Kuše

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

lasky napsal:
09 Srp 2019, 06:35
Tak zas je to prvá kuša.
Ja nehovorím že nie, ale imho je prínosnejšie upozorniť na chyby, aby ich človek videl a prípadne už nezopakoval. Ako prvá kuša s obložením je to celkom fajn, nie je to fušerina. Iba to nevyzerá ako historická kuša (v porovnaní s tým, čo som videl).
Přibík napsal:
08 Srp 2019, 15:36
Dík za komentář...
Asi najjednoduchšie bude na začiatok okopírovať nejaký typický dochovaný exemplár, napr, tú kušu v Kolíne alebo pod. Ja som tiež pri prvej robil rôzne variácie (obloženia, gravírovania a pod.), takže bola poskladaná asi z 10-tich kuší. Vyzerá imho celkom dobre, ale dnes už viem, že to tiež nie je historická kuša z 16. st. ako som plánoval. Kombinovať rôzne alternatívy dohromady, tak aby to stále vyzeralo dobovo je podľa mňa trochu náročné, človek to musí mať v oku. Spravíš jednu vec mierne inak a už to nevyzerá tak ako má.

Ďalšia vec čo by som odporučil je "nešidiť". Je lepšie na kušu niečo nedať ako dať druhotriednu náhradu. Príklad: ak nemám rohovinu/paroh na obloženie, nebudem dávať vôbec (kosť je akceptovateľná ak to človek spraví dobre a má vhodný kus). Ak nemám dobré vodové moridlo, nechám pažbu prírodnú a nebudem používať liehové moridlo nejakého obskurdného odtieňu. Ak nemám vhodné drevo na pažbu, napr. buk, hrab, hrušku a pod. zoženiem si a nebudem používať jaseň, brest a iné. Keď neviem spraviť lôžko na orech, naštudujem, alebo použijem kolíkový spúšť. Ostatné analogicky...

Keď už sme u orecha... prečo je na oske? Lôžko môže byť aj z dreva a podľa mňa to nie je žiaden problém spraviť. Potom to dopadne tak, že musíš nechať hrubšiu stenu okolo orecha, aby ju os nerozdrvila, keďže drží váhu a to zase nevyzerá dobre.

Na lukoch som vždy videl brezovú kôru. Tá bola naviac potiahnutá pergamenom alebo nejakým papierom s razeným vzorom. Príp. celý luk bol nalakovaný. Činenú kožu som videl asi iba na dvoch lukoch a tie boli oceľové.

Rozmery kuší sa dajú nájsť: H. Richter, Die Hornbogenarmbrust (dá sa kúpiť u Verlag Angelika Hornig alebo cez amazon, príp. stiahnúť ale neviem kde), Crossbows in the Netherlands Royal Army Museum (tá sa zháňa ťažko, sú tam prevažne západoeurópske kuše, no detailne pomerané). Niečo je i v Arma Diaboli (Národní múzeum v Prahe, asi sa ešte dá objednať) alebo R.P. Galwey - The crossbow:
https://archive.org/details/Book_of_the ... ay/page/n5

Inak ma už nič nenapadá. Je ešte ďalšia literatúra, no tam typicky rozmery moc nie sú. Dobrým zdrojom obrázkov a fotiek z múzeí je Pinterest, ale pozor, sú tam i bludy.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Přibík
Příspěvky: 8
Registrován: 06 Črc 2009, 21:56

Re: Kuše

Příspěvek od Přibík »

Arma diaboly uz mam koupene.

Sehnal jsem v pdf to starsi vydani Die Hornbogenarmbrust nevite nekdo jak velike jsou rozdily oproti tomu novemu vydani?
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

Používal sa paroh, nie kosť. Výzorovo je to podobné, no paroh je pružný, kosť sa láme, je mastná a krátka... k ničomu... No zde bych trochu polemizoval o tom, že z hovězí kosti nejde vyřezat pořádný kus obložení. Vyberu tu kost ze zadní nohy, uřežu klouby a vařím ve vodě až je voda čistá. Dle velikosti a tlouštky kosti. Pak si nařežu materiál na obložení. Paroh bych bral asi z losa tu lopatku, ale už mám nějakou dobu splněno. :D
2019 M.S..jpg
2019 M.S..jpg (1.58 MiB) Zobrazeno 13258 x
3f777006-0525-4c40-851d-5ac0637584ff.png
3f777006-0525-4c40-851d-5ac0637584ff.png (1.32 MiB) Zobrazeno 13258 x
a jeden starší kousek
Já Bud. 2015.jpg
Já Bud. 2015.jpg (228.84 KiB) Zobrazeno 13258 x
No všechno je to obloženo kostí. Bohužel u té první, v pořadí poslední fotka jsem materiál na obložení udělal dost slabý, tzn. třeba nějaké 3-4 mm a bohužel co nechceš mít půjč mi tu kost zlomil borec tou kozí nohou. Tady by se určitě paroh vyplatil.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

Pappi napsal:
13 Srp 2019, 13:34
No zde bych trochu polemizoval o tom, že z hovězí kosti nejde vyřezat pořádný kus obložení.
Záleží na definícií slova "pořádny" v tomto prípade. Na niečo to bude stačiť, na niečo určite nie. Aké dlhé si schopný z toho dostať? Ja zo špikových kostí od mäsiara tak 20cm. Tatko mi raz doniesol kosti z nejakého obrovského býka, čo mu niekto dal a z tých som dostal niečo cez 25cm. Obecne to nestačí na predné obloženie a nespomínam si, že by som niekedy na nejakej dochovanej kuši videl tento kus pozdĺžne napojený. Naviac kuše do 15 st. vyzerajú mať ešte pomerne dlhý náťah, (mojim) odhadom asi 30cm, aj viac. Obloženie musí byť malinko dlhšie, takže sa dostaneš aj na 35cm. Staviam sa skepticky, že to dostaneš z kostí. Tá tvoja prvá kuša má tiež napojené obloženie (alebo to aspoň tak vyzerá), druhá neviem ale tipujem, že tak isto. Naviac dochované zvyšky tohoto obloženia sú určite paroh, súdiac podľa pórovitého charakteru lepenej plochy. Tiež je to vidieť na mnohých kušiach vpredu u lučiska (vidieť prierez toho obloženia).
Tiež to tvoje bočné obloženie kuše na prvom obrázku bývalo typicky vcelku.
Pre mňa je proste kosť druhotriedny materiál na tento účel. Použiť sa to dá, ale nie je to ono.
Pappi napsal:
13 Srp 2019, 13:34
Paroh bych bral asi z losa tu lopatku...
Podľa mojej skúseností lopatka nie je dobrá, je to tenké. Používam hlavný kmeň parohu. Samozrejme je potrebné mať dostatočne veľké parohy a aby neboli úplne krivé. Máme doma pár z ktorého by sa dalo dostať obloženie 60cm dlhé :wtf: , ale to nemôžem rozrezať... :doubt:
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Kuše

Příspěvek od earendil »

Jde paroží tvarovat teplem (ty tenčí plátky, které z toho děláte) aby jste z toho dostali víc matroše?
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

Ad k mírám té pozdně gotické kuše. Přední část obložení napojovaná není a měří 24 cm u druhé je pak přední část dlouhá 22 cm. Bohužel to boční a u kuše č.2 zadní část obložení v době vzniku těch kuší nijak jinak vyřešit nešlo než napojením těch kostí. To je prostě vývoj. Pamatuji si jak jsme např. bádali z čeho, že byl udělaný ořech, všechy jelení parohy ač byly sebevětší na to byly malé a los dovážený ze Žmudi, dnešní Litva a z Ruska nikoho nenapadl. Pak když se to už vědělo zase nebyl zrovna moc k sehnání a tak se ořech vyráběl ze silonu a pro jeho stabilizaci se napouštěl olejem. No a pak kostičky a parohy všeho druhu začal dovážet Jatagan.eu a bylo vystaráno. Chvíli jsem včera uvažoval o tom zda nenahradit to mé boční obložení parohem, ale nakonec to už asi nechám tak jak to je, s tím vědomím, že by to mohlo být lepší než vysekávat již zadlabané a přilepené kosti.
Jinak inspirace byly brány zde: S tím, že tu první sochu z větší části vyrobil Milan Boška já dodělával.
Got. Armbrust, Ende 15.Jh., am. Museum.jpg
Got. Armbrust, Ende 15.Jh., am. Museum.jpg (229.67 KiB) Zobrazeno 13210 x
a zde
Slg.R.Maier,Got.Armbr.ex-Peterson.1 kl.jpg
Slg.R.Maier,Got.Armbr.ex-Peterson.1 kl.jpg (64.17 KiB) Zobrazeno 13210 x
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Přibík
Příspěvky: 8
Registrován: 06 Črc 2009, 21:56

Re: Kuše

Příspěvek od Přibík »

David tu psal o vhodných dřevech na sochy kuší sehnal jsem si uz javor, hrusku a tresen, ale co takhle jasan?

Druhý dotaz je spis zadost o informace. Zkousel jsem nekde dohledat jak nejjednoduseji udelat drazky pro letky do šipek. Nejake rady jak na to co nejjednoduseji aby to bylo spravne naproti sobe?

Co letky z dýhy zkoušel jste je někdo? jaká síla dýhy se odvědčila? dýha z jakého stromu? velikost a síla materialu?

Díky moc za kazdou radu
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Kuše

Příspěvek od earendil »

Přibík napsal:
19 Srp 2019, 18:47
Druhý dotaz je spis zadost o informace. Zkousel jsem nekde dohledat jak nejjednoduseji udelat drazky pro letky do šipek. Nejake rady jak na to co nejjednoduseji aby to bylo spravne naproti sobe?
Já si udělal jednoduchý přípravek ze dřeva, takový tunýlek pro tyčku, který má průzory o rozměrech drážek z protilehlých stran, a skrz ně to vyškrábal pilníkem. Do měkkého dřeva to šlo, u tvrdého by to chtělo jiný nástroj. Možná frézu. :D
matej
Příspěvky: 1
Registrován: 23 Srp 2019, 14:30

Re: Kuše

Příspěvek od matej »

Zdravím všechny, jsem tu poprvé a asi budu mít dosti neobvyklý dotaz.
Na internetu jsem našel spoustu hezkých, ale nepodrobných návodů jak vyrobit kuši, ale jeden deatil mi tam chybí.
Chci si totiž vyrobit kuši na larp a tam je jedno velmi důležitý (a vlastně jediný) omezení, maximální nátah kuše nesmí přesáhnout 15 kg.
Moje otázka tedy je, jak mohu nátah kuše snížit a z jakého materiálu bych měl vyrobit lučiště.
Vím, že se tady zabíváte historickými kušemi s nátahy mnohem většímy, ale co jsem viděl, tak v kuších se vyznáte, tak mi snad pomůžete.
Kuši jsem ještě nevyráběl, tak doufám, že to nebude pohroma :D
Arrand
Příspěvky: 21
Registrován: 08 Kvě 2012, 06:57
SHŠ: externí Non-Sancti Olomouc

Re: Kuše

Příspěvek od Arrand »

wolf napsal:
23 Srp 2019, 15:07
Přibík napsal:
19 Srp 2019, 18:47
Druhý dotaz je spis zadost o informace. Zkousel jsem nekde dohledat jak nejjednoduseji udelat drazky pro letky do šipek. Nejake rady jak na to co nejjednoduseji aby to bylo spravne naproti sobe?
S dobovostí to nemá nic společného, ale používám frézu:
https://cz.rs-online.com/web/p/kotoucov ... y/6937649/

A na označení, aby byly drážky proti sobě mám prkýnko s dírou o průměru týbla a přes tu díru je namalovaná čára procházející středem díry. Zarazím týblo, udělám značky, vytáhnu, uchytím do svěráku a dělám drážku. Stejnou pomůcku jsem měl na šípy, akorát tam byly čáry po 120°.
Já mám dotaz pro vyšší dívčí :) Jak udělat prohlou drážku pro letku, jako dělá Tod u svých šipek s dřevěnými letkami?
https://www.youtube.com/watch?v=lM_7rUQaZpw&t=75s
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Kuše

Příspěvek od earendil »

matej napsal:
23 Srp 2019, 14:42
Zdravím všechny, jsem tu poprvé a asi budu mít dosti neobvyklý dotaz.
Na internetu jsem našel spoustu hezkých, ale nepodrobných návodů jak vyrobit kuši, ale jeden deatil mi tam chybí.
Chci si totiž vyrobit kuši na larp a tam je jedno velmi důležitý (a vlastně jediný) omezení, maximální nátah kuše nesmí přesáhnout 15 kg.
Moje otázka tedy je, jak mohu nátah kuše snížit a z jakého materiálu bych měl vyrobit lučiště.
Vím, že se tady zabíváte historickými kušemi s nátahy mnohem většímy, ale co jsem viděl, tak v kuších se vyznáte, tak mi snad pomůžete.
Kuši jsem ještě nevyráběl, tak doufám, že to nebude pohroma :D
To je docela jednoduché, čím tenčí a čím delší bude ten luk, tím slabší bude mít kuše nátah :) . Člověk začne s naddimenzovaným polotovarem a pak rovnoměrně sundává dřevo, dokud to nemá jak chce. Přesný počáteční rozměr ti poradí jiní, já se konkrétně v kuších nevyznám.
No, lučiště na larp bude nejlépe fungovat z laminátu, ale z opravdových dřev budou nejspíš fungovat ta samá, co jsou dobrá na luky :idea: .. a o těch tu najdeš hodně informací, je tu na to celé vlákno.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Kuše

Příspěvek od lasky »

Laminátové ohradniky zašite do kože, su dobrý ojeb a sú aj tu vo vlákne. V larpovych fb skupinach ti povedia zdroje aj kolko.
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

earendil napsal:
14 Srp 2019, 07:53
Jde paroží tvarovat teplem (ty tenčí plátky, které z toho děláte) aby jste z toho dostali víc matroše?
Nie, naopak, paroh zkrehne. Široké pláty sa do boku rovnať nedajú, musí sa to vyrezať rovno. Pružné to trochu je, dá sa to pritiahnuť a zalepiť napevno. Menší ohyb alebo torzný skrut nevadí. Kosť by nešla, tá praská.
Přibík napsal:
19 Srp 2019, 18:47
...co takhle jasan?
Videl som to iba na jednej nie moc podarenej belgickej kuši. Nepoužívalo sa to, teda aspoň nie natoľko, aby sa tieto kuše dochovali v patričnej miere.
Přibík napsal:
19 Srp 2019, 18:47
Co letky z dýhy zkoušel jste je někdo? jaká síla dýhy se odvědčila? dýha z jakého stromu? velikost a síla materialu?
Pozri vlákno s bluntami... Hrúbka dýhy vyzerá byť okolo 2mm a vyzerá to byť javor. Kdesi som aj čítal hist. zmienku, že sa používal javor, ale neviem kde to bolo...
matej napsal:
23 Srp 2019, 14:42
...z jakého materiálu bych měl vyrobit lučiště?
Nedávno to tu bolo, niekto chcel laminát na larpovú kušu. Bol mu doporučený priamo z larpového shopu, pozri na nete. Majú všeliaké veľkosti...

Ešte som odfotil nejaké z mojich parohov pre predstavu, čo mám na mysli:
P8255354.resized.JPG
P8255354.resized.JPG (491.16 KiB) Zobrazeno 12985 x
P8255355.resized.JPG
P8255355.resized.JPG (539.14 KiB) Zobrazeno 12985 x
P8255356.resized.JPG
P8255356.resized.JPG (496.35 KiB) Zobrazeno 12985 x
P8255357.resized.JPG
P8255357.resized.JPG (491.87 KiB) Zobrazeno 12985 x
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
pavelH
Příspěvky: 32
Registrován: 20 Bře 2009, 12:37

Re: Kuše

Příspěvek od pavelH »

Zdar.
Jeden z dalších pokusů o kuši použitelnou na běžných akcích. Laminát zašitý do kůže, socha švestka. Tětiva je jen dočasná.
Přílohy
5.JPG
5.JPG (442.76 KiB) Zobrazeno 12779 x
4.JPG
4.JPG (415.22 KiB) Zobrazeno 12779 x
3.JPG
3.JPG (457.13 KiB) Zobrazeno 12779 x
1.JPG
1.JPG (327.97 KiB) Zobrazeno 12779 x
Heinrichvs
Příspěvky: 64
Registrován: 26 Pro 2010, 13:55

Re: Kuše

Příspěvek od Heinrichvs »

Na akce super. V zimě ti vyrobím třmen podle toho nálezu co konzervuju. Ty třmeny mívali ostřejší ten břit.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti