Galerie luků - uživatelé

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Vďaka chlapy, ale konštruktívna kritika je tiež vítaná. :)
earendil napsal:
25 Říj 2018, 23:20
Zajímavé, jak máš všechny ty tilery do elipsy asi 2:3. Tam jsem se poslední dobou ustálil taky. Čím to dřevo natíráš, že to tak nebesky září?
Poslednou dobou sa tie tilery snažím robiť celkom eliptické, ako na tom husto-rastenom tise. Proste preto že to lepšie strieľa. Samozrejme záleží aký hrubý ten luk je. Je zrejmé, že čím je v strede hrubší, tým eliptickejší tiler musí mať.
Na luky zväčša používam tru oil. Na šípy zasa danish oil.

Ten tvoj bazák vyzerá dosť dobre. Pri pohľade naň sa moc nedivím, že je tak slabý. Príde mi to dosť tenké. Je to podobné ako u tisu, to drevo nemá tuhosť tvrdých drevín ako napr. jaseň alebo hrab (teda pokiaľ nemáš výnimočne nadpriemerne tuhé drevo). Proste to treba spraviť hrubšie... Aký má stredový rozmer?
Bazových lukov už už niekoľko spravil, no "gumák" som ešte nemal. Snáď ho mať ani nebudem :) .
Kaša napsal:
27 Říj 2018, 14:52
Jen poznámka k otázce poměru délky luku ku délce nátahu a tedy zatěžování dřeva ...
S tým obecne súhlasím. A myslím, že sme to spolu už diskutovali, hlavne otázku fretov. Imho je ideálne práve keď je luk v oblasti dopružovania. U niektorých drevín to ide poznať ľahko (napr. svíb), u niektorých to neexistuje (napr. jaseň). Ten husto-rastený tis je práve v tejto oblasti. Keď z neho dám tetivu dole je mierne prehnutý, no relatívne rýchlo sa narovná. Keď som ho tileroval tú škaredú záplatu nemal. Vydržal bez problémov opakované natiahnutie na 29". To som cítiť, že má tak akurát (dá sa to poznať tiež tak, že si všímaš ako to drevo tuhne pri postupnom zväčšovaní náťahu pri tilerovaní - je to samozrejme dosť o pocite a predošlých skúsenostiach). Keď som ho natiahol na 30", ten zárast na spodnom rameni pukol a objavila sa na tom mieste mikro trhlina. Tú som zalepil a skúsil ho znova. Opäť 29" vydržal opakovane, ale akonáhle som ho natiahol na 30" pukol o 2mm vedľa... Tak som to zalepil znova a dal tam tú záplatu... To už drží. Uvidíme dokedy :) . Keby tam ten zárast nie je by to vydržalo bez záplaty, ale i tak mi príde, že má dosť. Naviac už som zlomil aspoň tri tisové luky, ktoré mali nulový set :!: . U niektorého tisu, zrovna ako tento, to nejde poznať podľa toho, či berie set alebo nie. Toť moja skúsenosť...
Mám peknú tisovú tyčku s hustotou letokruhov asi 50-60/palec v podstate bez hrčí, tak som zvedavý čo vyjde z nej. Drevo je to dosť tvrdé a husté.
woodan napsal:
27 Říj 2018, 19:01
Ak sa už rieši pomer dĺžky luku k dĺžke náťahu aký zvyknete použiváť pri flatbow?

Záleží od dreva, ale zvyčajne dávam, cca 180cm ntn pri 28" náťahu. U osage o 10cm menej. To je tak akurát na trvanlivý luk s minimálnym setom.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Detail toho husto-rasteného tisu pred nalakovaním. Keby si chcel niekto počítať...
P9185030.JPG
P9185030.JPG (6.06 MiB) Zobrazeno 5385 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

No děkuji, už mám rozdělaný další a snad i silnější :) Tenhle má asi 35x26 mm. Ono váhově bude možná srovnatelný se stejně silným lukem z tvrdého dřeva, jen ta jeho velikost je taková přehnaná.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

earendil napsal:
31 Říj 2018, 01:11
...Tenhle má asi 35x26 mm...
To bych tipol, že vyjde na 50lb :D ...samozrejme neviem presnú dĺžku. Nebál bych sa ísť do MR rozmerov. Hrúbka 30mm a viac.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Deadguy »

dav1dMldc napsal:
25 Říj 2018, 22:35
Ja bych povedal, že iba neznalec to z tých fotiek nepozná ;) . A je aj hneď vidieť, v čom je problem
Dave, samozřejmě jsem to nemyslel na tebe. Sorry jestli to tak vyznělo. Myslel jsem ty případy, určitě to znáš, kdy je dřevo v jednom místě narostené do deflexu a zároveň je to místo nejtužší. Aby vůbec pracovalo, musíš ho ztenčit. Na fotografii je pak luk v tomto místo nejvíce ohnutý a zároveň nejtenší. První co tě napadne, chyba tilleru. Pravda ale je, že tohle není možné z fotky poznat.

Jinak krásné luky, opravdu mistrovské práce. Ten supertis mmm...
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Bez z opačné strany stejného kmene. 60 lb / 32". Byla trochu do reflexu, tak to má minimální set. Rozměry v mm: 2040 NTN, špičky 12x12, střed 38x30 :D

https://photos.google.com/share/AF1QipM ... hpZlhLMmx3
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Hezký tiler :thumbup: , ...dej vědět jak to střílí s jakým šípem.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Deadguy napsal:
08 Lis 2018, 09:46
Dave, samozřejmě jsem to nemyslel na tebe. Sorry jestli to tak vyznělo...
Vyznelo, ale v pohode, neurážam sa :) . U tých lukov pri to prišlo zrejmé, tak som napísal moje pozorovanie. Samozrejme sa mi to stalo tiež.
No a čo sa týka tých vĺn a tileru, môžeš rozmýšlať nad tým riedkym tisom pre Laskyho ako som ho postnul posledne. Som na to celkom čumel :D . Ťažko sa to odhadovalo. Myslím, že je to ok, uvidíme...

earendil napsal:
09 Lis 2018, 15:01
Bez z opačné strany stejného kmene. 60 lb / 32". Byla trochu do reflexu, tak to má minimální set. Rozměry v mm: 2040 NTN, špičky 12x12, střed 38x30 :D
Pekný luk, hlavne tiler vyzerá dosť dobre :thumbup: . Tento mi už príde slabý na svoj rozmer :D .

Ja som tiež dokončil jeden luk. Anglický luk z brestu 85lb 30". Výborné drevo, jednej z najlepších brestov, čo som mal. Tvrdé, husté, pevné. Nemá skoro žiaden set, iba v miestach prirodzeného deflexu v oblastí špíc. Na druhú stranu, stred bol trochu v reflexe, čo sa prejavilo na tileri, preto vyzerá trochu "whip". Stred 38x28mm, 194cm ntn.

https://plus.google.com/u/0/photos/1019 ... rny7OPwwQE

Testoval som ho cez chrono a so 46g (8.3gr/lb) šípom dával cca 165-170 flps (50-52 m/s) a s 56g (10gr/lb) šípom asi 160-165 ftps (48-50 m/s), čo sú imho veľmi dobré výsledky, obzvlášť na meane wood luk. Porovnával som ho aj s tým hustým tisom 90lb 30". Ten bol iba malinko rýchlejší, tak o 1-2 m/s. Ťažko povedať, hodne záleží na vypustení šípu a celkom mi to oscilovalo. Napr. s tým 56g šípom som s nim strieľal cca 170 ftps (52 m/s) zatiaľ čo s tým ľahším šípom iba o 1 m/s viac a nie vždy :?.
Ak by bol ten brest malinko silnejší, vyrovnal by sa tomu tisu, čo je zaujímavý výsledok. Povedal by som, že dobrý brestový luk bude strieľať podobne ako dobrý tis, príp. nie o moc horšie.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Hezký luk a zajímavé údaje o rychlostech.
Habr je výborné dřevo, mám z něj 2 luky (115,130), a oba střílejí suprově.

Když už píšeš ty grainy na libru, jaký je nejmenší poměr síly luku a váhy šípu co jsi zkoušel střelit?

Kaša
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Kašo, myslím, že se jedná o jilm :idea: I když z fotky bych si skoro tipl jasan. Vypadá hezky, tiler je víc ke špičkám, ale dřevu se to zjevně líbí. Jilmové dřevo může být vážně super, musím si zase nějaké upižlat. Jo a jsem rád, že se tiler líbí, snad už to konečně mám v oku :)
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od Kaša »

Ha, máš pravdu! Brest je jilm. :bom: Omlouvám se za omyl.

... v tom případě jsme měl z jilmu 2 luky (teď 1), oba střílely taky skvěle. 8)

Já ty cizí jazyku poslední dobou nezvládám! :lol:
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od earendil »

Habr je myslim po východnu hrab, asi, že z něj je dobrá násada na hrábě :badgrin:
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
13 Lis 2018, 09:18
Když už píšeš ty grainy na libru, jaký je nejmenší poměr síly luku a váhy šípu co jsi zkoušel střelit?
Asi 35g flightový šíp so 135lbs luku, t.j. 4gr/lb. Imho nemá cenu do anglického luku nabiť ľahší šíp ako 8 gr/lb pre bežné strieľanie.

...brest je samozrejme jilm... a nie násada na hrábě, ale na hrable :badgrin:

Edit: Samozrejme som zabudol napísať tú hlavnú ideu...Oba luky čo som testoval majú približne rovnakú hmotnosť. Ten tis 790g, brest o 20g menej.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od dav1dMldc »

Po skoro piatich rokoch som pridal luk do svojho albumu na googly "indianske luky". Teraz trocha netypický projekt - indiánsky luk z rohov ovce tlustorohej (bighorn sheep, ja som použil tunajšieho muflona, čo je v podstate to isté...). Tieto luky boli pre mňa vždy zaujímavé a až "teraz" som sa odhodlal jeden spraviť (určite nie je posledný). Výroba trvala vyše roka...

Luk neobsahuje drevo, je iba zo šliach a rohoviny. Takže je velice flexibilný a v podstate nemá set. Pri dokončovaní som sa inšpiroval týmto obrázkom:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... _0056v.jpg

Vyšiel na cca 50lbs 23", čo je pri dĺžke 92cm v napnutom stave celkom úctyhodné. Ale chcel by som silnejší, tak 70lb :) . U tohto to v podstate už nešlo, človek je hodne limitovaný rozmermi rohoviny a tá je z barana dosť nevďačná (samé praskliny a kazy, posledných 15cm sú rohy už hodne úzke a pod.). Celkovo parádny luk, oproti iným indiánskym lukom z pláni je to úplne iný level. Žiť tam vtedy, zaobstaral by som si takýto luk.

Výstrelová rýchlosť s cca 25g šípom (tým u luku) bola 48-49m/s, t.j. asi ako dobrý drevený luk. Výhoda je skôr dlhší náťah pri danej dĺžke luku a o mnoho väčšia trvanlivosť. Skúšal som aj dostrel a bolo to okolo 150m, no tie šípy májú hrozné letky... dal by aj viac s niečim rozumnejším.
Možno bych ešte poznamenal, že pri tilerovaní som reflex dosť skresal, pretože šlachy luk hodne stiahli (skoro do kruhu) a bolo to neuveriteľne nestabilné.
Bighorn sheep bow DM.JPG
Bighorn sheep bow DM.JPG (456.73 KiB) Zobrazeno 4693 x
Fotky:
https://photos.app.goo.gl/1u5FgaK5bcCfinoU7
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Galerie luků - uživatelé

Příspěvek od lasky »

kua... je to supa, drzal som to v ruke este pred dorobenim..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů