Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Luky, šípy, kuše atp. -moderovaná diskuse.

Moderátoři: hawkwind, lasky, Pája1111

Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

melkel mas fotku?
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
dav1dMldc
Příspěvky: 898
Registrován: 16 Kvě 2010, 19:44

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od dav1dMldc »

melkel napsal:Tak jsem byl na výstavě kopií korunovačních klenotů v OC Šestka, a zjistil jsem, že jste všichni amatéři. Je tam luk, z řezaného jasanu s hustými léty (nejspíše), špičky skoro stejně silné jako madlo, a u toho popisek, že touto přesnou kopií "warbou" dostřelili přes 300 metrů. Kdo z vás to dokázal? :badgrin:
Idem sa hambiť do kúta...
Zatiaľ som strelil iba niečo cez 290m :badgrin:
Nejprve si zjistěte fakta, potom je můžete překroutit dle libosti.
Mark Twain
Avatar uživatele
Pája1111
Bůh inhumačních technik
Bůh inhumačních technik
Příspěvky: 1308
Registrován: 05 Pro 2006, 10:08
SHŠ: Divoké svině
Místo/Bydliště: Brno

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Pája1111 »

Ano!!!! A meče na hradech váží 15kg, plátové zbroje až 50kg a kus odrbaného jasanu brnkne 300m. Bílá paní žije!!! :badgrin:
„Jest čestné koupiti si dívku, unésti ji násilím je znakem statečnosti a odvahy, ale svésti děvče úsměvy a sladkými slůvky je podlé a hanebné“
Avatar uživatele
uzdil88
Příspěvky: 58
Registrován: 03 Led 2012, 21:09
SHŠ: Vita Eques
Místo/Bydliště: Broumov

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od uzdil88 »

Ahoj,
chci se zeptat a nenašel jsem žádné lepší vlákono, tak to píšu sem.

Kamarád má 40lb luk a k tomu jsme sehnali na alexbow.cz tyhle šípy:
http://www.alexbow.cz/scripts/podrobnosti.php?IDZ=412
ale schodou okolností jsme už jeden ztratili a druhý zlomili (samozřejmě jich ještě šest má :-) ) a tak mě napadlo, že bychom, i vrámci nějaké koukatelnosti, šáhli po těchto šípech: http://www.alexbow.cz/scripts/podrobnosti.php?IDZ=504 ale bohužel je mají dimenzovaný na nejmín 45-50lb luky.

A ještě jedna: nebudou na 40lb luk moc těžký?

A teď ta otázka: máte s těmito šípy nějaké zkušenosti? (přemýšlím, že až vyrostu a budu mít velkej luk, tak bych po nich taky sáhnul, ale spíš po těc bez hrotu a hroty objdnal třeba od laskyho)

No a teď mě napadla ještě třetí: před pár měsíci jsem tu scháněl lukaře z Královehradeckýho kraje ale nějak to nedopadlo, tak se zeptá takhle. Na kolik by cca vyšel luk (cca 70lb, možná víc) od někoho z Vás. nevím jak moc jste pracovně vytížení, abych Vás kontatkoval jedntlivě, tak se ptám takhle hromadně.

Dobře, tak nakonec ještě jedna: máte nějaké zkušenosti s luky z LH-shop.cz ?

http://lh-shop.cz/index.php?option=com_ ... =5&lang=cs

Předem dík za odpověd
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Pan Kejval celkovou váhu neuvádí, takže se nedá posoudit, jestli budou vhodné. Napiš mu a on ti určitě odpoví. Každopádně to je kvalitní zboží a cena je odpovídající.
Se ztrácením a lámáním šípů se musíš smířit. Tak to prostě chodí. :D
Až si pořídíš konkrétní luk, poradíme ti jaký šíp. Pokud to bude něco kolem 80 liber a víc, budeš se muset nejspíš obrátit na někoho z nás, protože takové šípy budeš těžko shánět (dural a karbon nepočítám).
S luky z LH-shopu nemám zkušenosti žádné.
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
Avatar uživatele
uzdil88
Příspěvky: 58
Registrován: 03 Led 2012, 21:09
SHŠ: Vita Eques
Místo/Bydliště: Broumov

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od uzdil88 »

Měl bych ještě dotaz. Co přesně označuje hodnota spine u šípu?

Pokud bych chtěl luk...asi nejspíš anglický dlouhý, přímí... nevím jak přesně to definovat správně, prostě to s čím většinou střílíte na medlánkách, tak jaké všechny parametry lze specifikovat? Napadá mě síla nátahu, délka luku, materiál ze kterého je luk vyroben a délka nátahu. Existuje nějaké ucelené názvosloví (předpokládám, že ano) evropských středověkých luků abych věděl, že máte nemysli to samé co já a že si pod tím daným označením nepředstavuju něco jiného?
Honza F.
Sponzor Brodce
Příspěvky: 826
Registrován: 24 Kvě 2009, 07:48

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od Honza F. »

Nevím jestli to vysvětlím úplně správně - je to schopnost šípu obejít luk při výstřelu vyjádřená v čísle. Čím silnější máš luk, tím víc se šíp prohne do strany při výstřelu při obcházení středu luku. Spin se měří tak, že na tyčku podloženou ve dvou bodech s roztečí 28" zavěsíš librové závaží. Tyčka se ti prohne - čím víc se prohne, tím menší je spin. Tuhá tyčka se tolik neprohne a tudíž může být střílena z těžšího luku. Existují na to spin-testery ať už profi nebo doma dělané. Nejjednodušší je ale koupit si tyčky naspinované.

Když budeš střílet šípy moc měkké s nízkým spinem, půjdou ti šípy doprava - šíp se moc prohne a riskuješ i jeho zlomení při výmetu.
Pokud budeš mít spin akorát, šípy se prohnou akorát a poletí rovně.
Šípy s vysokým spinem se tolik neprohnou a budou létat víc doleva.

Pokud stavíš spinovaný šíp, tohle je doporučeno v TBBT:
+5 lbs na každý palec nátahu nad 28"
+5 lbs pro hrot těžší než 110 grains
+5 lbs na fast-flightovou tětivu
-10 lbs pokud střílíš longbow nebo luky bez střeleckého okna
Vzdělání při člověku nectném je toliko jako šperk v rypáku svině. J. A. Komenský
pavelH
Příspěvky: 32
Registrován: 20 Bře 2009, 12:37

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od pavelH »

uzdil88 napsal:Ahoj,

No a teď mě napadla ještě třetí: před pár měsíci jsem tu scháněl lukaře z Královehradeckýho kraje ale nějak to nedopadlo, tak se zeptá takhle. Na kolik by cca vyšel luk (cca 70lb, možná víc) od někoho z Vás. nevím jak moc jste pracovně vytížení, abych Vás kontatkoval jedntlivě, tak se ptám takhle hromadně.

Dobře, tak nakonec ještě jedna: máte nějaké zkušenosti s luky z LH-shop.cz ?

http://lh-shop.cz/index.php?option=com_ ... =5&lang=cs

Předem dík za odpověd
Zdar. Jediný lukař z tvého okolí co mě napadá je Lumír. Zkus ho poptat, píše sem pod tím nickem.
lh-shop - super obchod na historické věci, ale někdy trochu cenově mimo. Např. obyč tabka za 160kč, kterou si doma vyřeže snad každý.
Jestli hledáš člověka, který jim dodává luky, zkus se podívat tady http://www.fler.cz/sagittaria-remeslna-dilna
Ceny luků jsou i díky některým "velkovýrobcům" už dost nesmyslně nízko. Počítej se základem okolo 2500kč. Jestli chceš ještě míň, počkej si na nějaký flat od Cornuse.
Avatar uživatele
uzdil88
Příspěvky: 58
Registrován: 03 Led 2012, 21:09
SHŠ: Vita Eques
Místo/Bydliště: Broumov

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od uzdil88 »

Dík za info, tu cenu jsem chtěl hlavně orientačně abych věděl a mohl na to nějak připravit.
Ty kožený věci jsou na eshopech všeobecně drahý ale s tím problém nemám, s kůží mi to docela jde a nějaký raznice doma taky mám aby to trochu vypadalo :D

Jenom mě na těch stránkách (Sagittaria) zarazila délka nátahu 26 - 28 palců, samozřejmě ne u všech. Čekal jsem víc.
Je nějaký způsob jak spočítat ideální délu nátahu k postavě člověka?
Avatar uživatele
chano
Příspěvky: 168
Registrován: 03 Říj 2009, 20:16
Místo/Bydliště: Vyškov

Re: Lukařský chat - nežvanit v galeriri, ale tady!

Příspěvek od chano »

http://dlachman.blog.cz/1111/spin-tester víc mám napsaný tady. Mám to shrnutý sevším všudy i s příklady.
pavelH
Příspěvky: 32
Registrován: 20 Bře 2009, 12:37

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od pavelH »

uzdil88 napsal:Dík za info, tu cenu jsem chtěl hlavně orientačně abych věděl a mohl na to nějak připravit.
Ty kožený věci jsou na eshopech všeobecně drahý ale s tím problém nemám, s kůží mi to docela jde a nějaký raznice doma taky mám aby to trochu vypadalo :D

Jenom mě na těch stránkách (Sagittaria) zarazila délka nátahu 26 - 28 palců, samozřejmě ne u všech. Čekal jsem víc.
Je nějaký způsob jak spočítat ideální délu nátahu k postavě člověka?
No těch 26" má u indiánských luků. U většiny longbow má 30-32".

Ideální nátah k postavě člověka? No to se obávám dostáváme do roviny sportovní střelby. Jsou tu lidé, kteří by podle sportovního měření měli tahat cca 26"-28" :D , ale tahají určitě přes 30". Takže takhle můžeš uvažovat při terčové střelbě a kotvení na tvář. Pokud budeš chtít střílet třeba dálky, budeš se muset přispůsobit výkonové křivce luku a naučit se tahat "za ucho".
Avatar uživatele
uzdil88
Příspěvky: 58
Registrován: 03 Led 2012, 21:09
SHŠ: Vita Eques
Místo/Bydliště: Broumov

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od uzdil88 »

S taháním za ucho problém nemám, jen jsem si už málem to ucho vystřelil když se mi tětiva zahákla za naušnici :D naštěstí právě jen v 40lb luku.
Jinak tohle stačí. Prostě vím, že s šípem 30 až 32 palců nic neskazím.
Avatar uživatele
lasky
Příspěvky: 1251
Registrován: 24 Črv 2009, 21:57
SHŠ: CSWBS
Místo/Bydliště: Kolačín, dedinka pod horou.

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od lasky »

uzdil88 napsal:S taháním za ucho problém nemám, jen jsem si už málem to ucho vystřelil když se mi tětiva zahákla za naušnici :D naštěstí právě jen v 40lb luku.
Jinak tohle stačí. Prostě vím, že s šípem 30 až 32 palců nic neskazím.
pockaj ked ti to chyti bradu alebo vlasy...:D....moj nazor je ze je jednoducsie spravit kratky natah, a kratky sip, menej prace a zodpovednosti, vacsina ludi to taha aj tak k oku a pokusaju sa o mierenu strelbu, aj zlomenie ktore sa moze udiat je menej pravdepodobne na kratsom natahu, , je problem zohnat dobre a kvalitne drevo ktore ti spravi natah na viac ako 30, tu na fore su naozaj asi vsetci co to dokazu, ty ostany sem iste obcas nazru ale nepisu lebo nemaju o com... forum je specializovane na silne luky a ludi ktory to tahaju je naozaj malo... opytaj sa viacerych ludi ak chces cenove pomuky, ale mat taky luk to nieje ked kupujes vec v akcii v tescu, musis venovat cas, aby si si precital zakladne udajea popozeral som sa ti najviac paci...... mne napriklad uplne perfektne zneju slova ako morusa, mirabelka, alebo slivka...alebo vsetcky tie hrbate pokrutene krive luky sa mi pacia...tie ostatne mena dreva ma nejak neoslovuju...a ak je to hladke tak mi to nejak nic ten luk nehovory, ale nepochybujem ze su z toho dobre alebo vyborne luky...ak to drevo chyti do ruky niekto kto vie spravit luk...ak chces iste s nami strielat, tak ta radi uvitame... ale potrebujes luk aspon 80# a najlepsie je 100# natah 30 32 aby si nieco strelil a potesilo ta ze to dobre leti. tie sipy co pouzivame letia lenivo a pomaly ak su strelene z slabych lukov, .. k tercovke, aj mi ju robime...ale nedrzim pritom luk natiahnuty...ide to plynulo a hladko ziadne drzanie...ak nechces stracat sipy tak je dobry nejaky protisvah alebo nahladko pokosena trava... honzaf tusim ze postracal a nasiel tolko sipov ze sa rozhodol ze samu najlepsie hlada fialove perie...ja teraz strielam tercovku, a ako zastenu pouzivam vrstvu kobercov a deky a vlnity plech a strielam do slamenneho terca... obcas netrafim tak potom pracne vytahujem
Luk je dielo božie, rovnako ako aj žena.
Avatar uživatele
cornus
Příspěvky: 491
Registrován: 23 Led 2009, 01:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od cornus »

V zásade nieje o veľa ťažšie vyrobiť veľký luk ako malý, okrem toho, že sa opracúva väčší kus dreva.
Vždy bolo najpodstatnejšie použiť vhodný materiál. Ošálit to jaseňom je jednoduché, ale nie to pravé.
Avatar uživatele
uzdil88
Příspěvky: 58
Registrován: 03 Led 2012, 21:09
SHŠ: Vita Eques
Místo/Bydliště: Broumov

Re: Lukařský chat - nežvanit v galerii, ale tady!

Příspěvek od uzdil88 »

No tak asi by bylo už fajn se pochlubit.
Psali jsme si chvilku s Honzou Fialou a pokud nezklame česká pošta, tak už příští týden budu hrdým majitelem 80lb luku :banan:
Dal mi spoustu rad a tipů a až bude chvilku čas tak se pustím do výroby šípů. To bych tě pak lasky kontaktoval, jelkož budu i časem potřebovat hroty.....ale na to je zatím ještě čas.
Samozřejmě, že počítám s tím, že to nebude koníček na jedno léto ale nějak začít musím.
Přílohy
2013-11-21.jpg
2013-11-21.jpg (52.86 KiB) Zobrazeno 6905 x
Odpovědět

Vrátit se na “Historická střelba”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Nejsou tu žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti