Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Záškodník »

U mě byl asi problém, že koncem března už ve dřevě byla míza a celkově víc vody. Pokud to přežilo ohřev bez nebezpečných trhlin, tak už bych se nebál z toho dělat.
Naposledy upravil(a) Záškodník dne 26 Říj 2019, 17:17, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Už dělám no :) jak jsem to v ose ohybu raději nerovnal, tak ten tiler je takový klikatý, ale jsem celkem spokojený. Ted' mám hlavní problém, jak na to dostat tětivu.
Obrázek

Jeden suk byl vyhnilý a začal od něj lézt fret, tak jsem tam vlepil hranatého švéda a zatím to drží bez problémů. Jenže zrovna ta oblast je na tileru trochu tužší a tak se jí bojím ubrat :x
Obrázek
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

earendil napsal:
04 Říj 2019, 07:54
Otázka pro svídaře (david, cornus, markus...): jak velké (tlusté) kmínky používáte? Nakácel jsem nějaké tenké (3-4 cm) i silnější (6-7 cm). Ty silnější mají více pokroucená vlákna (čím dál od dřeně, tím víc) a občas uprostřed náznak hniloby. Béžovější dřevo starších kmínků se mi ale zdá být trochu tvrdší, než růžovější dřevo, co mají mladší blíž ke dřeni...
Ja používam všetky kmienky z ktorých vyjde luk. Keby si mám vyberať iba tie väčšie, tak mám 2 tyče... Priemer 4cm v strede je už ok. Tenšie idú, no nie na silný luk. Dreň nejak extra neriešim, záleží hodne od konkrétnej tyče. Zrovna predvčerom som zlámal jeden "starý" opravovaný luk, ktorý bol z tenkého kmeňa svíbu, niečo pod 4cm v strede. Takže luk mi vyšiel v strede len 34x32.5mm a pri dĺžke asi 191cm ntn mal 120lb 30". Dosť tuhé drevo. Pri výrobe som včas neošetril jednu hrču, následkom čoho vnikol v danom mieste veľký fret. Nakoniec to vyústilo v prasknutie luku na chrbte. Chcel som ho aspoň na chvíľu zachrániť, pretože to bol úplne nový luk, tak som tam vlepil švéda a prasklinu omotal a zalepil. Chvíľu to držalo....
U toho kmienku som si na reze všimol, že okolo drene je drevo pórovitejšie a mäkšie, takže asi aj preto malo veľkú tendenciu fretovať, keďže dreň bola blízko brucha luku.
Mne naopak príde, že svíby z narúžovelým drevom sú tvrdšie a pevnejšie ako tie z béžovým.
IMG_20191004_175048.jpg
IMG_20191004_175048.jpg (3.67 MiB) Zobrazeno 12959 x
IMG_20191004_175055.jpg
IMG_20191004_175055.jpg (4.18 MiB) Zobrazeno 12959 x
earendil napsal:
05 Říj 2019, 09:20
...tak ten tiler je takový klikatý, ale jsem celkem spokojený...
Keď máš vlnité drevo dobrý tiler nebude vyzerať hladký. Potom by si to podbrúsil. Aj moje luky zo svíbu sú také kľukaté, ale som celkom spokojný. Pozerám potom na plynulosť úberu hrúbky (aj šírky) a ako to celkovo pracuje pri náťahu.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

To je ale statečný luk :badgrin: pořád by chtěl ještě střílet. Husté, na jak dlouhé třísky se to roztrhlo...
Díky za info. Nechával rezervy kolem suků je u tohohle dřeva zřejmě fakt kritické. Ne že bych to tu v minulosti už nečetl :)
To dřevo okolo dřeně je právě u mě víc do růžova.

Nakonec to moje má jen 95 lb při středu 36x33,5. Má ale hodně kulatý profil protože byl z tenkého kmene (asi tak silného jako je střed luku :D ), takže je tam mín materiálu, a také je hodně dlouhý. I tak ale ten tvůj vybuchlý měl výrazně vyšší tuhost.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

Zdar,
mám dotaz: Jaký matroš a o jaké tloušťce používáte jako omotávku na tětivu?
Avatar uživatele
gwynbleidd
Sponzor Brodce
Příspěvky: 138
Registrován: 03 Říj 2015, 15:07

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od gwynbleidd »

Kaša napsal:
07 Říj 2019, 17:11
Zdar,
mám dotaz: Jaký matroš a o jaké tloušťce používáte jako omotávku na tětivu?
Ja pouzivam BCY *62, tlustka 0,18 a spokojny a drzi fakt dlho. Drakovi som snou robil tetivu a vravel, ze je super. Mam teraz na skusku Nylon 400 tu som este nepouzil ale, je levna stoji 200 kc (ta BCY je drahsia odost) a snad to bude tiez take dobre, tlustka 0,21.
"A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!"
- The Song of the Bosonian Archers
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

Díky.
Právě ten nylon by měl být už zastaralý matroš, a ty modernější (jako ta BCY 62 a další) jsou podobné jako materiály na tětivy.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

earendil napsal:
06 Říj 2019, 19:01
To dřevo okolo dřeně je právě u mě víc do růžova.
Ja som to myslel skôr tak, že niektoré svíby sú sfarbené do ružova a niektoré sú bledé (aj keď máš dva kmene rovnakého priemeru). Tá ružova farba sa objavuje okolo stredu. No a práve tie ružové mi prišli tvrdšie a ťažšie ako tie bledé.
Inak ten stredový rozmer je dosť veľký na 95lb. Je to v podstate prierez priemerného MR luku (tie boli tiež veľmi oblé) a tie by mali mať podľa niekoho 150lb... Asi nemáš talianský svíb :badgrin: .

Pri tom mojom zlomenom svíbe ma hodne prekvapilo, že spodná špica z rohoviny sa úplne roztrieštila, hoci rameno do ničoho nenarazilo a ani u nej nie je inak poškodené. :wtf:
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Deadguy »

Tohle mi poslal jeden týpek, prý jestli to není nebezpečná prasklina... 65#elb od rakouského lukaře. Prý s ním nestřílí 3 roky a předtím párkrát. Není to jen lak?
Přílohy
IMG_20191011_163525.jpg
IMG_20191011_163525.jpg (4 MiB) Zobrazeno 12842 x
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Deadguy napsal:
11 Říj 2019, 19:26
Tohle mi poslal jeden týpek, prý jestli to není nebezpečná prasklina... 65#elb od rakouského lukaře. Prý s ním nestřílí 3 roky a předtím párkrát. Není to jen lak?
To vypadá jako celkem velký fret. Ale tisy prý vybuchují i bez nich takže bych střílel :badgrin:
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Deadguy napsal:
11 Říj 2019, 19:26
Tohle mi poslal jeden týpek, prý jestli to není nebezpečná prasklina... 65#elb od rakouského lukaře. Prý s ním nestřílí 3 roky a předtím párkrát. Není to jen lak?
To vypadá jako celkem velký fret. Ale tisy prý vybuchují i bez nich takže bych střílel :badgrin:
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

Deadguy napsal:
11 Říj 2019, 19:26
Tohle mi poslal jeden týpek, prý jestli to není nebezpečná prasklina... 65#elb od rakouského lukaře. Prý s ním nestřílí 3 roky a předtím párkrát. Není to jen lak?
Určite nie, je to fret. Už som to videl. Hrče je potrené ošetrovať. Akurát niektoré drevo okolo hrčí fretuje viacej, ako napr. svíb, niektoré menej, ako tis.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů