Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

Konečne to niekto pochopil.
Přílohy
Screenshot_20200201-125605.png
Screenshot_20200201-125605.png (1.02 MiB) Zobrazeno 11780 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

:D :thumbup:
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Zdařte, zkoušel někdo vyrobit co nejtěžší "středověký" vojenský šíp?
Myslím tím parametry týbla těch 1/2", a těžký průbojný hrot?

Hrot je asi největší neznámou, ale podle mě spousta hrotů popisovaných jako "do kuše" jsou použitelné i na válečné šípy.
Když to má pořád těch 1/2" průměr na tuleji, tak pořád použitelné na šíp, ale když už je průměr těch 15mm a víc, tak na šipku do kuše.
Myslím že se dá na šípu utáhnout i hroty až k 50g.

Jaký matroš na týblo? .... jasan, habr, dub, svída, bříza, atd.?

Můj odhad je že to dá až na těch 5 oz. Možná i trochu víc ....
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od lasky »

k comu to bude? pol palcove tycky sa ustalili ovela neskor ako boli luky.. mas tu slusnu kopu tyciek z MR a chces robit nieco tazke.. ked strelim z 80 libroveho luk quarter takto leti na figu.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Já taky nepočítám s tím že to bude stříleno z 80lb luku, spíš jako z 130-140 a více.

Tak z tvého pohledu Lasky, jaké nejtěžší probíjecí hroty jsi viděl které by se daly použít do šípy do luku?
Jen přemýšlím že čtvrtlibrák nemusí být ta nejtěžší "konfigurace těžkého vojenského šípu ...

Jo a zkušenosti to vypadá, že ikdyž j čtvrtlibrák z luků pod cca 120lb létá hodně špatně, tak na krátkou vzdálenost i z luků 90-100lb proráží mnohem lépe než i šípy 70-80g.
Díky
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od dav1dMldc »

:wave:
Naposledy upravil(a) dav1dMldc dne 05 Dub 2020, 00:04, celkem upraveno 1 x.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
03 Dub 2020, 00:31
Kaša napsal:
31 Bře 2020, 19:05
Zdařte, zkoušel někdo vyrobit co nejtěžší "středověký" vojenský šíp?
Myslím tím parametry týbla těch 1/2", a těžký průbojný hrot?
Ani ja nerozumiem čo chceš vyriešiť... Chceš to na svoje šípy alebo uvažuješ historický kontext?
Oboje dvoje
dav1dMldc napsal:
03 Dub 2020, 00:31
Každopádne oboje mi príde ako blbosť. 1/4lb šíp je ťažký aj do 120-130lb luku, načo riešiť ťažší? Dnes prebijať plechy nepotrebuješ, jedine ako ukážku (ne)účinnosti voči plátovej zbroji. A na to potrebuješ odpovedajúce repliky historických šípov, ktoré sa dochovali alebo ich vhodnú interpoláciu.
Upřesnení - Nenapsal jsem že uvažuji anglickou válečnou lukostřelbu na vrcholu proti plátovým zbrojím .... tedy řekněme od r.1400 dále.
Že je to blbost je tvůj názor. Že je 1/4lb těžký šíp do nějakých luků je relativní pojem, protože v určitém rozsahu sil luků težší šíp (řekněme 4-5oz) využije z luku více energie než lehčí šíp.
Otázka je v jakém rozsahu to ještě funguje - tzn. kdy už snížení rychlosti šípu bude tak významné že i zvýšení hmotnosti nepřinese nic k prorážení.

Jestliže uděláme doměnku že takový (težký/průbojný) šíp bude dražší než "obyč" sheafový šíp, tak jich nebudete plýtvat na střílení na dálku, ale necháte si je na jistý/více pravděpodobný zásah nablízku, tedy to že s takovým šípem nestřelíte moc daleko je bezvýznamná věc. Vsuvka:Vysvětlím slovo dražší - potřebujete tvrdší tyčky, tedy se materiál bude hůře opracovávat (delší čas na výrobu); i brka chcete pužít delší a kvalitnější, aby Vám stasbilizovali takto těžší šíp; samozřejmě potřebude těžší hrot s lepším tepelným zpracováním než "běžný" hrot, a i z lepšího materiálu. konec vsuvky.
Pro vás je tedy důležité že tento těžký hrot a šíp pracuje dobře na blízku ( a to i z se "slabších" warbow luků řekněme 100-120lb).
dav1dMldc napsal:
03 Dub 2020, 00:31
Na MR sa našlo 85% šípov z ľahkého dreva - topoľ, jelša, vŕba. Zbytok 14% breza, čo má sg priemerné (0.66) a potom zmes kde čoho. ......
Keby chceli ťažké šípy, tak by ich spravili z ťažkého dreva. Principiálny problém tam nie je žiaden, šipky do kuše boli typicky z dubu, buku a pod.
Keď chceš ťažké šípy, tak mne príde asi najťažšie drevo, ktoré rastie u nás drieň. Potom hrab, hloch, svíb, brekyňa. Možno aj vtáčí zob a podobne.
Ano, na MR byla většina šípů z osiky ... ale jsou to šípy na lodi, tak je otázka jak to ovlivnilo výběr šípů na loď. Je ale pravděpodobné že nijak,
ale je také pravděpodobné že celkový výskyt šípu je už ovlivněn že se už moc nepoužívají v pozemních bitvách, ale převážně jen na lodích.

Já taky netvrdím že tyto dost těžké šípy se moc vyskytovali, ale je možné že byly (nad 4oz = 1/4lb), a čtvrtlibrák je jako jediný (co vím) zmíněn váhově .... o jiných
váhách šípů nemáme zmínky.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od dav1dMldc »

:wave:
Naposledy upravil(a) dav1dMldc dne 05 Dub 2020, 00:04, celkem upraveno 1 x.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
04 Dub 2020, 00:21
Kaša napsal:
03 Dub 2020, 11:48
...v určitém rozsahu sil luků težší šíp (řekněme 4-5oz) využije z luku více energie než lehčí šíp...
V celom rozsahu... Otázka je či to vôbec stredoveký ľudia brali v potaz. Ľudia dnes tušia (ale nevedia!!!) čo je energia, lebo o tom počuli dakedy v škole. Koncept mechanickej energie prišiel až po Newtonovy, t.j. asi až o 300 rokov neskôr ako tvoje uvažované obdobie. Mohli si kľudne myslieť, že šíp ktorý doletí ďalej (čiže ľahší) preráža lepšie "lebo mu prostredie kladie menší odpor" (podobných nesprávnych zpodobnení a analógií je v histórií kopa...).
Proč mi píšeš to co je jasné? Jasně že lidi nevěděli princip energie nebo hybnosti, ale věci mohli odpozorovat z praktických zkušeností (energie vs hybnost ohledně prorážení).
dav1dMldc napsal:
04 Dub 2020, 00:21
Kaša napsal:
03 Dub 2020, 11:48
...ale jsou to šípy na lodi, tak je otázka jak to ovlivnilo výběr šípů na loď.
OMFG! :violent1: Prečítaj si to vyhlásenie Henriho V! Už to tu 20 raz opakovať nebudem... a prečítaj si aj Aschama...
A šíp z Westminister Abbey?
Vyhlášku Jindřicha V. jsem četl a nerozporuji ji! Právě že píšu že těch těžkých šípů bylo oproti "obyčejným" méně.
Nevím z jaké části Toxiphila bereš svoje přesvědčení ... píše že ikdyž se převážně v jeho dnech používá osika,
tak doporučuje jasan, a i všeobecně doporučuje těžší dřeva na šípy.
Zde je text
Obrázek
dav1dMldc napsal:
04 Dub 2020, 00:21
Píšeš iba neopodstatnené špekulácie... a ten výrok Charlesa V 250 rokov po Azincourte je naozaj valnej hodnoty... keďže ide očividne o literárnu nadsázku...
Ikdyř je ten výrok o čtvrtlibrovém šípů na konci používání luku jako zbraně, je to jediná zmíňka váhy jakou máme.
A to že jde o literární nadsázku si myslíš ty, já ten názor nesdílím.

Dave, nevím proč píšeš tak urážlivě a agresivně, vždyť jsem tady vznesl jen myšlenku a chtěl jsem tady o tom v klidu debatovat ... ale to ty očividně nedokážeš
a napadáš lidi kteří mají jiný názor než ty .... tak prosím řeš tyto věci víc v klidu.

Díky
Kaša
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od dav1dMldc »

:wave:
Naposledy upravil(a) dav1dMldc dne 05 Dub 2020, 00:02, celkem upraveno 1 x.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Ach jo, s tebou to nemá cenu ... :crazy: :wave:
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od blue »

Asi tak...
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
wobler
Příspěvky: 72
Registrován: 25 Ún 2019, 13:06

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od wobler »

Postreh lukostrelca, nie znalca historických prameňov.
Čo sa týka vzdialenosti, tak tam samozrejme nieje čo riešiť.
Čo sa týka presnosti a účinnosti, to už je asi zaujímavejšie. Aj pri cloude nieje úplne najvhodnejšie strieľať na priamo. "Terč" je vodorovný, tak je proste najväčší pri pohľade s hora, čím tupší uhol dopadu tým väčší terč. Najlepšie sa teda terč triafa pri vzdialenostiach atakujúcich maximálny dostrel. Ak sa bavíme o terči napr 160m, tak pri 1/4 libráku nemám moc čo riešiť. Aktuálne to mám bezvetrí maximálku, proste stačí len trafiť smer a 12m široký terč, to sa triafa vcelku ľahko... Stačí si už len narobiť dostatok šípov rozličných váhových kategórii a pohoda. Prečo by lukostrelci nemohli mať rôzne váhy a podľa vzdialenosti protivníka voliť váhu šípu a takto mieriť? Na kratšiu vzdialenosť by sa tie superťažké šípy využiť dali parádne. Dopadový uhol cca 45 stupňov považujem za veľmi dobrý aj pri snahe zasiahnuť vojsko. Pri priamej strele sa triafa len 1 línia tj výška viac menej jedného človeka, je tu vysoká šanca trafiť pod nohy, alebo prestreliť. Pri streľbe oblúkom triafame celú šírku vojska, neporovnateľne nižšia šanca minúť. Tu pri kratších vzdialenostiach sú práve ťažšie šípy výhodou, tak ako pri cloude. Oblúkom sa na krátko samozrejme môžu strieľať aj ľahšie šípy a to buď nedotiahnutím, tj strata razancie, alebo strieľať vo vyššom uhle, v tom prípade už šípy padajú kolmejšie a človek je v tom uhle menší tj nižšia šanca trafiť cieľ.
Ďalší aspekt je, že ťažšie šípy naberú dostatok energie pri zostupe. Neviem o tom, že by sa robili iné pokusy, ako priamou streľbou, tak o účinnosti takejto streľby moc nevieme. Možno ma tu niekto poučí :D , ale mne tie ťažké šípy zo zeme o dosť ťažšie...
Tiež by som zvažoval uhol dopadu a zapichnutie sa do zeme, ak človek predsa len minie. Ľahší šíp, strieľaní na priamo, sa zapichne vodorovne, zahrabe sa. Poznáme všetci... Ťažká mrcha so zeme trčí ako... no proste tam ten šíp trčí :D . Keď takto stojí niekoľko 100,, 1000 šípov, považoval by som to za prekážku v útoku, ako pre bežiaceho pešiaka, tak pre jazdca (uderi do nôh koní).
:occasion5:
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Woblere,
je obecně známo že je nejlepší mít na clout tu vzdálenost na dostřel. Logicky nemusíš řešit náměr ale jen levo-pravo směr.
problém je když ti foukne vítr a ty najednou máš všechny šípy 10m před vlajkou nebo prvním kruhem. :badgrin:

Ono zase čím menší máš náměr na cíl tak se ti lépe míří (nezvedáš si tak luk při míření), což je výhoda.
S tím nabytím energie zpátky na klesající křivce - to jsme probírali s Davem a spol. a lukařském chatu před nějakou dobou.
Teoreticky ta energie šípu je s čím větší vzdáleností pořád klesající.

Ono ta střelba těžkými šípy je taky o tom že ty použitím těžkého šípu využíváš více energie z luku (matematicky dokázáno a spočítatelné),
a taky jak jsem říkal těžký šíp ikdyž pomalejší lépe proráží než lehčí ikdyž rychlejší. To je ta problematiky že nejde při prorážení jenom o energii (1/2*m*v2),
ale taky o hybnost (m*v).

Taky když střílíš na dálku tak musíš počítat při střelbě na pohyblivý terč s přiblížením cíle po dobu letu, což je taky dost o cviku - asi malý vliv u pěšáka,
ale u jezdce to bude dost. Jestli letí šíp řekněme 5s, tak jezdec za tu dobu ujede cca 30m, takže s tím musíš počítat. Dobře tuto střelbu popisuje Mark ve svých článcích.
Dobře tam popisuje že budˇnesleduješ dopad prvního vypuštěného šípu a vystřelíš víc šípů (u jezdce 1ks), a nebo sleduješ dopad šípu a podle toho koriguješ míření ale
nevypustíš tolik šípů .... hodně zajímavá tématika.
Rád bych si někdy zastřílel na pohyblivý terč jedoucí ke mě, což je dost specifická střelba .... ale to vyžaduje dost náročné vybavení, a to speciálně proto jestli chceš střílet
na dálku na dostřel luku.

Velkým obloukem (nad cca 45st)je blbost střílet jestli to není nutné (třeba přes nějakou ochranu, atd.), a nedotahování je ve válečné lukostřelbě největší hovadina!

Ty trčící šípy jako překážka nepříteli je zajímavá myšlenka! :thumbup:
Avatar uživatele
wolf
Příspěvky: 38
Registrován: 17 Ún 2009, 10:54

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od wolf »

Kaša napsal:
08 Dub 2020, 06:55
Ty trčící šípy jako překážka nepříteli je zajímavá myšlenka! :thumbup:
lukostřelec nejsem, ale podle mého názoru když přeběhnu trčící šíp, tak ho buď zlomím nebo položím. Už proto, že netrčí směrem ke mně, ale ode mne.
Taková napříč položená kláda nebo malá stružka je jinej level :-)
Aqua et panis est vita canis.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů