Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
woodan
Příspěvky: 116
Registrován: 18 Pro 2017, 18:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od woodan »

Možno ti to trocha napovie pri rozhodovaní resp. ďalšom tillerovaní. Zvyknem to takto robiť pri dokončovaní, mám potom lepšiu predstavu o celkovej geometrii, resp. nesymetrii.
Přílohy
os.jpg
os.jpg (148.92 KiB) Zobrazeno 8246 x
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

Zdar,
tiller nevypadá špatně, ale ...
to že luk chytil string follow 7cm není dobré znamení, taky že jsi 196cm luk zatežoval "jen" na 30" a už má velký fret,
... no prostě to dřevo to namáhání nedává.
Být tebou tak tam dát toho švéda ať si to vyzkoušíš a jestli to vydrží, tak s tím i střílej.
Budeš dávat končíky?
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Záškodník »

Luk jsem měl na tillerce vícekrát v nátahu na 31", pak se teprve objevil fret a jak jsem ho tam pokaždé měl třeba 20 sekund, tak má velký SF. Dám tam švéda, důkladně vyžíhám břicho a pak bude následovat další tiller. Pokud vydrží a aktuální stav se nebude zhoršovat, možná dostane rohovou overlay, končíky asi ne. Děkuji za pomoc s tillerem.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

ok ... uvidíme jak to dopadne.

Jo a špičky se mi zdají málo ohebné.

Ten string follow (SF) je pravděpodobně způsoben tím, že nemáš kladkový tiller a pak to trápíš na tillerovací tyči.
Speciálně pro silnější luky je kladka nutnost ... udělej si kladkový tiller!

Kaša
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od blue »

Misto kladky se da "pumpovat" rukama, ktery pak s celou horni pulkou tela bolej jak svina :D Ale clovek je moc blizko luku a neni tak dobre videt ohyb. Ovsem ty namakany pracky za to stojej!
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Záškodník »

Zdravím,
už mám naplánovaný kladkový tiler, jen čekám až dorazí objednaná dubová fošna a začnu s výrobou.
Aktuálně suším hromadu poměrně čerstvě nařezaných a naštípaných tyčí: 10 ze svídy, z toho 4 na WB, 2 střední z trnky a 2 kratší z bezu. Musel jsem opakovat nátěry konců, v teple a průvanu trnka praská hrozně a svída na tom není o moc lépe.
S tím slabším jeřabinovým lukem jsem moc nepokročil, kulatý švéd se nepovedl, tak zkouším nahradit poškozenou čás břicha asi 7cm dlouhým hranolem. Sf se konečně ustálilio na 7cm.
Mám několik nesourodých dotazů, které tu vysypu naráz:
Jeden polotovar svídy je už celkem suchý, má asi 196cm, SG 0,8 a je to pocitově hodně tuhé dřevo. Rád bych z toho měl cca 80lb longbow a nevím, jaké rozměry zvolit, aby to vyšlo. Víc než 32x29mm z toho polotovaru uprostřed nedostanu.
Z těch svíd mi zbyly ještě 3 bilety a půlka z 6,5-8cm silmého kmínku v délce 105cm s léty 1mm a méně, téměř bez vad. Je to vhodný materiál na lučiště kuše? Jaká síla je ještě v pohodě pro dámy při ručním natahování, 100lb? Typově by to měla být asi kolíčková kuše na terčovou střelbu, pažbu udělám z hrušně nebo hlohu.
Omlouvám se za spamování fóra a děkuji za rady.
Záškodník
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Kaša »

Začni na těch rozměrech 32x29mm.
Matroš na kuš zkus, mohlo by to fungovat.
100lb kuš nebude snadné natáhnout, ale jestli budeš mít tu dámu po ruce, tak ji to nech při výrobě zkusit. ;)
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

Záškodník napsal:
11 Dub 2018, 17:36
Z těch svíd mi zbyly ještě 3 bilety a půlka z 6,5-8cm silmého kmínku v délce 105cm s léty 1mm a méně, téměř bez vad. Je to vhodný materiál na lučiště kuše? Jaká síla je ještě v pohodě pro dámy při ručním natahování, 100lb? Typově by to měla být asi kolíčková kuše na terčovou střelbu, pažbu udělám z hrušně nebo hlohu.
Tá dĺžka by ti mala v pohode stačiť na plánovanú silu luku. Osobne by som robil radšej niečo okolo 80lbs. Totiž moja holka síce 100lbs kušu rukami natiahla, ale nebola u toho zrovna štastná :badgrin: .
Odporúčam širší a tenší luk, ak nevieš rozmery, ja by som začal so stredovým rozmerom cca 50x16mm. To by malo stačiť. Tilerovať pomaly, vie sa to zlomiť.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od lasky »

https://www.google.com/maps/d/viewer?ll ... smpuuTfxhU mapa modelarskych letisk a agro letisk ak by niekto hladal priestor.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
pidalin
Příspěvky: 15
Registrován: 12 Dub 2018, 21:09

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od pidalin »

Zdravim,
mam dozaz ohledně kopání luku tzv handshocku. Jak moc je to normální u rovnýho celodřevěnýho luku? Nedávno jsem dělal 40 lb luk a mam teď nedokončenej jeden ještě trochu silnější a oba při výstřelu celkem znatelně kopou. neni to sice nic hroznýho, ale cejtit to je a žádnej moderní kupovanej luk co jsem kdy měl v ruce to nedělal. Takže se ptam, je to normální, nebo něco dělam špatně? Snažil jsem se u toho druhýho luku aby byly konce ramen co nejlehčí, konce maj na šířku 1 cm (když nepočítam zaoblení který ještě udělam). Takže je to normální že je to kopání cejtit? Díky.

Někde jsem četl že bych ten luk neměl tilerovat vyloženě do části kružnice, ale že okolo rukojeti by to mělo bejt ještě kousek skoro rovný, že ten průhyb u madla právě dělá ten handshock, podle toho jsem se řídil při výrobě druhýho luku, ale stejně kope. Ale jak řikam, neni to žádná katastrofa, jenom prostě nevim jestli je to normální, nikdy jsem neměl v ruce silnější celodřevo. Ten první luk má 40 lb a druhej je o něco silnejší (tipuju tak 50) a dělal jsem na něm lehký reflexy v páře a kopou oba přibližně stejně.

PS: Reflexy jsem nedělal kvůli tomu aby z toho byl reflexák ale protože jsem měl ty konce už dost oslabený, tak jsem místo oslabení zbytku ramen trochu naohejbal konce dopředu. Po natažení luk vypadá normálně rovně, ne jako reflexní.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

pidalin napsal:
07 Kvě 2018, 21:52
...mam dozaz ohledně kopání luku tzv handshocku. Jak moc je to normální u rovnýho celodřevěnýho luku? Nedávno jsem dělal 40 lb luk a mam teď nedokončenej jeden ještě trochu silnější a oba při výstřelu celkem znatelně kopou...
Bez kvantitatívneho výsledku ti to nikto takto nepovie. Môžeš spočítať moment zotrvačnosti ramien tvojho luku a porovnať to s inými, ale to spravíš iba ťažko...
Luk má obecne handshock (prakticky vzato), pokiaľ má príliš veľký priehyb cez stred alebo má zbytočne hrubé špice, alebo zle urobené tapery a profil. Pokiaľ ho chceš znížiť, musíš skúsiť upraviť tieto veci.
pidalin napsal:
07 Kvě 2018, 21:52
Někde jsem četl že bych ten luk neměl tilerovat vyloženě do části kružnice, ale že okolo rukojeti by to mělo bejt ještě kousek skoro rovný, že ten průhyb u madla právě dělá ten handshock, podle toho jsem se řídil při výrobě druhýho luku, ale stejně kope.
Luk by je vhodné tilerovať tak, aby relativný stres vonkajších vrstiev ramien bol po celej dĺžke rovnaký. To obyčajne znamená kružnica so špicami trochu viacej. Keď už to robíš na cnc, tak si môžeš spočítať ako to má vyzerať.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
pidalin
Příspěvky: 15
Registrován: 12 Dub 2018, 21:09

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od pidalin »

Díky, ale stačilo napsat "Jo, je to normální." a nebo "Ne, neni to normální, zkurvil jsi to." Já vim že tam ten handshock je vždycky, fakt mi šlo jenom o to jak moc je to normální a bez počítání, prostě pocitově jak moc to mam cejtit. Je to jenom lehce, nebolí to nebo tak něco, jenom mě zajímá jestli to dělaj všechny celodřeva protože jsem nikdy cizí dřevěnej luk neměl v ruce. ;-)

Sakra lidi, vy jste tady na těch stránkách tajemný jak abstraktní fotografové po kterejch někdo chce vědět jak tu konkrétní fotku udělali. :crazy:

Mam největší podezření na to že mam moc lehký šípy, střílim teď karbonový, protože na to domácí blbnutí je dřevo drahý protože to nic nevydrží a ty šípy jsou už na potěžkání v ruce strašně lehký, zkusim koupit těžší hroty.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od lasky »

tajomny.... a ty si nikdy ziadny iny drevenny luk nedrzal.. ked kope luk tak to moze byt aj lahkym sipom.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od dav1dMldc »

pidalin napsal:
15 Kvě 2018, 01:36
Díky, ale stačilo napsat "Jo, je to normální." a nebo "Ne, neni to normální, zkurvil jsi to." ...
A ako ti to má asi tak niekto povedať, keď nikto ten luk nedržal? Veď to je úplne subjektívny pocit, či to kope alebo nie. To je ako by si sa spýtal, či máš ten luk silný a pritom si nemeral libráž... :roll:
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Záškodník »

Zdravím,
posílám fotky jeřabinového LB po opravě a lehkém vyžíhání. Tiler není ještě finální a po focení jsem ho trochu upravil. Až bude mít owerlay, omotávku v místě opravy a přijatelnou tětivu nahraju něco do galerie.
Dále sem dávám fotky docela čisté a husté, ale zato křivé svídy. Je to polotovar se středem 32x31mm ,končíky 11mm. Zatím má na povrchu lýko, udělané jsou jen úkosy na břichu a budu ho rovnat parou.
Všechny fotky jsou staršího data.
Jak vlastně uvazujete začátek a konec omotávky? Lodní smyčkou?
Díky
Přílohy
20180527_142244.jpg
20180527_142244.jpg (1.23 MiB) Zobrazeno 7508 x
20180527_142133.jpg
20180527_142133.jpg (750.74 KiB) Zobrazeno 7508 x
20180527_142548.jpg
boční pohled
20180527_142548.jpg (457.66 KiB) Zobrazeno 7508 x
20180527_142505.jpg
zádová strana
20180527_142505.jpg (267.97 KiB) Zobrazeno 7508 x
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 23 hostů