Kuše

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Kuše

Příspěvek od hawkwind »

Udělej si tu kolíčkovku a udělej dřevěné lučiště. Až to budeš mít dumej nad kamuflováním laminátového lučiště do kůže abys měla něco co vypadá jako kompozitní na 14 stol.
Jeneš už je nedělá, přišel o dílnu. Já jsem ted´jedno laminátový udělal na tu kuši co Wothanovi opravuju po Bláhovi a ne že by se mi to v nejbližší době chtělo dělat znova obzvlášt´když na to nejsem zařízenej - a vyšlo mě to docela draho, protože dobrý materiál a lepidlo něco stojej. A samozřejmě je to humus s tím dělat.

J.

----------------------- pon čer 01, 2009 1:00 pm ---------------------

Dřevěné lučiště na kušku - vem jasanovou lat´ s dobrými léty širokou 5 cm a dlouhou 90 cm.
Silnou všude stejně - kolem 1 cm. Uprostřed nech 10 cm paralelně a od toho místa rovnoměrně uhobluj z každé strany 1.5 cm, tak že špičky budou široké 3 cm. Zaobli všechny hrany a zakulat´špičky. Pak vezmi lněné plátno a bílé truhlářské lepidlo a nalep to plátno na venkovní stranu i trochu přes tu hranu. Až to uschne, tak tu hranu šmirglem začisti.

To je všechno, možná bude potřeba trochu porychtovat oblouk při nátahu, ale to se dá udělat když už je to na kuši.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
anaj
Příspěvky: 4
Registrován: 01 Črv 2009, 12:06

Re: Kuše

Příspěvek od anaj »

to je super takže kolíčkovku ,třeba jako je ta kráska od Páji na 1.str. a lučiště tak jak píšeš ,dobrá pánové moc děkuji a teď takový malý detail .Mám částečně chromou levou nožku proto jsem zavrhla luk,myslíte že při střelbě z kuše stáčí převážně pravá strana nebo i tak budu mít problém? Podle teorie kterou jsem si našla je práce z kuší lehčí nebo je to zase vše jinak?V tom případě si místo tý hnáty nechám navařit trubku a nechám se vždy někam zapíchnout ale střílet z kuše chci. :x
Naposledy upravil(a) anaj dne 01 Črv 2009, 15:30, celkem upraveno 1 x.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Kuše

Příspěvek od hawkwind »

No to zjistíš, jak ti to půjde, ale fyzicky to nijak zvlášt´namáhavé není.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Broďan »

anaj napsal:to je super takže kolíčkovku ,třeba jako je ta kráska od Páji na 1.str. a lučiště tak jak píšeš ,dobrá pánové moc děkuji a teď takový malý deta .Mám částečně chromou levou nožku proto jsem zavrhla luk,myslíte že při střelbě z kuše stáčí převážně pravá strana nebo i tak budu mít problém? Podle teorie kterou jsem si našla je práce z kuší lehčí nebo je to zase vše jinak?V tom případě si místo tý hnáty nechám navařit trubku a nechám se vždy někam zapíchnout ale střílet z kuše chci. :x

Ahoj, koukám, že tě ti dva zarputilí fanatici nakýblovali do kolíčkovky :drunken: . No, dobrá, její výroba je snazší, ale pokud chceš střední Evropu a konec 14. stol., tak bys měla uvažovat výhradně o klasické konstrukci s parohových ořechem. Jelikož se všechny kuše z této doby natahovaly za pomoci nějakého napínáku (kozí noha, opaskový hák, rumpál, později hever), jsou požadavky na fyzický výkon střelce minimální. Vlastně jde pouze o celkovou hmotnost a rozměry kuše, protože ženská má obvykle problémy zamířit s "dospělou" kuší, právě kvůli její hmotnosti a délce.
Před časem jsem shromáždil různé materiály, který se týkají evropských kuší a už delší dobu si myslím, že objem dostupných informací, které mám, je prakticky konečný. :badgrin: Kuše s ořechem jsem vyrobil zatím dvě a třetí začal, jenže pak přišlo druhé manželství a vypadá to, že budu mít čas teprve, až děti odrostou.
Odkazů na internetu není zas až tolik, základní představu z nich ale získáš.
Tento návod je sice třeba brát s rezervou, ale některé věci se z něj použít dají. Např. kovové lůžko ořechu, které je vhodné pro silné kuše.
http://www.berwelf.de/artikel/anleitungen/armbrust.pdf
Na fotce je kuše ze 14. stol., ovšem zmrzačená, neboť na ní nějaký trotl-restaurátor uvázal lučiště obráceně. Správně má vypadat takto: http://www.strelci.webzdarma.cz/Fotky/a ... 1_Koln.jpg
http://www.strelci.webzdarma.cz/Fotky/a ... 2_Koln.jpg
Tady jsou moje kušky:
http://www.strelci.webzdarma.cz/galerie ... yhever.jpg
http://www.strelci.webzdarma.cz/Fotky/K ... 20moje.jpg
Článek, který by zasloužil již menší revizi, nicméně na to nemám čas:
http://www.strelci.webzdarma.cz/Kuse%20clanek.htm

Něco pro inspiraci:
http://www.crossbows.republika.pl/MWP.shtml

Jinak mohu spoustu obrázků, ze kterých jsou vidět konstrukční řešení, zaslat e-mailem.
Každopádně patří výroba středoevropské kuše k obtížnějším záležitostem. Jsou však i blázni, kteří vyrobí toto:
http://www.brodabohemicalis.wz.cz/Fotky ... ovsky1.jpg
... s tím je ovšem škoda střílet, to patří do vitríny
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

anaj napsal:to je super takže kolíčkovku ,třeba jako je ta kráska od Páji na 1.str. a lučiště tak jak píšeš ,dobrá pánové moc děkuji a teď takový malý deta .Mám částečně chromou levou nožku proto jsem zavrhla luk,myslíte že při střelbě z kuše stáčí převážně pravá strana nebo i tak budu mít problém? Podle teorie kterou jsem si našla je práce z kuší lehčí nebo je to zase vše jinak?V tom případě si místo tý hnáty nechám navařit trubku a nechám se vždy někam zapíchnout ale střílet z kuše chci. :x
Řekl bych, že střelba z kuše náročná na nohy není vůbec a nehledě na to, že při střelbě můžeš sedět na trojnožce. To prostě s lukem nedáš :D Jen snad při variantě natahování zbraně opaskovým hákem ten problém asi vznikne, neboť jednu nohu musíš vložit do třmenu a na druhé stojíš. Ovšem jsou tu i mnohé jiné varianty napínání, například klikovým heverem, klikami, anglickým kladkovým heverem či v případě slabších kuší tzv. kozí nohou což je pro tebe asi ta nejlepší varianta chceš-li si napínat kuši sama. Napínat lučiště si ale můžeš nechat od pomocníka a u žen by to bylo i historicky jedině správně. V měšťanských soutěžích ženy nestřílely Ku ptáku jako muži, ale Ku husi což byla opravdu roztomilá soutěž, kdy nebohý pták byl uvázán za nohu ke kolíku v zemi a před ním byla natažena plachta. Jak husa různě z poza plenty vykukovala ve snaze se spasit, ženy po ní intuitivně střílely. Podobná disciplína se střílí na hradě Landštejně. Letos budou střelecké slavnosti Landštejn 18.6.2009. Tak se můžeš přijet podívat případně zúčastnit. Akce začíná zápisem v 11.oo hod a samotná soutěž pak od 13.oo hod. Pak budou střelecké slavnosti i v Českém Brodě a to 26.9.2009, ale se zaměřujeme na druhou polovinu patnáctého století, tudíž by si to chtělo pořídit patřičný oděv na toto období, ale budeme tolerovat i kolíčkové kuše s tím, že lidem budou prezentovány jako repliky starých kuší.
Jinak ještě k těm laminátovým lučištím, krom shora zmíněných mě pak ještě napadá Martin Klatka. Kuše tedy nebrat, ale lučiště ulepí docela dobré a za přiměřenou cenu. Odvíjí se podle nátahu.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Strakoš
Příspěvky: 115
Registrován: 06 Lis 2008, 10:51
SHŠ: SHŠ Fortuna

Re: Kuše

Příspěvek od Strakoš »

Ahoj, potřeboval bych poradit. Mám teď možnost koupit kuš od Ladidslava Káchy. Laminátový lučiště v omotávce z provazu napuštěný voskem (prej zašití do kůže se mu neosvědčilo), ořech železný. Jedná se mi o jednoduchou vojenskou klasiku (zařazení tak na 15století),žádný vykládání kostí apd. Vím že ten želez. ořech neni vono,ale pozdějc se už objevovali ne? Fotka mi sem nějak nejde dát ,tak jestli by byl někdo ochoten se na ni podívat můžu ji poslat meilem.
Díky za jakýkoliv názor.
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Kuše

Příspěvek od Siegfried »

Postni obrázek nějak zmenšenej sem, obecně mají káchovo kuše tyto nejčastější chyby:
1. Divný tvar sochy, konec se rozšiřuje se do jakési patky co se opře o rameno.
2. drážka udělaná ve dřevě pro vedení šipky, ne, že by se nedala dohledat, ale nebylo to příliš obvyklé.
3. napínací třmen není přimotaný k lučišti a soše, ale je na samořezných šroubech
4. ořech není přimotán na provázku, ale je na dutém nýtu či trubičce
5. "pérová" pojistka držící šipku v kuši
6. zbytečně dlouhá páka spouště (má pak velkou vůli při střelbě) a je "zdobená" kroucením

Pokud vím tak na ploše kudy se pohybovala šipka, bylo vykládání kostí z funkčního hlediska téměř vždy (tedy žádné berle v podobě, že je laciná nezdobená to moc nezachráněj)
Pokud má potíže s zašíváním lučiště asi něco dělá špatně :) Ale to se dá předělat, problém je spíše ten, že to laminátové lučiště pokud není doplněné nějakým materiálem do patřičné tloušťky (proto se tam s ním zašije třeba nějaká kůže) vypadá děsně subtilně. Kovové ořechy jsou pokud vím záležitost o které se předpokládá, že se dostaly do originálů kuší spíše při pozdních opravách v muzeích. Pozdnější věc jsou spíše kovová lučiště, ale to se šíří od západu a spíše pro 16.stol.

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

Bohužel výrobky pana Káchy toho mají s historickou předlohou společného pramálo. Záleží na co jí chceš používat, zda na nějaké střílení doma na zahradě či jako zábavu na skautském táboře tak by to mohlo stačit, ovšem chceš-li kuši jako historickou zbraň či alespoň aby splňovala nějaké ono koukatelné minimum tak jdi od toho, neboť jsou to zbytečně vyhozené peníze. Nechápu např. v čem se mohlo panu Káchovi neosvědčit zašití byť laminátového lučiště do kůže a proto obhajuje ten nesmysl s tím nadehtovaným provázkem. Asi to tak sám vymyslel. V případě koupi takovéhoto výtvoru doporučuji následující. Odendat lučiště a zalepit do kůže, provázek zahodit, funguje to naprosto normálně. Nahradit ten umělohmotný špagátek co má imitovat tětivu, tětivou novou udělanou z čalounické nitě. Nahradit původní třmen z nějakého drátu či kusu podivně ohnutého železa,třemenem novým kovaným, předlohy najdeš i ve Wagnerovi. Dále bych doporučit třmen uchytit odpovídajícím způsobem k lučišti. Další úpravou je samotná socha kuše. Je třeba jí dát alespoň trochu odpovídající tvar dle nějáké-té předlohy viz. třeba opět ten Wagner. Existují i jiné lepší materiály o kuších než ten mnou zmiňovaný, ale pro ty základní představy o tom jak by to mělo vypadat by to mohlo stačit. Jinak se podívej na odkazy od Broďana tam najdeš více. viz. příspěvek shora.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Broďan »

Bransud napsal:Ahoj, potřeboval bych poradit. Mám teď možnost koupit kuš od Ladidslava Káchy. Laminátový lučiště v omotávce z provazu napuštěný voskem (prej zašití do kůže se mu neosvědčilo), ořech železný. Jedná se mi o jednoduchou vojenskou klasiku (zařazení tak na 15století),žádný vykládání kostí apd. Vím že ten želez. ořech neni vono,ale pozdějc se už objevovali ne? Fotka mi sem nějak nejde dát ,tak jestli by byl někdo ochoten se na ni podívat můžu ji poslat meilem.
Díky za jakýkoliv názor.
Pan Kácha bohužel neví, že se stejným úsilím, které věnuje výrobě funční, leč vzhledově nesmyslné kuše, by mohl vyrobit zbraň, která se alespoň tvarově blíží originálu. Resp. spíš nechce, než neví.
Jeho dosavadní výrobky jsou vhodné pro rekreační střelbu, ale pro účely historické střelby naprosto nepoužitelné.
Obrázek
- socha neodpovídá tvarově, zvláště rozšíření na konci je podivné
- ořech je malý (parohový, volně uložený zde raději nezmiňuju)
- lučiště je tvarově nevhodné, příliš tenké, mělo by být dotvarováno silnou kůží či jiným materiálem
- tětiva je příliš tenká, středověké tětivy měly velký průměr kolem 1cm
- oko pro nohu je také tvarově nevhodné

Než z téhle rekreační kušky vyrábět něco vzdáleně podobného středověké kuši, tak je lepší to vyrobit celé znova.
A že se zašití nebo zalepení lučiště do kůže neosvědčilo? Tak to fakt nechápu, proč? Já mám všechna lučiště v kůži a nevidím sebemenší zádrhel.

Do stejné kategorie jako Kácha " tedy FANTASY" patří i Martin Klatka, ale ten mi přišel docela dobře komunikativní a snad by vyrobil i kuši podle požadavků zákazníka. Tyhle jeho výrobky na internetu také nemají mnoho společného s historickými kušemi:
Obrázek

... tahle má docela slušně tvarovanou sochu:
Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Kuše

Příspěvek od hawkwind »

Olaf - člověče mě nenapadá nikdo kdo by byl ochotnej postavit za prachy koukatelnou kuši, obzvlášt´ ne pro chudého studenta. Občas si jí někdo postaví a pak odprodá, vyplatí se to sledovat.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Broďan »

Olaff napsal:Brodan: Koho sa oplati oslovit s vyrobou kuse v CR za predpokladu, ze som chudobny student a hladam optimalny pomer medzi cenou a aspon vizualnou historickou vernostou?
Diky.
EDIT> Som zabudol napisat, ze ma zaujimaju kuse, s ktorymi by sa dalo na bitkach strielat do ludi s korkovymi hrotmi. Brat ma teraz cosi od Zackla /no jo, no....:D/ a to ma natah okolo 60 Lb udajne. Do ludi s tym pali, za predpokladu, ze ten clovek je pancierovy, nech nie je pruser. Ale pokial by sa naslo cosi umiernenejsie a s lepsim vyzorom, ktovie...
Chudý student nemá nárok na slušnou kuši :badgrin: Ledaže by si jí vyrobil sám.
Občas se stane, že si někdo vyrobí dobrou kuši, ale pak udělá ještě lepší a tu starou prodává. Je to ale čistě o náhodě. Profíci to prostě nevyrábí a výroba dobré kuše obnáší pro zaměstnaného člověka několik týdnů (či spíše měsíců) práce po večerech. Tzn., zanedbáváš rodinu, resp. partnerku, chodíš pozdě spát, nechlastáš, nebavíš se, alebrž jsi zalezlý v dílně a makáš. Vždycky je tam spousta problémů a některé věci se dělají na více pokusů. A pak mi řekni, jak určit cenu svého výrobku a vlastně i najít důvod, proč své dílko prodat?

Vyrábět kuši, aby s ní šlo střílet do lidí šipky s bambulemi, mi přijde jako plýtvání energií a časem. Šipky s korkem se nevejdou do normálního toulce, musí být dlouhé, aby to vůbec šlo nabít a na první pohled to vypadá příšerně. Můžeš mít oděv i zbroj super a těmi ukrutnými šipkami to všechno degraduješ na nulu. Před pár lety ještě nikdo neměřil napínací sílu kuší a tak jsem si na menší akcičky bral tuhle s nátahem cca 130 kg: http://www.strelci.webzdarma.cz/Fotky/K ... 20moje.jpg
Šipky měly místo hrotu gumovou hadici vyplněnou silikonem, dalo se s nimi střílet velmi přesně a vypadaly relativně dobře. Tak na 30m jsem celkem spolehlivě trefoval nohy a nikam jinam jsem ani nemířil. Přes hadry to dělalo opravdu slušný jelita a cítili to i přes plechové nohavice. Před třemi lety na Ostravském hradě jsme s Pappim svou palbou způsobili, že se nepřátelští plecháči museli dobře krýt štíty. Divili se, protože byli zvyklí kušiníky a lučištníky ignorovat. Takhle by to ovšem mělo být ve všech "bitvách", ale raději divadelně zahrané. Viz tady: http://www.strelci.webzdarma.cz/galerie ... _bitva.jpg
Dneska jsou kuše do bitev limitovány asi 30-35 kg a to je o ničem. Z takhle slabé kuše a s takovou hroznou šipkou je možná jenom střelba na slepo do davu. Nic se nedá trefit, nikdo na to nereaguje. To už je lepší palná zbraň, ta alespoň bouchá a kouří a vypadá jako skutečná, což potěší diváka i střelce. :banan:
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Olaff
Příspěvky: 303
Registrován: 10 Pro 2006, 23:53
Místo/Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Olaff »

Hmmm...

Takze v tom pripade Zackl za par supov na bitku stacit a vyhovovat moze, hoci vyzera, povedzme ze trochu svojsky... Inak vyssie som sa sekol, bracho nema 60 Lb, ale 60 kg, hm...

Ale ok, dajme tomu, ze teda chudobnym studentom nechame Zackla, keby sa ma ktosi pytal na poriadnu kusu, za ktoru sa nemusi hanbit a ma na to, koho by som mal oslovit? Viem zatial iba o Hawkindovi, ale tak akosi sa mi nechce verit, ze nemate cosi v zalohe... :badgrin: Predsa len, zachytil som tu zmienky o streleckych slavnostiach /Landstejn???/ a tam myslim, ze si strelci na poriadnu vybavu potrpia...

Inak s tym pouzitim v bitkach to chapem, odkedy sa objavil u nas bracho s kusou, niektori prisli na to, ako funguju stity, problem je skor s palnymi zbranami, kedze sa nestriela ostrymi, zdrvujuca vacsina ludia na strelbu kasle... :?
"Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát, ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou - ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to nevyvraždit se." Jan Werich
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Broďan »

Olaff napsal:Ale ok, dajme tomu, ze teda chudobnym studentom nechame Zackla, keby sa ma ktosi pytal na poriadnu kusu, za ktoru sa nemusi hanbit a ma na to, koho by som mal oslovit? Viem zatial iba o Hawkindovi, ale tak akosi sa mi nechce verit, ze nemate cosi v zalohe... :badgrin: Predsa len, zachytil som tu zmienky o streleckych slavnostiach /Landstejn???/ a tam myslim, ze si strelci na poriadnu vybavu potrpia...
Na Landštejně se objevuje maník, který občas nějakou kuši odprodá. Nějaké kuše od něj kupovali Strakoničáci a vždycky dobře nastřílí. Jsou to tedy spíš renesanční kuše s ocelovým lučištěm.
Snad by ti někdo z nich řekl více: http://www.shsmarkyz.cz/index.php?optio ... &Itemid=10
http://www.shsvendetta.cz/kontakty.html

Jinak co říci o výbavě střelců na Landštejně? Asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že je velice tristní. Kostýmy vesměs šílené, klasická šermířina. Převládají buzňáče, šubrtky a všelijaké sameťáčky aj. Ale prostě nejsou lidi. Z kuší gotického typu u nás střílí celkem tak 50-60 lidí. Na Landštejně se sjede většina, tj. cca 40. Ale z nich má slušnou výbavu tak 10 lidí včetně nás.
No, mrkni se na tyhle fotky z r. 2006, ono to loni vypadalo prakticky stejně:
http://www.strelci.webzdarma.cz/Landstejn06.htm

Koncem září v Brodě chystáme střelecké slavnosti, kde budou povoleny i kolíčkové kuše a do hlavní soutěže asi pustíme i ženský. O velké kvalitě účastníků si nedělám iluze, prostě nejsou lidi. Ale pokusíme se těm nejhorším zapůjčit nějaké slušnější oděvy. Rozhodně se budeme snažit o dobrou dobovou atmosféru.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od jiljovský »

Olaff: Plně funkční a tvarově věrohodné repliky historických kuší o napínací síle cca 100kg za velmi slušné ceny vyrábí restaurátor Milan Boška z Prahy.
T.
Nic není takové, jak se zdá...
Avatar uživatele
koliik
Příspěvky: 5
Registrován: 27 Pro 2008, 02:00
Místo/Bydliště: Podlešín

Re: Kuše

Příspěvek od koliik »

[quote="Pappi] Letos budou střelecké slavnosti Landštejn 18.6.2009. [/quote]
Ahoj, předpokládám, že jde o červenec, tam to vychází na víkend.

Potřeboval bych poradit.
Trochu se mi konečně po roce a půl rozběhl realizace výroby samostřílu a začínám řešit detaily. Jendím z nich je, jestli parožinové lůžko pro ořech v soše by mělo být ze stejného matroše jako ořech (los) nebo zda-li se používalo i něco jiného.
Řeším problém, jak zvládnout přesně vybrat díru pro ořech, pakliže ji nechci vrtat (frézovat) z boku a vzhledově ji porušit vkládáním "zátky". Při frézování shora je zase člověk omezený hřídelí nástroje...
Poradil by mi někdo s tímhle rébusem? Diik.
Koliik
Dei gratia habitator podlesinensis et campanarius ecclesiae pragensis
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 14 hostů