Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Kaša »

Supr šípy Dave, jak ti vyšly váhy?
Tu červenou barvu mezi brkama tam máš proč (když není oplet) .... abys je líp našel?

Earendiel, proč bys do zářezů nedal dobovou tětivu?
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od earendil »

(byla to jen sranda, chápu že šípy na to nejsou určené a ani nemusejí být) Ty drážky jsou tak max. 3mm široké? Pro 120 liberní luk ta tětiva s omotávkou hádám bude tlustší.
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Kaša »

... nebude.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od earendil »

Ok, zářezy na MR šípech se mi zdály výrazně širší, ale to mohlo být sesycháním a rozpuštěním materiálu. Těším se na výsledky tvých tětivových dobrodružství, až to bude fungovat, jednu koupím :)
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Kaša »

Výsledky mých tětivových dobrodružství nemusí být vypovídající,
ale je okolo dost dalších lidí kteří s přírodními tětivami dosáhly slušné výsledky (např. Gibbs, Sherman, Spencer, ajn.).

Taky šířka drážek u MR šípů není zas tak vypovídající! To nebyly šípy dělané na míru určitého luku, ale sériové kusy, u kterých potřebuješ aby padly
na kteroukoliv tětivu. Tedy teoreticky nejtlustší tětiva musela být tak široká, jako nejtenčí zářez ze všech 10 000 ks šípů. ;)

.. a jestli se mi někdy podaří udělat přírodní tětivu s kterou budu spokojen, tak ti ji určitě neprodám .... protože bude k nezaplacení! 8)
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od dav1dMldc »

Vďaka :) . Váhy vyšli 58-59g pokiaľ si dobre pamätám. Trochu viacej ako osika, trochu menej ako breza. Farbil som ich kvôli vzhľadu, čisto dekorácia. A celkom sa mi to páči :D .
Drážky sú v strede 2.5mm, rozširujú sa na 3mm v mieste kde sa tetiva opiera o tyčku. Lepšie to takto drží, šíp sa zacvakne.
Čo sa týka tej tetivy... stále si neviem predstaviť 3mm hrubú tetivu na 150lb luku... Rád by som videl nejakú naživo a hlavne by ma zaujímalo, ako dlho vydrží. Inak šírka zárezov na MR bola 1.8 - 5.3mm, priemer 3.1mm (zobrané z WoW).
Kaša napsal:
26 Srp 2019, 14:02
Tedy teoreticky nejtlustší tětiva musela být tak široká, jako nejtenčí zářez ze všech 10 000 ks šípů.
Táto "logika" nefunguje. Podľa tejto istej úvahy by si ľahko dostal, že luky na MR nemali viac ako 100lb, stačí uvážiť hrúbku šípov...
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
27 Srp 2019, 23:15
Čo sa týka tej tetivy... stále si neviem predstaviť 3mm hrubú tetivu na 150lb luku... Rád by som videl nejakú naživo a hlavne by ma zaujímalo, ako dlho vydrží.
Jestli si to nedovedeš představit, tak se koukni na stránky Willa Shermena, tam to má hezky zdokumentované a myslím i pro síly luků větší než píšeš ty.
Tloušťky tětiv z fotek cca 2,5mm ...
Myslím že to má Will nejzmáklejší ze všech mne známých "reenacment bláznů". Pěstuje vlastní technické konopí, a vypadá to že už má postup docela vychytaný.
Vypadá to že takto udělal už hodně tětiv.
... a luky dělá i těch 170lb i více (asi pro Joa). :badgrin:
dav1dMldc napsal:
27 Srp 2019, 23:15
Kaša napsal:
26 Srp 2019, 14:02
Tedy teoreticky nejtlustší tětiva musela být tak široká, jako nejtenčí zářez ze všech 10 000 ks šípů.
Táto "logika" nefunguje. Podľa tejto istej úvahy by si ľahko dostal, že luky na MR nemali viac ako 100lb, stačí uvážiť hrúbku šípov...
Uvedl jsem jen jako takový logický fail, takže samozřejmě že to není pravda. Napsal jsem tam i slovo teoreticky.

O těch průměrech šípů je to opravdu nesmysl, ty nejsubtilnější šípy z MR vypadají obdobně jako Westminster Abbey šíp a ten byl střílen z luků 170lb i více. ;)
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:
28 Srp 2019, 06:11
...se koukni na stránky Willa Shermena...
Ano, tam som sa díval... preto som napíal, že by som to chcel vidieť naživo...
Kaša napsal:
28 Srp 2019, 06:11
O těch průměrech šípů je to opravdu nesmysl, ty nejsubtilnější šípy z MR vypadají obdobně jako Westminster Abbey šíp a ten byl střílen z luků 170lb i více.
Nekonečný príbeh pokračuje... Ja už fakt neviem, máš nejaký duševný problém pochopiť čo to znamená PRIEMERNÝ ŠÍP? Čo má spoločné najaký flightový špeciál s priemerným šípom na MR? Zase argumentácia "Joe Gibbs hento, Joe Gibbs tamto...". Vieš vôbec aký to bol šíp? Aké drevo? Aké malo SG? Aký ťažký bol hrot? Koľko ten šíp vážil? Koľko mal spin? Strieľal dobre alebo ho odhadzovalo kvôli nízkemu spinu?
Sorry Kašo, ale absolútne nič si v tomto smere neurobil a ideš hneď vydávať súdy o nezmyselnosti... Teraz som zasa robil nejaké tyčky z osiky. Vybral som lepšie drevo, spravil som z neho 11.2mm tyčku. Len tak pre seba som odmeral spin a holá 90lb... Zúžim to ku zárezu na 9.5mm, spravím korekciu na 30" náťah a ťažší hrot a koľko dostanem? Tak 70lb? Ano, šípy na MR mali v strede priemerne 11.5, nie 11.2mm ... Bude to fatálny rozdiel...
A ano, v stredoveku mali lepšie drevo... :salute:
Naposledy upravil(a) dav1dMldc dne 29 Srp 2019, 19:01, celkem upraveno 1 x.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
29 Srp 2019, 18:24
... empty head argumentation... :salute:
Ale notak ... toto není nutné, ne? :angel9:
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od dav1dMldc »

Kašo, beriem to tak, že nevieš. Tak ja ti to prezradím. Na warbow wales stránkach si pozri článok o tom meane wood luku. Majú tam nejaké testy. Strieľali westministrákom, je tam odfotený. Váhu udali na 50g (originál mal 43g). Pokiaľ rozmery ostali zachované ako u originálu, je jasné, že priemerný topoľ/osika by to nedal. Takže použili podstatne ťažšie drevo (s väčším spinom) alebo použili napr. brezu. Tiež nejakú ťažšiu. Mám podobnú doma. Spin vychádza na 140-150lb pri paralelnej tyčke 11.2mm (nepočítajúc zúženie tyčky na 8mm u zárezu a korekcie na ťažší hrot a dlhší náťah). J. Gibbs ho strelil s luku 170lb 32", Koľko mal na náťahu toho westministráku? Tak 150lb? To by dobrý šíp z brezy zvládol, aj niečo viac, ale už by to asi neletelo moc dobre.
OK, čo má tento šíp spoločné s menším šípom z osiky na MR? :doubt:
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Kaša »

dav1dMldc napsal:
29 Srp 2019, 18:24
Nekonečný príbeh pokračuje... Ja už fakt neviem, máš nejaký duševný problém pochopiť čo to znamená PRIEMERNÝ ŠÍP? Čo má spoločné najaký flightový špeciál s priemerným šípom na MR? Zase argumentácia "Joe Gibbs hento, Joe Gibbs tamto...". Vieš vôbec aký to bol šíp? Aké drevo? Aké malo SG? Aký ťažký bol hrot? Koľko ten šíp vážil? Koľko mal spin? Strieľal dobre alebo ho odhadzovalo kvôli nízkemu spinu?
Myslím že nemám problém pochopit co je PRIEMERNÝ ŠÍP = PRŮMĚRNÝ ŠÍP ... že ano? 8)
Jo a Dave, počítal jsi u průměrného šípu se změnou průměru o 5 až 10% kvůli potopení?
Proč píšeš o flightových speciálech? Já jsem šíp z Westminster Abbey přirovnal k těm menším šípům z MR, což je pravda.
A vím jaký to byl šíp. Bude to vědět každý kdo si třeba přečetl článek na stránkách warbow wales.
Hrot by mohl mít podle informací od Marka Strattona cca 6-7g, což i vyšlo Laskymu když mi dělal tyto hroty. Pokud tedy přijmeš teorii že bylo týblo vyrobeno s topolu nebo osiky, tak si SG klidně spočítáš. Nalezený WA šíp vážil 42,6g, ale to mu chybělo opeření a taky špička hrotu, takže reálná váha pohla být kolem 44g.
Moje aproximace střílely dobře z luků spíše silnějších 120+ .... až 150lb, na luky +-100lb to bylo dost tuhé.
dav1dMldc napsal:
29 Srp 2019, 18:24
Sorry Kašo, ale absolútne nič si v tomto smere neurobil a ideš hneď vydávať súdy o nezmyselnosti...
Ale ano, urobil. Urobil jsem aspoň nějaké aproximace a i jsem si psal s lidma co s nimi stříleli. Řešil jsem s Markem a později Laskym repliku hrotu, atd.
dav1dMldc napsal:
29 Srp 2019, 18:24
Teraz som zasa robil nejaké tyčky z osiky. Vybral som lepšie drevo, spravil som z neho 11.2mm tyčku. Len tak pre seba som odmeral spin a holá 90lb... Zúžim to ku zárezu na 9.5mm, spravím korekciu na 30" náťah a ťažší hrot a koľko dostanem? Tak 70lb? Ano, šípy na MR mali v strede priemerne 11.5, nie 11.2mm ... Bude to fatálny rozdiel...
A ano, v stredoveku mali lepšie drevo... :salute:
… ano, očividně měli lepší dřevo než ty. ; )
Sorry, ale pořád se snažíš popřít realitu, a tou jsou data ze středověkého šípu nalezeného ve Wesminsterském opatství.
Leda že by špatně určili druh dřeva (jak později píšeš), ale to se mi nezdá moc pravděpodobné.
dav1dMldc napsal:
01 Zář 2019, 20:40
Kašo, beriem to tak, že nevieš. Tak ja ti to prezradím. Na warbow wales stránkach si pozri článok o tom meane wood luku. Majú tam nejaké testy. Strieľali westministrákom, je tam odfotený. Váhu udali na 50g (originál mal 43g). Pokiaľ rozmery ostali zachované ako u originálu, je jasné, že priemerný topoľ/osika by to nedal. Takže použili podstatne ťažšie drevo (s väčším spinom) alebo použili napr. brezu. Tiež nejakú ťažšiu. Mám podobnú doma. Spin vychádza na 140-150lb pri paralelnej tyčke 11.2mm (nepočítajúc zúženie tyčky na 8mm u zárezu a korekcie na ťažší hrot a dlhší náťah). J. Gibbs ho strelil s luku 170lb 32", Koľko mal na náťahu toho westministráku? Tak 150lb? To by dobrý šíp z brezy zvládol, aj niečo viac, ale už by to asi neletelo moc dobre.
OK, čo má tento šíp spoločné s menším šípom z osiky na MR? :doubt:
Dave, právě že já viem a vypadá to že ty ne! Jestli měl původně WA šíp 44g, a hrot řekněme 7g,
Podle odborníků co šíp zkoumali je týblo na šípu z WA topol nebo osika.
Průměry 11mm u hrotu, max 11,2mm v cca první třetině, a pak zúžení k zářezu kde měl myslím 8mm.Tak tyčka která byla dlouhá 28,9“ + zářez + dřevo v tulejce = mělo týblo celkem 37g. Mě tato hmotnost vyšla použitím osiky na týblo, angličani také použili topol nebo osiku. Že tobě to nevychází je škoda, ale výsledky ostatních to nemůže smazat z časoprostoru. ; )
Honza mi říkal že musel na ty týbla použít velmi hustou osiku, ale vzpomeň si co ti píšeme s Šimonem o těch topolech z Anglie – jsou jinší než náš topol nebo osika. Ten jejich topol má na sobě takové ty „zrcátka“ jako má třeba bříza, jilm nebo javor.

A ty Dave víš hmotnosti dříků z MR? Ani ve WoW nenácházím hmotnosti těch týbel, jen je tam teoretický výpočet a použity hdnoty hustot dřev z americké příručky z padesátých let.
A teď se zeptejme, odkud asi použili angličani ve středověku dřevo na šípy, od Davida ze Slovenska, nebo z Anglie? :bom: ;)
A ještě další otázka, bylo podnebí tehdy vhodnejší pro růst stromů než je tomu dnes .... má odpověď zní ano, a dokonce jsem o tom viděl nějakou studii.
A neovlivní jenom anglický topol, ale i třeba a úplně náhodně i alpský tis. 8)

A kdyby byl WA šíp z břízy, tak myslím že by měl ještě větší hmotnost …. Zkusím potom takové týblo vyhoblovat.
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od earendil »

Kaša napsal:
04 Zář 2019, 14:22
topolech z Anglie – jsou jinší než náš topol nebo osika. Ten jejich topol má na sobě takové ty „zrcátka“ jako má třeba bříza, jilm nebo javor.
Chce to používat botanické názvy, v americe se třeba thuji nadává červený cedr :roll: . Rod Populus (topol, osika,...) a vrbovité obecně nemají okem viditelné dřenové paprsky. Nejspíš to bude jiná dřevina.
Kaša napsal:
04 Zář 2019, 14:22
A ještě další otázka, bylo podnebí tehdy vhodnejší pro růst stromů než je tomu dnes .... má odpověď zní ano, a dokonce jsem o tom viděl nějakou studii.
A neovlivní jenom anglický topol, ale i třeba a úplně náhodně i alpský tis. 8)
Já tohle sice nikde neslyšel, ale. Řekněme že by to tak bylo. Pak by stromy rostly rychleji, tedy měly širší letokruhy.
U roztroušeně porovitého dřeva jako má topol nemá teoreticky šířka letokruhů vliv na jeho hustotu / váhu / tuhost, protože není téměř rozdíl mezi jarním a letním dřevem.
U tisu Davidovi vychází, že širší letokruhy jsou skoro lepší pro tuhost. Jiní lukaři ale (a na tomto foru jsem vícekrát četl) tvrdí opak a asi i kvůli lukům z MR, které mají velmi úzké letokruhy.
Samozřejmě můžou tehdejší luky být vyráběny ze starších stromů a kvůli tomu mají tak úzká léta. Pokud tomu tak je, k čemu ale tedy pomohlo to lepší podnebí, když se stejně bral pomalu rostlý tis, respektive pomalu rostlá část starého stromu?

PS: Neuraz se, prosím. Já se opravdu jen snažím přijít na kloub tomu, jak to myslíš.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od dav1dMldc »

earendil napsal:
04 Zář 2019, 19:24
...Nejspíš to bude jiná dřevina...
Šimon tie tyčky doniesol na turnaj do Brna... Pozeral som na to ja, Pája, a niekoľko ďalších ľudí. Zhodli sme sa na tom, že to na topoľ nevyzerá, také nahnedlé drevo s malými dreňovými paprskami. Či je to topoľ alebo aký je to topoľ neviem, za mňa to vyzeralo ako javor. Dokonca by som povedal, že americký "sugar maple". Tak či onak, riešiť to nebudem, majú svoju pravdu... a nezabúdaj, v stredoveku mali všetko drevo lepšie... :angel12:
Earendile, koľko sa udáva v tabuľkách hustota topoľa, reps. osiky? Ja som našiel od 0.36 po nejakých 0.45 g/cm3. Zatiaľ som mal drevo od cca 0.38 po abnormálnych 0.65, typicky okolo 0.45. Všetko osika.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
earendil
Příspěvky: 401
Registrován: 18 Říj 2014, 20:18

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od earendil »

Schválně jsem vzal nejstarší zdroj co tu mám, jsou to takové prvorepublikové prospekty.
Obrázek
Avatar uživatele
Drak
Dietolog
Dietolog
Příspěvky: 214
Registrován: 24 Ún 2007, 21:07
Místo/Bydliště: Myjava, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: Blunts-hist. cvičné šípy s dřevěnými hlavicemi

Příspěvek od Drak »

Stále tu vidím jak se argumentuje váhou, spinem, atd. máte prokazatelný důkaz že v době použití někdo tyto vlastnosti řešil ? Respektive že nějaká tehdejší autorita, předpis, pravidlo došla a řekla tohle je měkké, to půjde pouze na luky do 100# a tohle je dobré na luky 120#....130# apod. ? Dokud tenhle důkaz nebude přijde mi to jako plácání slámy. Vím o zmínkách o šipech od Aschama, takové ty notorické věci jako jasan atd. ale o řešení “spinu” jsem nic neviděl.
Drak
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů