Kuše

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Broďan »

lasky napsal:... nejaka linka odkial to je alebo lepsia fotka toho hrotu s zlatom? mosadzou okolo? uplne hore by nebola?
Čau, máš to v mailu :albino:
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Kuše

Příspěvek od Honza F. »

Broďan napsal:U dochovaných originálů se vyskytují jak drážky zakřivené, tak i rovné:
Zdali rotující šipka z kuše trefuje lépe, stěží posuzovat, protože nejlepší střelci, co jsem viděl u nás, mívají křidélka nalepená rovně: http://www.strelci.webzdarma.cz/Landste ... 150048.jpg
Máš pravdu, napsal jsem to blbě. Měl jsem tam napsat jenom: "aby se dosáhlo větší rotace střely". Takhle to vyznělo, že šipky s rovnými letkami nerotují.
Ono také hodně záleží, z jak silné kuše se střílí, jaký má tvar dřík šipky, jaký mají tvar samotné letky atd. Každý výrobce dělal asi šipky po svém a nebo podle toho, kdo si co poručil. :D
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Strakáč!
Příspěvky: 22
Registrován: 25 Lis 2014, 02:08
Místo/Bydliště: Č.Budějovice

Re: Kuše

Příspěvek od Strakáč! »

Nemáte někdo porsím vás nějakej přesnej, nebo alespoň přibližnej rozměr tloušťky a výšky kompozitního lučiště? Parametry lučiště: Nátah: 110kg. Délka lučiště: 75cm. Délka nátahu od uvázání lučiště po zobáčky v ořechu: 29cm. Rozměr od naplé tětivy po zobáčky ořechu: 19cm.
Samozřejmě potřebuju 2 rozměry: rozměry středu lučiště, rozměry u končíků.
Nechtěl bych udělat štíhlý nebo tlustý lučiště. :crazy:
Šlo by to odhadnout. Těžko se "trefuje" rozměr i podle fotek ...

Dřevo na sochu bude pravděpodobně jasan(jádro).
Lučiště bude zabalené v tenké jelení kůži.

Co je jednodušší a praktičtější ? :
1) Zadlabat pouzdro ořechu zezhora a k tomu vložit losí paroh do přední části proti otlačení a zalepit to epoxidem.
2) Vyvrtat z boku sochy díru pro vložení ořechu, zezhora zadlabat losí paroh proti otlačení a zelepit epoxidem.
3) Zadlabat železný pouzdro ořechu zezhora a zalepit epoxidem a železo schovat obložením z kosti.
Pokud ani jeden bod, tak mi prosím nějak poraďte. :) :confused1:

Předem Díky. :D :occasion5:
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

Ty si sa do tých kníh ani nepozrel!!!
Tiež tu nemusíš písať čo máš v pláne, to nikoho nezaujíma. Keď budeš mať niečo hotové to ukáž a potom komentuj! :violent1:
...už je to tu ako na lukostrelcovi...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Kuše

Příspěvek od Pája1111 »

Strakáči, máš poslední varování! Opravdu na tvé představy není nikdo zvědavý. Bylo ti poskytnuto dost informací, tak studuj a přestaň sem vypisovat hovadiny.

Ještě jeden stupidní příspěvek a dostaneš banána! :banan:
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
fifa28
Příspěvky: 3
Registrován: 21 Črc 2014, 16:30
SHŠ: Familiaris domini regis

Re: Kuše

Příspěvek od fifa28 »

Zdravím Vás střelci, mohly byste mi doporučit výrobce kuší a jejich kontakty. Představoval bych si pozdně gotickou kuši. Nemusí to být přesná replika. Bude sloužit pro rekreační střelbu.
Díky za informace
Avatar uživatele
Matej Kukučka
Příspěvky: 45
Registrován: 24 Zář 2010, 12:07
SHŠ: Argyll

Re: Kuše

Příspěvek od Matej Kukučka »

fifa28 napsal:Zdravím Vás střelci, mohly byste mi doporučit výrobce kuší a jejich kontakty. Představoval bych si pozdně gotickou kuši. Nemusí to být přesná replika. Bude sloužit pro rekreační střelbu.
Díky za informace
viewforum.php?f=135

toto si neskusal?
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Kuše

Příspěvek od lasky »

strakacovi :banan: uplne suhlasim.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Kuše

Příspěvek od Honza F. »

Znáte fotky z téhle soukromé sbírky:
https://www.flickr.com/photos/swifthoun ... 446812654/
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Kuše

Příspěvek od Honza F. »

Něco ke kolíčkovým kuším:
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Zdroj je zde: http://armborst.forum24.se/armborst-forum-2.html
Když to proženete překladačem, dá se tam i počíst. :D
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Strakáč!
Příspěvky: 22
Registrován: 25 Lis 2014, 02:08
Místo/Bydliště: Č.Budějovice

Re: Kuše

Příspěvek od Strakáč! »

Broďane, jak si mi říkal, že mám lučiště vytvarovat kůží (z řemenů).

Potřeboval bych poradit, jak tu kůži lepíš na laminátové rameno.
Mám strach, že když vemu pás kůže, a začnu ho lepit na sebe (na vnější stranu lučiště) a pak to lučiště napnu, že se vrchní pláty kůže začnou uvolňovat a prokluzovat. Mohly by tam vznikat mezery. Po sundání tětivy, by kůže mohla začít dělat " něco jako bloule".

Mohl bys mi prosím trošku naznačit postup, jak to děláš ty ? :)


Děkuji.
scarvein
Příspěvky: 107
Registrován: 19 Dub 2010, 09:25

Re: Kuše

Příspěvek od scarvein »

Ahoj,

omlouvam se ze malo prinosny prispevek do debaty:

Je nekde mozne najit nejak vic konsolidovane originaly kusi z druhe pulky 14. stoleti? Zatim se prohrabavam rucne v albumech z ruznych muzeji, ale pocitam, ze se sam nedostanu ke vsemu. Vzledem k tomu, ze v muzejich jsou k videni pokazde tak 2-3 z ruznych casovych obdobi, tak necekam, ze jich bude mraky. Ale kazdy zdroj pomuze :)

Diky moc!
scarvein
Příspěvky: 107
Registrován: 19 Dub 2010, 09:25

Re: Kuše

Příspěvek od scarvein »

Opet Vas zdravim :)

Kdyz se nenasel nikdo, kdo by mel ty informace pohromade, rozhodl jsem se udelat takovy mensi soubor sam. Prosel jsem nekolik desitek alb z muzei po cele Evrope, od Spanel a Portugalska az po Skandinavii a z kazdeho jsem ulozil vsechny fotografie kusi, na ktere jsem narazil. Jak jsem ocekaval, tech pouzitelnych tvaru na konec 14. stoleti tam bylo jako safranu. Naprosta vetsina exponatu je spis prelom 15./16. a mladsi, ale proc se nepodelit - treba se to nekomu z Vas hodit bude.

Spatna zprava je, ze ne vsechny exponaty maji bohuzel popis, dobra zprava je, ze jsou vsechny v hodne vysokem rozliseni a tak je moznost priblizit si to docela detajlne.

Po rozbaleni doporucuji usporadat soubory ve slozce podle data, pak je budete mit presne tak, jak jsem na ne narazil ja a jak jsem je stahnul - tudiz by tedy meli byt obrazky ktere patri k sobe pekne pohromade.

Zde je soubor zbaleny v archivu rar. Obsahuje 223 fotek ;) Snad to poslouzi!

http://www.upnito.sk/subor/66aa0dca4df7 ... 0a112.html
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

Aspoň poďakujem za všetkých. Super práca, niektoré fotky som nevidel. Tá anglická z dreveným lučiskom je mazec. Takú si spravím...keď bude čas...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Kuše

Příspěvek od Honza F. »

Také děkuji. Trošku mi to trvalo, než se mi to povedlo stáhnout, je toho celkem dost a ten server má dlouhé čekací lhůty. :)
Ta s tisovým lučištěm je fantastická. Zarážející je ten poměr průměru lučiště a sochy. :shock:
Jinak mne také zaujaly ty tři luky, co tam jsou vyfocené - nevíte k nim někdo něco bližšího? Rozhodně nevypadají na celodřevěné kusy.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů