Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Pája1111 »

Tak mi dnes přišel koš na šípy.Nemá přesně ten tvar, co jsem chtěl, ale i tak to bude sloužit dobře... ;)
Obrázek

Tak ho vydatně testuji a chodím střílet skoro každý den. Oproti toulci to má obrovskou výhodu, protože si pohodlně bereš šípy z koše postaveného vedle sebe. Horší je, že kdž jdeš sbírat na druhou stranu louky šípy, abys mohl střílet zpět, taháš sebou koš a skoro u každého šípu ho dáváš na zem, aby šel šíp vytáhnout.... Ale jinak je to super věc.
Ještě si na něj udělám plátěný obal s řemenem a bude to naprosto OK.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od hawkwind »

Yup, na Zbirohu jsem do něj nacpal krom šípů kde co - oblečení a svačinu apod. :D Ale co do kapacity - namyslím, že bych ten můj někdy zaplnil.

Koho to zajímá - tady je galerie mého kamaráda Jana Polczinského jak testovali u kováře hrotů Jacka Belzy - krom jiného mamutí 120 gr šíp, který jsem mu dělal. Jacek pak okopčil tu špičku a ted´jí vyrábí, jen o něco lehčí. No ale já se jí zase naučil jinde.Jan potom psal něco o protitankových střelách - ale upřímě skrz ten 2 mm plech to jde bezpečně až při rychlostech které by tomu udělil jen mamutí luk a menší špička jí udělá taky - tvar je ale v pořádku a třeba Joe střílí normálně něco takovéhohle - když čeká nástřel na tvrdý cíl.

http://picasaweb.google.com/tradarcher/ ... 0489638626

U plechů jsou vždycky napsané údaje.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Pája1111 »

V létě chci podobný test dělat. Jen šípy budou trošku lehčí,cca 70gr. Luky budou od 80# do 125#. Vše 32" nátah.
Různé podklady jako kalený plech, kroužkovka, prošívka atd.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Drak »

No já sem tak chtěl testovat svoje hroty :) .

----------------------- pát kvě 01, 2009 12:25 pm ---------------------

Pá ukázek šípů které použivám do těch habrových luků.


Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Ty prostřední šípy s velkými hroty mají cca 100gramů
Drak
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od hawkwind »

Ten spodní, ale je skoro moc velkej. Oni se tyhle hroty často najdou na šipkách do kuší, ale když je to jakože na šíp, tak je ten hrot většinou líp zpracovanej. Úplně přesně tedy by to bylo něco mezi těmahle dvěma.

Neříkal jsem ti, že mi máš poslat jeden polotovar, že to ho vybrousím jakože vzorovej?

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Pája1111 »

Malý tutoriálek, jak nalepit dlouhé peří na šípy.....

1. Potřeby
Obrázek

2.Označit na šípu odkud a kam bude peří
Obrázek

3.Pomocí jednoduché pomůcky si uděláte značky rozmístění peří
Obrázek
Obrázek

4.Tesařským způsobem si uděláte rysku na kterou pak budete přikládat peří
Obrázek
Obrázek

5.Šíp si přichytíte k podložce kolíčky na prádlo
Obrázek

6.Peří si kramlíky sevřete mezi dvě plastové lišty,aby bylo rovné
Obrázek

7.Nanesete po celé délce vteřinové lepidlo
Obrázek

8.Celé kombo přitisknete na rysku a přidržíte
Obrázek

9.Opatrně odděláte kramlíky a lišty z plastu
Obrázek

10.Otočíte šíp do další pozice a postup opakujete....
Obrázek

11.Peří je nalepené a připravené na ovázání
Obrázek

Příště tutorial jak ovázat a zaklihovat šíp. ;)
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Pája1111 »

Pokračování malého tutorialu k šípům. Tentokrát ovázka peří....

1. Nalepené peří tvoří v místech začátku a konce schodek
Obrázek

2.Zbavíme se ho zatlačením tupým předmětem, já používám vnější stranu nůžek....
Obrázek
Obrázek

3.Takto vypadají brka po zatlačení
Obrázek

4.Pro usnadnění práce se začátkem ovázky kápneme sekunďák....
Obrázek

a vložíme do něj konec nitě....
Obrázek

5.Začneme ovazovat. Zde můžeme ještě poměrně dost utahovat nit. Dobré je si dostatek niti odmotat ze špulky a namotat ji zpět na střed cívky, usnadní to další manipulaci.
Obrázek
Obrázek

6.Začneme ovazovat peří. Pozor, nesmíme příliš utahovat, jinak si peří "zdrcháme"
Obrázek
Obrázek
Obrázek

7.Na konci zase ovážeme prstýnek
Obrázek
Obrázek

8.Pokračujeme dál až k vložce z rohoviny, kterou ve spod také převážeme kvůli zpevnění.Vložíme kousek nitě na provlečení,aby jsme mohli bez uzlů ovázku zakončit.
Obrázek

9.Omotáme a konec prostrčíme smyčkou
Obrázek

10.Smyčku zdrhneme a tím provlečeme volný konec pod ovázání
Obrázek

11.Skalpelem zařízneme
Obrázek

12.A takto nějak to vypadá ovázané....
Obrázek

Příště zaklihování ovázky. ;)
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Zdravím vespolek.
V English Longbowman 1330 - 1515 jsou na straně 25 čtyři možné tvary dříků.
Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nevíte, v jakých rozměrech se dělaly dříky BARRELLED a CHESTED (BIG BREASTED). To jsou ty bikonické - jeden je středově souměrný a ten druhý má nejsilnější průměr posunutý směrem ke končíku.

A ještě bych si dovolil tři dotazy na Páju1111:
Ty rohové vložky do končíků, to je buvolí roh nebo tmavý kravský?
Dá se někde sehnat? (Rohovina od Jataganu mi přijde na šípy dost drahá)
Omotávka letek je dělána čím?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od hawkwind »

Bylo by docela pěkné a slušné, kdyby ses nám v prvním příspěvku představil.
Jediné šípy máme k dispozici jsou ty z Mary rose, nebo Westminster Abbey šíp - rozměry jsou k dispozici v obou knížkách od Hardyho/Hardyho, Stricklanda.
Můžeš udělat úplně ubrané zpředu 1/2" na 3/8" (nebo mín´) - to co je na těch šípech hodně vidět a málo lidí kopíruje je jak moc jsou ty konce s drážkou ubrané. Nebo rozděl délku na třetiny. Od přední třetiny uber k hrotu na tulej cca 10-11 mm a pak nech kus paralelně, stačí 10 cm a zbytek délky směrem k drážce zase uber na tenký končík.

Některý kravský roh je tmavý jako z buvola, imho je to úplně jedno. Můžeš samozřejmě zkusit poptat rohy na tomto serveru v inzerci, nebo na livinghistory - každou chvilku někdo kdo má za něco vyměnuje a na tydestičky není potřeba moc dobrej ani silnej celej roh, stačí zbytky.

Na omotávku zkus sehnat hedvábí, čím slabší tím lepší. Zase - omotávky se nám nedochovaly, jen stopy po nich v té patlanici kterou byly zalepené. Hodně psaných referencí je hedvábí. U ranně středověkých šípů se nám dochovalo kopřivové vlákno.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Jmenuji se Jan Fiala a jsem z Tábora.
Hedvábí na omotávky již používám, ale zatím jsem sehnal jen takové malé špulky s 10m návinu za 10Kč. Materiál je to výborný, ale moc ho za těch 10 Kč není.
Pája1111 to na fotkách odmotává z nějaké větší špulky. A vypadá to na kvalitní vlákno. To mne zaujalo a proto se ptám.
Jinak děkuji za odpovědi.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Pája1111 »

NMŽM: Ty rohovinové vložky jsou z buvola, ale častěji používám kravskou rohovinu...
Jinak ta nit na ovázce je prošívací nit na čalounění. Je o trošku silnější, než normální nit. Používám ji i na ovázku tětiv.
Materiál nevím co je zač, ale nejspíš je to nějaký mix přírody a uměliny. Hedvábí je asi tak nejlepší, ale těžko k sehnání a docela drahé. Po odzkoušení několika různých nití, jsem zjistil, že víc než mat. niti je důležité zaklihování samotné ovázky....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od hawkwind »

No to je slušný začátek, ale příště můžeš udělat drážky hlubší a letky nižší. I tohle jsou šípy rozměrově pro dobrou 75 lbs, jak silný máš ten luk?

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Jilm, 190cm, střed 33x25, konce 17x14, D profil. Sílu nevím, objednaný mincíř mi ještě nepřišel.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Pája1111 »

Ty konce jsou nějak moc silné podle těch rozměrů...... Jinak to vypadá tak na 60# max..... ale to je hodně podle kvality dřeva, jilm je dobré dřevo tak by to mohlo dát i víc...
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Včera jsem měl možnost zvážit ty šípy. Mají +- 48g.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Kaša a 8 hostů