Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

markus
Příspěvky: 177
Registrován: 13 Pro 2011, 10:53

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od markus »

Ahojte,

všetkým prajem len samé ďaleko a presne lietajúce šípy.

Čo sa týka hlohu, ak je to veľký priemer, popraská. Kôru v žiadnom prípade nie dolu, to by popraskalo hneď. Základ je pomalé sušenie a zníženie pnutia v dreve.

Moja skúsenosť v prípade týchto driev je opracovať na hrubý tvar ( + 1 cm ), kôru na chrbte nechať a zvyšok zatrieť Duvilaxom alebo lakom. Pre rýchlejšie sušenie sa dá kôra trochu narezať a zatretú časť trochu prejsť rašpľou. Zvykne sa krútiť, preto sledovať, ale najlepšie sušiť upnuté vo svorkách.


Marek
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Zpracovávat ty kmeny už ted' se mi tak úplně nechce ... (chybí tu emotikon pro laxnost)
Od minulé zimy suším takové praskavky jako různé slivoně, hlohy a štědřenec. V celých kmenech, včetně i 20 cm švestky :roll: . To, čemu jsem řádně zalepil čela a kůru natřel barvou, drží bez jediné praskliny. U jednoho menšího polínka štědřence jsem byl líný natřít kůru a prasklo po celé délce :D

Blue: Hodně štěstí s růženkou, zní to dobře. Střed nech těch 4x4 cm a jen to ztenči ke špičkám ;)
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od blue »

Smolik s laburnem, skoda ho. Me praskly perfektne zatreny tyce i po dvou letech. U laburna mi prasknul rez u vetsiho prumeru, ale tam to znova zaleju lakem a cajk.
S tim sipkem to vidim stejne :thumbup: Mam ovsem v umyslu udelat pro Lucku luk bud z toho jasminu a kdyz to nepujde( je tam z boku nakej humel a nevim, kam az saha), tak sipek.
Proste luk z kytky :wav:
Naposledy upravil(a) blue dne 05 Led 2017, 18:08, celkem upraveno 1 x.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
markus
Příspěvky: 177
Registrován: 13 Pro 2011, 10:53

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od markus »

... no aj neviem Erendil, ale keď si zatrel aj kôru farbou, asi ti to neschne ...
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Schne to určitě, je to jen nezředěný latex.

Ze začátku jsem to zkoušel dát na čela :blackeye: např. jasanu a ta praskla velmi rychle :badgrin:
(téměř pokojová teplota místnosti)
blue napsal:Proste luk s kytky
Jo, s podobně romantickým nápadem jsem nedávno udělal luk z úplně rovného saplingu jabloně. Lehoučké dřevo, nebere skoro set, ale zfretovalo to jako prase i při 40 lb síle ... na další experiment se tedy v dohledné době nechystám.
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od blue »

Na tu jsem taky koukal, ale neverim tomu. Svestka jo, slivon, tresen jeste jo, ale dal uz nee. Jo a nasel jsem slusny trnky a neco, nevim co :D Pripomina to trosku stremchu, ale jinak tomu rotou vetve, jinej uhel. Jsem zvedavej na jaro.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Jako že na jaře budeš vyrábět? Začni s něčím už dřív, dokud' jsou ty dlouhé zimní večery. Co by se tak dalo dělat jiného? :)

Trnek jsou tu celá houští, ale na řezu je vždycky vidět to, co by optimista nazval výrazným jádrem, ale hádám že to bude nahnilé.
U mirabelky jsem odpozoroval podobný jev, kdy roztodivně barevné jádro udělalo gumový a setující luk. Jiný kus dřeva měl naopak nafialovělé vnější letokruhy, tuhý byl dobře, ale prasknul právě přes ta záda ...

Závidím Pájovi, ten sem dříve dával parádní "ovocné" luky. Asi že je tam na jihu větší sucho, tak má zdravější dřevo :salute:
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od blue »

Jako ze, az bude jaro, konecne poznam, co to je zac :D Videl jsi fotku me dilny? Jak jsem psal, naradi buh vi kde, stul nebo sverak ve hvezdach, bordel, zima..... Pravda, neco jsem presunul do novych prostor, neco spalil a neco vyhodil. Presto to neni na praci se drevem. Teplejc tam bude, az nahodim kus zdi ( az se otepli) a trubkár nainstaluje prvni kus topeni. Ale jen o trochu, ptze strop neni dodelanej a zaizolovanej. Provizornima dverma tahne hur jak do chliva a elektrika je teprve v priprave.
Ale! Mam pripravenou hezkou stremchu, jasmin, tisovou tyc s obri dirou v rameni, tisovou vetev na luk pro nakyho ruzovkare nebo holku, dalsi stremchu, stocenej kus tisu, kterej zkusim fiknout pres vlakna, laburnum na kratsiho svihaka, tisovy bilety a spoustu dalsich hnusnejch drev :wave:

Proste se tesim.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

Jo, viděl :) Díra v luku jde při některých náměrech využít k míření :badgrin:

Včera jsem fiknul šípek dlouhý asi 2,75 m, průměr 3,5 cm, rostlý do pravidelného oblouku s průhybem asi 15 cm. Napočítal jsem asi 12 letokruhů, heh.
Vedl do koruny hlohu, musel jsem tam lézt a odříznout, protože stáhnout to absolutně nešlo. Kombinace dvou typů trnů je vskutku vražedná :D
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Pája1111 »

earendil napsal:Jo, viděl :) Díra v luku jde při některých náměrech využít k míření :badgrin:

Včera jsem fiknul šípek dlouhý asi 2,75 m, průměr 3,5 cm, rostlý do pravidelného oblouku s průhybem asi 15 cm. Napočítal jsem asi 12 letokruhů, heh.
Vedl do koruny hlohu, musel jsem tam lézt a odříznout, protože stáhnout to absolutně nešlo. Kombinace dvou typů trnů je vskutku vražedná :D
Na šípek se vyprdni, bude to gumák.... :roll: Už jsem to zkoušel.....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od earendil »

No děkuji pěkně, ale co teda s tím klackem?! :D Snad leda "bezpečná" čtvrteční hůl na sparring :idea:
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od PeterL »

earendil napsal:
16 Ún 2017, 00:46
lasky napsal:
15 Ún 2017, 20:47
sipek ako sipova ruza? peter l. z neho robil nejaky luk..
Jo, Rosa canina . On také psal něco ve smyslu že to dřevo je málo tuhé, ale nedali jsme si říct ... :D
Ano robil luk aj písal. Je to dosť gumené drevo, ide z toho vyrobiť luk aj silný ale nemá až taký výkon, ale zato je skoro nezničiteľný,
luky z nej sú dobré pre úplných začiatočníkov, nezlomia ho ani nejak extra neponičia
Avatar uživatele
Deadguy
Příspěvky: 151
Registrován: 15 Kvě 2010, 19:06

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Deadguy »

142@32"

V pátek jsem koupil novou váhu, starou jsem měl 5 roků. Chtěl jsem před prodejem ten silný luk naposled převážit. Večer jsem ho narychlo dal na tiler a váha ukázala 142lb. Nechal jsem ho přes noc ve sklepě, při teplotě kolem 12'. Ráno jsem ho chtěl na váze nafotit na 32, první nátah - prásk. Možná byl trošku studenší než večer, ale tím to myslím nebylo. Malý dokonce explozi stihl zachytit.
Přílohy
P_20170217_090649_HDR.jpg
P_20170217_090649_HDR.jpg (2.51 MiB) Zobrazeno 5883 x
P_20170217_091117_HDR.jpg
P_20170217_091117_HDR.jpg (2.39 MiB) Zobrazeno 5883 x
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

Tak tohle je vždycky na ho*no :cry: .
Nakonec hlavně že jste alespoň vy vyvázli bez zranění ... luky spíše explodují než praskají.
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od blue »

Ukazkova exploze, Kasa tomuhle perfektne rozumi, ze jo? :badgrin:
Skoda ho, svihaka.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů