Herbář

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Herbář

Příspěvek od PeterL »

Pája1111 napsal:Peter, můžeš dopsat rozměry toho 78# luku? Z toho se dá také dost vypozorovat, jaké to dřevo je... Díky.
je to už viac než 4 roky to som ani poriadne nevedel robiť luky, ten kus bol krátky len nejakých 150 cm možno trocha viac drevo bolo ohnuté takže výsledný set bol asi 10cm, prierez mal kruhový s priemerom cca 3cm a šípy som používal 60cm dostrelil asi 160m
po roku ma prestalo baviť mať silný luk z ktorého nik iný nevie strieľať tak som ho zoslabil asi na 30#, zohrial nad parou, vyrovnal do rovnej tyče, a končeky ohol do reflexu, potom som dostal ponuku vyrobiť zopár detských lukov, nemal som dreva tak som tento luk zoslabil na necelých 20# a už som ho viac nevidel....

drevo sa dá pekne leštiť, je gumovité, žlté, vlákna ma vždy rovné, dá sa perfektne štiepať
earendil napsal:No, ten klacek zatím působí trochu gumově, asi jak je vlhký. Choval jsem se k němu jako k trnkám - řezy zalepeny, kůra zatřena. Díky za info :)
ano je gumovité rovnaká tyč zo svíbu by bola tvrdšia, podľa mňa je to pre tú penu vo vnútri,
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Herbář

Příspěvek od earendil »

Zdar,

pracoval jste někdo s ptačím zobem? Říznul jsem dva 3-4 cm klacky, dlouhé 160 a 210 cm, do oblouku, trochu křivé, ale takřka bez suků ...

A ještě tu mám "velký" keř rhododendronu, ze kterého by se dalo říznout pár podobných i lepších tyčí.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Herbář

Příspěvek od dav1dMldc »

Drevo poznám, no ešte sa mi nedostal kus rozmerovo dostačujúci na luk, takže neviem. Podľa "výzoru" bych povedal že bude podobné drieňu, hlohu a pod. Rozhodne bych to z neho skúsil.

Rhododendrón, ktorý som mal v rukách bol skor liana než drevo... takže bych ho nechal žiť v pokoji.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Herbář

Příspěvek od earendil »

richardrg napsal:Rhododendron a všechny azalky jsou púvodně vysokohorské dřeviny a jsou uzpůsobeny tak, aby jim nevadila silná vrstva sněhu a ledu, která je zatěžuje i přes mez ohybu. Jinými slovy, je uzpůsoben tak, že se při zátěži rozláme a vyrazí znovu z kořenového krčku. Ten ti moc pružit nebude...
Moc jsem nepochopil, jak to myslíš. Některé pěnišníky v krajinách původu rostou i jako velké stromy ...
K odolnosti proti sněhu aj. - horské dřeviny mají obecně štíhlejší koruny a kratší větve právě proto, aby je sníh nelámal. To je jejich dlouhodobé přizpůsobení se klimatu, které jim umožní přežít v celku.
Nějak ale nechápu evoluční proces, který by dřevině, která má odolávat zátěži, udělil křehčí dřevo aby se spíš zlomilo (?) a dřevina vyrazila znovu z kořenů.

Jinak k ptačímu zobu - dřevo voní skoro stejně omamně jako šeřík, se kterým je příbuzný. Zdá se mi docela těžké. Barva asi jako bez.
richardrg
Příspěvky: 105
Registrován: 04 Črv 2008, 12:51

Re: Herbář

Příspěvek od richardrg »

Ano máš pravdu, tak se to učí.
Poptej se mezi známými, jednou za čas, tak za osm let rododendron jako-by uschne a rozláme se, nebo ho můžeš prostříhat, možná je to právě ochrana, aby neměl dlouhé větve... a možná to dělá jen v našem klimatu... ale prostě to dělá...
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Herbář

Příspěvek od dav1dMldc »

richardrg napsal:Rhododendron a všechny azalky jsou púvodně vysokohorské dřeviny a jsou uzpůsobeny tak, aby jim nevadila silná vrstva sněhu a ledu, která je zatěžuje i přes mez ohybu. Jinými slovy, je uzpůsoben tak, že se při zátěži rozláme a vyrazí znovu z kořenového krčku. Ten ti moc pružit nebude...
Mal som síce iba tenké konáre z neho (asi 2-3cm), no ohybné je to hodne. Ale prišlo mi to skôr ako liana.
Podľa rastu stromu sa moc nedá usudzovať na vlastnosti dreva. Napr. kalina a trnka u nás rastú štruktúrou konárov a pod. úplne rovnako. Kalina sa na luky ale nehodí. Naviac kosodrevina rastie ako opisuješ v prvej vete, no druhá pre ňu absolútne neplatí. Tie konáre je ťažké zlomiť (aspoň čo som skúšal - v Tatrách). Drevom je to borovica, takže na luk tiež asi nie...
Pokiaľ nemáš priamo skúsenosti z drevom, vyjadroval by som sa opatrnejšie.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Raďas
Příspěvky: 51
Registrován: 22 Črv 2010, 23:18

Re: Herbář

Příspěvek od Raďas »

Davide, tos mě teda nepotěšil. Kalina se na luk nehodí? Získal sem před asi třema rokama kratší kmínek kaliny vrásčitolisté.
Hlubokej profil sem z toho stejně neplánoval, ale to se nehodí ani na plocháč? Má to tak 165 cm na délku, průměr kolem pěti cm a trochu reflex.
No stejně to asi zkusím.
Všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka . . .
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Herbář

Příspěvek od dav1dMldc »

Raďas napsal:Kalina se na luk nehodí?
Takto, podľa môjho úsudku nie. Luk som z nej nemal urobený. Plocháč by z toho asi šiel, ten ale ide skoro zo všetkého. Mám tiež tyč asi 150-160cm dlhú a to drevo je neuveriteľne ľahké a mäkké. Štruktúrou mi to pripomína hlavne lipu alebo trochu pagaštan (jírovec čes. ...?) a podobné. Na základe toho usudzujem na nízku elasticitu (aj keby to strieľa dobre, tak by sa rýchlo vystrieľal a zlomil... zase podľa mňa). Kľudne to z nej skús, aspoň zreferuješ. Každopádne sa s trnkou zrovnávať nemôže.
Z kaliny mal urobené Otzi šípy (podrobnosti hocikde na internete...), takže mám odložené skôr výhonky na šípy. To je ale iná téma.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Herbář

Příspěvek od lasky »

http://www.wood-database.com/wood-articles/bow-woods/ podiel pruznosti a pevnosti v tabulke
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Herbář

Příspěvek od Kaša »

Zajímavé Lasky ... díval jsem se a ten Madagaskar Rosewood a ten stojí cca 2,5x více než IPE.
Třeba by to za jeden pokusný luk ale stálo ... uvidíme jestli by do toho třeba Dave šel :hal
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Herbář

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
14 Črv 2017, 09:42
... díval jsem se a ten Madagaskar Rosewood a ten stojí cca 2,5x více než IPE.
Kde si na to pozeral? Čo viem, tak palisandre sú o mnoho drahšie. Ale je skôr problém to vôbec zohnať než zaplatiť. Napr. také lancewood alebo red sandal wood, ktoré sa používali hodne na výrobu lukov v 19.st. (viď The crooked stick, H.G. Soar) je nemožné zohnať. Podobne Aschamov "brezelwood".
Ja mám doma tiež nejaký palisander (nie z Madagaskaru) z ktorého sa chystám urobiť luk, no zatiaľ nebol čas. Jeden kus mám dokonca tvrdší a ťažší ako ipe, tak som na to zvedavý. Okrem toho ešte aj nejaké neodskúšané exoty, ale zas ten čas... Snáď sa ku tomu dostanem teraz cez leto.
Ak mi ho donesieš, luk ti z neho spravím ;)
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Herbář

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
16 Črv 2017, 07:40
Já se v tom prakticky neorientuju, ale našel jsem to třeba tady http://www.lika-zn.cz/exoticke-rezivo.htm
Palisandre je tam za 9000e, IPE za 3500e. Jediné dražší dřevo než madagaskar je eben.
Dík, skúsim sa popýtať.
Inak eben nie je najdrahšie drevo vobec (tam hej...). Pozri napr. gvajak, desert ironwood alebo snakewood. Tam sa sumy šplhajú neuveriteľne vysoko. :)
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Záškodník
Příspěvky: 44
Registrován: 12 Zář 2017, 10:28

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Záškodník »

Třešeň ptačí (Prunus avium) se na šípy použít dá, ale vlastnosti nic moc, je to dost flexibilní, takže tyčky se sice nesnadno zlomí, ale vzhledem ke své hustotě má to dřevo nízkou tuhost. Na terčovky do slabých luků se mi neosvědčila, dříky 11mm jsou už v pohodě (nutno dodat, že pro luk asi 50-55lb). Pracuje se s tím přijatelně, je to středně tvrdé, velmi špatně štěpné, na hoblované tyčky je potřeba, aby měla rovná vlákna, ve vyřezávači musí být nože velmi ostré, jinak může trochu chlupatět.
legolas380
Příspěvky: 72
Registrován: 16 Srp 2011, 16:12

Re: Herbář

Příspěvek od legolas380 »

podla tejto stranky http://www.wood-database.com/wood-articles/bow-woods/ je dobre pouzitelny aj javor polny...ale to mi nejak nesedi. inac rovnych javorov je v lese asi najviac
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Herbář

Příspěvek od lasky »

PeterL napsal:
19 Srp 2018, 21:35
zaujalo ma na tej stránke, že je tam ako dobré lukové drevo aj hruška
robil niekto hruškové luky?
nedávno som v lese videl 3 pekné rovné divé hrušky, ale nechal som ich veď som ešte nevidel že by niekto robil hruškové luky...
ak to stojí za to vrátim sa po ne
nie, len na pazby pusiek.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů