Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

snorkis napsal:
earendil napsal:Co si myslíte o mirabelce a trnce? Obojího tu máme až moc....
Kde bydlíš? :banan:

Otázka pro okolí:

Vyplatí se dávat švéda do akátu? Naplánováno cca 35lbs luk (pro jednu slečnu), asi ne, co?
To bylo trochu nadsazené, ale trnky mám kolem zahrady, každej rok je musíme zkracovat aby nestínily, potvory. No a mirabelek tu je takovej remízek, je to plevel jak akát. Kvalitu dřeva ale moc neposoudim, letokruhy to má celkem široké.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Pája1111 »

Švéda tam dát můžeš, ale u akátu by se mi s tím určitě nechtělo dělat....

Mirabelka i trnka jsou na luky velmi dobré. U mirabelky mám vyzkoušené, že čím širší má léta, tím je lepší....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Plechacek
Příspěvky: 10
Registrován: 11 Pro 2014, 17:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Plechacek »

Ahoj všem

Nadchl mě nápad vyrobit si luk. Už jsem porazil nějakej ten akát a jasan. Pořád čtu a čtu abych dopředu věděl co vše budu potřebovat a jak bude výroba probíhat. Vše pochopit najednou bez praktických zkušeností asi nejde tak počkám až na své první pokusy, ale pořád mě trápí TĚTIVA.

Doufám že mě nezačnete kamenovat že už se to zde milionkrát probíralo, ale já jsem odpověď nikde nenašel.

Našel jsem návod na výrobu vlámské tětivy, přečetl si že se vyrábí z ff, Draconu nebo třeba lněné Dratve. Všechny tyto materiály se dají sehnat asi jen na internetu? nebo možná někde v Praze v nějakém spešl obchodě ?

Chtěl bych se zeptat jestli existuje nějaká jednoduší varianta materiálu, který neni tak drahý a můžu ho pořídit skoro v každém větším městě ? Byl jsem se podívat v Unihoby a našel jsem tam pletené provázky z polypropylenu a podobně o tloušťce 3mm. Jenže u nich byla uvedena nosnost jen 13kg? (ikdyž si myslim že kdybych se za něj pověsil (75kg) tak by mě udržel.)

Pokud bych chtěl vyrobit 20-30kg luk, tak bych měl mít nosnost kolem 100kg.


Tak se chci zeptat jestli nevíte o nějakém primitivnějším, méně ,,profesionálním,, řešením pro začátek ??

Děkuju za podporu :)
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Ahoj, taky začínám, ale zatím jsem tětivu nevyráběl. Kupuji bílou šnůru v baumaxu, tlustou 3 mm ... asi toto:
http://www.kutil.eu/cs/eshop/spojovaci- ... lanex.html
Nejsilnější luky mám ale jen 27 kg (60 lbs). Tahle šňůra je tahá několik set výstřelů. Mám dojem, že při prvním napnutí velkou silou se možná o malinko protáhla, ale od té doby drží délku.

Snad Ti to k něčemu bude, přeji hodně zdaru :)
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od blue »

http://kutil-florenc.cz/ lneny dratve jsem u nich kupoval a par kousku naradi
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od melkel »

Vřele doporučuji tětivu nenahrazovat různými lanky, šňůrami a podobnými záležitostmi. Sehnat Dacron je velmi jednoduché (http://www.archery.cz/lukostrelecke-pri ... 4-lbs-0112), lněnou dratev na slabší luky taky.
Plechacek
Příspěvky: 10
Registrován: 11 Pro 2014, 17:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Plechacek »

Ok díky,
jo na internetu jsem taky našel spoustu možností, ale chtěl jsem se tomu vyvarovat to objednávat přes internet.

Zkusím prostě pletenou šňůru z unihoby 3mm, co má mít nosnost jen 13kg, ale podle mě má určitě víc. Když to nevydrží tak objednám tu dratev, nebo spíš dacron :)
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

To prosím raději nezkoušej, když chceš dělat luky silný 30 kg! To co jsem posílal mělo nosnost 112 kg a i to je tak na hranici použitelnosti.
Raďas
Příspěvky: 51
Registrován: 22 Črv 2010, 23:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Raďas »

Prosím, nevíte kolik je na tom klubku metrů? Dost lidí dělá taky tětivy z fast flightu, ale na těch stránkách mají víc druhů vláken.
Co jsou ty ostatní zač? Máte je někdo vyzkoušený? Nenašel jsem tam k těm vláknům žádnej popis. Taky dacronu je tam víc typů, mají rozdílnou pevnost, nebo průtažnost?
Dík, Radim
Všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka . . .
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Honza F. »

Metry se na tom neuvádějí, prodává se to na váhu - 1/4 libry.
Já mám dobrou zkušenost s http://www.luky-sipy.cz/1-4-lbs-fast-fl ... ID151.html Kupoval jsem to před lety ještě pod názvem Spectra 652. Tehdy to prodávali jako náhradu Fast flightu. Tětiv jsem z toho upletl už přes 10 a to pro luky 80 liber a výš. Doma se kouknu, kolik přesně jsem toho už spotřeboval. Když se to moc nezakroutí, tak se vytahuje minimálně. K tomu jsem ještě časem dokoupil vlákno na omotávku středu tětivy, ale to už v nabídce nemají. Cenově to byly další asi 200,-, ale kvalitativně to posunulo tětivu o třídu výš - omotávka se mi neodírá a pěkně drží. Sumira a blue mají tětivy mojí výroby, třeba sem přidají svůj názor po dlouhodobějším provozu. :D
Dacron není nejlepší, při zakroucení se dost vytahuje, ale pro začátek je rozhodně 10x lepší než ty tkané provázky.
---
Doma jsem našel poznámku, že z první špulky Spectra 652 jsem odvinul 580m (cena 875 Kč)
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Plechacek
Příspěvky: 10
Registrován: 11 Pro 2014, 17:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Plechacek »

Ahoj, předpokládám že to neni úplně nejlepší tis, ale chtěl bych to zkusit- moc se mi líbí barva.

Jakou část použít když jsou léta zhuštěná na jednu stranu ? 1 nebo 2 ?

http://www.nahraj-obrazek.cz/?di=12142220069211

Obrázek
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Pája1111 »

Rozvrhni si luk podle rvaru tyče. V tomto případě ta léta neřeš, je tam málo matroše.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
markus
Příspěvky: 177
Registrován: 13 Pro 2011, 10:53

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od markus »

Plechacek, nech už to dáš z ktorejkoľvek strany, v prípade tisu sa necháva iba tenká vrstva beli. Takže celkom iste v prípade č. 1 musíš dať beľ dole a ísť viac do jadra. Tisový luk by nemal mať toľko beli, ako tam máš nakreslené.
Plechacek
Příspěvky: 10
Registrován: 11 Pro 2014, 17:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Plechacek »

Ok, díky, takže 2ka s tenčí vrstvou běli. Já sem ty kruhy kreslil orientačně. A do ted sem dělal luk tak že sem nechával první léta hned pod kůrou. Jak se dělá tisák sem si ještě pořádně nezjistil.
markus
Příspěvky: 177
Registrován: 13 Pro 2011, 10:53

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od markus »

Nepochopil si. Nechcel som povedať, že 2 je ok, ale len to, že pri tise sa necháva iba tenká vrstva beli. Tú tyč, čo máš, nikto poriadne nevidel tak, aby Ti mohol povedať, že s tej alebo onej strany.

Nechať neporušený prvý letokruh na chrbte luku je v zásade správne, ale neplatí to absolútne. Napríklad v prípade agátu má ísť beľ dole komplet.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů