lukostřelecké bitvy v dnešní době

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský »

Zdravím příznivce lukostřelby a nejen té závodní a turnajové. Domnívám se že lukostřelba je na historických bitvách dost podceňována přestože má pro diváka (teď ať se rytíři neurazí) podstatně větší divácký efekt než klasická šermířská řež. Ale to jen tak na okraj můj osobní názor.
Chtěl jsem jsem jen říct že je škoda, že lukostřelci nemají své vlastní bitvy a vždy jsou jen doplňkem na bitevní poli. Proč neudělat bitvu kde by naopak lukostřelci byli ti hlavní, kteří rozhodovali o výsledku střetu a pěchota ta co se musí chránit a bránit před přívalem šípů (?!). Nebylo to za stoleté války taky tak?? Myslím že je málo bitev kde si to lučištníci trošku užijou :( A co takhle bitva kde by se ty zásahy dodržovali (!?) aby bylo vidět jaký byl lukostřelecký dopad na útočníka. Nic proti Libušínu ale, ale jeden rok se tam lukostřelců sešlo docela dost, myslím že nejméně 80 a podle diváků s kterými jsem mluvil, salva těchto střelců byla velmi impozantní. Při střelbě 5 šípů za minutu (a to není kdo ví jak velká rychlost) by během 5-10 minut museli lučištníci vystřílet na protivníka stovky šípů což by pro něj byť by byl krytý (rozhodně každý nemá pavézu která ho kryje od hlavy k patě) fatální důsledky.
Je mi jasné, že organizátoři to mají na bitvách složité a musí hlavně někam "umístit" pěšáky, kterých je čím dál víc a ti dělají tu masu bojovníků. Proto si opět se ptám .... proč neudělat bitvu jen pro nás, lukostřelce - zřejmě bez diváků, s jasně danými pravidly, aby nasazení lukostřelců bylo co nejreálnější ;)
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský »

co si budeme povídat.... každý lučištník tělem i duší, kdyby si měl vybrat jestli střílet do terče s kruhy, nebo do terče tvaru figur, ne-li dokonce do živých cílů (byť "tupými" šípy) ... ruku na srdce - kdo by hlasoval pro terč s kruhy?! :D
V každým lučištníku (teda pokud to není olympionik co sbírá medaile a poháry) je určitě kus válečníka a pokud mohu mluvit za sebe, tak než trefit desítku v terči je pro mě lepší pocit trefit třeba obyčejného pěšáka v běhu byť jen do nohy :)
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Pája1111 »

V tomto ohledu se dá dobře vyřádit na Wothanburgu při dobývání. Lučištníků je tam na obou stranách hodně a druhá bitva je brána na zásahy, ne podle scénáře, takže koho trefíš, ten lehne.
Jinak co se týká nějaké velké lukostřelecké bitvy, rád přijedu, ale pořádat to nebudu, to už bych fakt potřeboval 48 hodinový den :D
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský »

Na Wothanburku jsem dříve párkrát byl, výborné bojiště - velmi reálné. Teď už by mě tam s lehkou lučištnickou (gotickou) zbrojí těžko pustili - ale je to správné a akceptuji to.

Co se týká takovéto bitvy, lhal bych kdybych se takovouto myšlenkou již nezaobíral ... do Libušína se rozhodnu, možná tam nějaký takový plakát o lukostřelecké bitvě vyvěsím :D
bruuk
Příspěvky: 130
Registrován: 03 Bře 2011, 10:24
SHŠ: HSŽ Poustevník

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od bruuk »

To, co chystáš, je svým pojetím skoro dřevárna, nebo Larp.
Možná že mezi tou komunitou se něco takového už pořádá.
Na dřevárnách je běžné, že bojovníci na zásah lukem padají.
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský »

s dřevárnou bych to zrovna srovnávat nechtěl - tam jsem jednou byl a to mi bohatě stačilo, to je úplně jiná sorta lidí a úplně jiná pravidla. To že tam bojují atrapami zbraní je v pořádku, ale když tam dva maníci chodí po lese z nichž každý má nohu v jedné nohavici a jsou dvouhlavá saň .... (?!) ... no to už je i na mě moc :D Dřevěný v bitvě může být luk, štít nebo násada od halapartny nikoliv meče. Pokud na zásah lukem někdo nepadne tak nebyl až tak dobře zasažen
pokud to ovšem nebyla plechovka, která si toho někdy ani nevšimne). Střelba do nekryté pěchoty na krátkou vzdálenost třeba jen 30 liberním lukem velmi účinná - to máme vyzkoušené.
Avatar uživatele
Mojshe
Příspěvky: 789
Registrován: 19 Lis 2008, 21:07
SHŠ: Rattenschwanz, C.of st. George

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Mojshe »

Zažil jsem bitvu na Franchimontu v Belgii, slušná řež, hustí lukostřelci: střílelo se napřímo, šípy měly takové ty kónické hroty z fialové gumy, co se používají na Západě; Hodně jsem, si to užíval, např. když mne 2 šípy do prsou dokázaly zastavit v běhu...

našel jsem i video:
https://www.youtube.com/watch?v=-fgRO2ZUrF8

(safra, netušil jsem, že to je už 11 let zpátky...)
Jákob aka Mojshe
-----------------------
www.armabohemia.cz
www.mojshe.sweb.cz
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Pája1111 »

Ty gumové špuntíky, co se používají venku, jsou tady ze zcela pochopitelných důvodů neakceptované. Mají příliš malý průměr a tím jsou velkou hrozbou pro oči!
I "euro" šíp může docela dost ublížit, obzvláště při přímé střelbě (myslím tím zásah do oka)....
Poslední dobou bych se spíše nedivil, kdyby hodně pořadatelů lučištníky odstraňovalo z bitev,než rozšiřovalo jejich řady.
A z pohledu lukostřelce? Koho by bavilo na 30m střílet vysokým obloukem?

Myslím, že ta střelba do bitvy patří, ale asi ne moc masová, spíše co nejpřesnější zásahy do trupu a nohou....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský »

já si středověk bez sřelných zbraní, ať už kuše nebo luky prakticky nedokážu představit - vždycky bylo výhodnější protivníka vyřídit na dálku než ho náročně "ručně" dobíjet .-)
Avatar uživatele
Freya
Příspěvky: 6
Registrován: 19 Srp 2013, 12:20

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Freya »

My byli loni na Kuníně a tam bylo lukostřelců strašně moc. Je to víceméně všegotická bitva (letos jsem četla něco o 15.stol), ale pořadatelé jsou strašně milí, je tam lukostřelecký turnaj a turnaje v tesáku, zápasu atd. Ani nevím, co za lukostřeleckou skupinu tam bylo, ale postarali se o to opravdu dobře.... Jediná nevýhoda byla že celý víkend lilo.
Dobřenský Lovčí
Příspěvky: 1
Registrován: 08 Dub 2014, 12:28

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Dobřenský Lovčí »

Ahoj, myslím si, že mohu říct za "Dobřenice" - jóóó. Hejtmane, je na tebe někde spojení, Adam z Dobřenic by se s Tebou rád na toto téma spojil.
SWED
Příspěvky: 2
Registrován: 10 Dub 2014, 11:20

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od SWED »

Zdravím ctihodní pánové.Jsem zde na fóru nováček,ale dovolte mi zapojit do této diskuze.Osobně souhlasím s hejtmanem a velice rád bych se takovéto bitvy z účastnil.Osobně by mě zajímala pravidla pro zásah bo dle mého názoru průměrný lučišník vystřelí něco kolem 10 šípů za minutu a dejme tomu nás bude na každé straně kolem 50 tak do pár minut je asi po bitvě bo všici by měli vypadat jako jehelníček a hrát mrtvé aspoň tak si to myslím já,ale pokud se mílím tak prosím za prominutí a opravu mého zcestného názoru.A za dále na jak velkém bojišti by asi bitva musela probíhat aby bylo bezpečno pro Doprovod a čumily při průměrném dostřelu luku kolem 200 a více metru,ano s kovaným hrotem.takže z bambulí kolik 100 m ? Má někdo vyzkoušené?Zdravý SWED
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Pája1111 »

Hlavně se střílí se slabými luky, kdybych dal bambulák do silného, rozstřelí se mi to u ksichtu...a kdyby nedejbože vyletěl, podle špuntu by poznali, kam do tebe proniklo týblo...
Takže, dostřel do těch 100m sedí (alespoň u mého luku na bitvy a mých šípů)...

Jen myslím, že čistě lukostřelecká bitva je nesmysl, jak z historického hlediska, tak i pro současnost.
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
SWED
Příspěvky: 2
Registrován: 10 Dub 2014, 11:20

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od SWED »

No dle mého názoru bych spíš počítal lukostřelci plus nějaká pěchota ve stylu stoleté války čí spíš války růží.Ale je to pouze můj názor.
Apropo kousek za barákem mám několik čtverečných kilometrů více či méně rovinaté travnaté plochy .tam by šlo podniknout ledacos :badgrin: SWED
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský »

SWED: vesměs máš pravdu, u současných rekonstrukcí bitev jsou lukostřelci opomíjeni, protože by na ostatní účinkující, kterých je valná většina prostě již nezbylo místo, nebo by se vůbec do boje nedostali. Uznávám, že pořadatel prostě musí tu masu šermířů nějak zapojit do bitvy a kdyby na palisádě postavil pár dobrých lukostřelců nepotřeboval by skoro žádné pěšáky kteří by tu palisádu bránili protože by je lukostřelci postříleli než by tam doběhli :) Bitva může být buď reálná nebo pro diváky. Samozřejmě jsem nemyslel pouze lukostřeleckou bitvu mezi lukostřelci, v tom jsem se asi špatně vyjádřil, chtěl jsem pouze aby účinky lukostřelby byly jasně patrné což bez akceptování zásahu lukem nejde.
K těm "euro šípům" jak je někdo nazval, mám také trochu výhrady, je prakticky jedno jestli se jedná o špunt od šampáňa použitý nebo nový (spíše bych se přikláněl k tomu použitému, protože navrstvení hmoty už je zde vlivem použití větší ve střední části a více odolá nárazu při zásahu) Domnívám se že ještě před tento korek je dobré dát další materiál který bude absorbovat nejen náraz ale i trochu rozšíří plochu dopadu např. kus staré karimatky. I tak v boji by použití těchto šípů bylo prakticky jednorázové - o vyvážení nemluvě.
O tom jakou silou vystřelíš z lukem je prakticky na tobě, natáhneš málo - dostřelíš 20 metrů, natáhneš víc dostřelíš 60 metrů atd,. což je v bitvě u luku podstatná výhoda oproti kuši, proto omezovat nátah luku v bitvě je tak trošku alibistické, každý lukostřelec by měl svůj luk znát natolik aby věděl co si může dovolit. Pokud někdo omezí v bitvě nátah na nějakých 15kg nemůže pak chtít po lukostřelci aby s víše uvedeným šípem bez vychřice v zádech dostřelil 100 metrů :?
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 1 host