Kuše

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Kuše

Příspěvek od hawkwind »

To lůžko nemusí být z parohu, stačí dřevěné. Pokud ho chceš zadlabat zvrchu, tak do sochy vydlabeš obdélníkovou díru a připravíš si kus dřeva kterej do ní bude zapadat (musíš ho udělat větší) a ten z boku provrtáš vhodným vykružovákem (např průměr 40 mm) do kterého sedne ten ořech aby se otáčel. Vršek toho špalíčku odřízneš, čímž ti vznikne lůžko které zadlabeš aby sedlo přesně do tý díry v soše.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
koliik
Příspěvky: 5
Registrován: 27 Pro 2008, 02:00
Místo/Bydliště: Podlešín

Re: Kuše

Příspěvek od koliik »

Chtěl bych to udělat podobně, jako mi to bylo ukázáno na několika dochovaných kusech, kde se ořech proti směru tahu opírá o kus parožiny (?), zapadající do drážky.
Roznáší tlak a říkám si, že pokud by byl ze stejného nebo podobného materiálu, eliminoval by rozdíly v tvrdosti, takže by docházelo i k minimálnímu opotřebení.
Každopádně dík, tímhle způsobem bych mohl řešit minimálně zadní stranu...
Dei gratia habitator podlesinensis et campanarius ecclesiae pragensis
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od jiljovský »

Koliik: Máš pravdu. Ořech a jeho lůžko fungují dohromady vpodstatě jako kloub. Z hlediska opotřebení je tedy dobré,aby byli ze stejného, nebo hodně podobného materiálu. Řešení, které jsi popsal u originálů funguje v praxi dobře...
T.
Nic není takové, jak se zdá...
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Kuše

Příspěvek od hawkwind »

Myslím, že když to uděláš habrový, tak nepoznáš žádnej rozdíl.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Broďan »

Pappi napsal:Tu zátku z boku zakryješ kostěným vyložením kuše. Já a bratr Broďan to má také tak vyřešeno a nic není vidět. 8)
Bratr Broďan to má jinak. Nebyl totiž líný dlabat shora a vsadit kovové lůžko, kde se má ořech jako v peřince. :albino:
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

No upřímě řečeno s kolíčkovkou na Landštejně neuspěješ. Nechtějí je tam a nevím proč, ale přitom tam prakticky nemají kostýmové požadavky a v propozicích stojí ...gotický kostým... , ale střelci tam pobíhají naprosto ve všem možném. Můžeš potkat naprosto bezvadně ustrojeného a vybaveného střelce na své období, např. čtrnácté či patnácté století a vedle všegotika či ukázkového keckaře, ale ta akce je spíše zaměřena na to střílení a já tam velice rád každoročně jezdím. Nádherné prostředí naprosto krásný hrad a prostor na střílení. Prostě tam panuje výborná atmosféra a já si tam vždy úžasně odpočinu a zastřílím.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Kuše

Příspěvek od Pája1111 »

Myslíš něco takového?
Obrázek
Obrázek
Obrázek
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
koliik
Příspěvky: 5
Registrován: 27 Pro 2008, 02:00
Místo/Bydliště: Podlešín

Re: Kuše

Příspěvek od koliik »

:D Well... Talk about thy price, Sire... :D
No, něco přesně takového... Jak jsi se sám napráskal:
Pája1111 napsal:vypadá jako kdyby měla lučiště z točeného salámu, lehce prouzeneho...
Kdyžtak mi sím písni na maila, ať to tady nezahlcujeme.
Diik...
Dei gratia habitator podlesinensis et campanarius ecclesiae pragensis
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Broďan »

Docela pěkné fotky natahování kuše hákem a střelby na kroužkovku:
http://www.brandenburg1260.de/armbrust.html

Sice máme lepší kuše a taky jsme toho určitě rozstříleli víc :albino: , než tihle němčíci, ale bohuže to nemáme takhle pěkně nafoceno.
Účinek na prošívanici s kroužkovu košilí je ale tak notoricky znám, takže jsou tyhle "testy" spíš pro zábavu a poučení laické veřejnosti, kdyby si snad na základě amerických "historických" filmů :evil: někdo myslel něco jiného.
Mne by spíš zajímal účinek olověné koule z arkebuzy na prošívku s kroužky. Dosud se totiž domnívám, že ta koule nemusela projít a mohla pouze způsobit zhmožděninu, díky svému oblému tvaru a měkkosti olova. Nikdo mi ale kvalitní kroužkovu nechce půjčit k otestování. Na své luxusní bobrovce to testovat nebudu a pak už mám jen kus indického pletiva pochybné kvality.
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
Avatar uživatele
hawkwind
Disciplí­na a zručnost
Disciplí­na a zručnost
Příspěvky: 851
Registrován: 09 Pro 2006, 19:25

Re: Kuše

Příspěvek od hawkwind »

Jestli myslíš tvou arkebuzu co udělala do toho tvzrnýho plechu díru jak lavor, tak nemyslím, že by to jakékoli kroužky zastavily :D

Což mi připomíná, že po dvou letech mám konečně zprávy jak se vedlo Towtonům při střelbě na kelenej plech od Maca - tedy se slabým lukem kolem 100# protože Mark se ošklivě zranil a dlouho nemohl střílet. A totiž že ho jenom škrábli - a to je něco co už jsem viděl. Joe to zkusí ještě s něčím kolem 160#, ale porád čekám na fotky.

J.
Power is a dimension which raises all these concerns a thousand fold. With power you can indulge corrupt motives with corrupt behavior, coerce others into collaborating or submitting to your corruption, and impose the consequences of it on many innocent people much more easily. Why is then everybody willing to offer endless benefits of a doubt to the powerful, and none to the powerless?
Avatar uživatele
Broďan
Bůh cynismu
Bůh cynismu
Příspěvky: 953
Registrován: 03 Pro 2006, 22:40
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Střelecké slavnosti

Příspěvek od Broďan »

Pozvánka na Svatováclavské střelecké slavnosti v Českém Brodě.
Většina střelců či příznivců střelby z historických kuší již obdržela pozvánku na tuto akci, kdyby se ale chtěl zúčastnit někdo další, ať už jako soutěžící nebo kostýmovaný účinkující, budeme samozřejmě rádi. Slavnost je po kostýmové stránce situována do 15. stol. bez bližší specifikace (samozřejmě střední Evropa). Účast nových zájemců je možná pouze po dohodě s pořadateli na e-mailech: martin7009@seznam.cz nebo semrad69@seznam.cz (nebo SZ).

Obrázek
Cynik je zlosyn, jehož pokřivené vnímání­ způsobuje, že vidí­ věci jaké jsou, ne jaké by měly být.
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od jiljovský »

Koho zajímají historické kuše, napínáky, toulce...... zde jsou stránky s mojí tvorbou (bohužel zatím nedokončené).

http://historickekuse.websnadno.cz
Nic není takové, jak se zdá...
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Kuše

Příspěvek od Pája1111 »

„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
jiljovský
Příspěvky: 146
Registrován: 12 Pro 2006, 19:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od jiljovský »

Nedávno jsem dodělal tenhle kladkový hever, čistě účelová záležitost a taková příprava na výrobu přesné repliky anglického heveru. :)

http://historickekuse.websnadno.cz/Heve ... inaky.html
Nic není takové, jak se zdá...
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

Pěkná práce. Shodou okolností jsem též pořídil kladkový hever. Vzor dle heveru vystaveném spolu s kuší v museu v Mantově. Dílo provedl Petr Nádvorník a pomáhal hasič Bolínek. Ten můj má pouze čtyři "kolečka", ale i to stačí aby v pohodě utáhl nějakých 120-130 kg jako nic. Opravdu velký rozdíl oproti obyčejnému rumpálu bez kladek. K vidění bude v září na střeleckých.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů