Herbář

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Herbář

Příspěvek od earendil »

blue napsal:Nasel jsem nadherne narostlej jilm, u zeme prumer cca 25cm, rovnej kmen cca 7-8m bez vetvi a kazu. O co mi jde? Cornus psal, ze se spolehlive pozna spravnej jilm podle tmavyho jadra. Je naky znameni vnejsi, ze je to ten spravnej? Preden dik za odpovedi :salute:
Jilmy by měly být u nás tři - horský, habrolistý a vaz. Vaz má světlejší a menší jádro a nejspíš není tak dobrý, jako ostatní dva ...

Pokud vidíš do koruny, dají se rozpoznat podle pár znaků:
horský jilm má listy hodně drsné a mají "růžky", taky má silné letorosty a jeho nažky mají semeno uprostřed křidélka
vaz má listy hodně nesouměrné a s úzkou špičkou, ostřeji pilovité, nažky má na dlouhých stopkách
habrolistý jilm má listy jemnější, méně nesouměrné a méně špičaté, s nažkami které mají semeno posunuto k hornímu okraji křídla. Také má dost často na letorostech korkové lišty.
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Herbář

Příspěvek od blue »

Diky, za odpovedi. Listy jsou velky cca 10cm a rozdil u stonku az centimetr, jeste kvetl. Koukal jsem na nej ze svahu mezi dalsi stromy, takze vic nepovim :D
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Herbář

Příspěvek od earendil »

Na kmeni by mohl mít nějaké vlky a nebo by kolem mohl být nálet, na kterém by to šlo zjistil. Nejlíp se mi jilmy určují podle nažek, ty jsou ted' zelené na stromech. Kdyžtak použij dalekohled. Když budou na dlouhých stopkách, tak je to vaz a ten má to světlejší jádro než ostatní dva.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Herbář

Příspěvek od earendil »

Zdravím,

mám tu lokalitu, kde je docela dost babyk, mám vyhlídnuté i relativně rovné kousky. Píšete tu, že je to lepší než ostatní javory. Je to taky křehké v tahu? Určitě z toho chci někdy něco zkusit, tak by se mi hodilo vědět, co mám očekávat :) . Luk z babyky jsem tu snad ještě neviděl.

Díky, earendil
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Herbář

Příspěvek od blue »

Cus,
fiknul jsem 185cm tyc jasminu ( Philadelphus coronarius - pustoryl věncový). Drevo velice podopny svidam a drinu, tvrdy a tezky jak prase. Az se dosusi, reknu vic :)
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Raďas
Příspěvky: 51
Registrován: 22 Črv 2010, 23:18

Re: Herbář

Příspěvek od Raďas »

Super, na ten se chystám už nějakej rok. Roste tady za plotkem v jedné školce, tak to zkusím domluvit. Kus sem kdysi dostal od známýho, ale jenom krátkej špalík.
Přesně jak říkáš, tvrdý a těžký jako prase. Ale taky jako prase praská, takže bacha při sušení. Jakej to má průměr?
Všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka . . .
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Herbář

Příspěvek od blue »

prumer je 5-7cm. Susit se bude prvni pulrok pomalu a v relativnim chladnu, pak klasika stodola. Doufam, ze to klapne. Jasmin je idealni drevo na luk pro krasnou damu, s predanim na jare, zdobeni jasminovymi kvety :D
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Herbář

Příspěvek od dav1dMldc »

Na west coast z toho robili indiáni šípy (foreshaft hlavne). Na luky mali niečo iné, tis, jalovec a pod. Osobne som to ešte nedržal, daj vedieť, ako to dopadne.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
wolf
Příspěvky: 38
Registrován: 17 Ún 2009, 10:54

Re: Herbář

Příspěvek od wolf »

Vím, že máte na dřevo trochu jiné požadavky, ale co byste doporučili na ratiště kopí, z původních evropských dřevin?
Měl jsem lísku, byla krásně lehká a rovná, ale už jsem ji potřetí přerazil, takže bych asi přešel na něco pružnějšího.
Aqua et panis est vita canis.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Herbář

Příspěvek od Honza F. »

Jasan.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Radim Vaňousek
Sponzor Brodce
Příspěvky: 965
Registrován: 02 Pro 2006, 14:54
Místo/Bydliště: Brodce
Kontaktovat uživatele:

Re: Herbář

Příspěvek od Radim Vaňousek »

Také bych sáhl po jasanu.
Až pojedem na nálety pro CV, Vlku, takovejch 5 kusů si ukořisti pro sebe. Za pár let pěkně vyschnou a něco v bitvě vydržej. Případně můžeš koupit zde http://hurka.uhobitu.cz/product.php?id_product=29 ale je to strojovka a stejně jako od většiny obchodníků také prohnané rychlosušičkou.
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Herbář

Příspěvek od blue »

Ten jasmin je skvelej, ale tezkej.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Herbář

Příspěvek od earendil »

Nazdar,

při hledání trnek v trnčí jsem narazil na skoro 3 m dlouhý, skoro rovný, bez větviček, prut šípku přes 3 cm v průměru ... Nedalo mi to a říznul jsem ho :) Uvažoval jsem tak, že je to z růžovitých a ty bývají dobré, šípek se celkově podobá hlohu, akorát to je o dost menší keř ...

Zkoušel už z toho někdo něco?
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Herbář

Příspěvek od PeterL »

šípka je skvelé drevo, luky z nej sú takmer nezničiteľné,
najsilnejší sa mi podaril 78lbs

trocha mojich skúseností s týmto drevom
-treba veľmi pomaly sušiť lebo rada praská
-kôru dať dole až po usušení
-drevo rýchlo nasáva vonkajšiu- vzdušnú vlhkosť a potom pri dosúšaní opäť praská
-pozor na drevokazné chrobáky, napádajú ju ako prvú... asi im veľmi chutí :)
-dá sa dobre rovnať teplom, aj pod parou (potom pomaly dosúšať) aj suchým (treba mať už dobre vysušené)
- v strede je taká pena podobne ako u bazy len tvrdšia, tú si netreba všímať, luk robiť tak ako keby tam nebola, netreba sa trápiť s tým že budem rezať na polovičku už aj tak dosť tenký kmienok.
- ak vzniknú praskliny nevadia ak sú na bruchu luku, na chrbte a bokoch už áno, tie sa zvyknú zväčšovať až môže dôjsť k zlomeniu.
praskliny na bruchu luku môžu byť, tam akosi nevadia luk poväčšine strieľa dobre aj naďalej, mal som luk ktorý po pár rokoch bol už tak popraskaný že už nebolo miesta kde bi nebolo praskliny a stále strieľal dobre, kus mi ho je ľúto lebo mi ho nakoniec ktosi ukradol :( bol to dobrý luk..
- keďže šípka je tenká neskúšal som robiť ploché luky stále som robil okrúhle prierezy maximálne D prierez, a vydrží to bez vzniku fretov

Zo šípokového dreva sa dajú urobiť rýchle survival luky. že som v lese a tri hodiny chcem loviť zver,
- surovú vetvu treba hneď ošúpať nechať na slnku trocha obschnúť, potom trocha opracovať brucho, a tak dosušiť nad ohňom, praskliny potom vzniknú prevažne na bruchu čo nevadí, potom už len dokončiť, najsilnejší takto vyrobený luk mal asi 50lbs výkonom síce neohúri ale dá sa ním už dobre a nebezpečne strieľať :) povedal by som že je to jediné európske drevo z ktorého sa dá urobiť narýchlo luk ktorý bude naozaj funkčný, za tak krátky čas
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Herbář

Příspěvek od Pája1111 »

Peter, můžeš dopsat rozměry toho 78# luku? Z toho se dá také dost vypozorovat, jaké to dřevo je... Díky.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů