Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Pája1111 »

„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Honza F. »

Je to konopí z odkazu, co jsem sem dával: http://www.tkani.cz/rostlinna-c85/konopi-i1053/
Objemem je to asi do mých sevřených dlaní, asi 15cm klubíčko. Není to ale zamotané, je to jeden takový dlouhý, asi 2cm tlustý dred. Je to úplně jiná kvalita, než je třeba topenářské konopí a to i to velice jakostní. Tohle je jemňoučké, no skoro jako hedvábí. Trošku to připomíná kožíšek hranostaje. Nejsou to extra dlouhá vlákna, ale zkusil jsem kousek zaplést a nasliněné je to pevné jako hrom. Uvidíme, jak mi to půjde umotat.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
Itazipa
Příspěvky: 37
Registrován: 06 Pro 2006, 00:37
SHŠ: Thorax
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Itazipa »

Objednal jsem semena technického konopí. Určitě na pokusy všechno nespotřebuji. Pokud by měl někdo zájem napište.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od dav1dMldc »

Kaša napsal:Dave, jak se díváš na otázku tětivy s jedním očkem versus tětiva se dvěma? ... myslím že v tom máš nějaké zkušenosti,ne? - chování, protahování a seřizování tětivy s 2 očkama, atd.
Veľmi kladne. Imho je pevnosť v uzle aj dva razy menšia. Tetiva by to vo väčšine prípadov aj ustála, no ten uzol je zlo. Druhé miesto kde to povolí je očko. To sa mi stalo pri tetive na kušu. Prírodné vlákna sa podľa mojich skúseností skoro nenaťahujú, tetiva pruží, resp sa predĺži kvôli stáčaniu. Problém je akurát urobiť to druhé očko...

Kašo, otázne je, či tak dlhé vlákna sa vôbec v tej tráve nachádzajú. Dnes som si totiž skúsil upliesť tetivu so žihľavy a povedal by som, že sa v kolenách vlákna prerušujú, niečo ako bambus. Bola to mladá rastlina, takže nejaké závery robiť sa moc nedajú, od dospelej sa môže líšiť, ale pevnosť zmotaného špagátu bola horšia ako mizerná :( .

Osobne som hrozne rád za fast flight :) . Experimentovanie nechávam na iných (hlavne teba ;) keď si to inicioval), ja sa venujem stejne už moc veľa veciam.
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Honza F. »

Jedno očko u té dvouočkové tětivy se tedy plete po směru hodinových ručiček a to druhé proti směru?
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
PeterL
Příspěvky: 126
Registrován: 18 Pro 2012, 11:25
Místo/Bydliště: Prešov

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od PeterL »

zo žihľavy sa u nás ešte za čias gazdovania aj zo začiatku združstvovania vyrábali žihľavové povrázky, a aj plátno, miešané s konopím - na zemiakové vrecia,
klbko týchto povrázkov sa mi pred 8 mimi rokmi dostalo do rúk, pradené bolo nahrubo len z jedného prameňa
na prvý pohľad to vyzeralo ako kokosové vlákno, hrúbka šnúry cca 4mm
ako začínajúci lukovýrobca som ihneď skúsil vyrobiť tetivu tá sa rýchlo roztrhla (o pletení tetivy som ešte skoro nič nevedel)
potom som šnúru rozplietol na vlákna, tie mali max dlžku asi 30-40cm
tieto vlákna som používal na omotávanie šípov, a priadol som aj dratvy na šitie kože (super pevné) tetivy som viac nerobil
niekde by som mal mať nejaké zbytky, dúfam že sa mi podarí nájsť aj zbytok klbka,

Ohľadom tetív s dvoma očkami:
tetivy som sa učil pliesť len tak na kolene, vlámsku tetivu mi nevedel nik ukázať ako sa pletie,
tak som začal robiť tak ako robili veci moji predkovia.
najskôr som robil obyčajné tetivové uzly ale tie sú pri silnejších lukoch naprd, uzol sa sťahuje tvrdne až kým sa neutrhne v mieste uzlíka,
potom som prešiel na prešívané očká, tie sa robia tak, že sa koniec tetivy ohne vyrobí očko a asi na 10cm sa poprešíva, ale nie je to až tak pevné
tak som prešívané očko začal robiť podobne ako na postrojoch zo záprahu, tetiva(šnúra) sa v celku zaplietla sama do seba, aspoň 3-4 krát a následne sa prešila dratvou,
tieto tetivy držia dobre
posledným a najpevnejším je zapletenie tetivy samej do seba tie zapletám do protismeru točenia tetivy je to babračka s pinzetou a šidlom ale drží to skvele,
dlžku tetivy odhadnem a potom doutiahnem dotočením

uzly používam len na slabé luky, na silnejšie len očká
Avatar uživatele
Kaša
Příspěvky: 1694
Registrován: 08 Srp 2008, 01:19

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Kaša »

Itazipo .. jestli se nikdo neozval tak já bych si pár semínek vzal. Sice nejsem žádný zahradník,
ale snad nebude tatíkovi vadit několikametrové konopné rostliny na zahrádce. :badgrin:

Peter, podle toho co mi říkal kamarád, tak jde i to druhé očko zaplést vcelku dobře (nemusí se nic prošívat).
Zkusím to podle jeho rad a pak okomentuji.
Avatar uživatele
Itazipa
Příspěvky: 37
Registrován: 06 Pro 2006, 00:37
SHŠ: Thorax
Místo/Bydliště: Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Itazipa »

No jestli semena vůbec dorazí. Včera na FCB Konopy psali, jak pošta urputně bojuje proti feťákům. Ztracené a vykradené dopisy. Semínky rozbitá razítkem a pod.
pavelH
Příspěvky: 32
Registrován: 20 Bře 2009, 12:37

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od pavelH »

Zdar.
Pletl jsem velmi nedávno tětivu 2x očko na Hwarang a nebyl to velký problém. Druhé se plete úplně stejně jako to první. Tzn. upleteš kus, vytvoříš oko a zbytek pramenů opět propojíš s tětivou a pokračuješ. Neměnil jsem směr. Po dopletení se tětiva zakroutí sama zpátky.
Kaven
Příspěvky: 3
Registrován: 01 Srp 2016, 10:18

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Kaven »

Zdravím, doplním k tématu jednu informaci která nezazněla. Často používaným materiálem na výrobu tětivy byla taky surová kůže. Používali to různé stepní jezdci od Mongolů po Araby, naproti tomu u nás v Evropě to - pokud vím - moc populární nebylo, a preferovalo se třeba to konopí. Postup na výrobu kožené tětivy je poměrně dobře popsán v arabském spisu. Jelikož mě zajímalo jak moc je taková tětiva odolná proti vodě, zkusel jsem si ji vyrobit a otestovat. Postup a výsledky mám popsané a nafocené tady: http://www.rychla-lukostrelba.cz/vybave ... -kuze.html.

Plnohodnotnou koženou tětivu, se kterou bych skutečně střílel, jsem nevyrobil, takže toto berte jen jako doplňující zajímavost.
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Honza F. »

To je hodně zajímavé čtení, dobrá práce. :clap:
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Kaven
Příspěvky: 3
Registrován: 01 Srp 2016, 10:18

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Kaven »

lasky napsal:kde to zozeniem.. potrebujem trocha do bedne..
Tak to jsem asi nepochopil ... kde zozeniem co? Bylo to vůbec na mně?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Honza F. »

Lasky tím myslel, kde sežene kousek takovéhle tětivy do jeho výstavní bedny.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Kaven
Příspěvky: 3
Registrován: 01 Srp 2016, 10:18

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od Kaven »

Aha, tak to já jsem o výstavní bedně nevěděl, jem tady nováček :-) No můžeš si ji vyrobit svépomocí, postup tam mám popsaný. Taky ti kousek můžu udělat já, ale bude to fakt jen kousek koženého "provázku". protože nemám kůži dost velkou aby to bylo na celou tětivu i s uzlama pro nějaký luk. Resp. uvažoval jsem u tom, že bych zkousil proužek kůže uříznout do spirály po obvodu kůže, aby mohl být dlouhý ... Arabové to takhle neříkali, ale asi to vyzkouším, až bude čas.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Přírodní tětiva:materiály/sklízení/příprava/výroba

Příspěvek od lasky »

Honza F. napsal:Je to konopí z odkazu, co jsem sem dával: http://www.tkani.cz/rostlinna-c85/konopi-i1053/
Objemem je to asi do mých sevřených dlaní, asi 15cm klubíčko. Není to ale zamotané, je to jeden takový dlouhý, asi 2cm tlustý dred. Je to úplně jiná kvalita, než je třeba topenářské konopí a to i to velice jakostní. Tohle je jemňoučké, no skoro jako hedvábí. Trošku to připomíná kožíšek hranostaje. Nejsou to extra dlouhá vlákna, ale zkusil jsem kousek zaplést a nasliněné je to pevné jako hrom. Uvidíme, jak mi to půjde umotat.
myslel som toto. ale blbol mi net takze som nieco videl nieco nie.. takze dufam ze mi honza v brne zo 10... 20 dlhych vlaskov venuje..
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů