Kuše

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Odpovědět
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Kuše

Příspěvek od hawkwind »

Všechno o středověkých kuších.

----------------------- sob úno 21, 2009 7:12 pm ---------------------

Taak, tady je jedna co jsem dělal, Pája zašíval to lučiště do kůže. Když jí vidím tedko na fotce, měl jsem pokocit i horní hrany té skříně s ořechem, vypadalo by to líp.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Ta destička s erbem "monogramem" byla na požádání. Páka ani oko není kované - s tím vždycky zápasím, prootže nejsem schopen sehnat kováře kterej udělá co mu řeknu a nakreslím. Většina myslí že kované=hrubé a nepřesné. Že se kovali zámky, bez pilování a chodilo to, to jim nedochází. Ten švýcarskej vývaz je zlo, stejně jsem ho předělával - ani na jedné kuši kterou jsem zatím dělal jsem neměl vývaz napoprvé.

J.

----------------------- sob úno 21, 2009 7:15 pm ---------------------

Obrázek

Tady jsou dvě těla kušek ve stylu kuše ze skane - to jsou ty s tím kolíčkem. Pája ted´ jednu dělá a já taky, tak se třeba dočkáte malého tutorialu.

J.

----------------------- sob úno 21, 2009 7:34 pm ---------------------

Tohle je jiná kuše, co jsem taky pro někoho dělal. Zase - ten ořech je tady kovovej, osa dutá a provázání falešné. Ten švýcarskej vývaz je maso.
Přední vodítko z parohu jsem později hodně zmenšoval a předělával.


Obrázek
Obrázek
Obrázek

Socha je, stejně jako u té druhé hruška s jemným fládrem. :)
Obrázek

J.

----------------------- sob úno 21, 2009 7:40 pm ---------------------

Když na to tak koukám na dacronová tětiva co jsem dostal k lučišti je fakt slabá a vytahuje se. Taky tam nedělala dobrou, pokud si vzpomínám.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Kuše

Příspěvek od hawkwind »

No u mě to ale bude focené jen mobilem, foták odešel spektakulárním způsobem. Jinak jsem přes víkend nedělal, mám kapesní zápal plic.

DeCarabas - no ty ocelové ořech jsou celkem běžné na renesančních loveckých kuších ale ne na těch středověkých - pro ty jsou typické ty parohové v třecím lůžku. Ale je rozdíl mezi tím česko/německým přístupem a mezi západní evropou/anglií. Oni začali brzo používat ty kovové osy. Škoda, že nemůžu ke scaneru - "The secret of the Warbow" je půvabná kuše ze 14. stol (vzácnost) nalezená v příkopu anglického hradu. Pažnu tvoří cca 40 mm tlustá fošínka z ořechu, osekaná do subtilního tvaru a lučiště je kus tisové větve, asi 8 cm v průměru osekaný zhruba na polovinu a tilerovaný.
Páka a ořech jsou kovové a visí na kovových čepech.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Kuše

Příspěvek od Pája1111 »

Románská kolíčková kuše. 80# na 35cm. Tělo hruška, páka ořech, lučiště mirabelka. Délka lučiště 1m.
Na spouštěcím kolíčku je přidělána rohovina proti omačkání. Ve žlábku pro tětivu je vlepená kost ze stejného důvodu.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Testoval jsem ji před chvílí na dvorku a střílí to super. I žena se trefuje :badgrin:
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Kuše

Příspěvek od hawkwind »

Velmi precizní práce Pajušáku! To sedlo je fakt dobré. Máš pohyb tý páky vymezenej tím čepem ve které se hejbe?
Jak se ti líbí ta hruška po namazání? (Mirabelka perfektní, ale vypadá to dost subtilně)

J.

----------------------- pon úno 23, 2009 8:33 pm ---------------------

Cornus : to je jak Osage!

J.

----------------------- pon úno 23, 2009 8:34 pm ---------------------

Pájo, už jsi to provětral aspon´ na dvorku? Jak ti to lítá?

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Kuše

Příspěvek od Pája1111 »

Pohyb je vymezený tím kolíkem, tak že spoušť neklesá níž. Po napuštění povrchu jsem zaslintal nad krásou hruškového dřeva!!!
Mirabelka na lučišti je tvrdá jako šutr, byl jsem sám překvapený, kolik materiálu jsem musel odebrat, aby to mělo těch 80#.
Je to akurátní síla, která ještě umožňuje na to dát tětivu bez tětiváka.....
Na detailu konce lučiště s tětivou je vidět, jak je ta mirabelka vybarvená, opravdu to vypadá trošku jako osage :)
Šipky u toho lítají svižně,ale samozřejmě to není žádná bitevní zbraň, spíš pro zábavu, na střílení na terč i pro děvčátka ;)
Hawku, díky za rady ohledně konstrukce ;)
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

Zdar Hawku! Píšu ohledně těch kovaných třmenů. Dělá je Peťa Nádvorník od Bróži a musím ho pochválit, protože jak výborná práce tak výborná cena. Já mám od něho již třetí třmen a myslím, že si od něho třmeny bral i Martin Broďan. Zkus ho kontaktovat. Případně, že nemáš číslo tak ho uvádím, myslím, že se určitě zlobit nebude. Petr Nádvorník 728 31 61 31.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

Tak to jsi nás v Brodě potěšil. Budeš-li střílet tak ve skratce napíšu oč půjde. První kolo střeleb střílí všichni přihlášení a to 12 ran na 25m do terče průměru 40 cm, druhé kolo střílí šest nejlepších z prvního kola a to 6 ran na trámek rozměrů 15x15 cm na vzdálenost 15 až 20 m, pak následuje finále střelba třech nejlepších na malovaný terč v sedě, každý po jedné ráně. Kdo se trefí blíž středu vyhrává terč, malovaný pohár a peníze v něm uložené jako startovné od účastníků. Finalisté si pak mohou přisadit do poháru libovalnou sumu na vítězství (nebo nemusí). Večer pak pro nás střelba na svíčkou osvětlený terč a rozstřelování keramiky. :bom:

----------------------- stř bře 25, 2009 7:05 pm ---------------------

Jó byl by prosím telefón na toho Pichlíka? Napiš mi do mailu díky.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Kuše

Příspěvek od hawkwind »

Hledej "Skane lockbow" - ta je 16 stol a je to lovecká kuše, která se našla, mám pocit v hrobě i se šipkama , ale ten kolíčkovej systém přežíval dlouho a je pěkně starej. V entografické databázi je spousta sibiřských loveckých kušek, at´už držených, nebo i jako pasti založených na tomhle systému - relevanci ke kuším ve středoevropském prostoru během středověku to ovšem moc nemá :)

J.

----------------------- úte dub 14, 2009 8:32 pm ---------------------

Tady : hledej v asijské kolekci, sibiř, rusko a zadej "crossbow" většina jsou zajímavé celodřevěné kousky.

http://anthro.amnh.org/anthro_coll.htm

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Argon
Příspěvky: 77
Registrován: 04 Zář 2008, 20:28
Místo/Bydliště: Plzeň/Jirkov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Argon »

jo s hadrama nebude problém:) už se těším! Akorát si budu muset udělat nové šipky...ty pěkné od Hawka jsem skoro všechny postrácel:(
anaj
Příspěvky: 4
Registrován: 01 Črv 2009, 12:06

Re: Kuše

Příspěvek od anaj »

Krásný den všem milovníkům historie a kuším zvlášť.Jsem ten nejzelenější začátečník jakého si dokážete představit tedy sháním informace o kuších konce 14.stol na netu a všemožných fórech, informace by nebyl problém teď jen oddělit zrno od plev a to je pro začátečníka nesnadný úkol.Proto jsem si dovolila vstoupit do tohoto fora.Prosím kameny a sprostá slova na mou nevzdělanou hlavu neházet :!:
Další věc na sochu mi manžel věnuje hrušku což si myslím chyba není ale teď jedny informace hovoří o soše v kuse a vydlabat patřičné otvory,druhé rady zní sochu skládanou a já zase nevím kudy kam nebo je obojí způsob možný?Pak mám v záloze ještě velice kacířskou otázku ,ale na tu musím nabrat sílu ,nebo možná se posilnit velkou dávkou medoviny ,abych to pak mohla svádět na pominutí smyslu .Tak že nejprve, předem děkuji za udělené rady ,přeji hodně zdaru ve vaší činnosti a nepokrytě přiznávám, závidím každému tomu co vlastníš tuto dřevěnou krasavici. :roll:
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Kuše

Příspěvek od hawkwind »

Má rada je udělat jako první tu kolíčkovku, ta není tak těžká. Kuše ořechem jsou temperimentální mrchy, těžko se staví, tak aby vypadaly jako originál a ještě dobře střílely.
Tu kolíčkovku uděláš za dva víkendy, když budeš dělat pomalu a je s ní velká zábava.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Kuše

Příspěvek od Pája1111 »

Anaj: Ty nákresy jsou děs běs. Je to taková všehochuť. Pokud chceš dělat repliku kuše, jsou prostě nepoužitelné.
Přikláním se k Hawkovi, nejdřív si udělej tu kolíčkovou a po zkušenostech s ní se pusť do kuše s ořechem.
Mimochodem ořech není kostěný, ale parohový. Nejlépe z losa. Socha je z jednoho kusu. Největším problémem je však lučiště. Na tu silnější ořechovku je zatím nejlepší varianta laminátové lučiště dotvarované korkem a zašité do kůže.Imituje to kompozitní lučiště ze šlach a rohoviny....
Ten kus péra z auta je nehorší varianta. Je to nebezpečné...

----------------------- pon čer 01, 2009 11:44 am ---------------------

Když se podíváš na videa, která tam má ten kutil postnutá, je vidět, že s tím kusem železa mu to ani nestřílí :badgrin:
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
anaj
Příspěvky: 4
Registrován: 01 Črv 2009, 12:06

Re: Kuše

Příspěvek od anaj »

hawkwind
já věděla kam se mám obrátit než udělat nějakou nezřízenost a teď tu kacířskou otázku jestliže se v dnešní době přivře oko nad laminátovým lučištěm nelze náhodou přivřít obě a zkusit do té kůže zašít lučiště na sportovní kuše (no tak mne upalte ).jinak železné lučiště manžel zamítl okamžitě ,že by mne chtěl živou :badgrin: ?Za ten ořech se omlouvám spletla jsem se .
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Kuše

Příspěvek od Pája1111 »

Do kůže se dají zašít třebas i vidle.Jen nechápu, proč tam zašívat nějaké moderní lučiště, když jsi psala, že chceš udělat kuši na 14.stol. Musíš se rozmyslet, jestli chceš dělat kuš historicky co nejvěrnější a nebo nějaký paskvil, jako na těch stránkách, které jsou mimochodem pěkně našpikované viry.

Pokud chceš kuši jen na střílení a nezáleží ti na dobové věrnosti, nemusíš to sportovní lučiště do ničeho zašívat....
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
anaj
Příspěvky: 4
Registrován: 01 Črv 2009, 12:06

Re: Kuše

Příspěvek od anaj »

já jsem si to myslela že bude zle :doubt: ,taky neříkám že jsem zvolila tu to cestu .Popravdě nevím kde sehnat správné lučiště ,někde jsem našla odkaz na p.Jeneše ale bohužel zatím neodpověděl ,tak budu pátrat dál
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů