Kuše

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
wolf
Příspěvky: 38
Registrován: 17 Ún 2009, 10:54

Re: Kuše

Příspěvek od wolf »

Honza F. napsal:... nějaké jasanové. Budou bezpečnější, dobovější a hezčí.
Habr nebo topol jsou OK?
Aqua et panis est vita canis.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Kuše

Příspěvek od Honza F. »

Habrové budou OK, Hawkwind kdysi takové dělal pro Broďana. viewtopic.php?f=166&t=64&p=701&hilit=baga#p701
Topolové nevím, určitě by také šly, ale musely by asi být mohutnější, protože 10mm by nestačily. Jednou jsem dělal olšové, ale ty byly do kolíčkové kuše tzn. na menší nátahovou sílu.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Broďan »

Strakáč! napsal:Zajímalo by mě, jak to vyřešili s tím, když naklonili kuši dolů nebo do boku, že jim šipka nevypadla.
Tohle jsme řešili docela dlouho, protože šipka nemůže být v ořechu ani moc volná ani příliš naražená. Je třeba ubírat konec šipky opatrně ze stran, aby šla zasunout do výřezu zlehka. V případě, že jde příliš zlehka a mohla by při sklonění kuše vypadnout, navoskuji obě strany včelím voskem a ona pak v ořechu drží dobře.

Ještě k těm rozměrům ořechu a šipky. Od Hawkwinda jsem sehnal dosti mohutné kusy losího parohu, takže mám ořechy poměrně velké, průměr 50 mm a šířka 30 mm a výřez pro šipku je cca 9 mm široký. Pokud jsou šipky z týbla konstatního průměru, tak se pro silnější kuše hodí 12 mm, ale může být i o něco větší, protože namáhání dříku je velké. Pokud jsou dříky hoblované, tak uprostřed mohou mít i více než 15 mm. Optimálním materiálem je jasanové dřevo. Každá šipka létá trochu jinak, někdy i hodně blbě, ač vypadá bezchybně a šipky, které "trefujou" se musí vybírat z většího množství kusů. Dřevo je prostě nehomogenní materiál a každá tyčka přenáší vibraci od tětivy jinak.

Originál, ke kterému jsem přiložil pásmo, aby šlo odhadnout jeho rozměry:
Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Kuše

Příspěvek od Pája1111 »

Dotaz na odborníka: Na co můžou být takovéto hroty do kuše? Můj názor je, že je to levné terčové střelivo na prkenné terče, aby to do nich nevjelo moc hluboko....

http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=s ... &xb=1&vd=1
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Strakáč!
Příspěvky: 22
Registrován: 25 Lis 2014, 02:08
Místo/Bydliště: Č.Budějovice

Re: Kuše

Příspěvek od Strakáč! »

To je pravda na jasan nevím kde bych ho sehnal táta má doma fošny. Ale mohl bych si je vyrobit sám vemu hranolek 10,5x10,5mm a projedu frézou něco zfrézuju asi 45°-tkou a pak dám do vrtačky a trošku obrousím. "Desítky" jsou silné a jasan je tvrdej... To upnu a vybrousím si je do kulata už sem to dělal. Nesmí se na tom chvátat no..

Topol určitě ne. Podle mě je to lehčí a měkčí dřevo než smrk. a do kuše je ta šipka určitě moc měkká...(asi by byla vhodná 10mm na larp). Habr je dobrá volba. Podle mě. ;) Určitě je to tvrdý a dost houževnatý dřevo ;) Určitě nezklame ale nezapomeň je natřít olejem jinak ti uhnijou u hrotu, když to bude špatný. Stačí vlhko několikrát. Je to háklivka.

Co myslíte.. Ma šipky mám dát letky z peří nebo historicky hezčí a přijatelnější dýha ? Dýhu seženu levno a snadno..
Péřový letky asi víc vydrží na střelbu do terče. Ale dýhu tam kdykoli přilepím zpět, za to peří si tam nedám kdy chci.
markus
Příspěvky: 177
Registrován: 13 Pro 2011, 10:53

Re: Kuše

Příspěvek od markus »

Pája1111 napsal:Dotaz na odborníka: Na co můžou být takovéto hroty do kuše? Můj názor je, že je to levné terčové střelivo na prkenné terče, aby to do nich nevjelo moc hluboko....

http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=s ... &xb=1&vd=1
Nie som odborník, ale podľa mňa to vyzerá ako vystrelené hroty, ktoré narazili na neprekonateľnú prekážku ( napr. skala ) a zostali takto deformované.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Kuše

Příspěvek od Honza F. »

Podle toho chemického rozboru jsou to cínové hroty a podle toho, jak vypadají, jsou odlévané. Pokud je to skutečně historický nález a ne nějaký hokus-pokus z 50 let, tipoval bych to na domácí výrobu hrotů na pytlačení.
Pro Strakáče: co jsem viděl fotky dochovaných šipek z 15 století, tak měly letky ze dřeva, pergamenu nebo kůže. Peří jsem neviděl ani na jedné šipce.
Jenom tak mimochodem, větou "To je pravda na jasan nevím kde bych ho sehnal táta má doma fošny.", jsi stanovil nový standard nesrozumitelnosti. :D
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
guban1
Příspěvky: 32
Registrován: 08 Ún 2013, 11:58

Re: Kuše

Příspěvek od guban1 »

ked je tu uz rec o tych sipkach,tiez by som mal taky dotazik..ako sa lepili tie drevene letky k tycke?len tak plochou letky k tycke,alebo bol v tycke vyrezany zliabok,alebo co,aby to tam bolo akoze lepsie ukotvene?zaujimal by ma aj spôsob lepenia tych letiek..lepili sa obe naraz?akym spôsobom boli zastabilizovane pocas schnutia k tycke,aby sa to neporusalo?aby tie letky neboli vo vyslednom efekte nakrivo?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Kuše

Příspěvek od Honza F. »

Dvě rytiny datované po 1505 z knihy Martina Löffelholz's. Mašinka pro rytí drážky do těla šípu.
Obrázek Obrázek
Detail letky dochované šipky se zápalnou směsí.
Obrázek
Vše převzato z vikingsword.
Jak je vidět, tak se žlábek dělal a dokonce byl i zakřivený, aby se dosáhlo rotace šípu, protože samotné letky nezajišťovaly dostatečnou rotaci a stabilitu střely.
Doporučuji si projít vlákna na vikingsword, je tam toho opravdu mnoho.
O tom jak se lepily letky jsem nic nedohledal, ale nějaký jednoduchý přípravek na přidržení letky, než zaschne lepidlo, používali určitě.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Strakáč!
Příspěvky: 22
Registrován: 25 Lis 2014, 02:08
Místo/Bydliště: Č.Budějovice

Re: Kuše

Příspěvek od Strakáč! »

Pája1111 napsal:Dotaz na odborníka: Na co můžou být takovéto hroty do kuše? Můj názor je, že je to levné terčové střelivo na prkenné terče, aby to do nich nevjelo moc hluboko....

http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=s ... &xb=1&vd=1
Pájo u nás na praxi přišel chlápek na rekvalifikaci. Pracoval v čalounictví. Bavil jsem se s ním hodně a říkal, že se zajímá o indiánské věci atd.... Povídal mi, že indiáni dělali hroty z cínu a ještě něčeho k tomu. Určitě je to hrot starý pár let z ameriky, kdy už tam byli lidé. Prý tavily prechovky a různý cínové věci, co našli po lidech jako bordel. :)

Určitě, když se střílelo tak se netrefili a jak už zmiňoval markus
Jak popisuje Honza F. , tak indiáni to doopravdy odlévali, takže tím pádem, to podle mě bude s těma indiánama nějak spojený a budou starý maximálně 250let ?? víc bych to neviděl. :|

Tou větou: "To je pravda na jasan nevím kde bych ho sehnal". (bylo myšleno) - jako tyčky kulaté přímo k zakoupení a nebudou tak drahé.
Dodal jsem, že má doma táta jasan, že to udělám doma. Jenže, když jsem si to po sobě blbě přečet a dal "odeslat" , tak sem si pak přečet tvůj příspěvek a přečetl to ještě jednou ;) Taky koukám, že sem to napsal nějak "divně". :lol:
Strakáč!
Příspěvky: 22
Registrován: 25 Lis 2014, 02:08
Místo/Bydliště: Č.Budějovice

Re: Kuše

Příspěvek od Strakáč! »

Kuse_Jiljovsky1.jpg
Kuse_Jiljovsky1.jpg (128.3 KiB) Zobrazeno 6430 x
Prosím vás. Teď mě zajímá jakou funkci, nebo k čemu, je na kuši železný "háček" nad spoušťovou pákou? To je k zachycení napínáku nebo jako pojistka páky? Nic jiného mě nenapadá. :crazy:

Rád bych věděl k čemu to je. Jestli to mám na svojí kuši udělat taky nebo ne :D
Hareman
Příspěvky: 3
Registrován: 09 Pro 2011, 15:22

Re: Kuše

Příspěvek od Hareman »

Strakáč! napsal:
Prosím vás. Teď mě zajímá jakou funkci, nebo k čemu, je na kuši železný "háček" nad spoušťovou pákou? To je k zachycení napínáku nebo jako pojistka páky? Nic jiného mě nenapadá. :crazy:

Rád bych věděl k čemu to je. Jestli to mám na svojí kuši udělat taky nebo ne :D
Je k zachycebí napínáku - podobně jako na tomhle obrázku(na něm je ovšem z druhé strany) http://www.crossbowbook.com/page_73.html
Záleží na tom jakým způsobem chceš napínat.
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

"To je pravda na jasan nevím kde bych ho sehnal". (bylo myšleno) - jako tyčky kulaté přímo k zakoupení a nebudou tak drahé.

Zdar já dřevo na dříky řeším tak ... dojdu do hudebnin a tam si kupuji habrové paličky typu 3A český výrobce Balbex původně určené k bubnování :D o průměru 14 mm. Jsou ideálně rovné a pouze je nakrátím na potřebnou délku 35cm, vyřežu drážky na křidélka a osadím hrot, nejlépe od Laskyho z Trenčína - to je pánové super kvalita, též doporučuji. Pak se dají koupit dříky, ale jsou to bukovky, třeba v Praze u Rotta. Byla tu též zmínka, že bukovky jsou nebezpečné, ale to se asi týká šípů do luku, neboť sadu bukovek do slabší kuše 60 kg nátah, mám též. Hmotnost celé šipky s hrotem 38 g a nezaznamenal jsem doposud žádný problém, tedy až na to že každá šipka jednou odejde- únavový lom. Tam se ale ten dřík úlomí hned za hrotem. Ovšem ten habr a jasan je jasně a rozhodně vhodnější a lepší. Nemáš-li známého co dokáže ono dřevo sehnat, zajdi do hudebnin! Mají i jiné průměry paliček, třeba 12 mm a nedej se muzikantským bláznem za pultem zvyklat ke koupi nějakých jiných dle něj rozhodně lepších z nějakého cizokrajného dřeva a také za jinou cenu. Trvej na habru.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Strakáč!
Příspěvky: 22
Registrován: 25 Lis 2014, 02:08
Místo/Bydliště: Č.Budějovice

Re: Kuše

Příspěvek od Strakáč! »

osadím hrot, nejlépe od Laskyho z Trenčína - to je pánové super kvalita, též doporučuji
To věřím, když kovář umí, tak jsou to kousky krásné a často překvapující. Určitě to bude dražší, přece to jen nějakou dobu trvá no..
Kvalita ve srovnáním s penězmi bude určitě levná. Chtěl bych kované hroty, ale zezačátku si asi seženu jednoduchý odlitý levný hroty, zbrousím špičky do lepšího tvaru a časem, až budu mít přebytek peněž nějaký si koupim.

Mám problém sehnat dřevo na tu sochu. :? Potřebuju nejlépe dub nebo v lepším případě hrušku 6x8cm hranolek dlouhý 85cm. Zbytek z 6tky fošny z dubu nikdo doma nemá. Lepit se mi to teda nechce. Táta už obvolal truhlářů několik a jak se dělají hodně fošny 5-tky a 3-ky tak nikdo nic nemá. Mám možnost od pana mistra z učňáku kde se učím dostat akát v daných rozměrech. Ale historicky je akát tady až do 19st. To je docela dost divný na replice. Možná by to připomínalo zelenej dub. Sochu asi budu dělat až po vánocích, ale lučiště můžu udělat kdy budu chtít.

Samozřejmě existují i jiné dřeviny ale myslím, že 6cm silný materiál seženu blbě jakoukoli dřevinu. :) Vijímka je smrk (hranoly).
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Kuše

Příspěvek od Honza F. »

Chceš dělat jasanové šípy s dřevěnými letkami a na to dát odlévané hroty, abys ušetřil? Nepřijde ti to tak trochu jako maření celé práce?
Kolik těch šípů chceš dělat? Jestli budeš dělat 5-6 kusů, tak tě kované hroty nezruinují, ceny jsou kolem 4 EUR za kus (záleží na velikosti, váze, tvaru atd.). Pokud hrot vysloveně neztratíš, dá se znovu nasadit. A pokud budeš chtít kuši vyzkoušet na nějakém plechu (a to určitě budeš, abys věděl, jestli ho prostřelí), tak budeš potřebovat pořádný kovaný kalený hrot.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů