Herbář

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Herbář

Příspěvek od cornus »

Pekná je snaha hľadať súvislosti medzi prostredím a hustotou štruktúry dreva, ale zbytočná. Nič také sa mi zatiaľ nepodarilo vypátrať.
Mám dodnes vyrobených asi dvesto lukov. Každý jednotlivý kus dreva mal svoje osobitosti z hľadiska lekárskych vlastností.
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Herbář

Příspěvek od blue »

V lete budu rezat stremchu bilou - prave kvete a odhalil jsem macatej stromoker :) - a protoze zatim v herbari neni, poprosil bych o Vase zkusenosti s timhle matrosem. Diky.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Herbář

Příspěvek od cornus »

Čremcha Prunus padus je čeľaď ružovité ako ovocné stromy. Všeobecne sú to tie lepšie lukové drevá. Ešte bude záležať od aktuálnej hustoty dreva akú bude mať tá tvoja.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Herbář

Příspěvek od Pája1111 »

Dřevo je to celkem dobré, ale je potřeba volit větší průřez luku. Vyrovnané v tahu i tlaku, hodně pružné.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Herbář

Příspěvek od blue »

A jsem tu s dalsim dotazem. Jakej prumer kminku laburna se da jeste pouzit na silnej luk? Byva tam hodne beli? Zatim jsem nemel tu cest se nim seznamit, ale v lete uz budu.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
chano
Příspěvky: 168
Registrován: 03 Říj 2009, 20:16
Místo/Bydliště: Vyškov

Re: Herbář

Příspěvek od chano »

Mě by zajímal javor jak je natom s vlastnostma konkretně Acer platanoides (javor mléč)
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Herbář

Příspěvek od cornus »

Javor je ťahovo slabý. Použiť sa dá, len či to stojí za námahu
Avatar uživatele
safr
Příspěvky: 1
Registrován: 25 Črv 2013, 16:14

Re: Herbář

Příspěvek od safr »

Zdravím,
chtěl bych se zeptat zda je na výrobu luků vhodná i vrba, konkrétně vrba bílá smuteční, protože má nejlepší parametry na výrobu luku, co jsem v okolí našel. Ale moc nevěřím, že to půjde.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Herbář

Příspěvek od Pája1111 »

Ne, vrba není vhodná.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Dunga
Příspěvky: 4
Registrován: 06 Říj 2013, 16:54

Re: Herbář

Příspěvek od Dunga »

Ahoj,
nemáte někdo zkušenost z dubem? Nikde jsem nenašel ani zmínku o tom, že by se z něho luk dal, nebo nedal udělat. Tvrdý dřevo to je... Mám k dubu zvláštní vztah a mít z něho luk by bylo super. :D
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Herbář

Příspěvek od cornus »

Robil som s ním pokusy. Dub je široký pojem. Záleží od hustoty dreva, hustý je lepší. Drevo je extrémne pevné v ťahu, znamená, že sa dá ťažko zlomiť. Bel je slabá v tlaku, berie trvalý ohyb a ramená sú pomalé. Tmavé jadrové drevo je lepšie.
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Herbář

Příspěvek od blue »

Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Herbář

Příspěvek od blue »

Nasel jsem nadherne narostlej jilm, u zeme prumer cca 25cm, rovnej kmen cca 7-8m bez vetvi a kazu. O co mi jde? Cornus psal, ze se spolehlive pozna spravnej jilm podle tmavyho jadra. Je naky znameni vnejsi, ze je to ten spravnej? Preden dik za odpovedi :salute:
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Henry
Příspěvky: 6
Registrován: 30 Kvě 2015, 10:24

Re: Herbář

Příspěvek od Henry »

I já bych měl dotaz...
dřevo podobné ořešáku, jmenuje se hickory (teda asi...) a zřejmě pochází ze sev. ameriky nebo jenom Canady. Prý se z toho dělaly dřevěné lyže a za dob první republiky se u nás někde vysázely (možno jenom v parcích ale slyšel jsem, že i někde kvůli dřeva na výrobu lyží).
richardrg
Příspěvky: 105
Registrován: 04 Črv 2008, 12:51

Re: Herbář

Příspěvek od richardrg »

Hickory je dřevo ze stromu, který se česky kmenuje ořechovec. Rostou na něm oříšky, na jednom druhu docela dobré, známé jako pekanové.
Na zpracování je to něco mezi jasanem a ořešákem. k vidění je např. v Arboretu ČZU.

K předchozímu dotazu. Zjisti si, zda ten jilm neměl grafiózu. Projevuje se zkoroucením a zčernáním listí. Je to houboá choroba, která se projeví i na kvalitě dřeva.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů