Galerie luků - uživatelé

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Deadguy »

earendil napsal:
29 Srp 2019, 06:51
Tenhle je mi víc po chuti :) bližší srdci smrtelníka... jen houšt', já chci vidět toho křivomrda....

Zeptám se, proč je neděláš 2,5x dlouhé, než je nátah? Že by při 198 cm NTN možná vzal menší set.
Mě taky. Každý hrbol dobrý :badgrin: Křivomrd bude tak do týdne.
Jednoduchá odpověď: člověk který dřevo poslal, nemohl poslat delší než 2m balík. Mínus karton a křivý řez = 194cm.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Aha. Řešívám kvůli zblázněné poště podobné sra*ky...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Deadguy napsal:
28 Srp 2019, 21:22
Druhý Švýcar....
Máš to velice pekné :clap: (až na tie rohové končíky :D ). Tie špičky by sa dali ešte stiahnuť, aspoň o 1mm. 12-13mm nie je problém i na hrubších lukoch.

Inak pošta sa dosť pohoršila a zdražela. Mal som tiež problém dostať poslednú zásielku osage na SK.

Niečo nové odo mňa.
1) Svíbový luk 105lb 32". Komplikované drevo, samá vlna a hrčka, ale zato hodne tvrdé a ťažké. Luk je tiež trochu širší a tenší ako by mohol byť. Celkovo je teda dosť ťažký, neviem presne, ale bolo to cez 1kg. Rozmery: 202cm ntn, v strede 38 x 31.5mm. V strede je deflex, inak by vyšiel trochu tenší.
Foto:
https://photos.google.com/share/AF1QipO ... ltYmsxdlVB

2) Bambus + palisander santos, 105lb 30". Mal som ho hotový, až na povrchovku, už minulý rok. Robil som ho pre seba, no vyšiel mi trochu slabší ako som plánoval tak ležal ľadom. Teraz som ho chcel predať, ale objavil som jeden 0.5cm fretík v mieste kde sú zvlnené vlákna a kde bolo preto drevo slabšie. Tak si ho stejne nechám. Je to dobrý luk, len sa mi doma hromadia luky rovnakej libráže. Už mám tretí 105lb 30" :crazy: .

Foto:
https://photos.google.com/share/AF1QipO ... V1TGhndTB3

3) Tisový budzogáň... Chcel som nejaký silnejší luk podľa najväčších lukov z MR. Mal som doma dobrú tyč našeho tisu, tak som do toho šiel. Zvolil som "slab-sided" a "handled" profil, aby vyšiel čo najsilnejší. Tiež to vyzerá zaujímavo, jedne luk som už takto robil. Vo výsledku je 201cm ntn, v strede 42x36mm (v užších miestach, presne v strede je vlna, ktorá dáva hrúbku až 37.5mm :badgrin: ). Váha 1164g. Takže pekný klacek. V podstate väčší ako všetky luky na MR. Drevo imho vyzerá presne ako drevo na lukoch z MR, môžete posúdiť samy. A teraz by ma samozrejme zaujímalo, či je to dobrá replika z adekvátneho dreva a na koľko by ste to typovali? Prezradím, že 180lb to nemá :badgrin: .
P8295404.JPG
P8295404.JPG (679.72 KiB) Zobrazeno 31474 x
P8295420.resized.JPG
P8295420.resized.JPG (403.43 KiB) Zobrazeno 31474 x
Foto: https://photos.google.com/share/AF1QipO ... ltYmsxdlVB
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Deadguy »

dav1dMldc napsal:
29 Srp 2019, 18:41
Deadguy napsal:
28 Srp 2019, 21:22
Druhý Švýcar....
Máš to velice pekné :clap: (až na tie rohové končíky :D ). Tie špičky by sa dali ešte stiahnuť, aspoň o 1mm. 12-13mm nie je problém i na hrubších lukoch.

Inak pošta sa dosť pohoršila a zdražela. Mal som tiež problém dostať poslednú zásielku osage na SK.

Niečo nové odo mňa.
1) Svíbový luk 105lb 32"
2) Bambus + palisander santos, 105lb 30"
3) Tisový budzogáň...
Áno špičky, viem. Díky :D
Teď jsem osazoval další dva luky, a udělal jsem konce 12 a 11mm. Zatím z toho mám nedobrý pocit, ale když to bude fungovat, tak budu dělat pořád 13mm :lol:

No, vy používáte ozaj Poštu?? Mě stojí poslat luk do UK 500kč se soukromou firmou a s tou samou si dřevo i dovážím.

Davide luky ozaj krásne. Ten palisandr, nádherný tiller i luk :thumbup: Ten tisák vypadá zabijácky. Neodvážím se tipnout. 135lb? Povedz nebo napiš SZ, Kašovi to neřeknu :badgrin:
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Ono taky když jsou dva luky se stejným středovým rozměrem, ale jeden má eliptický a druhý kruhový tiler, tak ten s kruhovým tilerem vyjde silnější. To je možná jeden z důvodů, proč ti Davide ty luky dlouhdobě vycházejí slabší luky, než jim (ano, vím, že eliptický tiler je lepší, jen konstatuji co pozoruji). A může to být ještě špatným používáním kladky.... :lol:

Jinak sem se nedá nic dávat, jste hrozný elitáři. Ten svíd'ák má krásně špičkový tiler :)

Ten tis bude mít zhruba 144,681 liber / 31 a 5/16".
Naposledy upravil(a) earendil dne 29 Srp 2019, 21:55, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Supr luky Dave,
U toho velkého tisáku píšeš v galerii nátah na 30", ... a říkáš že nemá 180lb, ..... :scratch:
... tak v tom případě bude mít řekněme 170lb na 30", takže na nátah 31,5" (při délce 201ntn vpohodě) bude mít tak 182lb ....? 8)

OK, teď bez legrace ... odhaduji třeba na 150@30".
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Tak co Dave, kolik ten macek má? :drunken:

Když se dívám na nejmohutnější luky z MR, tak tam jsou max rozměry cca 39x37mm, ale luk co má na šířku přes 40mm tam není (krom toho jilmového X1-3)!
Vím že to psal kdysi Jarda, že největší tam má 42x37, ale ten jsem nenašel.
Zajímavé je že i Will Sherman, který si tam chodí ty luky přeměřovat, tak tvrdí, že spoustu údajů z WoW je špatně ... :scratch: :crazy:
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Vďaka za komenty. Skôr ako libráž ma zaujímalo, čo si podľa vzhľadu myslite o tom dreve. Drevo na lukoch z MR môžeme tiež študovať v podstate iba podľa vzhľadu.
Kašo, si nejak nedočkavý, nie? :D Pokiaľ sa ku tomu už nik nevyjadrí to prezradím.
Kaša napsal:
30 Srp 2019, 13:12
Zajímavé je že i Will Sherman, který si tam chodí ty luky přeměřovat, tak tvrdí, že spoustu údajů z WoW je špatně ...
To by sa chcelo spýtať priamo jeho, ako to myslel. Na PA písal, že niečo premeral sám lebo je to podrobnejšie ako vo WoW, ale nie že je to zle. Nejaké chyby vo WoW sú, ale zas nie úplne fatálne a hlavne nie všetko. Tiež niektoré luky tam nemajú uvedené rozmery.
Hug Soar v knihe The secrets of... uvádza rozmery dvoch lukov. Jeden je zrejme ten tmavý hrboľatý luk 79A855, alebo tak nejak, číslo z hlavy teraz nedám. Druhý má stredový prierez 41x35mm a dlžku 211cm, taký vo WoW ani nie je. Kľudne by to mohol byť ten najväčší 81A1607, lebo to je luk, ktorý tam má určite zle uvedené rozmery. Pravdepodobne majú dva rovnakého čísla...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Jj, mají v tom bordel.
Proto se těším, až (a jestli) dají k dispozici ty modely MR luků co je měřili laserem.
Z těchto dat by taky mohli udělat nové výpočty luků, protože by byli přesnější.
Bohužel ten modul pružnosti je pořád nejasný, a vzhledem k tomu že se tady bavíme o dřevě která má mezi sebou dost velké rozdíly i v jednom kmenu, tak je to těžké!
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
30 Srp 2019, 15:05
Kaša napsal:
30 Srp 2019, 13:12
Zajímavé je že i Will Sherman, který si tam chodí ty luky přeměřovat, tak tvrdí, že spoustu údajů z WoW je špatně ...
To by sa chcelo spýtať priamo jeho, ako to myslel. Na PA písal, že niečo premeral sám lebo je to podrobnejšie ako vo WoW, ale nie že je to zle. Nejaké chyby vo WoW sú, ale zas nie úplne fatálne a hlavne nie všetko. Tiež niektoré luky tam nemajú uvedené rozmery.
Hug Soar v knihe The secrets of... uvádza rozmery dvoch lukov. Jeden je zrejme ten tmavý hrboľatý luk 79A855, alebo tak nejak, číslo z hlavy teraz nedám. Druhý má stredový prierez 41x35mm a dlžku 211cm, taký vo WoW ani nie je. Kľudne by to mohol byť ten najväčší 81A1607, lebo to je luk, ktorý tam má určite zle uvedené rozmery. Pravdepodobne majú dva rovnakého čísla...
Právě že v pdf tabulkách z WoW je tam luk 81A1607, a to je štíhlý las-sided luk, ze středem 33,4 x 32mm.
Ten největší luk je možná ten 79A0807, ale pozor, neplést si ho s tím 79A807, což je ten černý osobní luk!

Ve WoW na str. 621 máš ty dva luky vedle sebe - 79A0807 (ten velký) a 81A1607 (menší slab-sided).
... ale v textech zase zmiňují že ten velký MR luk je ten 81A1607.

Snad se zmatky vyjasní spolu s tím novým skenování MR luků. :drunken:
Naposledy upravil(a) Kaša dne 31 Srp 2019, 11:06, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

No když porovonávám fotku řezu toho tvého tisu s řezem z MR, tak původní luk má v jádře asi 80 letokruhů a tvůj 45, takže původní dřevo bude možná těžší a dalo by možná silnější luk (vím, že ty dva řezy nejsou úplně stejně hluboké a zanedbávám to).
Zdá se mi, že na tom MR dřevě je poměr JD:LD asi 1,25:1, u toho tvého tak 1,5:1 a nějaký obyčejný tis z dřevníku univerzity to má tak 2,5:1.
http://ldf.mendelu.cz/unod/multimedia/s ... _p_600.jpg
Ale z těch fotek je ten odhad tak dobrý jako mé oči, takže málo. Z mikra by se to dalo studovat o dost lépe...
Víc mě nenapadá, odhal to :D
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

On má Dave teorii, kdy tvrdí že příliš husté letokruhy (RPI) jsou už na škodu a optimálně pracuje tis s počtem letokruhů .... nevím ... asi 30 až 60?
Snad napíše sám ...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
30 Srp 2019, 15:41
...79A807, což je ten černý osobní luk!
Ano, to je ten, ktorý som myslel. Nemám WoW u seba, ťahám tie čísla z hlavy, rok som to nevidel...
Veď ja viem, že ako 81A1607 je tam uvedený ten štíhli slabsided luk. Preto hovorím, že majú asi dva rovnakého čísla a naviac sú asi aj podobné. Keď sa pozrieš na rozmery toho 81A1607, ktorý je v datasheatoch a objem, ktorý má uvedený vo WoW, nie je nijak možné, aby to bol rovnaký luk. Horný odhad objemu štíhleho 81A1607 mi vyšiel na niečo okolo 1350, vo WoW má 1600 alebo tak nejak...pozri si to sám. Kooi modeloval silu 81A1607 na 185lb, čo je najviac ako vyšlo. Zrejme nemohol byť štíhlejší luk ako priemer.
earendil napsal:
31 Srp 2019, 09:24
...původní dřevo bude možná těžší a dalo by možná silnější luk...
To práve nemusí byť pravda. Pozri dozadu v galérií, dával som tu luk z tisu s hustotou letokruhov do 150 na palec. To drevo nebolo nijak tvrdšie ani tuhšie, skôr naopak. Podľa mňa ideálna hrúbka letokruhov vychádza na cca 40 na palec. Tis nie je ako klasický ihličnan, stavba dreva je iná (čítal som napr. F. Hageneder - The Yew ). Inak môžeš mať tis s hrubými letokruhmi 2-3mm a je tuhý, tvrdý a ťažký ako kameň a druhý o rovnakej hrúbke letokruhov bude pena... Hodne záleží od stromu a kde rástol. To isté o úzkych letokruhoch. Akurát mi príde, že tis s užšími letokruhmi býva obecne krehkejší a menej tuhý, ale pružnejší. Opäť záleží od kusu...

PS. U smrekových a smrekovcových tyčiek mám podobnú skúsenosť. Najtuhšie a najťažšie vychádzali, ak letokruhy mali asi 0.5-1mm, tj. 25-50 na palec.

Ďalšia vec, už som to písal pár krát. Ak mám tyč tisu, kde letokruhy majú variabilnú hrúbku (ako napr. aj teraz ten tis), tak drevo so ŠIRŠÍMI letokruhmi mi VŽDY prišlo tvrdšie a pevnejšie ako to drevo s hustými. Takýchto tyčí som už pár mal. Povedal by som, že je to skoro vždy tak...
earendil napsal:
29 Srp 2019, 21:53
Ten svíd'ák má krásně špičkový tiler
Ten tiler nevyzerá úplne ideálne, ale myslím, že je dobre. Drevo malo hodne vĺn. V strede delfex, potom na každú stranu reflex, potom zase deflex a na hornej špičke posledných 10cm zase reflex... Ladil som to dlho :D

Ku tomu hrubému tisu. Drevo má určite väčšie SG ako ten môj predošlý tis 105lb 30". Tyčka bola citeľne ťažšia. Drevo mi prišlo aj húževnatejšie a trochu tvrdšie. Také "plastové". Lenže tuhosť bola naopak , paradoxne, citeľne nižšia. Gumák to nie je, to vidieť hneď z prierezu. A tiež to nie je z parku. Je to z rovného kmeňa priemeru 18-19cm. Mám ešte asi dve tyče z neho. Už takmer uschol a zahníval na jednej strane, preto ho vôbec mám. Bol to jeden z troch kmeňov takého veľkého tisu (ostatné dva boli ok, takže strom stojí). Ja som tipoval že vyjde na 130-140lb, nakoniec dal po zastrieľaní a nejakom dolaďovaní "iba" 125lb. Meral som to keď bolo v tieni 33st. tak ho musím odmerať ešte raz. Príde mi to totiž strašne tuhé, takže je možné, že bude mať ku 130lb. Dám ho iba na 29", pričom ten Kašov 130lb 32" hrab mi prišiel slabší ako moja stovka...
Tileroval som ho na 31" kvôli bezpečnosti. Budem ho ťahať na 30". Vzhľadom na hrúbku a tiler mi to príde adekvátne, pri dlhšom náťahu by sa podľa mňa rýchlo vystrieľal alebo zlomil.
Ešte poznámka, luk prakticky nemá set, mal pôvodný deflex z tyče asi 1/2", ktorý (zatiaľ) uchováva.

Včera som ho opäť skúšal. Zobral som aj ten predošlý tis 105lb 30" (teraz má tak 100lb - poctivých :D ) na porovnanie. Ten strelil s MR šípmi cca 55 - 60g priemerne asi 195m (merané laserovým diaľkomerom). Hrubý tis s rovnakými šípmi a natiahnutím na max. 29" dal 210-215m. Pri náťahu na 30" by išiel aj na 220-230m, čo je imho výborné na použité šípy. Za mňa spokojnosť, luk strieľa parádne.

PS. Pre Deadguya. Tento luk má špičky hrubé 13mm.

Kašo, a keď už sme zase pri tých librážach... Prečo napr. Deadguyovi vyšli tie luky z Švajčiarskeho tisu iba cca 105lb a 115lb 30"? Jeden je trochu štíhlejší ako priemerný luk na MR a druhý zase trochu hrubší a kratší. Takže priemer zase okolo 110lb (uvidíme ako mu vyjdu tie ostatné) .A to je v podstate to najlepšie drevo aké len môže byť. Alebo už ani v Alpách nerastie dobrý tis? ;)
Mne tento tučko vyšiel tiež "iba" na 125lb. Čo by s takého tisu urobil stredoveký výrobca? Hrubší luk ako priemer? Z tuhého zase štíhlejší? To dá rozum... ;)
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

dav1dMldc napsal:
01 Zář 2019, 16:08
To práve nemusí byť pravda. Pozri dozadu v galérií, dával som tu luk z tisu s hustotou letokruhov do 150 na palec. To drevo nebolo nijak tvrdšie ani tuhšie, skôr naopak. Podľa mňa ideálna hrúbka letokruhov vychádza na cca 40 na palec. Tis nie je ako klasický ihličnan, stavba dreva je iná (čítal som napr. F. Hageneder - The Yew ). Inak môžeš mať tis s hrubými letokruhmi 2-3mm a je tuhý, tvrdý a ťažký ako kameň a druhý o rovnakej hrúbke letokruhov bude pena... Hodne záleží od stromu a kde rástol. To isté o úzkych letokruhoch. Akurát mi príde, že tis s užšími letokruhmi býva obecne krehkejší a menej tuhý, ale pružnejší. Opäť záleží od kusu...

PS. U smrekových a smrekovcových tyčiek mám podobnú skúsenosť. Najtuhšie a najťažšie vychádzali, ak letokruhy mali asi 0.5-1mm, tj. 25-50 na palec.

Ďalšia vec, už som to písal pár krát. Ak mám tyč tisu, kde letokruhy majú variabilnú hrúbku (ako napr. aj teraz ten tis), tak drevo so ŠIRŠÍMI letokruhmi mi VŽDY prišlo tvrdšie a pevnejšie ako to drevo s hustými. Takýchto tyčí som už pár mal. Povedal by som, že je to skoro vždy tak...
Myslel jsem si že vím v čem je tis jiný od "běžných" jehličnanů, ale asi ne .. budu studovat dále... Alespon že ty listnáče mi fungují jak mají...
Pozoruješ třeba u těch svíd nějaký vztah mezi šířkou letokruhů a tuhostí? Podle teorie by tam u tohoto typu dřev být neměl.
JInak u té svídy je tam na pravém rameni ke konci trochu víc ohýbající se místo. Ono mě se stává, že když potom chci dokonalost, někde to přeženu a zkazím to víc než to bylo :D . Posozuji vhodnost tileru podle toho, kde to bere set - když rovnoměrně, tak je to asi dobré...

Btw, taky něco vyrábím. Mělo by to silově vyjít podobně jako ty luky co jsi sem ted' dával. Ale bude to větší a těžší. Což je samozřejmě lepší :lol:
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

earendil napsal:
01 Zář 2019, 18:25
Pozoruješ třeba u těch svíd nějaký vztah mezi šířkou letokruhů a tuhostí? Podle teorie by tam u tohoto typu dřev být neměl.
Ani moc nie, záleží viac kde rastie.
U toho posledného svíbového luku sa horná špička ohýba akoby trochu viacej, bol tam práve mierny deflex. Ten tiler vyzerá tiež z každej strany inak :D .
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google Adsense [Bot] a 2 hosti