lukostřelecké bitvy v dnešní době

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od melkel »

feketesolyom napsal:http://www.youtube.com/watch?v=BGghqfeKLTY
sú tam aj lukostrelci
To je strašné.....
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Honza F. »

Myšlenka to není špatná, ale myslím, že hlavní problém bude střelivo, resp. jeho dostatek. Každý střelec by měl mít minimálně svazek tj. 24 ks šípů. V případě velkých bitev se další zásoba vozila na vozech a dopravovala se na pozice střelců dle potřeby. Takže i kdyby, tak min. 2 svazky na střelce, tj. 48 kusů, aby to stálo za to.
Ruku na srdce, kolik lidí je schopných a ochotných pořídit si 48 euro-šípů? Myslím že i 24 ks bude problém.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský »

Munice byla vždycky drahá, dobře to vystihuje hláška ze Statečného srdce: " šípy jsou drahé, pošli pěchotu ta nic nestojí!" :thumbup:
Organizátor nesmí spoléhat jen na to co si lučištník přiveze, kór když nedostane žádný žold, menáž, nebo podíl na kořisti .... :) myslím si že erární šípy jsou i lepší než když má každý svoje, nikde jsem nečetl že by si lučíštník dělal nějaké šípy vlastní - ale raději to tu moc nebudu ventilovat organizátoři bitev by mě asi ukamenovali ....
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Honza F. »

Samozřejmě že si dříve lučištníci šípy sami nevyráběli, stejně jako si dnešní vojáci nevyrábějí (ani nekupují) náboje.
Šlo mi o to, že na takovou lučistnickou bitku bude potřeba značné množství střeliva, které bude stát dost peněz a že to bude asi ten největší problém, který bude potřeba překonat.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Random
Příspěvky: 1287
Registrován: 04 Lis 2007, 20:15
SHŠ: Fäähnli Rattenschwanz
Kontaktovat uživatele:

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Random »

Já nikoho kamenovat nebudu - organizujeme bitvu, kde se pár lučištníků objevuje, a to vč. zahraničních. Po zkušenostech z prvního ročníku jsme na vlastní náklady vyrobili stovku eurošípů a ty jim ditribuujeme. Stálo to prachy, ale je to investice do bezpečnosti, takže je to cesta, kterou bych doporučil.

No, 48 na osobu jich ale není, na to nemáme, ale naštěstí to podle scénáře ani nepotřebujeme :badgrin:
"Ad ultimum!"
melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od melkel »

Jestli chceš udělat opravdu lukostřeleckou bitvu, bude pro diváky buď nepřístupná, nebo nezajímavá. Odvážím se tvrdit, že Dobývání je ohledně v ČR volné lukostřelby v bitvě nejblíže "realitě", a zkombinovat diváky se střeleckými úhly je fakt problém. Tudíž u "volné" bitky, které nebude mít jasně určené směry střelby, s diváky moc počítat nemůžeš. Což ti odstaňuje příjmy, a tedy si lukostřelci musí střelivo platit sami, nebo musíš mít bohatého sponzora.
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský »

Melkel: s divákama bych moc nepočítal, je to starost na víc. Co se týká šípů tak je fakt, že by bylo dobré mít erární, naštěstí cena "eurošípu" je oproti ostrému pakatel. Spíše je problém kdo je udělá ....
PeZ
Příspěvky: 19
Registrován: 11 Črv 2007, 10:22
Místo/Bydliště: U Řípu a Labe
Kontaktovat uživatele:

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od PeZ »

RS akce jsou pro bitevní lukostřelce přátelské, jmenovitě Curiov a Rogar - bojiště je krátké, výpady pěchoty proti lukostřelcům minimální díky hradbám pevným nebo štítovým, lučištníci jsou v roli skirmisherů s volnou rukou a nesvázáni jednotkou a střelbou na povel, lučištníci na obou stranách, takže je stále dost střeliva.
Velice se to podobá tomu, když si moje děti na chalupě vytáhly s kamarády moje eurošípy a ohromně se bavily celý minulý víkend.

Jakmile se začne fabulovat o realistickém boji a napodobování skutečnosti začnou se hromadit nesmysly. Omezují nás v podstatě tyto věci:
1. počet lukostřelců Ani 100 lukostřelců neudělá takovou hustotu střelby, aby zastavili odhodlanou pěchotu o 10 soudruzích v plechu.
2. neúčinnost nářadí - čím slabší luky a lehčí šípy, tím věší bezpečnost - většina z účastníků chce v pondělí vidět stejně jako v pátek - za to že můj luk dostřelí eurošípem jen 50 m se nestydím
3.soudnost lukostřelce - ta mě omezuje nejvíc, dokud mi adrenalin a a rudo v očích nedovolí mířit na hlavy těch zmetků naproti co nepadají

Takže zůstaňme u divadla nebo zábavy.

Letos bych zkusil odpajdat Curiov, Rogar a Ilburk jestli bude :) , na Libušíně už mi to přijde daleko :wave: a přes Budyni budu mít rodinnou dovolenou. :cry:
...neboť muž vítězívá nad mužem a zbraň přemáhá zbraň; pro bohy máme krvavé oběti a proti kouzlům lze použít kouzla; ale neblahému osudu nelze čelit.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hawkwind »

Mimochodem, když si najdete na českém šermu téma "Men at arms" vs lukostřelci, tak jsem měl velice podobný nápad otestovat co by znamenal útok pěchoty na lukostřelce v použitelném množství, včetně označování zásahů barvou a to už tak před 10 lety. Nihil nuovo sub sole. Ztroskotalo to stále na těch samých věcech
- čím realističtější tím nebezpečnější
- nedostatek šípů
- jiné vysoké náklady
- lidi nemají ani dost luků v potřebných parametrech
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský »

Co se týká argumentů o problémech při organizování lukostřelecké bitvy, tak máte pravdu - nejhorší je myslím možný úraz v obličeji, resp. očí. Z tohoto důvodu bych se přiklonil k sice nedobovému avšak bezpečnému opatření. Jelikož by nebyla bitva pro diváky, vůbec by nevadilo, kdyby účastníci si mohli chránit obličejovou část, resp. oči různými ochrannými prostředky jako je to např. při střelbě u paitbalu kde je stejný problém. Průhledné štíty na obličej, masky, brýle apod. - by nijak nesnížilo bojovou realitu a fakticky podstatně snížilo možné zranění. Pokud má někdo pouze "silný" luk musel by střílet pouze dálkové ostřelování, což myslím je také dost důležité a nutí všechny zůčasněné být pořád ve střehu, nebo se chopit sudlice.-) Prostě záleží na pravidlech, které se před tím dohodnou a jak správně uvedl PeZ lidský faktor se těžko dá předvídat - pokud se na bojišti objeví "vůl" těžko se to předem ovlivní - každoročně to vidím na Libušíně.

PeZ: Ilburk bude 14. 9. 2014 (vyjímečně v neděli) v sobotu 13. 9. přemejšlím ne nějaké takové malé bitvičce ve výše uvedeném smyslu. .... a lukostřelce bych nepodceňoval zmíněných 100 lukostřelců myslím proklepe všechny části 10ti soudruhů v plechu natolik, že by byl zázrak kdyby jeden doběhl nezraněn :)
Naposledy upravil(a) hejtman ilburský dne 20 Dub 2014, 22:32, celkem upraveno 1 x.
melkel
Příspěvky: 1443
Registrován: 04 Ún 2010, 15:14

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od melkel »

No, střílím v obyčejných brýlích, a je to celkem pruda, protože občas je vezme tětiva. Střelbu v obličejové paintballové masce si představit nedovedu. A stále platí to, že potřebuješ dostatek munice a lidi uznávající zásahy. Proto si myslím, že můžeš udělat bitvičku kde lučišník působí v relativně malých počtech, ale na 100letou válku můžeme zapomenout.
BTW, střelbu eurošípu z těžkého luku si nedovedu představit.
Avatar uživatele
Rivan
Příspěvky: 35
Registrován: 06 Ún 2009, 13:13
Místo/Bydliště: Brno/Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od Rivan »

Vystřelit eurošíp ze silného luku mě už nějakou dobu láká ... čistě pro vyzkoušení jakou neplechu to udělá ... :)
Always aim for the centre. The centre of the aspirine tablet is exactly the same size as the centre of beach ball.
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský »

melkel: .... všechno jsou to jen malé bitvičky nebo potyčky o desítkách maximálně stovkách bojovníků. V tomto případě bych dal přednost kvalitě nad kvantitou.
... jinak z luku můžeš vystřelit i hrábě, když si uděláš na konci zářez pro tětivu :D
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od lasky »

kedysi som dostal z WB zasah eurosipom do praveho bicepsu, cez moju hrubu vypchavanicu, 7kg vazi ten presivak...a mal som tam peciatku.. modrinu asi 10dni.. bolo to asi na 150metrov, skor myslim ze sa eurosip moze pri vystrele zlomit alebo tym ze eurosip nema zodpovedajucu vahu tak sa moze poskodit WB.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
hejtman ilburský
Příspěvky: 38
Registrován: 16 Dub 2010, 12:45
SHŠ: Ilburští střelci
Místo/Bydliště: Saaz

Re: lukostřelecké bitvy v dnešní době

Příspěvek od hejtman ilburský »

Může mi někdo vysvětlit, co je to vlastně ten "eurošíp" a proč se tak jmenuje nebo kde je to specifikováno? Domníval jsem se že je to vlastně "bitevní šíp" který má místo hrotu špunt od šampáňa, které se asi pije v celé Evropě? - proto eurošíp? :)

lasky: co je to WB? ....s jedním V bych to ještě pochopil. Nějaký druh luku?
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti