Kuše

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Kuše

Příspěvek od trener »

Obrázek se mi nezobrazuje a výraz "klapková kuše" je tak nějak náš interní :(
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

Mohu-li k těm kuším. První dvě jsou kolíčkové kuše ze čtrnáctého století ta třetí je století patnácté. Jinak je rozdíl mezi kolíčkovou a klapkovou kuší. Kolíčková kuše je nejstarší systém vypouštěcího mechanismu, tedy kdy tětiva je ze zářezu na soše vytlačována odspoda "kolíčkem", ve vojenském použití mizí ve století čtrnáctém. Naproti tomu první klapkové zámky se nám objevují již v pozdním století šestnáctém a jedná se o již zabudovaný jednoduchý spoušťový mechanismus, kdy tětiva při napínání opět zapadne do zářezu na soše jako u kolíkové spouště, ale je uzavřena kovovou klapkou ve tvaru F. Ta v podstatě zabraňuje jejímu předčasnému vyklouznutí. U klapkového zámku již většinou mizí i spošťová páka a je nahrazena spouští jakou známe u palných zbraní a mnohdy je doplňena napínáčkem. Fotky různých typů kuší mohu zaslat do mailu. Bohužel sem mi to nějak nějde či nedovedu přijít na to jak to sem vložit.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

Naviac tie dotvarované lučišta obšité rubovou stranou hovädziny krížikovým stehom na belly sú fakt ... historické... Na žiadnej kuši som to nevidel. Koža áno, ale tak nie.

Sory chlape, nevím jak kdo, ale žádné takové prasárny co píšeš na svých kuších nemám. Přiznám se, že základ lučiště je skutečně laminát o nátahových silách, jedna 70 kg druhá kuše 130 kg a dotvarované tak, že vzhledově odpovídají své dobové předloze. Tedy neříct ti, že je uvnitř laminát poznáš prd. Jinak je to samozřejmě o pocitu a možnostech, máš-li na to peníze, tedy lépe řečeno chceš-li je do toho investovat objednej si echt lepený kompozit. Případně, že umíš sehnat dobré kravské šlachy a rozdělat je, umíš dobře udělat rybí klíh na lepení, případně sehnat někde kostice a pak to odpovídající dřevo což si myslím je nejmenší problém tak si to určitě můžeš postavit doma sám. Buhužel se přiznám, že bohatě stačí, že doma řežu a brousím kosti na obložení kuše a je z toho vždy obrovská radost. Jinak socha a vše ostatní odpovídá historické předloze. Tedy socha tvrdé ovocné dřevo, obložení sochy hovězí kost, ořech z losího parohu usazený v třecím lůžku. Povrch voskován + napuštěn pryskyřicí a rozleštěn. Kovaná spouštová s pružinou, třmen kovaný, Tětiva ze lněného provázku (dratve) napuštěná za horka směsí včelího vosku a lněného oleje. Lučiště připevněno provazem.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Kuše

Příspěvek od trener »

Domnívám se, že dave hovoří spíše o levnějších "polomaketách" dobových samostřílů, které mají (včetně několika našich :cry: ) lučiště maskované kůží zašitou tímto způsobem (raznicí prosekané otvory protažené řemínkem)... Tedy nehodnotí dokonalé repliky.
Terminus technicus klapkový zámek není tím, co jsem měl na mysli. Jedná se mi o spoušťový mechanismus tvořený pákou, která je umístěná na horní straně sochy. Kratším koncem podpírá tětivu a delší vyčnívá šikmo nahoru. Poté co jej střelec smáčkne, kratší konec vypáčí tětivu ven ze zářezu v soše. Omluvte prosím můj netechnický popis. Obrázek byl v nějakém Ospreyi o středověkých zbraních, bohužel mám jen asi 20 let starou fotokopii. Mělo by se snad jednat o starší spoušťový mechanismus, ještě před ořechem.
Avatar uživatele
Pappi
Hlad
Hlad
Příspěvky: 423
Registrován: 04 Pro 2006, 20:23
Místo/Bydliště: Český Brod
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuše

Příspěvek od Pappi »

Jo jo vím co myslíš jedná se o ranné 11. století. Dlouhý dřevěný luk připevněný k poměrně krátké soše a spoušť umístěná shora. Dávám obrázky do mailu.
Je třeba odpouštěti nepřátelům, ale ne dří­v, dokud nebudou pověšeni.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

Pappi, tých "prasáren" som videl... Nehovorím, že na tvojích kušiach, ale bežne sa vyskytujúcich. Dokonca lučište vymodelované korkom, ktoré bolo vymačkané od uväzovania.
Kompozitné lučiško bych rád, ale nemám na to čas :( .
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
trener
Příspěvky: 373
Registrován: 03 Črv 2008, 11:28

Re: Kuše

Příspěvek od trener »

pavelH
Příspěvky: 32
Registrován: 20 Bře 2009, 12:37

Re: Kuše

Příspěvek od pavelH »

vkládám sem reakci od zadavatele a majitele kuše, který není na Brodci registrován, ale poprosil mě o vložení.

Reakce na Pappiho: "Vydávat se cestou laminátu je možné tak na 15. století ale ve 14. století by v českých podmínkách (Vlhké počasí, mírné pásmo) měla převládat kuše s tisovým lučištěm. V pramenech se rozlišují kuše na tu s tisovým lučištěm a na tu s kompozitem. Každá se používala v jiném prostředí, měla jinou cenu a v účtech se objednávky velice liší. Vždy se objednávají kuše s tisovým lučištěm ve větším počtu. Pak se ještě dělí kuše s třmenem pro jednu nebo pro dvě nohy. Myslím si, že Hřebík udělal maximum pro to, aby mi vyhověl s podmínkou dřevěného lučiště a už samo o sobě je toto počínání odvážné a na cestě k větší autenticitě správné. Obložení sochy by mělo být pak doplněno o dráhu ale chtěli jsme ji co nejdříve vyzkoušet. Stejně tak se bude měnit třmen na více 14kový kus. Co mě zarazilo, tak je nápad balit dřevěné lučiště do kůže kvůli bezpečnosti. Kde to jsme? Právě to lučiště ze dřeva je na tom to krásné a až na pár lidí neznám nikoho, kdo by se do toho pustil a vypadalo to jako zbraň a ne hračka. Tvar sochy je podle mých požadavků. Proč je hraněná? Protože je to na výrobu praktičtější než to řezat do kulata? Dnes to vezmete šmirglem ale je dlátem snažší udělat sochu hraněnouz, než ji složitě dotvarovávat do oblých tvarů, když to nemá vliv. Navíc se jedná o loveckou kuši a chtěli jsme co nejmenší váhu. Ve výsledku má něco kolem kila ale je dost možné, že má ještě méně. Pytlík mouky se zdá být těžší. Mikey
Avatar uživatele
Siegfried
Chaos
Chaos
Příspěvky: 2676
Registrován: 05 Pro 2006, 11:12

Re: Kuše

Příspěvek od Siegfried »

Škoda, že není majitel registrován, celkem bych si rád nechal vysvětlit "třmen pro dvě nohy"
Dále by mě zajímala logika této věty: Vydávat se cestou laminátu je možné tak na 15. století ale ve 14. století by v českých podmínkách (Vlhké počasí, mírné pásmo) měla převládat kuše s tisovým lučištěm. Tedy v 15. století už nejsme ve vlhkém prostředí a mírném pásmu? Problém je hlavně v tom, že na samotném dřevě se nedá jít na vysoké výkony (nemíchat s lukama, tam máme mnohem delší pružinu) tedy tohle lučiště je skutečně použitelné leda na lov. Ale i ve čtrnáctém století se s nimi válčilo :)
Diskuze o balení lučiště je naprosto irelevantní, kompozitní se balit musí, už kvůli ochraně proti povětrnostním vlivům a pokud víme jak fungovalo a máme to vyexperimentované, nevidím smysl ani potřebu investovat horentní sumy do věci co nikdo neuvidí a brzy ze mi v praxi zkurví... Tedy považuji správně natvarovaný laminát zabalený v kůži za mnohem vhodnější pro vojenskou kuši, než subtilní větev co nemá nátah...

Protož, prosím, povstaň Pane Bože vojsk, silný mstiteli, jenž mstíš hřiechy otcóv nad syny až do třetieho i čtvrtého pokolenie! Pozdvihni sě, jenž súdíš zemi, odplať otplatu pyšným a na tohoto přezřejmého potupitele tvého nepoškvrněného zákona a znamenitého haněče a tvých věrných lítého záhubci ruku tvé pomsty ztáhni!
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Kuše

Příspěvek od lasky »

Rather far outside my claimed period, it is agood example of one typical shaping seen in bolt quivers in central Europe. A Leather Quiver, Swiss Country Museum Zürich https://sk.pinterest.com/pin/513973376206773851/ mrzi ma to ze som ho nasiel.
Přílohy
af9ed8b728657fb9c31c9b790789a75b.jpg
af9ed8b728657fb9c31c9b790789a75b.jpg (30.16 KiB) Zobrazeno 7247 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Kuše

Příspěvek od lasky »

https://sk.pinterest.com/pin/563442603364536020/ Kreuzigung Christi Kunstwerk: Temperamalerei-Holz ; Tafelbild ; Laib Conrad ; Salzburg ; Mt:27:033-036 , Mk:15:022-041 , Lk:23:033-049 , Jo:19:016-030 Dokumentation: 1457 ; 1457 ; Graz ; Österreich ; Steiermark ; Universalmuseum Joanneum Anmerkungen: Graz Dom

a tu nieco ku kusi so zeleznym stredom. mne to pripada ako talhofer , viac neviem https://sk.pinterest.com/pin/563442603364535969/
Přílohy
0954f21657672a156badf277afb0314f.jpg
0954f21657672a156badf277afb0314f.jpg (66.84 KiB) Zobrazeno 7246 x
4a0c232eec13c3c4c427f1537ed1d121.jpg
4a0c232eec13c3c4c427f1537ed1d121.jpg (100.83 KiB) Zobrazeno 7246 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Kuše

Příspěvek od lasky »

1284 Spain Florencia Ms Banco Rari 20 Les Cantiques de Sainte Marie dve pekne tisove lucistia 1248. https://sk.pinterest.com/pin/563442603361893187/
Přílohy
63a321a91dce651eb2830318dc04ed34.jpg
63a321a91dce651eb2830318dc04ed34.jpg (89.51 KiB) Zobrazeno 7245 x
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
pavelH
Příspěvky: 32
Registrován: 20 Bře 2009, 12:37

Re: Kuše

Příspěvek od pavelH »

Ořech se dělá kolmo na růst parohu. Přirozený tvar parohu sice láká, ale logicky to tak nejde. Po vytvoření zářezu a dosedacího místa pro páku by ti zbyla jen dřeň, která má menší únosnost.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Kuše

Příspěvek od dav1dMldc »

schwarzhelm napsal:Zdravím pánové,

mám doma kus losího parohu, ale než do něj budu řezat, rád bych se ujistil. Ořech má vycházet z přirozeného tvaru parohu, tedy z průřezu, nebo se vyřezává napříč, tedy směrem růstu parohu? Někde se to tu zmiňovalo, ale nijak do detailu. Nechci si kazit pěkný kus parohu, tak se radši ptám předem....
Na historických kušiach som videl oboje možnosti. Na svojej kuši mám práve paroh orientovaný tak, že som vychádzal z jeho valcového tvaru a drží to bez problémov.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
schwarzhelm
Příspěvky: 397
Registrován: 03 Kvě 2009, 12:35
SHŠ: Slánská Rota

Re: Kuše

Příspěvek od schwarzhelm »

Popravdě by mě zajímalo, jak často a jestli se obě varianty vyskytují na originálech. Nemohlo to být tak, že pokud byl paroh dostatečně hutný, řezal se průřez, a pokud ne řezalo se po vláknech?
Jsi hodný. Ale ne na mě ty kurvo!
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů