Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Odpovědět
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od hawkwind »

Šířka, délka, tvar tileru, to je co nás zajímá.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Malej
Příspěvky: 150
Registrován: 13 Ún 2008, 21:50
Místo/Bydliště: Třebíč,Münster

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Malej »

V létě jsem jsem zkoušel dělat konopný vlákna na tětivu. Dal jsem si pořádně pozor při rozčesávání. Vlákna byla cca 2m dlouhá a nepolámaná (příště to bude chtít delší). Na netu jsem hledal návod na pletení a podle toho jsem to zkusil. Jenže to není ono. Podotýkám,že jsem to dělal poprvé a spíše ze zvědavosti,ale chci to zkusit znovu.
No a mé dotazy zní:
1. Je konopí doložitelný materiál do řekněme 800 n.l. na tětivách?
2. Čím se tětiva ztužuje? Vosk mě nepřijde jako úplně dobrá alternativa.
3. Je možné někde vyhledat návod na pletení tětiv? Dočetl jsem se něco o "vlámské tětivě",ale nic víc. Nemám dostatek informací.
4. Je možné kombinovat při pletení více druhů materiálu? Např. konopné vlákno - koňská žíně.
5. Jsou doložené zdobené šípy,tak jako u šipek do kuší? Mám na mysli křidélka. Mělo to i jiný význam,než zdobení?

Díky za trpělivost a odpovědi.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od hawkwind »

Malej napsal:V létě jsem jsem zkoušel dělat konopný vlákna na tětivu. Dal jsem si pořádně pozor při rozčesávání. Vlákna byla cca 2m dlouhá a nepolámaná (příště to bude chtít delší). Na netu jsem hledal návod na pletení a podle toho jsem to zkusil. Jenže to není ono. Podotýkám,že jsem to dělal poprvé a spíše ze zvědavosti,ale chci to zkusit znovu.
No a mé dotazy zní:
1. Je konopí doložitelný materiál do řekněme 800 n.l. na tětivách?
2. Čím se tětiva ztužuje? Vosk mě nepřijde jako úplně dobrá alternativa.
3. Je možné někde vyhledat návod na pletení tětiv? Dočetl jsem se něco o "vlámské tětivě",ale nic víc. Nemám dostatek informací.
4. Je možné kombinovat při pletení více druhů materiálu? Např. konopné vlákno - koňská žíně.
5. Jsou doložené zdobené šípy,tak jako u šipek do kuší? Mám na mysli křidélka. Mělo to i jiný význam,než zdobení?

Díky za trpělivost a odpovědi.
1. Ano a pravděpodobně i dřív
2. Klihem správné konzistence
3. Návod na pletení tětiv je např na fóru lukostrelec.cz, kde je to jinak samej dement, ale návod tam je. Je to návod který napsal člověk, kterého jsem to naučil, nicméně, tento se nedá použít na pletení tětivy z konopí a ztužované klihem, to ti můžu ukázat, ale jenom osobně
4. Já bych to nedělal, protože kombinování materiálů s různou průtažností se vždycky přetíží ten tužší. Rostliná vlákna která mají stejnou průtažnost se evidentně dají směsovat, ale nevím k čemu by to bylo dobré. Konopí a len mají stejnou průtažnost jako dřevo tedy kolem 0.5 procenta a jsou blíž některým moderním materiálům, než např. hedvábí (8 procent) které se používalo na asijské luky kde velice krátká tětiva potřebuje ekvivalentní průtah jako dlouhá tětiva na lb z tvrdého materiálu
5. Ano například na portrétu Charlese z Blois je prakticky sportovní šíp, který má bud´"spliced" nebo obarvenou jednu letku, na spoustě obrázků gentlemanů z 16. stol je nafintěné vybavení. Pokud se ale ptáš na ekvivalent těch ceremoniálních velkých šipek do kuše, které se nosili v průvodech a pod, tak se domnívám, že nic takového neexistovalo, rozhdodně to v pramenech nemám.
Máme psaný záznam "jak ten a ten pán daroval jakési dámě luk a šípy vázané zlatou nití a ona se z dárku velice radovala, třebaže shledala luk poněkud velkým (silným)" to je mám pocit už 14. stol a zcela v tradici rytířského chování. Ukazuje to, že to byl vhodný dárek i pro šlechtičnu. (Pro kratochvíli samozřejmě)

Jaro
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od hawkwind »

Aha - mám někde na disku R/D luk z palestiny, to je prakticky doba bronzová a je u něj i pravděpodobně konopná tětiva.

Jinak vím, že např u nydamských luků byly omotávky (a jak se přepokládá i tětivy) z kopřivových vláken. (pro zajímavost)

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

Nazdar, chtěl bych se zeptat, jak v období stoleté války u anglánů probíhala vyroba luků.
Předpokládám něco jako velkovýrobu,na každý stupeň výroby jiný člověk, je to tak?
Jaké nástroje používali, jak dlouho trvala výroba? Taky jsem slyšel , že museli vyrábět i luky
z jiných dřev než tis,jaké to mohli být? Další otázky ještě dodám :D

Kaša
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od hawkwind »

Kascho, na tohle je asi nejlepší ta Stricklandova knížka "The Great warbow" kde rozebírá starý quitungy a směnky na kterejch je psáno kolik kdo za co platil.
Luk mohl dělat stejně tak jeden člověk komplet, ale spíš byly ty dílny manufakturizované, máme popsanou řadu operací jako "chipping" - osekání tvaru nahrubo malou sekerkou, "bending" (zřejmě tiler), "horning, fitting" - nasazvání končíků atd.
Dílna mohla třeba mít mistra, dva tovaryše, 4-5 učedníků a nespecifikovaný počet sezóních dělníků, kteří byli najímáni za denní plat (Journee) - tedy kvalifikovaných dělníků.
No a ti se zřejmě na tom výrobním kolečku střídali, mistr pracující na nejvích exponovaných procesech.
A to je v té knížce popsané.

Co se týče jiných dřev - víme bezpečně, že používali "wych hazel" nebo "wytch", což není dnešní wytch hazel (která přišla z ameriky až v18 století) ale ve skutečnosti jilm horský. To bylo dost často používané dřevo a nebylo vzásadě zatracované jako zbytek dřev, např jasan. Máme jeden tudorovský dětský luk, z hradního příkopu. Jinak byl v určitou chvíli v platnosti zákon, že dílna musí produkovat 4 luky z jiných dřev na 1 tisový, aby se neplundrovali ty zdroje, ale je si třeba uvědomit, že také existovalo velké množství lidí, kteří si luk museli pořídit jen z litery zákona a nepotřebovali špičkovou zbran , když to měli jen na povinné střílení jednou týdně.

Jasan, pokud se ptáš na tohle, se prakticky vůbec nepoužíval, vždycky je jmenovaný až jako poslední možost v řadě.

S objevením nového světa se objevila i nová dřeva, jako "Brazil", což jak se zdá bylo pernambucco, ale vzhledem náročnosti zaoceánské plavby bych to čekal někdy kolem 1550 a to už byl longbow jako zbran´za zenitem.

(Toto dřevo bylo vyplundrováno, protože se z něj také dělaly smyčce (bow) k hudebním nástrojům, v současnosti se nesmí kácet a zásoby se musí přiznávat. Minulý týden jsem ale viděl pernambucový starý smyčec a byl na něm fret - čili může to i fretit)

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1693
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

Díky. A ještě ses zmiňoval o dřevech jako laburnum, boxwood, ty nebyly tak časté?

U šípů asi byla ta výroba hodně rozdělená mezi řemeslníky,ne? Slyšel jsem, že to dělali
celé vesnice?

Kaša
Naposledy upravil(a) Kaša dne 07 Lis 2008, 01:50, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od hawkwind »

Určitě ne tak běžné. Obojí seženeš v dobré kvalitě na kontinentě, v anglii hůř. Boxwood (zimostráz) i laburnum jsou poměrně hojné v některých částech francie. Gaston Phoebus v Livre de Chase jmenuje boxwood jako dřevo na anglický luk : "leč pro lov lukem třeba jít do anglie a on sám o něm moc neví." V "The Great Warbow" je příklad lení povinosti kdy měl jakýsi mistr povinost dodávat ročně ke dvoru 4 luky ze dřeva zvaného "liburnum".
(Netřeba dodávat, že jsou na pohled atraktivnější než tisové.)

Na druhou stranu ani jedno není principiálně špatně na anglického lučištníka.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kain »

Jaké máme doklady třeba z mladší doby o výrobě luků ve vesnickém prostředí? Tedy ne specializované dílny, ale samovýroba...případně jejich účinnost (posměch, srovnání, nic), rozdíly ve výrobě nebo jejich použití (pytláctví - pamatuju si ten příběh o luku na veverky, co neprostřelil botu)...z naší doby nemáme nic, ale možná by tohle bylo vodítkem...
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od hawkwind »

Luk na veverky, ten je zábavnej.
Asi takhle - z anglie máme krom několika tudorovských a mladších luků dochované ty z Mary rose ještě jeden luk ze Southamptonu, ale ten, i když je starší (možná z 15. stol.) vypadá že ho dělal profík.
My máme to co píše Ascham v toxophylovi a on se hlavně zabývá tím jak si luk vybrat u lukaře. Pak jsou tu různé střípky které vyhrabal porůznu Hugh Soar a které vždycky postuje na začátku kapitol ve svých knížkách "Crooked stick, Of bowmen and Battles a "Secrets of the warbow" - z nich to vypadá, že minimálně v tom vesnickém prostředí to bylo celkem normální aby si lidi ty luky dělali sami. Taky je tu ta tradice tzv. "Peasant bows" - totiž luků udělaných z větví , sukatých a z domácího materiálu, které jsou často zminované, ale zase se nám žádný nedochoval.
Čili asi to bylo celkem normální a ten člověk by s tím neměl problém, pokud by nelezl do zelí profesionálovi, kterého chránila cechovní pravidla - totiž nesnažil se to prodat.
Mám jeden luk z francie, který je datovaný na 12-13 stol je to plochá jasanová plan´ka bez zásadních taperů, s bočními zářezy a je dlouhý asi 130 cm. To je ale podle mě něco co si vysloveně někdo udělal na pytlačení -už podle špatné úrovně zpracování.

Ty elaborované pozdější kontinentální luky nebo i ty anglické (tedy pro profesionální střelce)v tom hlavním období dělali profesionálové.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Siegfried »

Hawku, mám dotaz... asi po roce se vracím k tomu pidi flaťáku co si rozdělala Dášenka, má průřez ramene u rukojeti 35x14 a zmenšuje se někam na 13x7 až 11x9 uplně na konci... do tohohle asi zářez na tětivu neudělám co? Takže bych tam nalepil nějaký dřevo co tu najdu po stylu toho bubinga co mám na tom žíhaném flaťáku. Je to správně nebo mám udělat něco jiného?
díky za brzkou odpověď
SiG

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od hawkwind »

Ta overlay je tady nejlepší, ale já jsem třeba tědka dodělal nějakej flatbow, na kterým se mi to nechtělo dělat a namastil jsem na něj opravdu malý úhledný zářezy a vešlo se to tam. Já tu špičku ale nechával hlubší, ale hodně úzkou.
Nicméně neváhej a nalep tam dřevíčko.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Pája1111 »

Taky bych to řešil owerlayemi... Je to nejlepší způsob,jak udělat tenké špičky a při tom zachovat dostatek materiálu na zářezy..... Pak to vyfoť a postni sem, ať je tu i něco od jiných výrobců.... ;)
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kain »

Díky, tohle mi stačí, to je výmluvné a lze to použít jako analogii, odpovídá to i jiným věcem i zbraním v naší době (jednodušší domácí výroba x profi věci pro elity).

----------------------- 29 led 2009, 15:31 ---------------------

Omlouvám se, Jardo, kdyžtak to smaž, ale tenhle návod na výrobu luku prostě musím sdělit ostatním:-) Konečně vím, k čemu je tilerování, kolik měří konec luku a šípy:-)
http://www.dracidoupe.cz/index.php?rub= ... recist=ano
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Avatar uživatele
Kain
přirozený pluralista
přirozený pluralista
Příspěvky: 133
Registrován: 17 Srp 2008, 20:15

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kain »

Čtu tady dva články o střelbě tureckými luky na 800 a více metrů - to snad ani není fyzicky možné. Je to blbost nebo mi něco uniklo?
http://www.turkisharchery.info/?p=competitions
http://www.lukostrelec.cz/modules.php?n ... cle&sid=71
"Všude je základním krokem vyjít ke kořenům své krajiny, svého etnika, svého dědictví. To není žádný nacionalismus, to je přirozený pluralismus, ve kterém vyrůstal druh homo sapiens sapiens." Egon Bondy
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti