Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Deadguy »

Taky si už dnes myslim, že vybuchl kvůli podchlazení. Ten způsob mluví za vše. Jen jsem si nechtěl připustit, že k tomu může stačit už teplota kolem 10 stupňů. Asi svoji roli sehrála hlavně kvalita dřeva. Jiný by to přežil. Jedno jsem se ale přiučil. Měl jsem při dokončování naléhavý pocit, že to dřevo tu sílu neustojí. Samozřejmě. Říkal jsem si zeslab ho aspoň na 120. Ne, zvítězil mamon. Jako když hraješ bednu. Ještě litr a končím... A domů jdeš s prázdnou kapsou. Příště budu rozumnější. Snad.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Tak to je mi líto, působil mocně. Zaujalo mě to jedno rameno rozštípnuté po celé délce, že by dlouhá vlákna a proto větší tuhost?
Přirozeně, čím toho člověk chce po materiálu víc, tím bude blíže k jeho selhání ... jenže pak by nezbylo než dělat placaté luky z jasanu :D

Před pár dny jsem byl venku střílet a jsem teda rád, že jsem nechal můj jediný tis doma ...
rejky
Příspěvky: 1
Registrován: 12 Dub 2017, 14:37

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od rejky »

Zdravím vás,
chcem sa spýtať na nejaké aktuálne informácie. Ohľadom tetivy ..používam na tradičné luky stále Dacron B50 lebo som čítal ako nepreťažuje ramena na celodreve atď, používa ho ešte niekto ? alebo môžem aj pri týchto lukoch prejsť na FastFlight ? alebo som tu videl ešte spomenuté vlákno Dyneema, ale na našom online shope som naňho nenarazil , používa ho niekto , prípade odkiaľ ho kupujete ?

A z iného súdka, odkiaľ kupujete na Slovensku alebo v ČR kožu na rukoväť pre tradičné luky ? je to nejaký konkrétny druh kože ?

Vďaka za odpovede, Rejky.
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od PeterL »

rejky napsal:
12 Dub 2017, 14:42
Zdravím vás,
chcem sa spýtať na nejaké aktuálne informácie. Ohľadom tetivy ..používam na tradičné luky stále Dacron B50 lebo som čítal ako nepreťažuje ramena na celodreve atď, používa ho ešte niekto ? alebo môžem aj pri týchto lukoch prejsť na FastFlight ? alebo som tu videl ešte spomenuté vlákno Dyneema, ale na našom online shope som naňho nenarazil , používa ho niekto , prípade odkiaľ ho kupujete ?
na slabé luky do 30-40 lbs používam Dacron B50 ostané FastFlight,
ale zaujímalo by ma aké sú ostané vlákna napr.: BCY 425x, D-75... no v ponuka sa rozšírila a neviem či zostať verný tomu čo doteraz alebo skúsiť neco nové
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

Vidím že mýtus ohledně fast flightu ničící dřevěné luky stalé přetrvává.
Takže odpověď je ne, fast flight je OK, ... přírodní materiály jako konopí, kopřiva nebo len mají dokonce menší průtažnost jako fast flight,
ale na lucích se používají už odjakživa, že jo?

Zdroje kůže ti neporadím/neznám, ale poradím že např. na středověký anglický luk žádná kožená ručka nepatří.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od lasky »

peter, vsetky cudne umele vlakna na tetivy iste bude mat magen klomp na svojom eshope.. alebo ked sa opytas v skupine badd ass.. tak tam niekto napise..

rejky.. skus scepko horna streda.. ak chces silou mocou davat na rucku luku kozku..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Raďas
Příspěvky: 51
Registrován: 22 Črv 2010, 23:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Raďas »

Ahoj, po dlouhé době se snažím vyšetřit trochu času na koníčky, už mám sakra absťák.
A tak pokračuju na věcech co sem kdysi začal.
Máte nápad co s tímhle? Veprostřed to má deflex dva palce. Zkusit rovnat? Nebo nechat tak a nahnout špičky trochu dopředu?
Chtěl bych z toho hubokej profil bez madla. Dělaly se ELB s mírně zahnutýma špičkama?
Přílohy
IMG_20180116_204922.jpg
IMG_20180116_204922.jpg (1.9 MiB) Zobrazeno 5553 x
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

Zdar,
dělaly se luky s "předehnutýma" špičkama - tzv. recurve. Asi ne moc v Anglii, ale jsou na vyobrazení z Evropy.
Velmi malé množství luků z Mary Rose tak údajně vypadalo (jeden máme na obrázku).
Ono není dobré všechen deflex srovnávat v jednom místě, tak dřevo dostává moc na prdel a může popraskat.
Zkusil bych to celkově ohýbat zpátky a ty špičky víc aby jsi se pokusil o recurve.
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Záškodník »

Zdravím,
právě jsem dokončoval tilerování nového LB z jeřabiny a po několika plných nátazích na tilerce v místě, kde procházelo lukem od břicha až k zádům asi 2mm očko a zároveň tam byl reflexní záhyb se mi objevil brutální fret, který má cca 0,5mm, jde šikmo přes břicho a boky téměř do poloviny hloubky luku. Má smysl tam zkusit dát půlkulatého švéda? Možná to také bylo způsobeno nevhodnými parametry, luk má asi 196 nebo 197cm, profil středu 32x25mm a natahoval jsem to až na 31", ma to asi 50lb na 28".
Děkuji za radu.
Záškodník
Naposledy upravil(a) Záškodník dne 25 Led 2018, 21:58, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Pája1111 »

Problém je v tom, že jeřabina nedrží v D profilu v tlaku. Je vhodná na ploché luky. Takže dávat tam švéda je podle mě na nic. Popraská to jinde.
Navrhuji vyhodit....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Záškodník »

Zatím luk kupodivu má jen tenhle 1 velký fret, jinak to díky celkem placatému břichu drží. Tiler je kruhový, končíky mají 10,5mm. Na jeřabinu je to značně tvrdé a husté - SG se pohybuje okolo 0,8 takže to zkusím vyspravit, důkladně vyžíhat a uvidíme, jak dlouho vydrží. Vzhledem k váze lehce přes 500g by mohl střílet dost dobře.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Pája1111 »

Tak proč ses ptal??? :roll:
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

Záškodníku,
nakonec je to vždy na tobě.
Pokud tomu chceš věnovat čas, tak pokračuj a třeba to bude fungovat.
Nakonec z chyb se člověk nejvíc učí.

Pája má pravdu ze svého pohledu, pro něj by to byla ztráta času.

... ukaž fotky.

Kaša
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od lasky »

Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Záškodník »

Zdravím,
konečně jsem sehnal fotky, je to jeřáb ptačí SG 0,78 - 0,8 , husté letokruhy od 0,5 mm na zádech po 2mm na břichu. Profil 32 x 25 mm střed a 10,5 mm končíky, délka asi 196 cm. Tiller ještě není hotový, zde v nátahu na 30" a budu si muset udělat značku na tětivě, protože jinak jsem rád, že to narvu do zářezu a zase se mi to povedlo trochu šejdrem, takže už tak nic moc oblouk je ještě mizernější. Luk má mírně přes 50lb na 30", původní reflex 4 cm, nyní 3 cm set. Má 1 velký fret ve třetině levého ramene asi o 5 cm dál ve stejném reflexním záhybu 1 méně výrazný. Švéda jsem ještě nedělal a přemýšlím, jestli se pokusit o 2 malé půlkulaté nebo rovnou vsadit hranolek.
Přílohy
IMG-20180204-WA0003.jpg
Detail fretu, foceno mobilem
IMG-20180204-WA0003.jpg (505.64 KiB) Zobrazeno 5280 x
IMG-20180204-WA0002.jpg
Nátah na 30"
IMG-20180204-WA0002.jpg (559.22 KiB) Zobrazeno 5280 x
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů