozletí :badgrin: . Nech to má koľko libier chce, ale toľko čo som videl zlomených tisových lukov som nevidel zo žiadneho iného dreva...

Luk som zabudol odvážiť, takže neviem koľko má. Odhadom 900-1000g.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

A když jsem byl nejblíž, můžu si ho za odměnu nechat? Skoro jsem se trefil, já samozřejmě uvažoval na 32" .... :badgrin:

Ten tis bude klidnější možná také kvůli eliptičtějšímu tileru > lehčím špičkám? Tedy, nevím, jaký tiler má ten lepený luk.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

earendil napsal:
29 Kvě 2019, 21:52
A když jsem byl nejblíž, můžu si ho za odměnu nechat?
Nie, Kaša ti dá svoj za trest, že bol najďalej :badgrin: .
Ano, myslím že kľudnejší výstrel je spôsobený eliptickejším tilerom. Ten lepený je značne tenší a tiler je skôr kruhový.

Kašo, ten luk už nemám kde zvážiť. Zobral som si ho so sebou do Prahy a nik na okolí tu nemá adekvátnu váhu. To drevo nie je ľahké, ale zas ani ťažké. SG mierne lepší priemer by som povedal. Váha je podobná ako toho lepeného, a ten mal, čo si pamätám, cca 950g.

Už máš nejaký konkrétnejší termín na svoj luk? Hovoríš o ňom od kedy ťa poznám... A samozrejme som na to zvedavý aj ja :) .
Ja mám niečo ešte na zozname, uvidíme ako vyjde to. Len kedy to bude...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Tak to se snad známe delší dobu ;) .

Pája dokončuje tiler, ale poslední dobou nemá moc času .... stejně si myslím že ho tenhle rok dodělá :badgrin:.

Ohledně dávání luku: Nemám, nedám, sám mám málo. 8)
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

V úterý jedu na CZU, můžu sebou vzít kuchynskou váhu :D
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
02 Črv 2019, 19:45
Už som ju zohnal. Luk váži 855g, čo je dobré na 105lb. Ten predošlý 90lb tisák mal 790g.
Luky na MR podľa Kašu priemerne 767g. Básnicka otázka: Koľko by človek od toho očakával? ;) ... :blackeye:
Ta váha je na ten luk správně Dave, ... jenom ta libráž ne. :badgrin: ;)
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Koľko by si očakával od luku tej váhy?
Mám doma jeden "MR luk" zo svíbu. Profil "slab-sided". V strede asi 34x32mm, 193cm ntn, váha asi 950g. Luk je celkom kláda kvôli tomu profilu hoci je užší. Má cca 115lb 30". Drevo tvrdé ako kameň. Ten lepeňák bambus+ipe 115lb 32" má 960g. Starší luk z jilmu 100lb 32" má 940g. Vychádza to podobne v g/lb, nevidím prečo by ten luk mal byť silnejší...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Ted' mi došlo, že já sváteční střelec s propadlým hrudníkem skoro natáhnu průměrný MR luk :badgrin: :badgrin:

(ano, tohle je provokace)
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
02 Črv 2019, 20:59
Koľko by si očakával od luku tej váhy?
Mám doma jeden "MR luk" zo svíbu. Profil "slab-sided". V strede asi 34x32mm, 193cm ntn, váha asi 950g. Luk je celkom kláda kvôli tomu profilu hoci je užší. Má cca 115lb 30". Drevo tvrdé ako kameň. Ten lepeňák bambus+ipe 115lb 32" má 960g. Starší luk z jilmu 100lb 32" má 940g. Vychádza to podobne v g/lb, nevidím prečo by ten luk mal byť silnejší...
Byl to pokus o vtipnout poznámku, ale opravdu bych čekal od luku takových parametrů vyšší sílu.
Ale ten luk vyšel jak vyšel, to se nedá popřít.
Když se ale dívám do mých zápisků odledně debaty o tiskových lucích a MR, tak tam vidím luky které vypadají na víc ... :
125@32", 38x30mm, ntn ?
165@32", 39x36mm,ntn195cm
100@32", 38x32, ntn 202cm
135@32", 39x33mm, ntn 211cm
135@30". 35x31", ntn 190cm
105@31", 34x31mm, ntn? 202cm
125@31", 36x34mm, tnt? 208

earendil napsal:
02 Črv 2019, 22:42
Ted' mi došlo, že já sváteční střelec s propadlým hrudníkem skoro natáhnu průměrný MR luk :badgrin: :badgrin:
(ano, tohle je provokace)
Ano všiml jsem si. ;)
Teď je otázka jestli jsi tak dobrý, nebo ten luk je slabší než by měl být ... dle mého názoru (s prominutím) to je ta druhá varianta.
A pozor ... neporovnávej luk 105@32" s lukem 105@30", protože ta náročnost nátahu je tam dost odlišná.
Naposledy upravil(a) Kaša dne 03 Črv 2019, 12:20, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

řekl bych, že především já jsem slabší, než bych měl být :badgrin:
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Dave, jaká je tvoje ( i ostatních) zkušenosti ve výkonnosti různých luků na různé nátahy.
Nemyslím tím že stejný luk napneš na 30" a pak třeba na 32".

Myslím tím, že luk bude dělaný na max. 30" nátah, tak bude kratší a tím i lehčí, a tudíž bude mít mimojiné rychlejší akci než delší luk,
... na druhou stranu ikdyž delší luk má těžší ramena, tak rozdíl v nátahu bude řekněme 2", a tím i energie uložená v luku bude větší.
Jaké jsou Vaše zkušenosti s dostřelem a celkovou výkonností takto udělaných luků?

Díky
Kaša
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od blue »

Moje zkusenost je, ze zrychli. Moje dva tisovy Hedeby jsou/byly hezky jedovaty oproti dvoumetrovymu luku ze stejnyho dreva.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od woodan »

Trnkový "longbow" 69"/28"/45 lb

profil D, pomerne zvlnené drevo v každom smere , set po strieľaní 2" (po vypnutí sa rovná), povrchová úprava ľanový olej, tetiva flámska FF

Pôvodne som mal drevo prichystané na flatbow. Po odkôrení sa ukázala nepekná prasklina pre ktorú som musel drevo o dosť skrátiť a v podstate mi tá prasklina zadefinovala maximálnu šírku ramena. Je to môj prvý pokus o luk s takýmto profilom. Po Dávidovom parádnom tisáku som mal dilemu či to tu vôbec dávať :)

https://photos.app.goo.gl/CkryUieczZTWqtQ49
Naposledy upravil(a) woodan dne 06 Črv 2019, 06:18, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host