Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: Pája1111, hawkwind, lasky

woodan

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od woodan » 05 Ún 2018, 16:54

Možno ti to trocha napovie pri rozhodovaní resp. ďalšom tillerovaní. Zvyknem to takto robiť pri dokončovaní, mám potom lepšiu predstavu o celkovej geometrii, resp. nesymetrii.
Přílohy
os.jpg
os.jpg (148.92 KiB) Zobrazeno 335 x

Kaša

Příspěvek od Kaša » 05 Ún 2018, 18:17

Zdar,
tiller nevypadá špatně, ale ...
to že luk chytil string follow 7cm není dobré znamení, taky že jsi 196cm luk zatežoval "jen" na 30" a už má velký fret,
... no prostě to dřevo to namáhání nedává.
Být tebou tak tam dát toho švéda ať si to vyzkoušíš a jestli to vydrží, tak s tím i střílej.
Budeš dávat končíky?

Záškodník

Příspěvek od Záškodník » 05 Ún 2018, 18:41

Luk jsem měl na tillerce vícekrát v nátahu na 31", pak se teprve objevil fret a jak jsem ho tam pokaždé měl třeba 20 sekund, tak má velký SF. Dám tam švéda, důkladně vyžíhám břicho a pak bude následovat další tiller. Pokud vydrží a aktuální stav se nebude zhoršovat, možná dostane rohovou overlay, končíky asi ne. Děkuji za pomoc s tillerem.

Kaša

Příspěvek od Kaša » 05 Ún 2018, 18:58

ok ... uvidíme jak to dopadne.

Jo a špičky se mi zdají málo ohebné.

Ten string follow (SF) je pravděpodobně způsoben tím, že nemáš kladkový tiller a pak to trápíš na tillerovací tyči.
Speciálně pro silnější luky je kladka nutnost ... udělej si kladkový tiller!

Kaša

blue
Sponzor Brodce
Místo/Bydliště: Southshire

Příspěvek od blue » 05 Ún 2018, 20:54

Misto kladky se da "pumpovat" rukama, ktery pak s celou horni pulkou tela bolej jak svina :D Ale clovek je moc blizko luku a neni tak dobre videt ohyb. Ovsem ty namakany pracky za to stojej!
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.

Záškodník

Příspěvek od Záškodník » 11 Dub 2018, 17:36

Zdravím,
už mám naplánovaný kladkový tiler, jen čekám až dorazí objednaná dubová fošna a začnu s výrobou.
Aktuálně suším hromadu poměrně čerstvě nařezaných a naštípaných tyčí: 10 ze svídy, z toho 4 na WB, 2 střední z trnky a 2 kratší z bezu. Musel jsem opakovat nátěry konců, v teple a průvanu trnka praská hrozně a svída na tom není o moc lépe.
S tím slabším jeřabinovým lukem jsem moc nepokročil, kulatý švéd se nepovedl, tak zkouším nahradit poškozenou čás břicha asi 7cm dlouhým hranolem. Sf se konečně ustálilio na 7cm.
Mám několik nesourodých dotazů, které tu vysypu naráz:
Jeden polotovar svídy je už celkem suchý, má asi 196cm, SG 0,8 a je to pocitově hodně tuhé dřevo. Rád bych z toho měl cca 80lb longbow a nevím, jaké rozměry zvolit, aby to vyšlo. Víc než 32x29mm z toho polotovaru uprostřed nedostanu.
Z těch svíd mi zbyly ještě 3 bilety a půlka z 6,5-8cm silmého kmínku v délce 105cm s léty 1mm a méně, téměř bez vad. Je to vhodný materiál na lučiště kuše? Jaká síla je ještě v pohodě pro dámy při ručním natahování, 100lb? Typově by to měla být asi kolíčková kuše na terčovou střelbu, pažbu udělám z hrušně nebo hlohu.
Omlouvám se za spamování fóra a děkuji za rady.
Záškodník

Kaša

Příspěvek od Kaša » 11 Dub 2018, 19:46

Začni na těch rozměrech 32x29mm.
Matroš na kuš zkus, mohlo by to fungovat.
100lb kuš nebude snadné natáhnout, ale jestli budeš mít tu dámu po ruce, tak ji to nech při výrobě zkusit. ;)

dav1dMldc

Příspěvek od dav1dMldc » 13 Dub 2018, 21:04

Záškodník napsal:
11 Dub 2018, 17:36
Z těch svíd mi zbyly ještě 3 bilety a půlka z 6,5-8cm silmého kmínku v délce 105cm s léty 1mm a méně, téměř bez vad. Je to vhodný materiál na lučiště kuše? Jaká síla je ještě v pohodě pro dámy při ručním natahování, 100lb? Typově by to měla být asi kolíčková kuše na terčovou střelbu, pažbu udělám z hrušně nebo hlohu.
Tá dĺžka by ti mala v pohode stačiť na plánovanú silu luku. Osobne by som robil radšej niečo okolo 80lbs. Totiž moja holka síce 100lbs kušu rukami natiahla, ale nebola u toho zrovna štastná :badgrin: .
Odporúčam širší a tenší luk, ak nevieš rozmery, ja by som začal so stredovým rozmerom cca 50x16mm. To by malo stačiť. Tilerovať pomaly, vie sa to zlomiť.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain

Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”