lukostřelecké bitvy v dnešní době

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Lazar
Příspěvky: 985
Registrován: 24 Lis 2008, 11:51
Místo/Bydliště: Praha

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Lazar » 19 Zář 2014, 16:45

Tak po kud pojedeme na ostré tak nasazujeme i jízdu a necháme palné (i děla) ládovat kule. Tu totiž jako hroty vynecháváme zejména z důvodů bezpečnosti, ale ve chvíli kdy je nám jedno že ty koně rozdupou všechny co jim přijdou do cesty tak je tam poslat můžem. Půjdem sedět tak či tak, týrání zvířat už nám k tomu doživotí přidá jen pár nepodstatných let.

Jinak právě lučištnická bitva v lese je to kde se dá vyřádit i s malým nátahem, protože žádná palba na vzdálenost by stejně nešla.

Jinak děkuji za podstatnou zpětnou vazbu ohledně Libušína. Fakt tam lučištníky nemáme jen do počtu, máme je tam rádi. Naopak jejich velení důvěřuji natolik že dostávají zásadní střeleckou autonomii, jako podpora šiků si určují palebnou pozici a pohyb zcela volně jednotliví velitelé s jedinou podmínkou neohrozit diváky.
- každá dlouhodobá politika potřebuje jednou za čas projít takovou malou defenestrací.

Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Random » 19 Zář 2014, 18:51

hejtman ilburský napsal:jak by asi vypadal Libušín, kdyby těch pár desítek lukostřelců nemělo tupé šípy ....
To je nepochybně situace, kdy i moji arkebuzíři by ládovali kule, takže bitva by vypadla tak, že bychom poslali tři-čtyři salvy, tzn. 50-60 kulí a pak bychom se postarali o zbytek.

Já nevím, jestli si uvědomujete, jak frustrující jsou bitvy pro jednotky představující pozdní středověk. Naše taktika stojí na palebné přípravě a útoku do otřeseného houfu a zatímco na šípy už se občas reaguje, na "kuli" nepadne nikdo. Jenže dokud se nám nepodaří naředit střelecký šik pár kušiníkama, aby i od nás něco lítalo, tak se to nezmění. Já jsem s tím v podstatě smířen, ale je to otrava :evil:
"Ad ultimum!"

Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský » 20 Zář 2014, 21:24

jo to je fakt na kuli už opravdu nikdo nepadá, ale to je úděl palných zbraní - pokud nejsou dopady je to jen rámusení a čoudění na bojišti .-) ale zase efektní - to se mi líbí.
Chtěl jsem uspořádat bitvu, kde by lukostřelci využili své luky ne jen na efekt, ale akceptací zásahů jejich šípů, ale nebyl zájem - takže asi to nikomu moc nevadí jestli někdo na zásah padne nebo ne.
Příští rok to asi uspořádám pro děti, ti jsou vděční za všechno :D

Avatar uživatele
Pike
Příspěvky: 65
Registrován: 06 Pro 2006, 10:48

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Pike » 22 Zář 2014, 09:03

Lazar napsal:Jinak děkuji za podstatnou zpětnou vazbu ohledně Libušína. Fakt tam lučištníky nemáme jen do počtu, máme je tam rádi. Naopak jejich velení důvěřuji natolik že dostávají zásadní střeleckou autonomii, jako podpora šiků si určují palebnou pozici a pohyb zcela volně jednotliví velitelé s jedinou podmínkou neohrozit diváky.
Díky, vážíme si toho. ;)
Fakt je ten, že kdyby ta bitva měla být "realistická", volil bych pro dané počty a kvalitu střelců úplně jinou strategii - spíše záškdonickou, rozdělit je na malé pohyblivé oddíly a ty pak vysílat po křídlech a mezerami mezi šiky a zase se pružně stahovat, právě podle zmíněné taktiky "vystřel a uteč". K tomu, že to nedělám, má tři důvody: Primo, větší jednotka střelců je divácky atraktivnější, menší skupinky by diváci nejspíš vůbec nezaznamenali. Sekundo, na hromadnou střelbu zepředu mohou bojující alespoň nějak reagovat (z hlediska bezpečnosti i scéniky); toho, že by jim tu a tam přiletěl nějaký šíp z neočekávaného směru, by si opět zřejmě vůbec nevšimli. Tertio, jako velitel mám za střelce zodpovědnost a v jedné jednotce je uhlídám daleko snáz.
hejtman ilburský napsal:Chtěl jsem uspořádat bitvu, kde by lukostřelci využili své luky ne jen na efekt, ale akceptací zásahů jejich šípů, ale nebyl zájem - takže asi to nikomu moc nevadí jestli někdo na zásah padne nebo ne.
Víš co, ono to asi není o tom, že by nebyl zájem. Abys lidi nalákal, musel bys přijít s něčím konkrétním - tehdy a tehdy, tam a tam, pořádám takovou a takovou bitvu, která bude mít taková a taková pravidla. Ovšem chápu, že se do něčeho takového nechceš pouštět, dokud nevíš, jestli by vůbec někdo přijel.
Dost lidí Ti už tady psalo, na jaké problémy bys pravděpodobně narazil. V prvé řadě na počty střelců - na Libušín, největší akci svého druhu u nás, jich jezdí 40 - 50. Opravdu nevím, kde bys chtěl nabrat tu zmiňovanou stovku. Dále - počty protivníků. Kolik lidí Ti přijede, když je budeš lákat na to "pojďte nám dělat živé terče"? A konečně, jak už jsem psal, ta střelba by stejně při vší snaze realistická nebyla. Eurošíp z bitevního luku prostě létá jinak (= výrazně hůře) než ostrý šíp z warbow, jiná je technika nátahu i střelby... Pro průběh bitvy je zásadní rozdíl, jestli máš efektivní dostřel 70m a méně, nebo 200 m a více.
Promiň, tohle nepíšu proto, abych nějak shazoval Tvou snahu nebo Tě od ní odrazoval. Když nic jiného, je dobře, že tu taková debata vůbec vznikla. Ale debaty jsou od toho, aby se daný problém rozebíral ze všech možných stran, proto pokládám za vhodné upozornit na slabá místa záměru.

Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský » 18 Led 2015, 14:13

Máš pravdu že živé terče se nikomu moc dělat nechce, i když na bojišti je každý svým spůsobem terč.-) Počtů bych se nebál, oproti vyzbrojenému pěšákovi který musí ovládat svou zbraň v obraně i útoku - stačí lučištníkovi aby uměl aspoň bezpečně vystřelit šíp před sebe a neublížit si zbroj a poboční zbraň prakticky nepotřebuje - prostě když není kvalita musí se to dohnat kvantitou, jako v klasické válce

Uvidíme co letošní rok v "bojové lukostřelbě" přinese ..... podle mne to jde od desíti k pěti

Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 3 hosti