výroba tětivy z moderných materiálov

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Mathosius85
Příspěvky: 2
Registrován: 08 Črv 2014, 09:48

výroba tětivy z moderných materiálov

Příspěvek od Mathosius85 »

Dobrý den,mám dotaz chci si vyrobit tětivu mám vlákno dacron-B50 a chtěl bych to udělat podle toho to návodu link:http://www.lukostrelec.cz/modules.php?n ... cle&sid=59 ale nechápu jak je to ze sílou vlákna, na etiketě je napsáno B-50 bowstring 1/4lbs takže jestli to chápu dobře tak jedno vlákno unese 1,8 kg a na návodu píší tohle:Pevnost vlákna Dacron B-50 udává výrobce jako 50 liber, tedy 22,7 kg. To je však spíše teoretická hodnota, při praktických testech se vlákno Dacronu trhalo již při nějakých 13 kg. Můžete mi to někdo vysvětlit prosím. Jak to vlastně je?a kolik bych potřeboval pro nátahovou sílu 11kg/25lb?
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Pomoc při výrobě tětivy

Příspěvek od cornus »

Štvrt libry je váha vlákna namotaného na cievke.
50lb je teoretická nosnosť jedného vlákna udávaná výrobcom. V praxi som nameral cca 13 kg.
Na slabý luk ti stačí 3 X 5 vlákien. Dakron sa už nahrádza Fastfite vláknom, ktoré je o moc lepšie.
Avatar uživatele
blue
Sponzor Brodce
Příspěvky: 274
Registrován: 04 Lis 2012, 10:05
Místo/Bydliště: Southshire

Re: Pomoc při výrobě tětivy

Příspěvek od blue »

Vcera jsem si zkusmo zmeril FF a jedno vlakno dalo 22kg.
Celý umění střílet lukem je uložený mezi ušima, chlapče.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Věc spíše pro ty co se snaží naše věci dělat historicky věrné nebo v tomto případě spíše "pseudohistoricky".
Pokud chtete mít dobový vzhled tětiv, ale chcete použít fast flight, tak dle mých zkušeností s přírodními materiály použite
barvu "bronze" nebo "sand". viz. např. zde http://www.lancasterarchery.com/brownel ... l-1-4.html
A kdyby to někdo objednával, tak dejte vědět, já nabízím na výměnu bílý fast flight. ;)
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Ono tady stojí fast flight 1500kč, ... v americe stojí to stejné cca 980kč.
Navíc tam mají větší výběr barev.

Počítal jsem na kolik tětiv to cca je.
Takže špulka 1/4lb by měla mít 2043 vlákna = 623m
Když na luk průměrně použijete 18 vláken a luk bude 2m dlouhý, tak řekněme že spotřeba materiálu na luk bude cca 43m
Tedy uděláte 14 až 15 tětiv z jedné špulky.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od earendil »

Spectra 652 je tu za 1200 kč a má to být to samé.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Honza F. »

Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Šípy, toulce, chrániče a jiné chlapské doplnky

Příspěvek od Kaša »

Zdar,
... k té tětivě FF plus - píšou že musíš mít před ní chráněno dřevo v zářezu, což mi máme pomocí končíků.
Jinak můžeme pak udělat testy jaký je rozdíl mezi dostřelem luku s tětivou FF a FF Plus.

Hezké šípy. Děláš si jen 6 šípů jako sadu? To musíš mít nulové ztráty! Gratuluji. :D
Já jich dělám raději min. 8 kusů, ... nejlépe tedy 10 až 12 kusů.

Supr krabice. Máš tam znaky malované?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Luky - výroba a technické dotazy všeho druhu

Příspěvek od Honza F. »

Šimon se mě zeptal, kolik dávám vláken do tětivy a tak mne napadlo, že bychom tu mohli tohle téma probrat.
Já tětivy dělám podle jednoho návodu, který jsem před lety našel nalukostřelci. Tehdy ty uvedené počty vláken platily myslím pro Dacron. Já tyto počty používám i na Spectra 652 (náhrada FastFlightu) a i když jsem s takto tlustými tětivami spokojený, tak si myslím, že jsou možná zbytečně tlusté. Proto bych se chtěl zeptat, z kolika vláken pletete tětivy vy?

luk pod 40 lb 12 vláken
40-60lb 15 vláken
60-80lb 18 vláken
80-100lb 21 vláken
100-120lb 24 vláken
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
gwynbleidd
Sponzor Brodce
Příspěvky: 138
Registrován: 03 Říj 2015, 15:07

Re: výroba tětivy z moderných materiálov

Příspěvek od gwynbleidd »

Diky Honzo. To si nemusel ale zaze je fajn, ze sa to takto verejne prediskutuje. Inak aky je teda rozdiel medzi FF a Spectra 652? Pokial viem, tak Dacron ma roztaznost cca 11% takze neni uplne idealny na nase luky, ktore pouzivam ale skor na slabsie luky a luky s inym profilom (ked pozeram nejakych americkych lukostrelcov tak vacsina ma na lukoch dacron ale to su luky pod 60 liber).

Jaky je teda rozdiel mezi FastFlight a Spectra 652? Predpokladam, ze je teda Spectra lepsia ako FF ked ju pouzivas ako "nahradu" za FF?
"A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!"
- The Song of the Bosonian Archers
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: výroba tětivy z moderných materiálov

Příspěvek od Honza F. »

Spectra 652 mi přijde oproti originálnímu FastFlightu měkčí a trochu se vytahuje, takže možná bude dávat horší výkony. To ale objektivně posoudit nedokážu, protože nejsem dobrý střelec a je tedy asi úplně jedno, jakou mám na luku tětivu. Zhruba ale každý 2-3 trénink musím tětivu převázat. Jestli se ale vytahuje a nebo prokluzuje a povoluje se úvaz na spodním končíku, to netuším. Jenom dodávám, že mám luky nad 115 liber.
Tětivu ze Spectry má ode mne ještě Sumira a Blue, tak třeba také přidají své zkušenosti (i když už je to hodně dlouho a možná si to ani nebudou pamatovat).
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
gwynbleidd
Sponzor Brodce
Příspěvky: 138
Registrován: 03 Říj 2015, 15:07

Re: výroba tětivy z moderných materiálov

Příspěvek od gwynbleidd »

No s tym, ze nie si dobry strelec by som pomlcal uz som ti to vravel naposledy a nemyslim si, ze je to pravda. Diky za info. No ja si budem robit tetovu s dvojitym ockom. Mal som to uz na svojom bezovom luku a maximalne som bol s tym spokojny (a mam to aj na tisaku od Heinza). Na tom bezovom luku mam aj sidenocks a keby ten rohovinovy koncik nebol tak natenko vybruseny a nepraskol tak stym strielam dodnes (je tu nadej, ze mi to Kasicek spravi ale kedze sa celkom hodne poskodila spicka na vrchnom rameni cca 1.5 cm trhlina tak neviem neviem ci sa bude dat spicka zuzit tak aby to fungovalo. aj ked na MR mali spicky len 11mm niektore luky).
"A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!"
- The Song of the Bosonian Archers
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: výroba tětivy z moderných materiálov

Příspěvek od Kaša »

Hola,
něco k téma taky mám.
Našel jsem pevnost Fast Flightu Plus (neplést s Fast Flightem) který má pevnost 95lb (42,75kg) při průměru 0,015" (0,38mm).
... a to není určitě není ten nejpevnější materiál.
Dnes už není výběr materiálu otázka pevnosti tětivy - spíše tloušťky aby nám to neřezalo prsty. :badgrin:

Honzo, máš zjištěné vlastnosti Spectry 652?

Koukněte sem kolik je v dnešní době materiálů na tětivy
http://www.lancasterarchery.com/bow-acc ... rder=price
... mazec :shock:

Ale na materiálu tětivy záleží ... teď jsem vyměnil tětivu na jednom z mých luků a je to znatelně poznat.

Proto bych nakonec chtěl střílet s přírodními materiály, protože to může mít vliv jak na pocit ze střelby, ale i na dosahované dostřely.
Avatar uživatele
gwynbleidd
Sponzor Brodce
Příspěvky: 138
Registrován: 03 Říj 2015, 15:07

Re: výroba tětivy z moderných materiálov

Příspěvek od gwynbleidd »

Tak ono za 100 lete valky strileli len z prirodnych materialov takze to funguje a to uz vlastne vieme dlho. Inak teda Kasa ty davas kolko vlakien vs lbs? Mas to stejne ako Honzik?
"A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!"
- The Song of the Bosonian Archers
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: výroba tětivy z moderných materiálov

Příspěvek od Kaša »

To je jasné Šimone že jim to fungovalo, ale my teď moc nemáme k dispozici tak kvalitní přírodní výrobky jako oni, takže je to těžké zrekonstruovat.

Já jsem používal FF (nevím jestli obyč nebo Plus) a teď FF Plus.
Jak už jsem psal, při pevnostech moderních materiálů už na pevnosti nezáleží, hlavní je aby jsi to neudělal moc tenké že by ti to uřízlo prsty,
nebo moc tlusté, aby to nebylo moc hamatné težké a nevešlo se do drážky.
Ono taky záleží jak tlustou děláš omotávku středu.

Já jsem teď udělal tětivu na moji 115lb z 15 vláken FF Plus, a zdá se mi to už trochu málo. Lepší by bylo asi 18 vláken.

Když si vemeš že se uvádí že by měla mít tětiva min. 3 až 4krát větší pevnost než je síla luku, pak něco na vady po celé délce luku a při počtu vláken, atd.
... tak optimum je řekněmě 7krát + větší pevnost tětivy než je síla luku.

Jak by to bylo pro tětivu FF Plus pro můj 115lb luk, tedy při "velké" bezpečnosti 7x = 115*7 = 805lb
pevnost FF Plus 95lb, tedy 805/95 = 8,5 ... tedy 9 vlákem FF PLus by stačilo na 115bl luk!
Tětiva při 9 vláknech o průměru 0,4mm bude mít řekněme průměr 1,5mm.
Při 9 vláknech a síle luku těch 115lb by ti to asi už doslova uřízlo prsty při nátahu!

... a vem si to, že ty nejpevnější materiály na tětivy mají pevnost 125 až 130 lb, to už by ti stačilo 7 vláken ...
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 12 hostů