Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od blue »

Z gumaku by melo jit dobre vystrouhat robertka :badgrin:
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
JJRock
Příspěvky: 3
Registrován: 02 Srp 2015, 15:08

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od JJRock »

Ahoj,

minulý víkend jsme poráželi nějaké stromy a dostal jsem se k pěknému jeřábu (2,2m, průměr 16-20 cm cca). Zatím jsem dělal jen dva luky, spíš takové hračky, tak bych si chtěl udělat něco trochu pořádného. Nepotřebuji z toho "vytáhnout" maximum, asi bych to ani nedokázal využít, stačil by mi nějaký pěkný 40-50librový luk. Prošel jsem celé tohle vlákno, ale leccos mi přišlo nejednoznačné, tak bych se chtěl zeptat:

Sušit s kůrou nebo bez?
Má smysl se pouštět na podzim ještě do výroby (dejme tomu 2 měsíce po poražení) nebo počkat na jaro?
Bude z jeřábu lepší longbow nebo flatbow? Nebo je to pro moje účely relativně slabšího luku jedno?

Díky za odpovědi! Pokud máte zkušenosti s tímhle dřevem, budu rád za každé info (na co si dát pozor, atp.). Jinak bych měl i nějaké obecné dotazy, na které jsem nenašel odpověď, tak kdyby měl někdo chuť odpovídat, rád ho jimi zahrnu.

JJ
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od lasky »

ja ti moc neporadim... ale iste sem tie otazky daj, chalani ti odpovedia.. este ked pises ze si to tu cital a odpovede nenasiel tak myslim ze sem tvoje otazky patria. sus v kore a zatri konce farbou aby to neprasklo a myslim ze longbow sa ti ako neskusenemu bude lepsie robit..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Pája1111 »

Lonbow určitě ne. Tohle dřevo docela fretí. Flaťák to jistí. S tím sušením záleží také na tom, jak jsou ty kmínky silný. Pokud víc, rozhodil bych je na čtvrtky, zatřít konce.
Luk bych z toho dřív jak na jaře nedělal. Teda dal by se ze syrovýho udělat polotovar a ten ti vyschne rychle, ale hrozí ti, že to popraská....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Zdarec,

kolik vláken na Spectra 652 tětivu ...? Luk 80-85 lb, ještě přesně nevím .. Četl jsem kolem 20 vláken, ale zdá se mi to snad trochu zbytečně moc, to je skoro stejně jako u Dacronu.

Díky, earendil.

PS. k jeřábu - je jich více druhů, myslím, že Pája asi popisuje vlastnosti běžného jeřábu ptačího Sorbus aucuparia. O jaký se jedná?
David tu kdysi popisoval břek - Sorbus torminalis s tím, že tlakové problémy neměl. Pak je ještě jeřáb muk a oskeruše (domácí) ...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

earendil napsal:kolik vláken na Spectra 652 tětivu ...? Luk 80-85 lb, ještě přesně nevím .. Četl jsem kolem 20 vláken, ale zdá se mi to snad trochu zbytečně moc, to je skoro stejně jako u Dacronu.
Stačí aj 16, ale daj 18 pre pohodlie. Videl som už aj na 110lbs luk 18 vláknovú tetivu, no to mi príde málo.
JJRock napsal:Sušit s kůrou nebo bez?
Má smysl se pouštět na podzim ještě do výroby (dejme tomu 2 měsíce po poražení) nebo počkat na jaro?
Bude z jeřábu lepší longbow nebo flatbow? Nebo je to pro moje účely relativně slabšího luku jedno?
Jarabina brekyňová je hodne tvrdá, z toho ide aj anglický luk. Podobné drevo hrabu. Z j. vtáčej by som tiež robil radšej plochý.
Kôru je vhodné natrieť proti škodcom, pokiaľ to bude vonku/ v dielni / na povale a pod. Mne už takto zopár trniek a javorov odišlo úplne. Do jarabiny tiež išli, no iba povrchovo, takže sa to dalo použiť.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od legolas380 »

po dlhsej dobe zdravim.
chcel by som si spravit nejake luky na 3D lukostrelbu takze asi nejakych 40lb bude stacit. no a mam par otazok.

susi sa mi doma ceresna. aky druh luku(profil) je vhodny pre ceresnu?

susi sa mi aj lieska. priemer kmenov je 7-8cm . flatbow?

flatbov oznacujete ako "O" profil?

ked su sutaze na 3d lukostrelbu, tak som pocul ze tam je zakazane strielat z lukov ktore maju v mieste rucky zuzeny profil. je to pravda?

co povezujete za warbow?
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

legolas380 napsal: flatbov oznacujete ako "O" profil?
Upozorňujem, že na takéto otázky odpovedať nikto ani nebude. Už to tu bolo diskutované veľa krát, treba trocha čítať. A keď neviem, hodím do googlu. Prvé čo mi našlo pri zadaní "flatbov":

A flatbow is a bow with non-recurved, flat, relatively wide limbs that are approximately rectangular in cross-section.

Takže ide o luk s plochým prierezom, nie "o". Inak čerešňa i lieska sú lepšie flatbow-y. Na 3D súťaže sa obyčajne nepovoľuje základka na šíp alebo strelecké okno. Rúčka zúžená byť môže.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od legolas380 »

ok prepacte za zlu otazku.

ale mam dalsiu dufam ze uz taka blba nie je. ta ceresna co mam doma ma ako keby dva typy dreva. jadro je ruzove a na okrajoch je to take bledsie. ked sa robi luk treba to robut z toho jadroveho dreva ako pri agate? myslim si ze nic taketo sa tu neriesilo a ja som nevedel ze ceresna ma dva druhy dreva...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

legolas380 napsal:... ja som nevedel ze ceresna ma dva druhy dreva...
Podľa niektorých autorov kníh o dreve má každý strom "dva druhy dreva" (Náuka o dreva - Perelygin). Niektoré dokonca tri (beľové, zrelé, jadrové). Všetky tri pekne vidieť napr. na drieni.
Podľa mojich skúseností je jadrové drevo aspoň tak pružné ako beľ, často je o dosť lepšie. Zato beľ je vždy (aspoň u jadra) pevnejšia proti zlomeniu. Takže je výhodné skombinovať oboje, akurát u niektorých drevín (agát a pod.) dôjde skôr ku tlakovému porušeniu než ku zlomeniu, teda beľ nie je potrebná. U čerešne by som nechal najviac 2-3mm (cca jeden letokruh) beli (teda by som ju dal celú dole alebo nechal iba tenkú vrstvu). U 40lbs flatbow-u je to v podstate jedno.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od legolas380 »

ok. dik
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Ahoj kluci, pěkný nový rok přeji!

Zrovna jsem nadšeně ulovil zdravý kmen hlohu, ale mám starost o to, aby do vysušení v téhle kondici i zůstal. Pomohlo by sundání kůry? Pak se ale zase bojím prasklin od sušení.
Díky za pomoc, earendil
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od blue »

Me to uschlo pekne i v kure, takovej luxusni "vlk" to byl zvetsiho stromu. Jinak uz tyden mam doma sipek, prumer 3.5 - 4.5cm, cca 190cm, reflex 2-3inche :wave:
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Raďas
Příspěvky: 51
Registrován: 22 Črv 2010, 23:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Raďas »

Blue, gratuluju k takovýmu kousku šípku, pravděpodobně popraská :wave:
Mě takhle popraskaly už i tenčí kousky, už na něj prdím. Snad budeš mít větší štěstí. Ale jako matroš mi to stejně nepřišlo nic moc.
Všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka . . .
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od blue »

Doufam, ze ne. Je to zatreny ve stodole pri teplote temer venkovni. + - 0 Potrva to tak dva mesice, tak zustavam v nadeji ;)
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google Adsense [Bot] a 13 hostů