Kuše

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

No práve tak som to nemyslel. Mienené to bolo tak, že 80kg mi príde málo na kuše u Crécy (lebo... ďalej v texte). Ale následne som uznal, že Pappi má pravdu, lebo hákom sa to naozaj ťahá zle - všeobecne, nie len tých 80kg, takže jeho argumentu rozumiem. A aby som podložil svoje tvrdenie, tak som uviedol, že som to skúšal. Na kuši, ktorá bola približne v hornom rozsahu, ktorý Pappi uviedol ako "pohodlné maximum". Naviac 200lbs = 91kg, takže 80kg sa mi asi nemohlo ťahať ľahšie (...áno mohlo, keby je jedno lučište krátke z ocele a druhé dlhé z laminátu, ale o to nejde). Avšak uznávam, mal som to prehľadnejšie napísať.
trener napsal:... "bitevními" (ve smyslu historického šermu), tedy nátahová síla do 40kg...
Mám doma kolíčkovku s náťahom asi 75lbs, t.j. okolo 33kg. Chcel som si ju zobrať do jednej bitky, no potom čo som si spravil jednu bezpečnú šipku a skúsil streliť mi bolo oponentov dopredu ľúto, tak som ju vymenil za 30lbs luk :) .
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Kuše

Příspěvek od trener »

Děkuji za pochopení, jsem rád, že jsme si to vysvětlili :) S "bitevními" samostříly a bezpečnými šipkami vz.Hawkwind máme dostatek zkušeností i na vlastní kůži. Na nechráněném těle to prostě dělá modřiny. Přes kvalitní prošívanici nic. Na kratší vzdálenost střílíme do nohou ("pod štíty"), na nejkratší a do bojujících houfů vůbec. Na druhou stranu se lidi mlátí kilem železa na dvoumetrovém klacku do hlavy :D Tak je snad nějaká modřina nerozhodí...
pavelH
Příspěvky: 32
Registrován: 20 Bře 2009, 12:37

Re: Kuše

Příspěvek od pavelH »

Další pokus o kuši. Tentokrát s tisovým lučištěm. Nátahová síla 80lbs. Socha švestka, obložení a ořech jelení paroh. Opět bych poprosil o připomínky.
Přílohy
6.jpg
6.jpg (523.94 KiB) Zobrazeno 6750 x
5.jpg
5.jpg (539.32 KiB) Zobrazeno 6750 x
4.jpg
4.jpg (442.53 KiB) Zobrazeno 6750 x
3.jpg
3.jpg (723.53 KiB) Zobrazeno 6750 x
2.jpg
2.jpg (711.83 KiB) Zobrazeno 6750 x
1.jpg
1.jpg (755.14 KiB) Zobrazeno 6750 x
Raďas
Příspěvky: 51
Registrován: 22 Črv 2010, 23:18

Re: Kuše

Příspěvek od Raďas »

Já bych sice na sochu švestku nepoužil, někdy se umí kurevsky hnout, ale to je můj problém.
Mě se to moc líbí :thumbup:
Všichni tam nasávali jak tepláky hozený do potoka . . .
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

- Remeselné spracovanie pekné, ale na historickú kušu sa mi moc nepodobá. Použil by som nejaký vzor z múzea. To je ale vec vkusu...
- Keď si sa bavil s kosťou, resp. parohom, mohol si spraviť od orecha dopredu ku lučišťu už celú. Nie je to zas tak veľa práce...
- Lučisko je určite z nejakého malého konára alebo kmienku parkového tisu a vyzerá to na kompresné drevo (aspoň z časti). Na lučisko kuše to stačí (na luky nie), ale je to dosť krehké drevo. Keď sa zlomí, tak to lieta (to tis robí normálne ale kompresné drevo je ešte horšie...). Odporúčal by som ako poistku nejaký backing, napr. surovú kožu.
- Mohol by si uviesť stredové rozmery luku, popr. dĺžku?
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Kuše

Příspěvek od Heinrichvs »

Včera jsem ji viděl v akci. Je to myslím druhá taková kuše a další jistě budou ještě lepší. Parohové části můžou být diskutabilní, ale Hřebík je si toho vědom sám, šlo co vím také o dohodu se zákazníkem s možností předělat ty věci.
Historická věrnost tvaru je myslím maximální, vzhledem k tomu, že žádný dochovaný kus zatím ve sbírkách na tuto dobu neexistuje.
Výrobce správně vycházel ze tvarů na iluminacích a podle nálezů starších kolíčkových kuší.
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Kuše

Příspěvek od trener »

Mám tři subjektivní připomínky (na objektivní mám nastudováno moc málo :? ):
1)Přijde mi příliš tenká tětiva.
2)Trochu se mi tam nelíbí to hranění sochy mezi ořechem a lučištěm, měl jsem za to, že se objevuje až u pozdnějších kratších kousků (15.století).
3)Jinak se mi velmi líbí ;)
pavelH
Příspěvky: 32
Registrován: 20 Bře 2009, 12:37

Re: Kuše

Příspěvek od pavelH »

Díky za všechny připomínky.
Z hlediska historie, je to pokus trochu dle kolíčkovky v Curychu a především inspirováno nádhernýma kušema od Jiljovského. Obložení je opravdu jen začátek, předpokládám, že se časem bude doplňovat. I proto jsou přechody dost ostré. Na lučiště je opravdu použita větev a to především z proporcionálních důvodů. Od začátku je kuše dělaná jako bitevní, tedy do 90ti lbs. Když jsem zhotovil 90lbs lučiště z odřezku kmene, vyšlo natolik subtilní, že to jako celek působilo dost zle. Zkusil jsem tedy větev. Rozměry jsou 1m NTN, střed 38x23mm, konce v přechodu ke končíku 14mm. Backing byl zákazníkem zamítnut. Tětiva je opravdu mizerná, nebyl čas udělat pořádnou, takže je to nafocené s tillerovací tětivou a nová se bude teprve motat.
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

Ahoj

Jen mě tak napadlo, proč na lučiště vlastně používat nějakou opracovanou větev, když jde koupit lučiště od p. Kýzla za dnes nějakých 1 500 Kč a dotvarovat ho do podoby kompozitu. Nestálo by to za to? Jsem přesvědčen, že by to zase vypadalo o něco lépe a spíše by se to vzhledově blížilo nějaké předloze ze 14. tého či 15. tého století.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

pavelH napsal:Backing byl zákazníkem zamítnut.
Keď mu to vybije zuby bude nariekať nadarmo :D
Pappi napsal: Jen mě tak napadlo, proč na lučiště vlastně používat nějakou opracovanou větev, když jde koupit lučiště od p. Kýzla za dnes nějakých 1 500 Kč a dotvarovat ho do podoby kompozitu. Nestálo by to za to? Jsem přesvědčen, že by to zase vypadalo o něco lépe a spíše by se to vzhledově blížilo nějaké předloze ze 14. tého či 15. tého století.
Ja bych na to išiel opačne. Načo používať laminát, keď ide urobiť dobrý luk aj z vetve tisu? :) Naviac tie dotvarované lučišta obšité rubovou stranou hovädziny krížikovým stehom na belly sú fakt ... historické... Na žiadnej kuši som to nevidel. Koža áno, ale tak nie. Tisové lučište vyzerá podľa mňa oveľa lepšie. A na to obdobie, ktoré robil sa aj viacej hodí (síce neviem ktoré, ale keďže robil podľa kolíčkovky to bude niekde do 12-13 st. :?: )
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Kuše

Příspěvek od trener »

S dovolením mám dotaz: Ony jsou nějaké doklady (dochované kusy, "čitelnější" iluminace) pro kolíčkové samostříly ve 12.-13.století? Já vím jen o té ze Skane, která by ovšem měla být pozdnější, snad ze 16. století, pokud se nemýlím. V Petrovi de Ebulo jsou myslím samostříly se spouští na jiném principu.
Avatar uživatele
wolf
Příspěvky: 38
Registrován: 17 Ún 2009, 10:54

Re: Kuše

Příspěvek od wolf »

K té poslední větě, Ty dokážeš určit princip spouště z takového obrázku?

Obrázek
Aqua et panis est vita canis.
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Kuše

Příspěvek od trener »

"V Petrovi de Ebulo jsou MYSLÍM samostříly se spouští na jiném principu."
Tedy neurčuji, jen se domnívám. Na určitou určitost toho vím příliš málo ;)
Ale podle tohoto obrázku (délka střely, rozměr lučiště, rozměr a tvar spouště) PŘEDPOKLÁDÁM, že se jedná o tzv. klapkovou kuši, kde je tětiva v zářezu sochy a je vypouštěna pákou, která ji podpírá zespodu. Viděl jsem nákres kdysi dávno v jednom Ospreyi (pokud mne neklame paměť, vztahovali tam tento způsob spouštění někam mezi 10. a 13. století) a postavil podle toho dva samostříly. Výhody: Asi nejjednodušší mechanismus spouště, co znám, možnost střílet šípy do luků. Nevýhody: Nemožnost upevnění střely ve zbrani před výstřelem.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

wolf napsal:K té poslední větě, Ty dokážeš určit princip spouště z takového obrázku?
:badgrin: Videl som ešte iný, no vyobrazenie sa príliš nelíšilo.

O moc kolíčkových kušiach neviem, mám napr. toto, ale netuším z akého storočia to bude. Tipujem, že aj z toho 13-tého a neskoršieho, keďže majú kompozitné luky. :?:
Got._Armbrusten_kl.jpg
Got._Armbrusten_kl.jpg (67.6 KiB) Zobrazeno 6402 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
wolf
Příspěvky: 38
Registrován: 17 Ún 2009, 10:54

Re: Kuše

Příspěvek od wolf »

trener napsal:...klapkovou kuši...
To je tohle? Tak alespoň vím, jak se to jmenuje.
kuse2.JPG
kuse2.JPG (34.35 KiB) Zobrazeno 6371 x
Naposledy upravil(a) wolf dne 31 Srp 2016, 09:46, celkem upraveno 1 x.
Aqua et panis est vita canis.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů